W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralka cieknie od spodu – Przyczyny i rozwiązania

Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Cieknąca pralka to nic przyjemnego. Wyciek wody może doprowadzić do poważniejszej awarii, zalania całej łazienki, a nawet sąsiadów. Dowiedz się, co zrobić, gdy pralka cieknie od spodu. Zebrałem wszystkie przyczyny tej awarii z rozwiązaniami!

Dlaczego pralka cieknie od spodu - Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Nieszczelny elektrozawór

  Jednym z elementów w pralce, który ulega uszkodzeniu najczęściej, jest elektrozawór. Zwykle to osadzający się kamień powoduje jego nieszczelność. Na elektrozaworze łatwo powstaje także pleśń, która przyspiesza jego niszczenie.

  Nieszczelny elektrozawór powoduje, że pralka cieknie. Pod sprzętem zbiera się woda, zwykle w momencie pobierania wody. Rozwiązanie tego problemu nie stanowi trudności i nie wymaga (przeważnie) oddawania pralki do serwisu.

  • Rozwiązanie: Jeśli elektrozawór jest nieszczelny, wystarczy, że wymienisz go na nowy. Poradzisz sobie z tym bez większego problemu, jeśli masz jakiekolwiek pojęcie o majsterkowaniu. Dobrą opcją jest też poproszenie o pomoc fachowca. Wtedy jeszcze szybciej zlikwidujesz problem cieknącej pralki przy pobieraniu wody.
  • Dodatkowa porada: Aby uniknąć w przyszłości uszkodzeń elektrozaworu, zapobiegaj osadzaniu się na nim kamienia. W tym celu stosuj preparaty do zmiękczania wody.
  • Dodatkowa porada 2: Zakładając opaskę na elektrozaworze, nie zaciskaj jej do oporu, a jedynie tak, aby nie przelewała się przez nią woda. Dzięki temu elementy nie pękną, a spod pralki nie będzie cieknąć woda.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Uszkodzony fartuch/kołnierz

  Gumowa uszczelka, która znajduje się przy otworze bębna pralki, to fartuch (nazywany też kołnierzem). Pod wpływem wody oraz długiej eksploatacji łatwo ulega zniszczeniu.

  Kołnierz przeciera się lub pleśnieje, w efekcie czego staje się nieszczelny, a pralka zaczyna cieknąć od spodu.

  To jeden z głównych powodów tego, że z pralki leje się woda. Użytkownicy zwykle nie myślą o wymianie tego elementu… do zaistnienia przez niego jakiejś awarii.

  • Rozwiązanie: Dobrze sprawdź fartuch, czy nie ma na nim żadnych uszkodzeń. Jeśli znajdziesz nawet małe pęknięcie, wymień gumowy element na nowy.
  • Dodatkowa porada: Kołnierz w pralce wymieniaj regularnie, najlepiej co 2 – 3 lata. Po każdym praniu pamiętaj, aby usunąć z niego resztki wody czy detergentu. Ogólnie biorąc, pomijając cykl prania, fartuch powinien być suchy. Wtedy nie dopuścisz do szybszego wyrobienia się tego niepozornego, a ważnego elementu sprzętu.

  Zatkany lub niedokręcony filtr

  Filtr często się zapycha, szczególnie jeśli kilka razy zapomnisz opróżnić kieszenie ubrań z chusteczek i papierków.

  Jeśli z przodu sprzętu zbiera się woda podczas prania, z dużym prawdopodobieństwem winny jest właśnie filtr. Woda zatrzymuje się na nim i w efekcie cieknie spod pralki.

  Za cieknący sprzęt często odpowiedzialny jest też źle dokręcony filtr.

  • Rozwiązanie: Otwórz klapę z przodu pralki, wyjmij filtr i dokładnie do wyczyść. Umyj także otwór, w którym się znajdował. Następnie umieść filtr na swoim miejscu.
  • Rozwiązanie 2: Jeśli po wyczyszczeniu filtra woda nadal zbiera się pod pralką, sprawdź, czy element ten jest dobrze dokręcony. Dla pewności go wyjmij i wkręć jeszcze raz. Więcej na ten temat znajdziesz w materiale: Jak wyczyścić filtr w pralce?
  • Dodatkowa porada: Pamiętaj o jednej z podstaw prawidłowego prania: opróżniaj kieszenie ubrań przed włożeniem ich do bębna. To właśnie różne bibeloty, np. papierki, monety itp., często zatykają filtr, powodując wyciek spod pralki.

  Uszkodzony bęben

  Nawet jeśli Twój sprzęt to pralka Samsung, Beko, Electrolux czy innego znanego producenta, nie znaczy to, że jest niezniszczalna. Jak każdy sprzęt prędzej czy później ulegnie awarii. Jedną z najgorszych usterek jest uszkodzenie bębna.

  Pęknięcie bębna jest często wynikiem złego wypoziomowania pralki, co powoduje nieodpowiednie rozłożenie ciężaru, a finalnie pęknięcie zbiornika. Uszkodzony element doprowadza do przeciekania wody, która zbiera się na podłodze w łazience.

  • Rozwiązanie: Uszkodzony bęben nadaje się jedynie do wymiany. Wszelkie próby sklejania go są bezsensowne. Każdy klej rozpuści się i doprowadzi do ponownego zalania łazienki. Jeżeli nie masz specjalistycznej wiedzy, wymianę zleć fachowcowi.

  Masz dość awarii swojej starej pralki i rozważasz zakup nowej? Skorzystaj z zestawień:


  Problem z pompą odpływową

  Odprowadzanie wody z pralki Amica, Bosch, LG czy innego producenta odbywa się z pomocą specjalnej pompy. Jej uszkodzenie skutkuje zalaniem powierzchni wokół sprzętu.

  Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić, czy pompa jest uszkodzona, zadzwoń po fachowca.

  • Rozwiązanie: Zniszczonej pompy odpływowej nie naprawisz, więc lepiej od razu wymień ją na nową (tabliczka znamieniowa powinna zawierać informację dotyczącą modelu i producenta pompy). Zrobisz to samodzielnie, ale wygodniej będzie dla Ciebie, jeśli zlecisz to specjaliście.
  • Dodatkowa porada: Często problem jest mniej poważny niż uszkodzenie pompy. Filtr przy niej może być po prostu zanieczyszczony (nawet elementami odzieży, np. guzikami), więc wystarczy, że go wyczyścisz.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Pęknięty wąż odpływowy

  System odprowadzania wody w każdej pralce – LG, Whirlpool, AEG czy innej – to jeden z najbardziej kłopotliwych elementów. Uszkodzeniu ulega wiele jego części. Skutkuje to tym, że pralka cieknie od spodu i woda zalewa łazienkę czy domową pralnię.

  Elementem pękającym najczęściej jest wąż odpływowy. Uszkadzają się też części wokół niego, na przykład uszczelki i nakrętki. Na szczęście naprawa takiej usterki nie sprawi Ci trudności.

  • Rozwiązanie: Wystarczy, że wymieniasz pęknięty element na nowy. W tym celu odsuń pralkę, ale uważaj, żeby nie wyszarpnąć jej zbyt gwałtownie. Sprzęt jest podłączony do sieci wodnej i energetycznej, więc wysuwaj go delikatnie.
  • Dodatkowa porada: Zanim zaczniesz wymieniać wszystkie elementy połączone z wężem odpływowym, najpierw sprawdź, czy nie jest on po prostu za lekko dokręcony lub nienaturalnie wygięty. Warto więc zachować wymagany w instrukcji odstęp między pralką a ścianą. Wąż może być także zapchany nieczystościami. Wtedy go udrożnij, usuwając zalegający brud.

  Nieszczelne lub niedomknięte drzwi

  Woda wokół pralki to nie zawsze powód do strachu. Niekoniecznie czekają Cię duże wydatki czy kupno nowego sprzętu. W niektórych wypadkach winowajcą jest po prostu Twoje roztargnienie.

  Niedomknięte drzwi, zakładając, że pralka w ogóle się wtedy uruchomi, spowodują wylewanie się wody na podłogę wokół sprzętu. Czasem jednak system domykania jest z jakiegoś powodu nieszczelny, ale nie na tyle, aby uniemożliwić włączenie sprzętu.

  • Rozwiązanie: Jeśli po raz pierwszy widzisz wodę wokół pralki, sprawdź, czy drzwi są domknięte. Przyczyną często jest też zepsuty zamek, którego naprawienie zleć fachowcom. W niektórych przypadkach drzwi nie domykają się z powodu złego wypoziomowania sprzętu. Dobrze raz na jakiś czas kontrolować to.

  Niedomknięty dozownik

  Jednym z najbardziej prozaicznych powodów wody wokół pralki, który pewnie nie przyszedłby Ci do głowy, jest niedomknięty dozownik.

  Szuflada na proszek do prania nie znajduje się bezpośrednio przy bębnie, ale podczas pobierania detergentu trafia do niej nieznaczna ilość wody. W efekcie płyn może wylać się z dozownika i rozlać się wokół pralki.

  • Rozwiązanie: Kiedy zauważysz z przodu pralki niewielką ilość wody, upewnij się, czy dozownik był dobrze zamknięty. Nawet niewielka szpara w szufladzie pozwala wodzie wydostać się na zewnątrz.

  Podsumowanie

  Pralka cieknie najczęściej przez: nieszczelny elektrozawór, uszkodzony fartuch, zatkany lub niedokręcony filtr, pęknięty bęben, awarię pompy odpływowej, uszkodzony wąż odpływowy, nieszczelność drzwi bądź niedomknięty dozownik na detergent.

  Jak widzisz, niektóre powody wynikają z roztargnienia użytkownika, a inne oznaczają poważniejszą awarię.

  Warto jak najszybciej zażegnać ten problem, bo jest wyjątkowo upierdliwy. Można zalać sąsiada, a nawet porazić się prądem.

  Dlatego też, mimo początkowej paniki na widok cieknącej pralki, zachowaj chłodną głowę i w pierwszej kolejności patrz na swoje bezpieczeństwo.

  Poznaj też inne potencjalne awarie pralki z rozwiązaniami:

  Oceń publikację
  [Głosy: 25 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Leszek
  6 miesięcy temu

  Dzień dobry, pralka powodowała zwarcia, dziś wymieniłem grzałkę i po wymianie włączyłem próbne pranie podczas pobierania wody z pod pralki wylewała się woda. Wyczyściłem filtr było tam sporo odpadków, wkładka do kołnierza koszuli, kawałki drewnianych patyczków do skórek i ze dwie gumaki do włosów. Niestety nadal cieknie i wydaje się że z okolic filtra. Co może być przyczyną, pralkę kilka razy przechylała na plecy.

  Mira
  1 rok temu

  A co w przypadku jeśli odblokowany wężyk awaryjny uciekł w głąb pralki? Nie można go wydostać żadnym narzędziem.