W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralka nie pobiera wody – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  14

Masz stertę ciuchów do wyprania, a Twoja pralka nie pobiera wody? Nie wiesz, o co jej chodzi, i szukasz przyczyn oraz rozwiązań tej awarii? To jesteś w dobrym miejscu! W moim poradniku znajdziesz sporo cennych rad na ten temat.

dlaczego pralka nie pobiera wody - przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Sytuacja, w której pralka nie chcę pobrać wody do prania, nie jest niczym przyjemnym. Jak to zwykle bywa, potencjalnych przyczyn jest wiele i nieważne, czy to pralka Bosch, Electrolux, Samsung, LG, Candy lub innego producenta – każdej może się to przydarzyć. Przejdźmy więc do konkretów. Pragniesz zapewne jak najszybciej się z tym uporać i wyprać swoją odzież.

  Problem z wężem dopływowym

  Wąż dopływowy, jak sama nazwa wskazuje, doprowadza wodę do pralki. Bez niego staje się to niemożliwe. Jeżeli jest w złym stanie, to może wystąpić problem. Przyznam jednak, że rzadko to on jest winowajcą… chyba że pralka została dopiero co podłączona.

  W artykule ułatwiającym montaż pralki automatycznej podsunąłem kilka zasad związanych z wężem dopływowym. Przypomnę je. Powinien być wkręcony przynajmniej na centymetr gwintu na zaworze, najlepiej z podłączeniem skierowanym w dół. Nie może być natomiast powykręcany, zgięty, zaciśnięty czy jakkolwiek zniekształcony lub czymś zablokowany.

  Dodam, że jeżeli po wężu widzisz, że urządzenie zmieniło trochę swoją pierwotną pozycję, to znak, że pralka skacze przy wirowaniu. A nie jest to dobre zjawisko i trzeba je zniwelować. Wtedy przewód łączący hydrauliczny zawór z elektrozaworem jest w stanie ulec uszkodzeniu i spowodować brak pobierania wody przez pralkę.

  • Rozwiązanie: Zlokalizuj węża dopływowego i sprawdź jego stan. Jeżeli coś jest nie tak, to skoryguj położenie węża, aby działał prawidłowo, wpuszczając wodę do elektrozaworu i reszty komponentów. W skrajnym przypadku (np. gdy ta część jest uszkodzona, a woda cieknie) trzeba zakupić nowy egzemplarz, choć nie jest to raczej duży wydatek.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Problem z programatorem

  Ogólnie biorąc, programator steruje elektrozaworem (będzie o nim mowa w poradniku), a on z kolei dba o prawidłowy przepływ wody.

  Jeżeli Twoja pralka nie pobiera wody, to uwierz, że życzę Ci, aby przyczyną był drobny problem z programatorem. Dlaczego? Bo bardzo łatwo go rozwiązać.

  • Rozwiązanie: Zajrzyj do instrukcji, aby dowiedzieć się, jak zrestartować programator – bo właśnie to musisz uczynić. Bardzo często opiera się to na prostej kombinacji przycisków lub jedynie przytrzymaniu przycisku rozpoczynającego cykl prania.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Problem z blokadą drzwi pralki

  Najlepsze pralki, a w zasadzie każde nowocześniejsze, nie wpuszczą wody do bębna, gdy wykryją, że drzwi nie są domknięte. To groziłoby zalaniem pomieszczenia z pralką.

  Sęk w tym, że czasem drzwiczki są dokładnie domknięte, a urządzenie do prania twierdzi inaczej. Dlatego też jest w tym punkcie kilka rozwiązań.

  • Rozwiązanie 1: Sprawdź, czy drzwiczki z oknem rzeczywiście dobrze się zamknęły. O takiej sytuacji zazwyczaj informuje odpowiedni kod błędu, który pojawia się na wyświetlaczu. Stosunkowo łatwo dojść do przyczyny, gdy stanowi ją problem z blokadą drzwi pralki.
  • Rozwiązanie 2: Drzwi wyglądają na domknięte, a kod błędu dalej wskazuje, że jest inaczej? Przyczyną awarii są zapewne styki kabli w słabym stanie lub niedociśnięta kostka. Na początku odłącz pralkę z prądu. Musisz się dowiedzieć, gdzie dokładnie znaleźć kostkę, która odpowiada za blokadę drzwi, a następnie zdemontować tylny, boczny lub górny panel pralki (w zależności od tego, co ustalisz na podstawie instrukcji, informacji od producenta czy schematu opisującego elektronikę Twojej pralki). Po tym zabiegu sprawdź styki – czy nie są brudne, zaśniedziałe itp. Jeżeli są, to wyczyść je drucianą szczoteczką (ewentualnie taką zwykłą) lub papierem ściernym. Zwróć też uwagę na kostkę wpiętą do złącza, jak i same przewody (być może któryś jest uszkodzony i wymaga wymiany). Problem z kablami częściej jest winowajcą tego, że pralka nie wiruje, ale kto wie – może akurat u Ciebie odpowiada za brak pobierania wody i niemożność rozpoczęcia cyklu prania.

  Warto też wiedzieć, jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki.

  Niedrożny lub uszkodzony elektrozawór

  Wracamy do elementów pralki, bez których pobieranie wody nie jest możliwe. Tym razem chodzi o elektrozawór. To właśnie on czuwa nad przepływem wody, którą kieruje do kolejnych komponentów Twojego sprzętu do prania. W zależności od fazy prania zamyka lub otwiera się.

  Jeżeli jest jakkolwiek uszkodzony lub niedrożny, to pralka nie będzie pobierać wody. Problem mogą stanowić nawet przepalone cewki lub kamień we wnętrzu elektrozaworu. Z tego powodu często to właśnie ta część jest przyczyną awarii polegającej na tym, że urządzenie nie wpuszcza wody do bębna i nie rozpoczyna cyklu prania.

  Dodam, że niesprawnemu elektrozaworowi zazwyczaj towarzyszy wyciek wody w tylnej części pralki. Pewność daje zwykle użycie miernika (chociażby najprostszego).

  • Rozwiązanie: Zdejmij górny panel pralki i zlokalizuj elektrozawór (to właśnie do niego podłączasz węża dopływowego). Bardzo często jego montaż opiera się na zatrzaskach i prostych elementach mocujących, więc nie trzeba się z nim siłować. Są też rzecz jasna wpięte kabelki oraz cienkie węże, przez które przepływa woda. Ogólnie biorąc, wymiana elektrostatu jest stosunkowo łatwa, ale jeżeli nie masz czasu lub ochoty się z tym zmagać, to wezwij fachowca. Jeżeli według Ciebie winowajcą jest kamień w elektrostacie, to spróbuj odkamienić pralkę (pomoże chociażby ocet lub kwasek cytrynowy).

  Uszkodzony hydrostat

  Hydrostat czuwa z kolei nad tym, aby w pralce była odpowiednia ilość wody. W przypadku usterki dotyczącej tego elementu cykl w ogóle może się nie rozpocząć, więc nie będzie też mowy o pobraniu wody przez pralkę.

  Zdarzają się sytuacje, w których nieprawidłowo działający hydrostat ciągle odprowadza wodę, więc nawet, gdy pralka ją pobierze, i tak nie zacznie normalnie prać. Wody może być także za mało, więc wyjmiesz z bębna niedoprane ubrania pokryte detergentem. Zupełnie jakby pralka brudziła odzież.

  Przyczyną jest błędna „decyzja”, bo zadaniem hydrostatu jest dostosowanie ilości wody w oparciu o kilka podstawowych informacji: wody nie ma, woda jest na odpowiednim pułapie lub wody jest za dużo. Usterka powoduje, że hydrostat – mówiąc kolokwialnie – zaczyna wariować i nie spełnia swojego zadania. Krótka droga do nieprawidłowego zużycia wody przez pralkę lub poważniejszych problemów.

  • Rozwiązanie: Podobna historia do poprzedniego punktu. Na początku zlokalizuj hydrostat swojej pralki (również wystarczy zdjąć blat, aby mieć go pod ręką; to niewielki i owalny element, najczęściej w pobliżu programatora). Później zdemontuj, sprawdź, czy jest drożny, czy ze stykami wszystko w porządku, i w razie konieczności wymień na nowy lub wyczyść jego styki. Pralka powinna być wyłączona z prądu przy kombinowaniu z hydrostatem, zresztą to uniwersalna rada przy diagnozowaniu większości przyczyn awarii. Pamiętaj, że newralgiczną częścią hydrostatu jest jego rurka, którą również musisz sprawdzić (np. dmuchając w nią, aby sprawdzić, czy nie jest czymś zatkana).

  Zamknięty zawór wody

  No cóż, jedna z najprostszych przyczyn braku wody w pralce, ale wypada mi o niej wspomnieć. Może akurat któryś z domowników zrobił Ci kawał i zakręcił zawór?

  • Rozwiązanie: Sprawdź, czy zawór wody jest otwarty, a jeżeli nie, to go otwórz.

  Zobacz też inne awarie dotyczące pralek:


  Podsumowanie

  Pralka nie pobiera wody najczęściej przez: problem z wężem dopływowym, awarię hydrostatu, niedrożność lub uszkodzenie elektrozaworu bądź problem z elektroniką (czujnik blokady drzwi, programator). Przyczyną może być także zakręcony zawór wody.

  Plus tutaj taki, że często nie trzeba i wydawać fortuny na nową część, i wzywać fachowców. Oczywiście nie każdy ma chęć samodzielniej naprawy pralki, która nie pobiera wody. Nie daj się więc naciągnąć przez specjalistę od tego, bo jak widzisz, nie są to jakieś niesamowicie skomplikowane wyczyny.

  Największe wyzwanie stanowią w zasadzie kombinacje z elektroniką, bo trzeba zlokalizować przyczynę awarii, dostać się do niej i wymienić konkretny komponent lub przeczyścić styki kabli. Ale warto się tego nauczyć, bo jak zrobisz to raz, to i wiele podobnych awarii rozwiążesz samodzielnie.

  Przypomnę też punkt z hydrostatem. Dlaczego? Ponieważ jego uszkodzenie może być przyczyną tego, że pralka pobiera za mało wody. Reszta objawów powoduje już raczej zupełną niemożność doprowadzenia wody do końca jej trasy, czyli bębna wypełnionego brudnymi ciuchami.

  Głęboko wierzę, że dzięki mojemu poradnikowi Twoja pralka już hula. Jeżeli masz dodatkowe pytania, to zapraszam do sekcji komentarzy lub na moją grupę: Porady RTV/AGD. W obu tych miejscach szybko Ci pomogę.

  Sprawdź pozostałe zestawienia pralek:

  Oceń publikację
  [Głosy: 10 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  14 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Iwona
  9 miesięcy temu

  Kupiłam ostatnio pralkę boscha ma niecałe pół roku 1 pranie wykonuje perfekcyjnie, z drugim praniem robi się cyrk istny nie pobiera wody, proszku tzn pierze na sucho gdybym ja tak zostawiła to pewnie ani razu nie pobrałaby wody na pełny cykl prania. Wąż doplywowy jest w porządku, pojawia się na panelu że jest niskie ciśnienie wody ale wtedy ją pobiera, a teraz zauważyłam że od pierwszego prania nie chce już pobierać wody muszę kilka razy zmienić program żeby zaskoczyła, czy problemem może być programator? Wiem że ma jeszcze gwarancję producenta ale co powiedzieć żeby uwzględnili mi ta reklamację żeby nie powiedzieli ze to się stało z mojej winy. Wąż doplywowy jest czysty, dół pralki wyczyszczony. Bosch 9 kg seria 6

  Marius
  1 rok temu

  Cześć. W moim przypadku nie pobierała wody, wyczyściłem filtr
  , i z pobieraniem wody kłopot znikną, ale od tamtej pory nie pobiera plynu di plukania.. Wszystkie kable i węże są na swoim miejscu. Wypinalem je wcześniej. Może jakiś reset? Jak. To zrobić?

  Patrycja
  2 lat temu

  Zdarza się tak że jest awaria i wyłącza wodę w bloku moja pralka nie che wówczas pobierać wody i rozpocząć cyklu prania

  Patrycja
  2 lat temu

  Moja pralka candy 3 lata,przecieka ale po praniu po wyłączeniu z gniazdka,nie wiem o co chodzi nawet jak zakręcę zawór to woda wydobywa się bokiem po lewej stronie,proszę o pomoc

  Wiola
  3 lat temu

  A co w przypadku jeśli pralka pobiera wodę na program płukania a na program prania wyskakuje błąd by odkręcić zawór wody?

  Kamil
  3 lat temu
  Reply to  Wiola

  Mam dokladnie to samo! Bosh i-dose seeia 6 pralka kupione 3 mieaiace temu… Masakra jakas

  Tadeusz
  3 lat temu

  Pralka Candy aqumatic 8 T. Pralka pobiera za mało wody tj. po włożeniu bielizny pobiera wodę do wysokości uszczelki, lecz nie dobiera wody jak bielizna nasączy się wodą. Przez to bielizna „pierze” się praktycznie na sucho. Natomiast przy płukaniu poziom wody nie jest wyższy niż do prania i wyjęta bielizna jest śliska od niewypłukanego proszku. Wymieniłem hydrostat, na używany bo nowego nie mogłem dostać, przyszedł fachowiec wymienił i niestety jest taka sama sytuacja jak wcześnie. W związku z tym mam pytanie, czy może być jeszcze coś innego przyczyną takiej sytuacji jak tylko hydrostat, może programator, bo do płukania również nie pobiera wyższego poziomu wody a hydrostat jest pewnie sterowany z programatora. Oczywiście wymieniony hydrotat był kupiony używany więc może był niesprawny. Pozdrawiam Tadeusz.

  Joanna
  4 lat temu

  Witam kupiłam pralkę bauknecht i włączyłam pierwsze pranie na 30 minut. Nie widziałam żeby pralka pobrała wodę bęben normalnie kręcił. Po jakimś czasie na wyświetlaczu pojawił się h2o i co jakiś czas dawała krutki sygnał. Nie wiem co to może być. Pozdrawiam i była bym wdzięczna za odpowiedź

  Aga
  4 lat temu

  A jeśli pralka nie pobiera wody, poza cyklem tzw. szybkie pranie oraz płukanie z wirowaniem? Restart programatora nic nie zmienił, zawór działa, elementy czyste. Samsung. Będę wdzięczna za pomysły.

  ANETTA
  2 lat temu

  Witam moja pralka Samsung eco Barbel 7kg zaczyna pobierać wodę i po sekundzie wyłącza się. Jaka może być przyczyna