Pralka ładowana od przodu czy od góry? Która będzie lepsza?

pralka ładowana od frontu czy ze wsadem górnym, która lepsza?

Spis treści:

  Pralki automatyczne potrafią nieźle dać w kość, jeżeli chodzi o optymalny wybór. Jedną z pierwszych podstaw jest ich rodzaj. Mamy więc pralki ładowane od frontu, jak i ze wsadem górnym. Co będzie lepsze? Zapraszam do mojej analizy.

  Jeżeli myślisz, że ludzie kupują pralki ładowane od góry wyłącznie z konieczności, bo nie mają jak wcisnąć do łazienki tej standardowej, to jesteś w błędzie.

  Wciąż jest dużo osób, które uwielbiają ten typ. Postanowiłem dokładnie przeanalizować wszystkie najważniejsze cechy obu rodzajów. Chcesz się przekonać, co będzie lepsze? Zapraszam do lektury.

  Różnice między pralką ładowaną od przodu a od góry

  Warto zacząć od różnic między tymi rodzajami, aby z odpowiednią wiedzą przejść do ciekawszej części. Sprowadzają się głównie do konstrukcji, a co za tym idzie, wymiarów sprzętu do prania.

  Pralki ładowane od frontu są zazwyczaj wysokie na 85 cm i szerokie na 60 cm. Najbardziej zmienia się ich głębokość. Może wynosić 30-kilka centymetrów, jak i grubo ponad 60 cm. Spora różnica, więc nie dziwi fakt, że często mówi się o pralkach slim czy takich wielkogabarytowych.

  Znajdziemy na rynku pralki z wsadem od frontu o nietypowych gabarytach. Wiecie, takie niższe konstrukcje do wepchania pod łazienkową szafkę. Problem w tym, że są zwykle zupełnie nieopłacalne. Wychodzi więc na to, że z wysokością i szerokością takiej pralki nie pokombinujemy.

  A co z urządzeniami ze wsadem górnym, nazywanymi też „topami”? Nie różnią się od siebie w zasadzie wymiarami. Szerokość 40 cm, wysokość 89-90 cm i głębokość 60 cm. Ciut wyższe i głębsze, ale za to znacznie węższe, co czyni je wręcz pralkami wnękowymi. Idealnie nadają się do takich miejsc. Stosunkowo łatwo wcisnąć je w kąt. Sprawdzają się w wąskich pomieszczeniach w kształcie prostokąta.

  Różnic jest jednak więcej, choć stanowią głównie następstwo konstrukcji.

  Bęben montowany pionowo to domena pralek ze wsadem górnym. W klapie znajdziemy zwykle miejsce na detergenty. Nieco inaczej skonstruowane jest łożyskowanie. Prawidłowy montaż pralki nie jest jednak bardziej utrudniony.

  Co więc z tego wszystkiego wynika? W dalszej części artykułu wszystkiego się dowiesz.

  Pojedynek pralki ładowanej od frontu z ładowaną od góry

  Zdaje sobie sprawę, że zapewne szukasz pralki do małej łazienki. Jeżeli jednak czytasz ten materiał, to masz możliwość umiejscowienia i bezproblemowego montażu modelu z otworem załadunkowym z przodu, chociażby w wersji slim.

  Przejdźmy więc razem przez kilka rund pojedynku obu głównych rodzajów automatycznych urządzeń do prania.

  Opłacalność zakupu

  Kasa, kasa – któż z nas na nią nie patrzy? Wydając tysiąc czy kilka tysięcy złotych na sprzęt AGD, chcemy dokonać dobrej inwestycji. Każdy pragnie czuć z niej satysfakcję.

  Od lat obserwuję rynek pralek. Te ładowane od przodu są bardziej opłacalne. W podobnej cenie zapewniają lepsze parametry, większą energooszczędność, skuteczniejsze usuwanie zabrudzeń (poprzez wydajniejsze ruchy bębna), a także ciekawsze funkcje i programy.

  Jedynie niszowe modele o nietypowych gabarytach za bardzo nadszarpną budżet. Cała reszta, łącznie z pralkami slim, daje nam możliwość zakupu produktu o bardzo dobrym stosunku ceny do jakości i możliwości.

  Druga sprawa – do 1000 zł znajdziesz jedynie kilka ciekawych modeli z górnym wsadem, podczas gdy te drugie nawet za 800-900 zł potrafią być całkiem niezłe, a wybór jest szerszy. Ranking pralek zawiera przecież mnóstwo atrakcyjnych propozycji zakupowych tego typu, i to w różnych cenach.

  Co tu więcej gadać? Decydując się na pralkę standardową, otrzymasz trochę więcej w trochę lepszej cenie.

  Wynik rundy: Punkt dla pralek ładowanych od przodu

  pralka gorenje ws168lnst

  Wpływ na rachunki

  Od razu rozwinę kwestię energooszczędności, o której wspomniałem w poprzedniej rundzie, gdyż nie chcę być gołosłowny.

  Pionowo zamontowany bęben wymusza większe zużycie wody. Dlaczego? Żeby cały załadunek został równomiernie i wystarczająco namoczony. Rotacyjne ruchy bębna w pralce standardowej nie potrzebują aż takiej ilości wody, gdyż ubrania ciągle mają z nią kontakt, i to w jednakowym udziale.

  Wpływa to na zużycie energii, bo mniej wody w bębnie trzeba podgrzać do wybranej temperatury.

  Jeszcze jakiś dowód na poparcie tezy, że pralki ładowane od przodu są bardziej energooszczędne? Proszę bardzo.

  Kojarzysz standard Energy Star? To taki program, który promuje ekologiczne urządzenia. Obejmuje pralki. Te ze wsadem górnym mogą zużywać nawet o 15% więcej energii od pralek frontowych, żeby załapać się na wyróżnienie i dumnie nosić na sobie nalepkę.

  Taki handicap raczej ma swoje powody, prawda? Konstrukcja z pionowo zamontowanym bębnem nie przeskoczy większego zapotrzebowania na wodę.

  Maluteńka zaleta z kolei za to, że dzięki temu waga pralki (tej ładowanej od góry) nie musi być tak wysoka. Bęben z ciuchami zawiera więcej wody, całość staje się cięższa, więc urządzenie stoi stabilnie podczas wirowania. To jednak marne pocieszenie, bo ciężar sprzętu ma znaczenie przy jego przenoszeniu, a ono w tym przypadku raczej nie zdarza się często.

  Wynik rundy: Punkt dla pralek ładowanych od przodu

  Oszczędność miejsca

  Trzymam się cały czas głównej intencji, czyli pralka do małej i ciasnej łazienki. Pominę jakieś geometryczne wyliczenia czy wizualizacje, a napiszę jedno – pralka z górnym wsadem zaoszczędzi więcej miejsca w prawie każdej łazience. W niektórych pomieszczeniach aż prosi się, aby taką postawić, bo pasuje idealnie.

  Tu nie chodzi wyłącznie o wymiary. Jak się otwiera taką pralkę? Pokrywa idzie do góry, więc wystarczy przy niej stać, żeby wyjąć lub włożyć ciuchy. Sprzęt z drzwiczkami z przodu, szczególnie gdy nie są one otwierane na 180 stopni, zabierze dodatkowo trochę przestrzeni. Weź to pod uwagę, ponieważ czasem wypada uchylić drzwiczki i wywietrzyć bęben, żeby zapach w środku był do zniesienia.

  Jedyny minus górnego wsadu to dość wysoka pokrywa, zazwyczaj na kilkadziesiąt centymetrów. Lepiej więc nie umieszczaj tego typu sprzętu pod jakąś półką.

  Wynik rundy: Punkt dla pralek ładowanych od góry

  Możliwość zabudowy i swoboda w wyborze pomieszczenia na pralkę

  Rynek pralek typowo pod zabudowę jest cholernie mały. Nie stanowi to jednak żadnego problemu. Większość moich znajomych ma estetycznie zabudową pralkę wolnostojącą, oczywiście ładowaną od frontu. Nie jest to trudne do zaplanowania podczas aranżacji łazienki lub kuchni.

  mała i całkiem ładna pralka BEKO w ciągu szafek kuchennych

  Pralki ładowanej od góry nie dasz rady jakkolwiek zabudować. Wciśniesz ją w jakąś wnękę, otoczysz meblami czy innym sprzętem AGD, ale nie zabudujesz tak starannie w ciągu szafek łazienkowych lub kuchennych. Nie ma na to szans.

  Co z wyborem pomieszczenia na sprzęt piorący? Nie znam jeszcze żadnego magika, który wepchnąłby pralkę z górnym wsadem do kuchni. To praktycznie zawsze mija się z celem.

  A może kiedyś zapragniesz kupić też suszarkę do prania? Znam osoby, które tworzą wieże pralnicze poprzez zabudowę w słupek, czyli suszarka na pralce. „Top” znów obrywa po tyłku, bo nie da takiej możliwości.

  Wynik rundy: Punkt dla pralek ładowanych od przodu

  Komfort użytkowania

  Starcie dość krwawe, prawda? Dotychczasowe rundy kończyły się posyłaniem na deski jednego z rodzajów pralek. Tym razem będzie inaczej.

  Komfort obsługi sprowadzam głównie do procesu wyjmowania i wkładania prania. I tutaj zdania są podzielone. Jedni się wkurzają, gdy muszą klękać lub schylać się przy pralce (a jak tuż obok jest kibel, to już w ogóle kaplica), a inni, gdy zmuszeni są do nurkowania po tę ostatnią skarpetkę, która tak pokochała bęben pralki.

  Przyznam, że nie przepadam za kucaniem przy sprzęcie ładowanym od frontu, ponieważ jestem dość wysoki. Nie jest to jednak dla mnie jakaś kluczowa kwestia, a i pewne mankamenty drugiego rodzaju dostrzegam.

  Górny wsad wymusza bowiem mniejsze zróżnicowanie w wymiarach otworu załadunkowego. Duże rzeczy, np. pościel, koce, nie wyjmuje się z bębna tak fajnie. Nie mamy też wzrokowej kontroli nad procesem prania.

  A przegródki na detergent? W większości przypadków ciężej je wyczyścić w przypadku wąskiej pralki z pokrywą, gdyż są z nią zintegrowane. Znam urządzenia, w których nie da się ich dokładnie wypłukać z resztek detergentów. Taka sytuacja prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów w szufladkach.

  Nowoczesne modele z wsadem górnym oferują lekko chodzącą pokrywkę, ale wiem, że z czasem może się to zmienić. Znam przypadki, w których taka klapa sama spadała na osobę, która beztrosko sobie wyjmowała odzież z bębna. Takie sytuacje się zdarzają.

  Twój kręgosłup nie będzie zadowolony z wyniku tej rundy, ale mimo wszystko uznaję załadunek frontowy za wygodniejszą i bardziej praktyczną opcję.

  Wynik rundy: Punkt dla pralek ładowanych od przodu

  Przeczytaj później: Jak dbać o pralkę? Czy można przedłużyć jej żywotność?

  Niezawodność

  Każdy z nas szuka także pralki, która nie rozleci się zbyt szybko. Skoro konstrukcja obu rodzajów pralek jest zupełnie odmienna, to jak właściwie wpływa na niezawodność?

  Bęben, jego komora, łożyska – te elementy się różnią, a w Internecie można wyczytać trochę opinii, że pralki ładowane od góry są trwalsze. Czy to prawda?

  Zapytałem o to kilka osób, które zawodowo zajmują się sprzętem AGD, również pod kątem serwisowania. Nie będę ich dokładnie cytował, ale powiedzieli, że to jeden ch… że nie ma tutaj większych przewag pod kątem bezawaryjności. Moje zdanie jest zresztą podobne.

  Wąskie pralki też czasem ciekną, a u niektórych ryzyko takiej awarii jest nawet znacznie większe. Łożyska także się wyrabiają, a polityka części zamiennych jest coraz częściej tak samo beznadziejna dla klientów, i to niezależnie od typu pralki. Drogie części, drogie usługi po gwarancji i oczywiście nierozbieralne elementy systemu piorącego. Słodko.

  Wynik rundy: Remis

  Pralka ładowana od przodu czy od góry – ostateczny werdykt

  Pralka ładowana od przodu jest lepszą opcją, o ile bezproblemowo zmieści się w Twojej łazience lub kuchni.

  Nawet te slim dają radę, gdyż wsad górny niesie za sobą więcej ograniczeń i mniej korzystne ceny.

  Tu nie chodzi nawet o to, że standardowe pralki oferują nam większy wybór jakiegokolwiek parametru, a także wyższą funkcjonalność czy niezliczoną liczbę programów prania. Ich rynek jest też około sześć razy większy. Chodzi jednak o aspekty, które dokładnie dla Was omówiłem. Nie pozostawiają złudzeń, że pralki ze szklanym oknem z przodu sprawdzają się lepiej.

  Na tym mógłbym zakończyć ten temat, ale jeszcze jedna rzecz wpadła mi do głowy w trakcie tworzenia tego materiału…

  pralka candy cst 360l

  Pewna okoliczność, która sprzyja pralkom z górnym wsadem

  Wiesz już, że zakup pralki ładowanej od góry to raczej konieczność, na którą wpływa ograniczony metraż w wąskiej łazience czy poważniejsze problemy z plecami, przez które nie można się zbyt często schylać.

  Pamiętasz jednak, która runda była na plus dla tego typu? Tak, chodziło o oszczędność miejsca.

  Do czego zmierzam? Być może dysponujesz niewielką nieruchomością pod wynajem, która powinna być wyposażona i umeblowana. Jeżeli postawisz w niej pralkę z górnym wsadem, to łazienka będzie wydawać się większa – zwłaszcza gdy pralka spocznie we wspominanej już kilka razy wnęce. Aranżacja nie straci walorów estetycznych (czasem nawet zyska), a miejsca będzie więcej w oczach potencjalnego najemcy.

  Tak, wiem, tania zagrywka, ale może stoisz po przeciwległej stronie i szukasz nowego gniazdka z pełnym wyposażeniem. Wtedy też spójrz na rodzaj i umiejscowienie pralki, żeby nie dać się naciągnąć. Pomogłem chyba obu stronom?

  Przeczytaj też: Etykieta energetyczna pralki – Co oznacza i co zawiera?

  Pralka ładowana od przodu czy od góry – Podsumowanie

  I tak oto dobrnęliśmy już do końca tego pojedynku sprzętu, który jest jednocześnie jedną z podstaw poradnika o tym, jak wybrać pralkę.

  Dla mnie sprawa jest jasna. Korzystniej wypada pralka ładowana od przodu, co odpowiednio uargumentowałem.

  Nie zamierzam jej zmieniać na drugi typ i mam nadzieję, że nigdy nie będę do tego zmuszony.

  Jedynie ciaśniejsze pomieszczenia w kształcie prostokąta mogą pokrzyżować plany zakupu i rozsądnego ulokowania pralki z wsadem od przodu.

  Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania lub przemyślenia na ten temat, to serdecznie zapraszam do poniższej sekcji komentarzy.

  Miłego ładowania!

  Zobacz kolejny przydatny artykuł: Aktualna lista pralek z wymiennymi łożyskami

  [Głosów: 20   Average: 4.7/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  6 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Krzysztof
  Krzysztof
  17 dni temu

  Z tym zużyciem wody to nie do końca jest prawda. Pralka AEG AEG L6SE27CP ładowność 7kg ładowana od przodu; zużycie wody na 1 pranie to 48 litrów, a pralka AEG AEG LTX8C373P ładowana od góry, ładowność 7kg; zużycie wody na 1 pranie to 45 litrów wody. W zużyciu rocznym energii, również wygrywa pralka z ładowaniem od góry 157/120kWh na rok.

  Krzysztof
  Krzysztof
  16 dni temu

  Cześć. Te modele różnią się silnikiem. Pralka ładowana od góry ma silnik z magnesami trwałymi, co daje w efekcie dodatkową oszczędność energii elektrycznej, co zresztą widać w danych katalogowych. Wspomniany przeze mnie model ładowany od góry jest też nowością w ofercie AEG, co pewnie też wpłynęło na jego cenę. Stojąc przed wyborem pralki, wybrałem model ładowany od góry. Zamieniając 13to letnią Amicę (która działająca, została oddana osobie potrzebującej), liczyłem przede wszystkim na zwiększenie przestrzeni w łazience. Do zakupu dodatkowo skłoniła mnie informacja, że pralki AEG ładowane od góry nie mają klejonego bębna, co nie dotyczy nowych pralek ładowanych od przodu. W Amice przez 13 lat łożyska wymieniałem 3krotnie (z tym, że tylko trzecim razem wymieniałem je samodzielnie, dzięki czemu przekonałem się co wkładał tam serwis. Pierwszy raz 1 miesiąc po gwarancji. Niestety sklep już wtedy nie istniał, więc rękojmia nie wchodziła w rachubę. Więc znaczenie ma nie tylko co się… Czytaj więcej »

  Marcin
  Marcin
  9 miesięcy temu

  zastanawiam sie jak wygląda sprawa “wibracji” w jakie wpadają pralki przy praniu czy wirowaniu.
  tzn. znam pralki tylko i wyłącznie ładowane od przodu i zastanawiam się w tym momencie czy dzięki innej budowie, czy pralki ładowane od góry czasem nie wpadają w mniejsze wibracje, tudzież inny typ wibracji?
  Mianowice w wynajmowanym mieszkaniu pralka musi stać w kuchni (niestety łazienka jest tak mała iż nawet pralka ładowana od góry się nie zmieści 🙁 ), niestety jest to stara kamienica z drewnianym stropem i w kuchni jest kiepska, niestabilna, panelowa podłoga.
  Mam obecnie pralkę z silnikiem direct driver montowanym na osi, wydaje mi sie że wibracje są mniejsze niż w tradycyjnych paskowych pralka ale wciąż cała podłoga dostaje niezłych wibracji, co zapewne odbije się na łożyskach i żywotności pralki. 🙁
  Czy pralka ładowana od góry nie była by w tym przypadku sensowniejsza?

  Marcin
  Marcin
  9 miesięcy temu

  Dziękuje za bardzo szybką odpowiedź! 🙂 czytałem właśnie artykuł i o wagach pralki i o matach (oba świetne) i myślę o wypróbowaniu albo maty (choć obawiam sie że pod ciężarem nóżki utoną w tej gumie i ciężar się nie rozłoży bardziej) albo o takiej z masywniejszymi nogami podstawie (https://allegro.pl/oferta/podstawa-pod-pralke-suszarke-kolka-qvant-6050n-9168217287) wydaje mi się że może bardzie rozłożyć ciężar (nie będzie punktowo naciskał już każdą nóżką a taką większą nogą :P). Mam Samsung pralko suszarka, aż 71 kg więc chyba bardzo ciężka 🙂 Pomyślałem iż może pralka ładowana od góry, przez to że bęben ma symetryczną, zamkniętą budowę bębna (bardziej w wyważoną jeśli chodzi o środek ciężkości) i też skoro bęben ob raca się na dwóch łożyskach to pomyślałem że będzie bardziej stabilnie się kręcił i nie wpadał w wibracje? (chyba muszę u kogoś podglądnąć piorącą pralkę ładowaną od góry i ocenić jak się zachowuje w trakcie prania 🙂 ) na pewno… Czytaj więcej »