W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralka nie grzeje wody – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Aby skutecznie usunąć plamy z ubrań, temperatura wody w pralce musi mieć konkretną, zgodną z programem wartość. Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego pralka nie grzeje wody, to jesteś w dobrym miejscu. Poniżej wszystkie możliwe przyczyny wraz z rozwiązaniami!

Dlaczego pralka nie grzeje wody - Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Uszkodzony hydrostat

  Hydrostat, inaczej presostat, odpowiada za utrzymanie stałego poziomu wody w pralce w czasie prania. Gdy ulegnie awarii, sprzęt pobiera za dużo wody lub wcale tego nie robi. Niekiedy taka usterka sprawia też, że pralka jej nie grzeje.

  Dzieje się tak, gdyż hydrostat nie przekazuje informacji o odpowiednim poziomie wody, przez co grzałka nie oddaje ciepła.

  • Rozwiązanie: Wymień hydrostat. Odłącz pralkę od prądu i odkręć blat, znajdź hydrostat i odczep od niego złączkę oraz wężyk. Nie powinno to być trudne, ponieważ ta część wygląda podobnie w pralkach Beko, LG i innych marek. To zwykle okrągły, znacznie rzadziej prostokątny czujnik. Wyjmij stary hydrostat z zaczepu i podepnij do nowego złączkę z kablami. Podłącz od dołu wężyk, zamocuj element na zaczepie, usłyszysz charakterystyczne kliknięcie. Na koniec zamontuj blat.
  • Dodatkowa porada: Sama wymiana hydrostatu nie jest skomplikowana. Ważne jest to, aby dobrać właściwy model na zamianę. Jeśli masz z tym problem, poproś o pomoc fachowca.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Uszkodzony moduł elektroniczny

  W pralce uszkodzeniu ulega też moduł elektroniczny sterujący grzałką. Wtedy jej włączenie jest niemożliwe, a woda w pralce pozostaje zimna.

  Taka usterka bywa źródłem innych uciążliwych problemów, np. zawieszania się pralki przy wyborze programu czy migania lampek na panelu. Wtedy musisz wymienić cały moduł elektroniczny. Nie da się podmienić jedynie podzespołu odpowiadającego za grzałkę.

  • Rozwiązanie: Odłącz pralkę od prądu i zdemontuj blat. Moduł elektroniczny znajdziesz na panelu, obok szuflady na detergenty. Zrób mu zdjęcie, aby później uniknąć problemu z prawidłowym podłączeniem kabli. Wyjmij panel, odłącz wszystkie przewody od modułu i podważ zatrzaski, żeby go zdemontować. Podepnij kable do nowej części i wciśnij ją do zatrzasków. Załóż panel i blat.

  Zepsuty czujnik grzałki

  W pralce Samsung, Whirlpool, Amica i wszystkich innych producentów przy grzałce znajduje się czujnik. Mierzy i przekazuje odczyty temperatury, dzięki czemu woda jest podgrzewana we właściwym momencie.

  Zepsuty czujnik wymaga wymiany. Jego awaria niekiedy działa w drugą stronę, a więc grzałka podgrzewa wodę za mocno, co rozpoznasz po wydzielającej się podczas prania parze.

  • Rozwiązanie: Zdemontuj blat pralki, wyciągnij szufladę na detergenty i odłącz przedni panel oraz zawias drzwi. Musisz też częściowo zdjąć fartuch. Podważ umieszczoną pod nim sprężynę, wystarczy Ci do tego zwykła łyżka. Wepchnij kołnierz do środka bębna. Zdejmij pokrywę filtra, odkręć śrubę przy filtrze pompy, ściągnij cokół i blachę przednią. Odłącz złączkę z kablami przy zamku drzwi, a później złączki konektorowe przy grzałce. Wyjmij czujnik z grzałki i zastąp go nowym. Podepnij konektory, a później zamontuj wszystkie części (w kolejności odwrotnej niż przy demontażu).

  Masz dość awarii swojej starej pralki i rozważasz zakup nowej? Skorzystaj z zestawień:


  Zakamieniona grzałka

  Na awarię narażony jest nie tylko czujnik przy grzałce, ale też sama grzałka. Wtedy zauważysz, że woda podczas prania nie jest odpowiednio ciepła, a zużycie prądu przez pralkę wzrasta.

  Gdy pralka nie grzeje wody przez grzałkę, musisz ją odkamienić.

  • Rozwiązanie: Oczyść grzałkę i inne ważne części pralki z kamienia domowym sposobem. Do pustego bębna wlej ok. 3 litry octu i dodaj dwa opakowania kwasku cytrynowego. Nastaw sprzęt na pełne pranie. Jeśli nie znajdziesz w domu tych środków, zastąp je sodą oczyszczoną.
  • Rozwiązanie 2: Sięgnij po specjalny środek do odkamieniania pralki. Wlej go do szuflady, do komory na detergent do prania głównego. Nastaw program podstawowy, niczego nie wkładaj do bębna. Dodatkowo przeczytaj poradnik, jak odkamienić pralkę. Szczegółowo opisałem w nim wszystkie sposoby.
  • Dodatkowa porada: Nie dopuść do ponownego osadzenia się kamienia w pralce. Co pewien czas czyść ją, stosując specjalne preparaty. Rób to systematycznie co kilka miesięcy.

  Uszkodzona grzałka

  Grzałka w pralce jest narażona nie tylko na kamień, ale i usterki. Jeżeli masz pewność, że wewnątrz sprzętu nie wytrącił się osad, prawdopodobnie element spalił się lub lada moment do tego dojdzie.

  Żeby zweryfikować usterkę grzałki, wykręć ją z pralki.

  • Rozwiązanie: Zdemontuj blat, wyjmij szufladę i panel, wypnij zawias drzwi. Wepchnij częściowo fartuch do wnętrza bębna, zdemontuj pokrywę filtra, dolny cokół oraz przednią blachę. Odłącz złączki przy drzwiach i samej grzałce, wyjmij ją, odkręcając wcześniej śrubę. Gdy zauważysz ciemny nalot lub wyżłobienia, wyrzuć grzałkę i załóż nową. Umieść ją we właściwym miejscu, przykręć śrubę i podepnij kabelki. Kolejno zamontuj wszystkie zdjęte wcześniej części.
  • Dodatkowa porada: Istnieje całkiem sporo sposobów na to, jak sprawdzić grzałkę pralki. Poznaj je, a prędko ocenisz, czy to ten element stanowi przyczynę awarii.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Podsumowanie

  Pralka nie grzeje wody najczęściej przez problemy z grzałką. Gdy jest ona zakamieniona, zepsuta lub jej czujnik uległ uszkodzeniu, woda w pralce pozostanie zimna. Inne potencjalne przyczyny tej awarii to także zepsuty hydrostat lub moduł elektroniczny.

  Poznaj też inne często spotykane awarie pralki z rozwiązaniami:

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments