W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralka skacze przy wirowaniu – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  6

Twoja pralka przemieszcza się podczas wirowania i nie wiesz, jak temu zaradzić? To jesteś w dobrym miejscu! Czytając ten artykuł, dowiesz się, dlaczego pralka skacze i co można z tym zrobić.

dlaczego pralka skacze podczas wirowania

Spis treści:

  To już nie te czasy, w których każda pralka skakała po łazience i chodziła głośno niczym traktor. Mimo wszystko czasem dostaję zapytania, dlaczego pralka skacze, szczególnie podczas wirowania.

  W tym artykule zebrałem wszystkie możliwe przyczyny i od razu podsunąłem rozwiązania tego problemu. Do rzeczy!

  Blokady transportowe

  Dotyczy to nowych pralek, które mają zamontowane śruby chroniące bęben w trakcie transportu. Przed pierwszym użyciem wszystkie elementy tego typu muszą zostać zdjęte. Inaczej sprzęt będzie bardzo hałaśliwy i roztańczony, a tego przecież nie chcesz.

  • Rozwiązanie: Zajrzyj do instrukcji obsługi, aby dowiedzieć się, gdzie dokładnie są fabryczne blokady, czyli śruby transportowe. Zdejmij je, schowaj (bo mogą się kiedyś przydać, np. podczas przeprowadzki) i ciesz się stabilnie pracującą pralką.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Nieprawidłowe wypoziomowanie

  Każda pralka automatyczna musi być wypoziomowana. Jeżeli o to nie zadbasz, to nie tylko pojawi się skakanie urządzenia przy wirowaniu, ale być może poważniejsza awaria (np. dotycząca bębna lub łożysk). Jeśli sprzęt jest zabudowany, to przy okazji obije meble wokół.

  Regulacja nóżek urządzenia powinna odbywać się przy montażu pralki, ale nie tylko. Warto czasem sprawdzić, czy sprzęt wciąż znajduje się w optymalnym położeniu. Wraz z upływem czasu nóżki lubią się obniżać.

  • Rozwiązanie: Załatw sobie poziomicę (opcjonalnie klucz nasadowy, jeżeli nie dasz rady ręcznie wyregulować nóżek) i sprawdź każdy z 4 brzegów pralki. Jak to dokładnie zrobić? Przyłóż poziomicę równolegle do każdego z brzegów na górnej pokrywie/blacie. Koryguj wysokość nóżek aż do uzyskania idealnej pozycji, czyli równego ustawienia pralki względem podłoża. Szczegóły znajdziesz w poradniku o tym, jak wypoziomować pralkę.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Ruchome podłoże

  Ten punkt ściśle wiąże się z poprzednim. Sprzęt musi spoczywać na równej i twardej powierzchni. Deski lub panele, szczególnie już znacznie wysłużone, nie zawsze to zapewniają. Podobnie śliskie płytki. W efekcie pralka głośniej pracuje i skacze przy wirowaniu.

  • Rozwiązanie: Nie, nie nakażę Ci wymiany całej podłogi (choć w skrajnych przypadkach może mieć to sens). Istnieje prostsze rozwiązanie, a mianowicie podkładki antywibracyjne. Najlepiej będzie, gdy zerkniesz do artykułu o tym, czy warto kupić matę antywibracyjną, bo w tym przypadku okaże się nieoceniona. Nie stanowi wielkiego wydatku, a pomoże. Alternatywą są małe nakładki lub podkładki dla każdej z nóżek. Sporo jest na rynku przydatnych akcesoriów do pralek.

  Nieodpowiednia ilość prania

  Chodzi o dwa skrajne przypadki: w bębnie jest za dużo lub za mało ciuchów. W pierwszym duże i ciężkie rzeczy nasiąknięte wodą wywołują nierównomierność w bębnie. Przeładowanie jest niebezpieczne dla prawidłowego działania pralki, a jej tańczenie po posadzce jest tylko jednym ze znaków, że coś jest nie tak. Właściwie dochodzi wtedy do dość gwałtownych wstrząsów.

  Jeżeli prania jest za mało, a obroty wirowania są wysokie, to odzienie będzie gwałtownie przemieszczać się w bębnie i wywoływać nadmierne wibracje. Co ciekawe, obie te sytuacje mogą być powodem tego, że pralka nie wiruje.

  Dodam jednak, że ten punkt dotyczy głównie pralek starszej generacji (lub słabych urządzeń). Te nowe mają zazwyczaj dobre systemy wyważania bębna. Tak kręcą bębnem, aby równomiernie rozkładać załadunek. W grę wchodzi też automatyka wagowa, która ostrzega przed przeładowaniem.

  • Rozwiązanie: Rozsądnie dobieraj ilość i wagę pranych rzeczy względem danego programu. Przede wszystkim nie dopuść do tego, aby bęben był przeładowany. A jeżeli czujesz, że w bębnie jest za mało odzieży, to zmniejsz trochę obroty wirowania. Zapobiegnie to samoczynnemu przemieszczaniu się pralki, choć jak wspominałem, ta przyczyna skakania pralki występuje głównie w starych lub słabych modelach.

  Opis innej awarii, która czasem towarzyszy brakowi wirowania: Pralka nie pobiera wody – Przyczyny i rozwiązania

  Uszkodzone amortyzatory

  Najczęściej bęben jest mocowany od dołu, więc spoczywa między innymi na amortyzatorach. Ten element może się z czasem wyrobić. Łatwo zresztą to ustalić, bo pralka oprócz tego, że skacze, wydaje też dziwne dźwięki, swego rodzaju trzaski.

  Ściśle powiązaną przyczyną roztańczonej pralki są naderwane uchwyty, które czasem znajdują się w miejscu mocowania amortyzatorów.

  • Rozwiązanie: Wymień amortyzatory. Zazwyczaj nie należą do drogich części pralek, a ich wymiana nie jest skomplikowana. Jeżeli jednak nie masz odpowiedniej wiedzy technicznej lub czasu na takie zabawy, to zleć to specjaliście.

  Warto później przeczytać: Dlaczego pralka brudzi ubrania?

  Rozciągnięte lub uszkodzone sprężyny

  Pralka ma wiele części, które przez eksploatację z czasem kończą swój żywot. Przyczyną skaczącej pralki mogą więc być również rozciągnięte, a nawet pęknięte sprężyny. Trudno się temu dziwić, bo sprężyny odpowiadają głównie za… tłumienie drgań.

  • Rozwiązanie: Wymień sprężyny. Zabieg ten także nie jest misją niewykonalną, więc spore grono osób poradzi sobie z takim zadaniem. W innym wypadku trzeba znaleźć fachowca.

  Wyrobione łożyska

  Tak, dokładnie, to kolejny element pralki, który z czasem może nadawać się do wymiany. Tak jak w przypadku amortyzatorów, uszkodzeniu łożysk często towarzyszy specyficzny hałas.

  • Rozwiązanie: Tym razem nie powiem, że to łatwe i tanie, bo nie zawsze tak jest. W pierwszej kolejności sprawdź, które pralki mają wymienne łożyska. Jeżeli Twój model jest na liście, to wymiana nie powinna być kosztowna. Jeżeli nie, to bęben jest klejony, więc musisz wymienić cały system piorący. A to niestety najczęściej jest nieopłacalne.

  Zbyt lekka pralka

  Mało kto zastanawia się nad tym, ile waży pralka, a raczej: ile powinna ważyć. Jeżeli wszystkie poprzednie przyczyny z rozwiązaniami nie dały skutków i nie chodzi o żadne wyrobione elementy konstrukcji, to prawdopodobnie masz za lekką pralkę.

  Producenci tych urządzeń celowo używają żeliwnych lub betonowych przeciwwag, aby sprzęt swoje ważył. Ale wciąż są na rynku zbyt lekkie modele. Jednocześnie mają one tendencję do skakania po pomieszczeniu, w którym się znajdują. I cóż wtedy z tego, że są łatwiejsze przy przenoszeniu?

  • Rozwiązanie: No cóż, obciążanie pralki od zewnątrz (np. stawianie czegoś ciężkiego na niej) zaszkodzi, a nie pomoże. Znajdą się zapewne majsterkowicze, którzy jakoś zwiększą jej wagę od wewnątrz. Nie jest to jednak zawsze możliwe, a do tego ryzykowne i trudne. Sytuację troszkę poprawi mata, o której wcześniej wspominałem. No i tradycyjnie zmniejszenie obrotów wirowania. Nie będę jednak Cię bajerował: w takim przypadku nic może nie pomóc. Jeżeli problem jest upierdliwy, to sprzedaj to cholerstwo, zajrzyj do mojego rankingu pralek i kup nowy sprzęt.

  Zobacz też inne awarie dotyczące pralki:


  Podsumowanie

  Jak widzisz, jeżeli pralka się kiwa, chybocze lub skacze, przyczyn takiego problemu może być sporo.

  Pralka skacze przy wirowaniu przez złe wypoziomowanie, nierówne podłoże, uszkodzone amortyzatory lub sprężyny bądź wyrobione łożyska. Niektórym zdarza się nie zdjąć blokad transportowych, co stanowi kolejną przyczynę. Niektóre pralki są także zbyt lekkie, a znaczenie ma nawet ilość prania w bębnie.

  Warto jak najszybciej pozbyć się tego problemu, bo jeżeli powodem są amortyzatory, to zaraz mogą się przerodzić w poważniejszą awarię, np. łożysk.

  Jeżeli znasz jeszcze jakieś inne potencjalne przyczyny skaczącej pralki, to podziel się swoją wiedzą lub doświadczeniami w sekcji komentarzy.

  Sprawdź pozostałe zestawienia pralek:

  Oceń publikację
  [Głosy: 42 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  6 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Marrec
  1 rok temu

  Jako że wysłużona pralka Zerowatt 033 po prawie 20 latach służby uległa awarii,poważne uszkodzenie drzwiczek,po kilku dniach przeglądania różnych rankingów pralek slim wybraliśmy pralkę Candy SMART CS34 1252DE/2-S. Od pierwszego prania a raczej wirowania z pralką są problemy.Johny Walker to przy niej miś koala.Pierze ok.ale już wirowanie przy 800 obrotach powoduje drgania i przesuwanie się po około 10 cm.w różnych kierunkach,test wirowania pustego bębna na 1200 obrotów,pralka jest stabilna że igłę można postawić .Z tego co przeczytałem z pańskich porad i różnych komentarzy innych użytkowników wnioskuję że kupiłem jakieś felerne,niedopracowane dziadostwo i jedynym ratunkiem jest szybkie pozbycie się tej „pralki”,wynika że jest za lekka.Spróbuję jeszcze zastosować podkładki antywibracyjne pod nóżki,zobaczymy czy pomogą.Potencjalnym nabywcom odradzam zakup Candy,lepiej dopłacić i kupić pralkę innego producenta.

  Marrec
  1 rok temu

  Sprawdziłem wypoziomowanie,było w porządku.Kupiłem podkładki antywibracyjne,pomogły o tyle że pralka nie przemieszcza się ale dalej mocno wibruje.Przy wsadzie ok.4 kg.praktycznie nie da się używać prędkości 1200 obr.Również pranie pościeli ,poszwy czy prześcieradła powodują duże wibracje już przy 800 obr.Zastanawiam się nad wezwaniem serwisu ale najpewniej serwis powie „ten typ tak ma” ;-(( i po sprawie.

  STANISŁAW
  1 rok temu
  Reply to  Marrec

  grudzień 2022 r pralak Candy Smart Slim CS4 127TXME. DRGANIA NIE DO UTRZYMANIA PRALKI W MIEJSCU już przyobrotach 600. Wyposziomowana, dokrecona nakretka. Podłoże płyta ceramiczna sliska . Podkładki lub mata nie pomogą.
  Co robić ?
  s.k.

  STANISŁAW
  1 rok temu
  Reply to  Marrec

  Pralka CS4 ZA 1381 ZŁ. :Nawet przy 600 obrotach drgania są niesamowite , trudno utrzymac pralkę ? co robic ?