W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Porysowana płyta indukcyjna – Jak usunąć z niej rysy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Każda płyta indukcyjna prędzej czy później złapie zarysowania. Pół biedy, gdy są to mało widoczne mikroryski. Gorzej, jeśli Twoja indukcja ma już głębsze zarysowania. Co z tym począć? Przygotowałem kompletną listę sposobów na usunięcie lub zmniejszenie zarysowań z płyty indukcyjnej.

Porysowana płyta indukcyjna – Jak usunąć z niej rysy?

Spis treści:

  Usuwanie rys ciepłą wodą i spirytusem

  Drażnią Cię rysy na Twojej płycie indukcyjnej? Sprawdź jeden z najbardziej klasycznych, domowych sposobów ich usuwanie: przy użyciu ciepłej wody i spirytusu.

  Porysowaną płytę indukcyjną przemyj ciepłą wodą. Jeżeli widzisz na niej mocniejsze zabrudzenia, użyj łagodnego środka czyszczącego. Przy użyciu suchej ścierki natrzyj zarysowania spirytusem.

  To powinno pomóc przy płytkich, drobnych ryskach.

  Ranking płyt indukcyjnych – zwycięzca

  Electrolux EIV634/CIV634 Slim-Fit

  Usuwanie rys pastą do zębów

  Usuwanie rys z kuchenki indukcyjnej pastą do zębów? Tak, to możliwe! Koniecznie musi być to pasta silnie wybielająca z wysoką zawartością fluoru.

  Metoda ta działa na zasadzie papieru ściernego (choć nie szkodzi przy tym samej płycie). W delikatny sposób usuniesz zarysowania i wygładzisz nierówną powierzchnię.

  Jak usunąć rysę z indukcji pastą do zębów?

  Nałóż odrobinę pasty na suchą i miękką ściereczkę (np. z mikrofibry). Delikatnie rozetrzyj preparat na płycie, wykonując koliste ruchy. Kierunek czyszczenia jest zawsze ten sam: od środka płyty do jej brzegów.

  Zarysowania są głębokie? Nanieś na nie pastę i zostaw na kilka godzin, następnie delikatnie zetrzyj.

  Dodam, że pasta do zębów stanowi jednocześnie jeden ze sposobów na to, jak wyczyścić płytę indukcyjną.

  Usuwanie rys woskiem

  Delikatne nacieranie płyty indukcyjnej woskiem może pomóc w usuwaniu zarysowań. Wygładzi on powierzchnię płyty grzewczej. Użyj wosku płynnego albo wazeliny.

  Lanolina czy parafina zawarta w wosku, ze względu na swój skład chemiczny, w naturalny sposób zasklepia zarysowaną powierzchnię płyty.

  Jak wykorzystać wosk do usunięcia rys z indukcji?

  Nanieś cienką warstwę wosku na płytę. Miękką i suchą ściereczką pokryj wszystkie zarysowania. Zostaw środek na krótką chwilę do wchłonięcia, a następnie usuń jego nadmiar ścierką.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Usuwanie rys przy użyciu banana

  Banan i usuwanie rys z płyty indukcyjnej? Jak najbardziej! W bardzo podobny sposób jak wosk pokrywa zarysowane powierzchnie. Metoda jest delikatna i bezpieczna.

  Jak zlikwidować zarysowania z indukcji za pomocą banana?

  Przekrój banana wzdłuż na pół i płaską powierzchnią posmaruj uszkodzoną płytę. Odczekaj chwilę i przy użyciu miękkiej, suchej ścierki oczyść sprzęt z owocowych resztek.

  W razie potrzeby do usunięcia banana użyj delikatnych środków czystości, takich jak płyn do mycia naczyń lub do szyb.

  Usuwanie rys zestawem do czyszczenia napędów i płyt CD/DVD

  Nietypowy, ale często bardzo skuteczny sposób. Można powiedzieć, że to niepozorny preparat polerski do płyt indukcyjnych.

  W zestawie znajdziesz kilka elementów, są to: płyn czyszczący, nasadki czyszczące i uchwyt do zamocowania płyty. Ten ostatni Ci się nie przyda.

  Nanieś odrobinę płynu czyszczącego na rysę. Za pomocą nasadki przetrzyj delikatnie powierzchnię indukcji.

  Jeżeli boisz się, że pogłębisz problem, zrezygnuj z nasadki. Po zaaplikowaniu płynu czyszczącego przetrzyj płytę miękką ściereczką. Powinno to pomóc przy niewielkich zarysowaniach.

  Usuwanie rys mieszanką wody i sody oczyszczonej

  Masz w domu sodę oczyszczoną, prawda? Dzięki niej usuniesz z indukcji trudne zabrudzenia, ale i małe ryski.

  Przygotuj czyszczącą mieszankę sody oczyszczonej z wodą w proporcji 3:1. Zadbaj o to, aby ten domowy preparat do usuwania rys z indukcji miał gładką konsystencję (bez grudek).

  Gotową pastę nanieś na zarysowaną powierzchnię i delikatnie wetrzyj miękką ściereczką. Zachowaj ostrożność i wykonuj okrężne ruchy. Nie przyciskaj tkaniny za mocno do płyty.

  Na koniec zetrzyj resztki pasty miękką ściereczką lub gąbką i wypoleruj indukcję suchą ścierką (również miękką).

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Usuwanie rys pastą polerską

  Banan i inne metody nie dały oczekiwanego efektu? Wypróbuj specjalną pastę polerską do szklanych powierzchni. Znajdziesz ją w większych sklepach i w Internecie, np. tutaj na Allegro.

  Teoretycznie nadaje się również pasta polerska do lakieru samochodowego. Skoro jednak w sklepach znajdziesz te dostosowane do szklanych płyt, stanowią bezpieczniejszą opcję.

  Przy użyciu miękkiej tkaniny nanieś pastę na porysowane części płyty. Energicznie pocieraj te miejsca ściereczką przez kilka lub kilkanaście minut. Jeśli rysy są głębokie, powtórz czynności kilka razy.

  Aby upewnić się, że użycie pasty nie pogłębi problemu, najpierw wypróbuj ją na bardzo małym fragmencie płyty. Sprawdzisz, czy środek nie prowadzi np. do matowienia powierzchni.

  Jak nie zarysować płyty indukcyjnej?

  Aby nowo zakupiona płyta indukcyjna służyła Ci przez lata, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Dotyczy to każdego modelu, nawet małej indukcji na 2 pola.

  Oto one:

  • Nigdy nie przesuwaj garnków bądź przyrządów kuchennych bezpośrednio po powierzchni płyty. Podnieś naczynie i przełóż je w odpowiednie miejsce. Nie traktuj indukcji jako przedłużenia blatu.
  • Używaj miękkich ścierek do czyszczenia, najlepiej z mikrofibry. Unikaj druciaków i szorstkich gąbek. Nie używaj też środków czyszczących ze ściernymi drobinkami.
  • Mikrofibra to materiał, który dokładnie wyczyści zabrudzone powierzchnie. Z łatwością usuniesz z płyty wodę czy zabrudzenia. Nie zniszczysz przy tym delikatnej powierzchni sprzętu.
  • Używaj detergentów myjących, którymi w delikatny sposób wyczyścisz zabrudzoną indukcję. Bezpieczny jest np. płyn do naczyń i do szyb.
  • Jeśli usuwasz uporczywe zabrudzenia, sięgaj po przeznaczony do płyty indukcyjnej skrobak. Trzymaj go pod kątem ok. 45 stopni i zachowaj ostrożność.
  • Jak najszybciej usuwaj zabrudzenia z indukcji. Zaschnięte resztki jedzenia staną się trudniejsze do usunięcia, wymagając mocniejszego szorowania bądź skrobania.

  Powyższe nawyki są bardzo ważne, bo nie ma znaczenia, czy masz budżetowy model, czy topowy z rankingu płyt indukcyjnych. Bywają nawet istotniejsze, gdy zdecydujesz się na szeroką płytę indukcyjną 80 cm.

  Porysowana płyta indukcyjna – czy można na niej gotować?

  Odpowiedź brzmi – nie, jeżeli rysy są bardzo głębokie. Głęboko porysowana bądź pęknięta płyta indukcyjna nie nadaje się do dalszego użytku.

  Dlaczego?

  Z prostej przyczyny: zarysowania i pęknięcia pod wpływem wysokiej temperatury mogą się pogłębić. W bardzo szybkim czasie powstają kolejne.

  Gotowanie na mocno zniszczonej płycie jest bardzo niebezpieczne. Uszkodzenie jej struktury prowadzi do przenikania wilgoci do środka. W konsekwencji dochodzi do zwarcia.

  Niekiedy uszkodzenia w obrębie indukcji prowadzą nawet do pożaru.

  Nie zapominaj też o tym, że głębokie rysy czy pęknięcia utrudniają obsługę sprzętu lub wręcz uniemożliwiają, gdy powstaną w obrębie panelu sensorycznego.

  Jeżeli płyta indukcyjna pękła bądź pojawiły się na niej poważne rysy, odłącz ją od źródła zasilania. Skontaktuj się z serwisem naprawczym lub zaufanym specjalistą.

  W przypadku drobnych rysek możesz skorzystać z podanych wcześniej metod. Jeśli uszkodzenia płyty są poważne, nie ryzykuj.

  Czy są indukcje, które się nie rysują?

  Chciałbym odpowiedzieć, że tak, ale musiałbym wtedy skłamać. Każda płyta indukcyjna prędzej czy później zbierze rysy, chociażby w postaci mikrorysek. To wręcz nieuniknione zjawisko.

  Rzecz jasna stosując się do moich porad, jak nie zarysować sprzętu, zmniejszysz ryzyko pojawienia się rys, szczególnie tych głębszych.

  Wiedz, że szkło do indukcji dostarcza zaledwie kilku producentów (właściwie 2 niemieckich, pomijając tanie modele z chińskim szkłem). Co więcej, wcale nie różnią się one wytrzymałością. Chodzi bardziej o wykończenie (mat lub połysk), lecz sama trwałość nie stanowi większej różnicy.

  Pewien niuans dotyczy jednak kolorystyki. Biała płyta indukcyjna mniej pokazuje ryski niż czarna. To samo dotyczy odcisków palców czy niektórych zabrudzeń. Nie oznacza to jednak, że jest wytrzymalsza. Po prostu sprawia inne wrażenie optyczne.

  Podsumowanie

  Porysowana płyta indukcyjna to nie koniec świata. Usuniesz ryski z jej szklanej powierzchni: pastą do zębów, woskiem, bananem, zestaw do czyszczenia napędów i płyt CD, mieszanką wody i sody oczyszczonej, a także specjalną pastą polerską do indukcji.

  Z pewnością dobierzesz odpowiedni sposób z mojej listy do głębokości zarysowań na indukcji.

  Oceń publikację
  [Głosy: 84 Średnia: 4.1]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments