W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralka nie odpompowuje wody – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  5

W Twojej pralce została woda i za nic nie chce się wypompować? Potencjalnych przyczyn problemu jest kilka. Poznaj je wszystkie i dowiedz się, jak rozwiązać tę awarię, aby nie tracić czasu, nerwów i sił!

Dlaczego pralka nie odpompowuje wody - Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Zatkany filtr

  Najczęstszą przyczyną tego, że pralka nie odpompowuje wody, jest zabrudzony filtr. Zlokalizowany jest w pompie odpływowej i łatwo może się zatkać. Wystarczą większe zabrudzenia po jednym praniu, żeby filtr przestał spełniać swoją funkcję. Rozwiązanie tego problemu jest jednak bardzo łatwe.

  Czyszczenie filtra wygląda bardzo podobnie, niezależnie, czy jest to pralka Bosch, Electrolux czy Samsung. Po tym zabiegu sprzęt znów powinien prawidłowo odprowadzać wodę.

  • Rozwiązanie: Odłącz pralkę od źródła zasilania i odchyl klapę. Zwykle obok filtra znajduje się też rurka do awaryjnego odprowadzania wody. Wysuń ją i podstaw miskę, do której przeleje się płyn. Wykręć filtr. Często powoduje to wyciek resztek wody, dlatego wcześniej podłóż pod pralkę chłonną szmatkę. Sam filtr w pralce wystarczy wyczyścić, aby znowu sprawnie działał. Dodatkowo przeczyść ścierką także otwór, w którym jest on zamontowany. Czysty filtr wkręć w odpowiednim miejscu i zamknij klapę. To standardowy zabieg dotyczący tego, jak spuścić wodę z pralki.
  • Dodatkowa porada: Jeśli obawiasz się, że Twoja pralka Beko, Whirlpool czy innego znanego producenta ma odmienny system filtrowania, łatwo sprawdzisz to w instrukcji obsługi. Zwykle tego typu część wygląda bardzo podobnie, niezależnie od marki sprzętu. Znajduje się w jego dolnej części z frontu (zazwyczaj po prawej).
  • Dodatkowa porada 2: Unikniesz w przyszłości częstego czyszczenia filtra, jeśli przed praniem sprawdzisz, czy w kieszeniach ubrań nie zostały papierki lub chusteczki. Po namoknięciu rozrywają się na mniejsze kawałki, które spływają razem z wodą i osiadają na filtrze. To prosta droga, aby go zatkać, a tego nie chcesz. Uważaj także na nadmiar sierści czy włosów na odzieniu wrzucanym do bębna.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Niedrożny wąż

  Zatkaniu ulega nie tylko filtr, ale też wąż odpływowy. Dlatego jego niedrożność to drugi najczęstszy powód tego, że pralka nie wypompowuje wody.

  Druga sprawa, że wąż może nie być zatkany, ale za to zbyt wygięty lub skręcony. Wtedy również utraci swoją drożność, nie mogąc dobrze wypompować cieczy z bębna pralki.

  • Rozwiązanie: Aby zdemontować wąż, musisz najpierw odkręcić metalową obejmę ściskającą. Następnie zdejmij przewód, który łatwo wyczyścisz na przykład pod bieżącą wodą (najlepiej pod większym ciśnieniem).
  • Dodatkowa porada: Najważniejsze jest ponowne zamontowanie węża. Zrób to tak, aby cała instalacja była szczelna. W przeciwnym wypadku pralka zaleje Ci całą łazienkę. Zadbaj przy tym, aby nie wyginać nadmiernie węża. Jego ułożenie powinno pozwolić na prawidłowe odpompowywanie wody z pralki.

  Niesprawna pompa

  Rzadką, ale również możliwą przyczyną wody zalegającej w bębnie po skończonym praniu, jest uszkodzona pompa. Jeżeli dodatkowo słyszysz charakterystyczne buczenie, to prawdopodobnie ona jest winowajcą.

  Pompa nie ulega zniszczeniu często, dlatego jeśli już jest niesprawna, to zwykle nadaje się do wyrzucenia. Wymiana na nową jest kosztowna i czasochłonna. Możesz zrobić to samodzielnie, jeśli masz jakieś pojęcie o majsterkowaniu.

  • Rozwiązanie: Najbezpieczniejszą opcją jest wezwanie fachowca. Nie tylko wymieni pompę na nową, ale też wcześniej upewni się, czy ta rzeczywiście jest uszkodzona. Wtedy nie będzie problemu z tym, że pralka nie wypompowuje wody i buczy.

  Masz dość awarii swojej starej pralki i rozważasz zakup nowej? Skorzystaj z zestawień:


  Niedrożny system

  Każda pralka – Amica, Electrolux, Siemens, LG czy każdego innego producenta – składa się z systemu połączonych ze sobą wężyków i innych elementów. Każdy z nich może się w mniejszym lub większym stopniu zatkać.

  Jeśli nie wiesz, dlaczego pralka nie odprowadza wody, a powyższe rozwiązania się nie sprawdziły, inną możliwością jest niedrożność pomniejszych elementów całej instalacji.

  W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wyczyszczenie pralki. Jak to zrobić? Wystarczy, że kupisz w sklepie specjalny proszek lub wykonasz środek czyszczący samodzielnie.

  • Rozwiązanie: Gotowy preparat lub ocet czy kwasek cytrynowy umieść w dozowniku na proszek. Wybierz długi program z temperaturą ok. 60 stopni Celsjusza. Uruchom pralkę i po skończonej pracy jeszcze raz wybierz ten sam program. Tym razem nie dodawaj żadnych środków czyszczących. Oba cykle powinny być puste, a więc bez żadnego wsadu.
  • Dodatkowa porada: Jeżeli Twoja pralka oferuje program samoczyszczenia, korzystaj z niego. To prosty sposób na konserwację sprzętu bez większego wysiłku.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Zatrzymany program

  Czasem pralka nie odprowadza wody z bardzo prozaicznych powodów. Może to być na przykład źle ustawiony lub przerwany program (chociażby przyciskiem stop/funkcją pauzy bądź dodawania ubrań po starcie cyklu), ewentualnie jakaś blokada.

  • Rozwiązanie: Jeśli zauważysz, że pralka zatrzymała się w trakcie pracy i stoi w niej woda, upewnij się, czy żaden przycisk nie jest przypadkowo włączony. Sprawdź też pokrętło (czy jest na odpowiednim programie).
  • Dodatkowa porada: Pamiętaj, że niektóre cykle mogą pomijać etap wirowania i odpompowywania wody. Dotyczy to szczególnie programów do prania delikatnych tkanin. Wtedy musisz ręcznie wybrać opcję odpompowania cieczy z bębna.

  Podsumowanie

  Pralka nie odpompowuje wody głównie przez niedrożność niektórych części. To filtr lub wąż odpływowy, a rzadziej bardziej ukryte komponenty, np. rurki/wężyki systemu wodnego w pralce. Bardziej kłopotliwą przyczyną stania wody w pralce jest awaria pompy.

  Jak widzisz, większość powodów stania wody w pralce wynika ze złej konserwacji sprzętu (lub jej całkowitym braku). Dlatego też tak ważne jest przejrzenie instrukcji przed rozpoczęciem korzystania z pralki.

  Producenci zazwyczaj podają w niej wszelkie metody dbania o urządzenie. Od razu dowiesz się też, gdzie znajdują się poszczególne elementy, np. filtr, który stanowi tak częstą przyczynę opisywanego problemu.

  Poznaj też inne potencjalne awarie pralki z rozwiązaniami:

  Oceń publikację
  [Głosy: 14 Średnia: 4.1]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  5 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Jola
  8 miesięcy temu

  Witam, pralka Samsung WW70J4273MW nie odprowadza wody .Wyczyściłam filt i pompę, wzzyk spuszczający awaryjnie wode i też nic .Włączyłam szybki program na 15 min. i czy się zatrzymał na 10 min.Beben się kręcił ale nie chciał przejść na 9min.i wtedy chyba jest spust wody.Wylaczylam pralkę zrobilam reset i pokazuje C5.To informacja o wężu spustowym wody.Jak go wyciągnąć z pralki.Prosze o pomoc.

  rob
  1 rok temu

  przydatny artykuł dziękuje

  Kasia
  1 rok temu

  Bardzo przydatne informację i można się dużo dowiedzieć na temat usterek w pralkach… Dziękuję i polecam innym…