Pralka nie odpompowuje wody – Przyczyny i rozwiązania

W Twojej pralce została woda i za nic nie chce się wypompować? Potencjalnych przyczyn problemu jest kilka. Poznaj je wszystkie i dowiedz się, jak rozwiązać tę awarię, aby nie tracić czasu, nerwów i sił!

Dlaczego pralka nie odpompowuje wody - Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Zatkany filtr

  Najczęstszą przyczyną tego, że pralka nie odpompowuje wody, jest zabrudzony filtr. Zlokalizowany jest w pompie odpływowej i łatwo może się zatkać. Wystarczą większe zabrudzenia po jednym praniu, żeby filtr przestał spełniać swoją funkcję. Rozwiązanie tego problemu jest jednak bardzo łatwe.

  Czyszczenie filtra wygląda bardzo podobnie, niezależnie, czy jest to pralka Bosch, Electrolux czy Samsung.

  • Rozwiązanie: Odłącz pralkę od źródła zasilania i odchyl klapę. Zwykle obok filtra znajduje się też rurka do awaryjnego odprowadzania wody. Wysuń ją i podstaw miskę, do której przeleje się płyn. Wykręć filtr. Często powoduje to wyciek resztek wody, dlatego wcześniej podłóż pod pralkę chłonną szmatkę. Sam filtr wystarczy wyczyścić, aby znowu sprawnie działał. Dodatkowo przeczyść ścierką także otwór, w którym jest on zamontowany. Czysty filtr wkręć w odpowiednim miejscu i zamknij klapę.
  • Dodatkowa porada: Jeśli obawiasz się, że Twoja pralka Beko, Whirlpool czy innego znanego producenta ma odmienny system filtrowania, łatwo sprawdzisz to w instrukcji obsługi.
  • Dodatkowa porada 2: Unikniesz w przyszłości częstego czyszczenia filtra, jeśli przed praniem sprawdzisz, czy w kieszeniach ubrań nie zostały papierki lub chusteczki. Po namoknięciu rozrywają się na mniejsze kawałki, które spływają razem z wodą i osiadają na filtrze.

  Niedrożny wąż

  Zatkaniu ulega nie tylko filtr, ale też wąż odpływowy. Dlatego jego niedrożność to drugi najczęstszy powód tego, że pralka nie wypompowuje wody.

  • Rozwiązanie: Aby zdemontować wąż, musisz najpierw odkręcić metalową obejmę. Następnie zdejmij przewód, który łatwo wyczyścisz na przykład pod bieżącą wodą.
  • Dodatkowa porada: Najważniejsze jest ponowne zamontowanie węża. Zrób to tak, aby cała instalacja była szczelna. W przeciwnym wypadku pralka zaleje Ci całą łazienkę.

  Niesprawna pompa

  Rzadką, ale również możliwą przyczyną wody zalegającej w bębnie po skończonym praniu, jest uszkodzona pompa. Jeżeli dodatkowo słyszysz charakterystyczne buczenie, to prawdopodobnie ona jest winowajcą.

  Pompa nie ulega zniszczeniu często, dlatego jeśli już jest niesprawna, to zwykle nadaje się do wyrzucenia. Wymiana na nową jest kosztowna i czasochłonna. Możesz zrobić to samodzielnie, jeśli masz jakieś pojęcie o majsterkowaniu.

  • Rozwiązanie: Najbezpieczniejszą opcją jest wezwanie fachowca. Nie tylko wymieni pompę na nową, ale też wcześniej upewni się, czy ta rzeczywiście jest uszkodzona.

  Masz dość awarii swojej starej pralki i rozważasz zakup nowej? Skorzystaj z zestawień:


  Niedrożny system

  Każda pralka – Amica, Electrolux, Siemens czy każdego innego producenta – składa się z systemu połączonych ze sobą wężyków i innych elementów. Każdy z nich może się w mniejszym lub większym stopniu zatkać.

  Jeśli nie wiesz, dlaczego pralka nie odprowadza wody, a powyższe rozwiązania się nie sprawdziły, inną możliwością jest niedrożność pomniejszych elementów całej instalacji.

  W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wyczyszczenie pralki. Jak to zrobić? Wystarczy, że kupisz w sklepie specjalny proszek lub wykonasz środek czyszczący samodzielnie.

  • Rozwiązanie: Gotowy preparat lub ocet czy kwasek cytrynowy umieść w dozowniku na proszek. Wybierz długi program z temperaturą ok. 60 stopni Celsjusza. Uruchom pralkę i po skończonej pracy jeszcze raz wybierz ten sam program. Tym razem nie dodawaj żadnych środków czyszczących.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Zatrzymany program

  Czasem pralka nie odprowadza wody z bardzo prozaicznych powodów. Może to być na przykład źle ustawiony lub przerwany program, ewentualnie jakaś blokada.

  • Rozwiązanie: Jeśli zauważysz, że pralka zatrzymała się w trakcie pracy, upewnij się, czy żaden przycisk nie jest przypadkowo włączony. Sprawdź też pokrętło (czy jest na odpowiednim programie).

  Podsumowanie

  Pralka nie odpompowuje wody głównie przez niedrożność niektórych części. To filtr lub wąż odpływowy, a rzadziej bardziej ukryte komponenty, np. rurki/wężyki systemu wodnego w pralce. Bardziej kłopotliwą przyczyną stania wody w pralce jest awaria pompy.

  Poznaj też inne potencjalne awarie pralki z rozwiązaniami:

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 3.7]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Kasia
  3 miesięcy temu

  Bardzo przydatne informację i można się dużo dowiedzieć na temat usterek w pralkach… Dziękuję i polecam innym…