Porysowana płyta indukcyjna – Jak usunąć z niej rysy?

Każda płyta indukcyjna prędzej czy później złapie zarysowania. Pół biedy, gdy są to mało widoczne mikroryski. Gorzej, jeśli Twoja indukcja ma już głębsze zarysowania. Co z tym począć? Przygotowałem kompletną listę sposobów na usunięcie lub zmniejszenie zarysowań z płyty indukcyjnej.

Porysowana płyta indukcyjna – Jak usunąć z niej rysy?

Spis treści:

  Usuwanie rys ciepłą wodą i spirytusem

  Drażnią Cię rysy na Twojej płycie indukcyjnej? Sprawdź jeden z najbardziej klasycznych, domowych sposobów ich usuwanie: przy użyciu ciepłej wody i spirytusu.

  Porysowaną płytę przemyj ciepłą wodą. Jeżeli widzisz na niej mocniejsze zabrudzenia, użyj łagodnego środka czyszczącego.

  Przy użyciu suchej ścierki natrzyj zarysowania spirytusem. To powinno pomóc przy płytkich, drobnych ryskach.

  Usuwanie rys pastą do zębów

  Usuwanie rys z kuchenki indukcyjnej pastą do zębów? Tak, to możliwe! Koniecznie musi być to pasta silnie wybielająca z wysoką zawartością fluoru.

  Metoda ta działa na zasadzie papieru ściernego. W delikatny sposób usuniesz zarysowania i wygładzisz nierówną powierzchnię.

  Nałóż odrobinę pasty na suchą i miękką ściereczkę. Rozetrzyj preparat delikatnie na płycie, wykonując koliste ruchy.

  Kierunek czyszczenia jest zawsze ten sam: od środka płyty do jej brzegów.

  Zarysowania są głębokie? Nanieś na nie pastę i zostaw na kilka godzin, następnie delikatnie zetrzyj.

  Dodam, że pasta do zębów stanowi jednocześnie jeden ze sposobów na to, jak wyczyścić płytę indukcyjną.

  Usuwanie rys woskiem

  Delikatne nacieranie płyty indukcyjnej woskiem może pomóc w usuwaniu zarysowań. Użyj wosku płynnego albo wazeliny.

  Lanolina czy parafina zawarta w wosku, ze względu na swój skład chemiczny, w naturalny sposób zasklepia zarysowaną powierzchnię płyty.

  Nanieś cienką warstwę wosku na płytę. Miękką i suchą ściereczką pokryj wszystkie zarysowania. Zostaw środek na krótką chwilę do wchłonięcia, a następnie usuń jego nadmiar ścierką.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Usuwanie rys przy użyciu banana

  Banan i usuwanie rys z płyty indukcyjnej? Jak najbardziej! W bardzo podobny sposób jak wosk pokrywa zarysowane powierzchnie.

  Metoda jest delikatna i bezpieczna.

  Przekrój banana wzdłuż na pół i płaską powierzchnią posmaruj uszkodzoną płytę. Odczekaj chwilę i przy użyciu miękkiej, suchej ścierki oczyść sprzęt z owocowych resztek.

  W razie potrzeby do usunięcia banana użyj delikatnych środków czystości, takich jak płyn do mycia naczyń lub do szyb.

  Usuwanie rys zestawem do czyszczenia napędów i płyt CD/DVD

  Nietypowy, ale często bardzo skuteczny sposób. Można powiedzieć, że to niepozorny preparat polerski do płyt indukcyjnych.

  W zestawie znajdziesz kilka elementów, są to: płyn czyszczący, nasadki czyszczące i uchwyt do zamocowania płyty. Ten ostatni Ci się nie przyda.

  Nanieś odrobinę płynu czyszczącego na rysę. Za pomocą nasadki przetrzyj delikatnie powierzchnię indukcji.

  Jeżeli boisz się, że pogłębisz problem, zrezygnuj z nasadki. Po zaaplikowaniu płynu czyszczącego przetrzyj płytę miękką ściereczką. Powinno to pomóc przy niewielkich zarysowaniach.

  Usuwanie rys mieszanką wody i sody oczyszczonej

  Masz w domu sodę oczyszczoną, prawda? Dzięki niej usuniesz z indukcji trudne zabrudzenia, ale i małe ryski.

  Przygotuj czyszczącą mieszankę sody oczyszczonej z wodą w proporcji 3:1. Gotową pastę nanieś na zarysowaną powierzchnię i delikatnie wetrzyj miękką ściereczką.

  Zachowaj ostrożność i wykonuj okrężne ruchy. Nie przyciskaj tkaniny za mocno do płyty.

  Na koniec wypoleruj indukcję suchą ścierką.

  Zobacz tanie i dobre sprzęty z popularnego marketu!

  Usuwanie rys pastą polerską

  Banan i inne metody nie dały oczekiwanego efektu? Wypróbuj specjalną pastę polerską do szklanych powierzchni. Znajdziesz ją w większych sklepach i w Internecie, np. tutaj na Allegro.

  Przy użyciu miękkiej tkaniny nanieś pastę na porysowane części płyty. Energicznie pocieraj te miejsca ściereczką przez kilka lub kilkanaście minut.

  Jeśli rysy są głębokie, powtórz czynności kilka razy.

  Aby upewnić się, że użycie pasty nie pogłębi problemu, najpierw wypróbuj ją na bardzo małym fragmencie płyty. Sprawdzisz, czy środek nie prowadzi np. do matowienia powierzchni.

  Jak nie zarysować płyty indukcyjnej?

  Aby nowo zakupiona płyta indukcyjna służyła Ci przez lata, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Dotyczy to każdego modelu, nawet małej indukcji na 2 pola.

  Oto one:

  • Nigdy nie przesuwaj garnków bądź przyrządów kuchennych bezpośrednio po powierzchni płyty. Podnieś naczynie i przełóż je w odpowiednie miejsce.
  • Używaj miękkich ścierek do czyszczenia, najlepiej z mikrofibry. Unikaj druciaków i szorstkich gąbek. Nie używaj też środków czyszczących ze ściernymi drobinkami.
  • Mikrofibra to materiał, który dokładnie wyczyści zabrudzone powierzchnie. Z łatwością usuniesz z płyty wodę czy zabrudzenia. Nie zniszczysz przy tym delikatnej powierzchni sprzętu.
  • Używaj detergentów myjących, którymi w delikatny sposób wyczyścisz zabrudzoną indukcję. Bezpieczny jest np. płyn do naczyń i do szyb.
  • Jeśli usuwasz uporczywe zabrudzenia, sięgaj po przeznaczony do płyty indukcyjnej skrobak. Trzymaj go pod kątem ok. 45 stopni i zachowaj ostrożność.

  Powyższe nawyki są bardzo ważne, bo nie ma znaczenia, czy masz budżetowy model, czy topowy z rankingu płyt indukcyjnych. Bywają nawet istotniejsze, gdy zdecydujesz się na szeroką płytę indukcyjną 80 cm.

  Porysowana płyta indukcyjna – czy można na niej gotować?

  Odpowiedź brzmi – nie. Głęboko porysowana bądź pęknięta płyta indukcyjna nie nadaje się do dalszego użytku.

  Dlaczego?

  Z prostej przyczyny: zarysowania i pęknięcia pod wpływem wysokiej temperatury mogą się pogłębić. W bardzo szybkim czasie powstają kolejne.

  Gotowanie na mocno zniszczonej płycie jest bardzo niebezpieczne. Uszkodzenie jej struktury prowadzi do przenikania wilgoci do środka. W konsekwencji dochodzi do zwarcia.

  Niekiedy uszkodzenia w obrębie indukcji prowadzą nawet do pożaru.

  Nie zapominaj też o tym, że głębokie rysy czy pęknięcia utrudniają obsługę sprzętu lub wręcz uniemożliwiają, gdy powstaną w obrębie panelu sensorycznego.

  Jeżeli płyta indukcyjna pękła bądź pojawiły się na niej poważne rysy, odłącz ją od źródła zasilania. Skontaktuj się z serwisem naprawczym lub zaufanym specjalistą.

  W przypadku drobnych rysek możesz skorzystać z podanych wcześniej metod. Jeśli uszkodzenia płyty są poważne, nie ryzykuj.

  Podsumowanie

  Porysowana płyta indukcyjna to nie koniec świata. Usuniesz ryski z jej szklanej powierzchni: pastą do zębów, woskiem, bananem, zestaw do czyszczenia napędów i płyt CD, mieszanką wody i sody oczyszczonej, a także specjalną pastą polerską do indukcji.

  Z pewnością dobierzesz odpowiedni sposób z mojej listy do głębokości zarysowań na indukcji.

  Oceń publikację
  [Głosy: 61 Średnia: 4.2]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments