W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralka nie wiruje – Przyczyny i rozwiązania

Łukasz Proszek
Komentarze:  1

Twoja pralka nie wiruje, a Ty zupełnie nie wiesz, dlaczego tak się dzieje? Bęben obraca się bardzo wolno? A może pralka normalnie pierze, ale w fazie wirowania nie wykonuje już tak dobrze swojego zadania (lub w ogóle nie wiruje)? Poniżej zebrałem wszystkie przyczyny tego problemu. Nie zapomniałem oczywiście o wskazaniu rozwiązań.

dlaczego pralka nie wiruje - przyczyny z rozwiązaniami

Spis treści:

  UWAGA: Przed skorzystaniem z większości proponowanych rozwiązań tej usterki musisz wyłączyć pralkę z prądu. Niektóre przyczyny braku wirowania wiążą się też z tym, że pralka nie jest w stanie odprowadzić wody. Nie powinno jej być w bębnie przy naprawie, więc skorzystaj z wężyka spustowego/awaryjnego.

  Przypadkowe wyłączenie wirowania

  A w zasadzie włączenie funkcji, która zatrzymuje wirowanie lub sprawia, że cały cykl omija tę fazę. Tak, wiem, to dość naiwne, bo zazwyczaj ludzie dobrze wiedzą, za co dany przycisk czy opcja w ich pralce odpowiada.

  Ale kto wie, może akurat funkcja tego typu została przypadkowo uruchomiona?

  • Rozwiązanie: Sprawdź, jak zatrzymuje się wirowanie w Twojej pralce i czy są szanse na przypadkowe wybranie tej opcji. Podobnie działa zresztą funkcja zatrzymująca płukanie, bo bez tego urządzenie nie ma jak odprowadzić wody.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Zatkany filtr lub pompa, czyli za dużo wody w bębnie

  Każdy z nas doskonale wie, aby sprawdzać kieszenie ubrań przed włożeniem do bębna pralki. Mimo tego czasem coś może się zawieruszyć i znaleźć w pralce podczas cyklu prania. Druga sprawa, że o samo urządzenie też należy odpowiednio dbać. Chodzi o regularną konserwację (głównie filtrów).

  Nie wspominam o tym bez powodu, bo sytuacja, w której pralka nie wiruje, często wynika z zapchanego filtra pompy odpływowej. Czasem skarpeta może zatkać ten element, a innym razem nadmierny brud.

  Ogólnie biorąc, chodzi o niedrożny odpływ. I nie musi to być wyłącznie filtr, bo i pompę może zablokować nawet niewielki element. Brudna woda wykorzystana do wyprania ciuchów nie ma gdzie uchodzić, więc jest jej za dużo, urządzenie to wykrywa i cykl wirowania się nie załącza.

  • Rozwiązanie: Jeżeli nie wiesz, jak się do tego zabrać, zajrzyj do instrukcji obsługi swojej pralki lub zadzwoń na infolinię jej producenta. Idąc dalej i przechodząc do konkretnego rozwiązania, usuń wodę z pralki, aby nie zalać sobie łazienki, zlokalizuj, a następnie odetkaj lub wymień filtr (ewentualnie pompę odpływową). W odprowadzeniu wody pomoże wężyk spustowy/awaryjny (zazwyczaj pralki są w niego wyposażone, więc wystarczy przystawić miskę lub wiaderko, aby niczego nie zalać).
   Jeśli po tym zabiegu kod błędu na wyświetlaczu dalej sugeruje filtr, to spójrz na pozostałe elementy układu hydrostatycznego, czyli pompę, sitka, uszczelki itp. Porządnie przeczyść, co się da.
  • Dodatkowa porada: Udrażnianie filtra nie jest ogólnie trudne, lecz i tak stworzyłem poradnik na ten temat. Dowiedz się więc, jak wyczyścić filtr w pralce. I tak wypada robić to regularnie.

  Niedrożność filtrów czy wewnętrznych wężyków systemu wodnego pralki prowadzi też do wielu innych awarii. Jedną z nich jest stojąca woda w pralce, która nie chce się wypompować.

  Nieodpowiedni detergent, czyli za dużo piany w bębnie

  Tak, nie pomyliłem się, chodzi o detergent. Tej porady raczej nigdzie indziej nie przeczytasz.

  W poprzednim punkcie wytłumaczyłem, że czujnik wykrywający zbyt dużą ilość wody w bębnie spowoduje brak wirowania. Ale nie tylko niedrożność układu hydrostatycznego to wywołuje.

  Jeśli korzystasz z detergentu o wysokim działaniu pieniącym, to piany może być tak dużo, że pralka nie odpompuje wody i nie rozpocznie wirowania. W innym przypadku uzna załadunek na większy niż w rzeczywistości, co zaburzy cały cykl prania.

  • Rozwiązanie: Zmień detergent na lepszy, czyli taki o wysokiej wydajności, ale niskim działaniu pieniącym. Przy okazji dowiedz się, ile wlać płynu do prania.
  • Dodatkowa porada: Mniejsze działanie pieniące mają najlepsze proszki do prania. Jeżeli używasz płynu, to rozważ przetestowanie jakiegoś lepszego detergentu w proszku.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Zablokowany bęben

  Awaria pralki, przez którą sprzęt nie wiruje lub wiruje bardzo słabo, nie trzymając odpowiedniej prędkości obrotowej, czasem wynika z zablokowanego bębna.

  W niektórych modelach są na to małe szanse, a inne bardzo łatwo zablokować. Jaka konkretnie rzecz jest tu winowajcą? Nawet spinka/wsuwka do włosów, jakiś większy guzik, zapalniczka, moneta czy inny drobiazg tego typu. Takie bibeloty często też zatykają filtr czy pompę, o czym już wspominałem. Nie chcesz mieć ich w bębnie pralki.

  • Rozwiązanie: Dokładnie sprawdź okolice bębna w poszukiwaniu ciała obcego, które go blokuje. Usuń je i ciesz się szybkim wirowaniem. Jeżeli to był powód usterki, to zawsze pamiętaj o dokładnym przetrząsaniu kieszeni ubrań przygotowanych do prania.

  Warto później przeczytać: Dlaczego pralka brudzi ubrania?

  Zużyte szczotki silnika

  Ten problem z brakiem wirowania dotyczy albo starszych, albo tańszych pralek, których silniki mają szczotki.

  Takie układy pracują zazwyczaj wyraźnie głośniej, a przede wszystkim wiążą się z awarią szczotek. Gdy ten element jest za bardzo zużyty, to pralka pierze, ale nie wiruje, bo nie jest w stanie tak szybko kręcić bębnem.

  Dlatego też zawsze polecam silniki bezszczotkowe, nazywane zwykle inwerterowymi.

  • Rozwiązanie: Musisz wyjąć cały silnik pralki, aby móc wymienić szczotki (znajdują się po obu stronach silnika). Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy technicznej, wezwij fachowca. Jeżeli jednak szczotki są przyczyną braku wirowania, a Twoją pralkę często nawiedzają też inne awarie, pomyśl o zakupie nowej, która ma silnik bezszczotkowy. To zawsze bardziej przyszłościowy wybór.

  Problem z paskiem napędowym

  Pasek napędowy jest nawinięty na koło pasowe, które wprawia w ruch. Musi być odpowiednio napięty i oczywiście w dobrym stanie. Odpowiada za wirowanie, choć nie zawsze, bo na rynku są już pralki z bezpośrednimi napędami bez pasków. Mowa o pralkach LG, ale wróćmy do tych, które owy pasek mają na swoim wyposażeniu.

  Jakie awarie go dotyczą? Pasek napędowy może spaść z koła, zupełnie się zerwać lub chociażby obluzować i ślizgać na kole. Każda z tych sytuacji od razu negatywnie wpływa na działanie pralki, która nie będzie chciała wirować.

  • Rozwiązanie: Najpierw dostań się do koła pasowego z paskiem napędowym. Jak to uczynić? Nie trzeba być wcale złotą rączką. Odkręć tylny panel pralki i sprawdź stan paska. Jeżeli jest urwany lub w bardzo złym stanie, to musisz kupić nowy (na szczęście nie jest to wielki wydatek). Zaczep pasek o oś napędową i nałóż na koło pasowe. Wystarczy go nałożyć z jednej strony, bo następnie kręcisz bębnem, żeby pasek sam się wsunął w obręcz.

  Brudne styki kabli na kostce

  Nad współpracą poszczególnych komponentów czuwa elektronika. Skoro elektronika, to i kupa kabli. I właśnie one mogą być przyczyną tego, że pralka nie wiruje.

  O co dokładnie tym razem chodzi? O brudne i zaśniedziałe styki na kostce. Jest to o tyle upierdliwe, że wypada sprawdzić każdy kabelek. Z drugiej strony jakaś kostka może być po prostu niedociśnięta.

  Prawidłowy przepływ prądu zasila obwody pralki i gwarantuje poprawne działanie wszystkich funkcji, które oferuje – w tym fazy wirowania.

  • Rozwiązanie: Tak jak w poprzednim punkcie, zdejmij tylny panel, a najlepiej również górny lub boczny. Po co? Aby mieć łatwy dostęp do całej struktury kabli Twojej pralki. Sprawdź stan styków, które łączą się z kostkami. Wyczyść je za pomocą drucianej szczoteczki lub chociażby tej do zębów (ewentualnie zwykłego papieru ściernego). Zadbaj przy okazji o dokładne wpięcie wszystkich kostek. Najważniejsza jest ta wpięta do złącza silnika, więc zacznij od niej i od razu sprawdź, czy wirowanie już działa. Jeżeli nie, to dla pewności sprawdź inne dostępne wiązki kabli i ich styki. No i spójrz na stan przewodów. Żaden nie powinien być nadmiernie przetarty czy jakkolwiek uszkodzony.

  Problem z elementami sterującymi

  Mowa o module sterującym, programatorze itp. Takim usterkom zazwyczaj towarzyszy odpowiedni kod błędu na wyświetlaczu. Najczęściej konieczna jest wymiana elementu, który sprawił, że pralka nie wiruje.

  • Rozwiązanie: Znajdą się osoby z odpowiednią wiedzą techniczną, aby samemu wymienić niektóre komponenty. Jeśli nie należysz do tego grona, to wezwij fachowca. Jeżeli chodzi o programator, to czasem wystarczy go zresetować (dowiesz się, jak to zrobić, zaglądając do instrukcji obsługi swojej pralki automatycznej lub czytając, jak zresetować pralkę). Zazwyczaj taki restart opiera się na przytrzymaniu przycisku typu „start”. To rozwiązanie podałem także w omawianiu tego, dlaczego pralka nie pobiera wody.

  Nieprawidłowe ułożenie prania lub jego waga

  Ten punkt dotyczy głównie starszych lub bardzo budżetowych pralek. Podobna historia do jednej z przyczyn tego, dlaczego pralka skacze przy wirowaniu.

  Chodzi o brak lepszego systemu wyważania bębna czy automatyki wagowej. Upraszczając, gdy pralce nie podoba się ilość ciuchów w bębnie (głównie to, że zbyt dużo ważą), istnieje ryzyko, że faza wirowania nie załączy się lub wyjmiesz z bębna bardzo mokrą odzież.

  • Rozwiązanie: Przede wszystkim dokładnie obserwuj fazę wirowania przy różnym stopniu zapełnienia bębna. Starsze pralki potrafiły nieprawidłowo działać nie tylko przy przeładowaniu, ale również wtedy, gdy było w nich mało ciuchów (np. jedna bluza lub ręcznik). Jeżeli problem z wirowaniem występuje przy większej ilości odzienia, to staraj się mniej obciążać bęben. Jeżeli jest odwrotnie, to staraj się prać więcej rzeczy lub znacząco obniż prędkość wirowania, aby zrównoważyć obciążenie. A najlepiej spójrz na ranking pralek i pomyśl nad nowocześniejszym modelem.

  Jak szybko ustalić przyczynę problemu z wirowaniem?

  Nowoczesne pralki nie mają jednego sposobu na bezawaryjną pracę przez dziesięciolecia. Ale większość z nich ma swoje sposoby, aby szybko Cię poinformować, co dokładnie się stało i co stanowi problem. A to przecież kluczowe przy różnych awariach.

  Uzupełnieniem poradnika jest więc przegląd tego, w jaki sposób najszybciej zlokalizować problem braku wirowania. Taka wiedza Ci się przyda.

  • Kod błędu – na wyświetlaczu pralki pojawia się kod. Aby go rozszyfrować, musisz posłużyć się instrukcją lub znaleźć informacje w internecie. Zupełnie inne kody mają przecież pralki Bosch, Samsung, LG, BEKO, Electrolux oraz wielu innych producentów. Po odczytaniu, co dany kod oznacza, od razu wiesz, dlaczego pralka nie wiruje. Ale nie zawsze jest to wystarczająco dokładne! Pamiętasz punkt o filtrze? Wspominałem, że kod może jasno go wskazywać jako przyczynę braku wirowania, ale tak naprawdę chodzi o inny element układu hydrostatycznego. Takie przypadki też się zdarzają.
  • Diody – mają ten sam cel co kod. Powiadamiają, jaka jest przyczyna awarii. W jaki sposób? Przez miganie, które również trzeba rozszyfrować, wspomagając się instrukcją obsługi. Diody pojawiają się w starszych pralkach bez wyświetlaczy i są od nich mniej wygodnym sposobem diagnostyki.
  • Zdalna diagnostyka – a to z kolei jedno z nowszych rozwiązań. Pralka współpracuje ze smartfonem i dedykowaną aplikacją mobilną. Jesteś w stanie uruchomić swego rodzaju skanowanie w poszukiwaniu usterek. Dostajesz też powiadomienia, jeżeli coś jest nie tak.

  Powyższe sposoby polegają na automatycznym wykryciu problemu. Ale są także inne opcje na dokładnie ustalenie, dlaczego pralka nie wiruje.

  • Jeśli nie jesteś w stanie usunąć wody z wnętrza pralki, to winowajcą jest zapewne zablokowana pompa odpływowa.
  • Przy słabym wirowaniu i dziwnych dźwiękach zazwyczaj chodzi o jakieś ciało obce, które dostało się tam, gdzie nie powinno (i narusza prawidłową pracę bębna).

  Zobacz też inne awarie dotyczące pralek:


  Podsumowanie

  Pralka nie wiruje najczęściej przez: zatkany filtr lub pompę, zablokowany bęben, zużyte szczotki silnika, problem z paskiem napędowym, brudne styki kabli bądź usterkę elektroniki. Czasem wina leży po stronie przeładowania bębna lub użycia nieodpowiedniego detergentu. 

  Niekiedy może zdarzyć się tak, że pomoże tylko fachowiec – i sprzęt do prania trzeba będzie oddać do serwisu. W skrajnych przypadkach stan techniczny zmusza do wymiany pralki na nowy model.

  Nie ma tu jednak reguł, co dokładnie zresztą widać, analizując potencjalne przyczyny. Za brak wirowania może równie dobrze odpowiadać zaśniedziały styk, co urwany pasek napędowy lub w ogóle coś, czego z pewnością nie da się samemu naprawić.

  Życzę Ci jak najmniej awarii domowego sprzętu, ale w razie potrzeby na PROrankingach uzyskasz pomoc, oczywiście darmową. Zapraszam przy okazji do mojej grupy na Facebooku, na której także pomagam w awaryjnych sytuacjach – Porady RTV/AGD.

  Sprawdź pozostałe zestawienia pralek:

  Oceń publikację
  [Głosy: 34 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  1 Komentarz
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Galina
  6 miesięcy temu

  Witam, Problem z wirowaniem na końce prania. pompa nie zablokowana ale zadurza, ci to może buc powód i obniżka fazy wirowania na pewno, bendzie wpędzała. Dziękuje za pomoc!