W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralka dziurawi ubrania – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Z bębna pralki powinno się wyjmować czyste ubrania w idealnym stanie. Jeżeli jednak pralka dziurawi ubrania, to jak najszybciej trzeba to zmienić. Poznaj każdą z możliwych przyczyn i dowiedz się, co z tym zrobić. Dzięki temu nie stracisz już ulubionej odzieży.

Dlaczego pralka dziurawi ubrania - Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Uszkodzony fartuch

  Jedną z najczęstszych przyczyn, dlaczego pralka dziurawi ubrania, jest uszkodzony fartuch (kołnierz). To elastyczna, wykonana z gumy część, która oddziela drzwi od bębna i je uszczelnia.

  Fartuch jest narażony na pęknięcia i wykruszenia powodujące zadziory. Kiedy ubrania o nie zahaczają, powstają w nich dziury.

  W pralkach Amica, Beko, LG i pozostałych producentów fartuch jest dobrze widoczny. Taką usterkę szybko zweryfikujesz, po prostu uważnie przyjrzyj się elementowi.

  • Rozwiązanie: Wymień fartuch. Rozkręć blat, wyciągnij szufladę na detergenty i zdejmij zawias drzwi. Znajdź sprężynę pod fartuchem, podważ ją i zdejmij. Wepchnij kołnierz do bębna, zdejmij pokrywę filtra oraz odkręć śrubę, którą zauważysz przy filtrze odpływowej pompy.
   Zdemontuj dolny cokół i przednią blachę, odepnij złączkę z kablami przy zamku drzwi i zdejmij z fartucha tylną opaskę. Osadź nową część w taki sposób, aby otwory na jej powierzchni były skierowane w dół.
   Nałóż na fartuch tylną opaskę, zaczynając od góry. Podepnij kable do zamka drzwi, załóż przednią blachę i wyciągnij fartuch, żeby znalazł się na zewnątrz otworu drzwiowego. Zamocuj przednią opaskę, a później zamontuj cokół dolny i pozostałe elementy.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Zadziory w bębnie

  Zadziory powstają nie tylko na fartuchu, ale i samym bębnie. To charakterystyczne wybrzuszenia, czyli mechaniczne uszkodzenia.

  Im delikatniejsze materiały pierzesz, tym większe ryzyko, że zadziory na powierzchni bębna je zniszczą.

  • Rozwiązanie: Upewnij się, że bęben jest suchy i pusty. Sięgnij po pilnik i za jego pomocą wyrównaj powierzchnię. Piłuj zadziory do momentu, aż powierzchnia bębna stanie się gładka.
  • Dodatkowa porada: Jeśli zadziory są duże, nieunikniona może okazać się wymiana całego bębna. To czasochłonna i skomplikowana praca, którą najlepiej powierzyć fachowcowi.

  Uszkodzone zabieraki bębna

  Czasami pralka dziurawi ubrania z powodu uszkodzonych zabieraków bębna. To plastikowe części, które mieszają tkaniny podczas wirowania. Często są nazywane progiem bębna, w przekroju wyglądają jak trójkąt bądź trapez.

  Ze względu na materiał wykonania zabieraki są narażone na uszkodzenia mechaniczne, np. podczas prania cięższych rzeczy (w tym butów). Aby sprawdzić, czy to one dziurawią ubrania, przejedź dłonią po wewnętrznej części bębna.

  Jeżeli to wina zabieraków, wyczujesz pod palcami, że są połamane lub ukruszone.

  • Rozwiązanie: Wymień zabieraki. Jeśli są mocowane na plastikowych hakach, delikatnie je podważ. Elementy same wyskoczą i łatwo je wyjmiesz. Żeby zamontować nowe zabieraki, podważ specjalne zaczepy w bębnie. Dzięki temu po wsunięciu wymieniona część będzie się trzymać na miejscu.
  • Rozwiązanie 2: Jeżeli zabieraki są zamontowane na śrubach, odkręć je i wyjmij. Na ich miejsce włóż nowe elementy, starannie dokręcając śruby.
  • Dodatkowa porada: Możesz zapobiec uszkodzeniu zabieraków. Przed włożeniem ubrań do bębna opróżnij kieszenie i zasuń zamki błyskawiczne. Zwróć szczególną uwagę na to, czy w praniu nie ma twardych i ostrych przedmiotów.

  Masz dość awarii swojej starej pralki i rozważasz zakup nowej? Skorzystaj z zestawień:


  Ostre elementy w bębnie

  Jeśli to nowa pralka dziurawi uprania, wersja z uszkodzonym bębnem czy zabierakami nie wchodzi w grę. W takiej sytuacji przyczyna przeważnie jest mało poważna, a winne są ostre elementy zalegające w pralce.

  • Rozwiązanie: Zajrzyj do wnętrza bębna. Sprawdź, czy nie ma w nim wsuwek do włosów, drutów z biustonosza lub podobnych, ostrych przedmiotów. Jeśli są, wyjmij je, wykonując koliste ruchy i delikatnie pociągając w górę.
  • Dodatkowa porada: Po opróżnieniu bębna problem z podziurawionym praniem zniknie. Aby uniknąć tego w przyszłości, delikatniejsze części garderoby (w tym biustonosze) wkładaj do specjalnych woreczków. Opróżniaj też wszystkie kieszenie odzienia.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Podsumowanie

  Pralka dziurawi ubrania najczęściej przez uszkodzenia mechaniczne w jej wnętrzu (wyszczerbienia, zadziory itp.). Zaciągają i dziurawią materiał. Dotyczy to szczególnie fartucha, powierzchni bębna lub jego zbieraków. Inną przyczyną są ostre elementy w pralce, które wypadły z nieopróżnionych kieszeni ubrań. 

  Poznaj też inne potencjalne awarie pralki z rozwiązaniami:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments