W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralka wymiary – Przegląd rozmiarów pralek

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wymiary pralki często determinują możliwość postawienia jej w danym pomieszczeniu lub ogólnie: mieszkaniu bądź domu. W tym artykule przedstawię Ci przegląd rozmiarów wszystkich typów pralek. Szybko ustalisz, który jest dla Ciebie!

Pralka wymiary – Przegląd rozmiarów pralek

Spis treści:

  Przegląd wymiarów wszystkich rodzajów pralek

  Tabelka z przeglądem wymiarów pralek wszystkich rodzajów

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Pełnogabarytowe pralki ładowane od przodu – standardowe wymiary pralek

  Zacznę od najpopularniejszego typu pralki, czyli sprzętów pełnogabarytowych, ładowanych od przodu. Charakteryzują się one dużą ładownością, dlatego sprawdzają się dla kilkuosobowych rodzin.

  Pralki pełnogabarytowe pozwalają na jednoczesne pranie dużych ilości ubrań i tekstyliów, ale ma to swoją cenę. Takie sprzęty są bowiem większe od innych modeli, na przykład w wersji slim. Dlatego pralka pełnogabarytowa sprawdzi się w dużej łazience, a nawet w kuchni. Pomieszczenie musi być jednak spore.

  Warto również podkreślić, że skoro tego typu pralki są ładowane od przodu, potrzebują także miejsce wokół siebie (szczególnie przed sobą). Stawiając pralkę w kuchni lub łazience, zwróć uwagę, czy swobodnie otworzysz drzwiczki.

  Zaletą pralek pełnogabarytowych ładowanych od przodu jest możliwość umieszczenia ich pod blatem. Górna część sprzętu może być zakryta, bo pranie wkłada i wyjmuje się z przodu.

  Taki model sprawdza się też w zabudowie kuchennej. Blat pralki trzeba wtedy zdemontować. Jeśli zdecydujesz się go pozostawić, pamiętaj, aby między dwoma powierzchniami było kilka centymetrów przestrzeni.

  Standardowe wymiary pralki pełnogabarytowej ładowanej od przodu to:

  Pralka pełnogabarytowa - standardowe wymiary

  • Głębokość – od 45 cm do 68 cm
  • Szerokość – od 59 cm do 60 cm
  • Wysokość – od 84 cm do 85 cm
  • Ładowność – od 6 kg do 12 kg

  Najczęściej pralki pełnogabarytowe z załadunkiem z przodu mają ok. 60 cm szerokości i 85 cm wysokości. Najbardziej różni się ich głębokość, a co za tym idzie, ładowność. Umowną granicą między pralką pełnogabarytową a slim jest 45 cm głębokości. Największej modele osiągają nawet 68 cm głębokości i obsługują 12 kg załadunku!

  Jeżeli szukasz tego typu urządzenia piorącego, zobacz mój obszerny i niezależny ranking pralek.

  Małe pralki slim – wymiary

  Kolejną popularną grupą są pralki slim. Jak wskazuje ich nazwa, jest to odchudzona wersja klasycznych sprzętów.

  Do kogo skierowana jest taka oferta? Przede wszystkim do osób, które mają ograniczone miejsce w łazience czy kuchni. Nie każdy może sobie urządzić wielką, osobną domową pralnię.

  Sprzęty w wersji slim wpasują się w nieduże przestrzenie między szafkami. Większość z nich wciśniesz w bardzo małej łazience. W grę wchodzi nawet pralka w garderobie. To, że pralki są w wersji slim, nie znaczy, że nie sprawdzą się dla całej rodziny.

  Przekonaj się, co mówią o nich ich wymiary. Pralka slim może mieć:

  Pralka slim - średnie wymiary

  • Głębokość – od 40 cm do 45 cm
  • Szerokość – od 59 cm do 60 cm
  • Wysokość – od 84 cm do 85 cm
  • Ładowność – od 4 kg do 7 kg

  Średnia głębokość pralek slim to między 40 cm a 45 cm. Szerokość i wysokość nie różnią się od pełnogabarytowych; wynoszą odpowiednio: ok. 60 cm i 85 cm. Najczęściej spotykany zakres ładowności (ściśle uzależniony od głębokości) to od 4 kg do 7 kg.

  Ciekawą opcją są także pralki określane przez niektóre elektromarkety jako superslim. Są to modele znanych producentów. W tej kategorii znajdziesz pralki Electrolux, AEG czy Beko.

  Zabudowanie pralki tego typu to banał!

  Ich średnie wymiary to:

  Pralka superslim - średnie wymiary

  • Głębokość – do 39 cm (może wynosić nawet 33 cm!)
  • Szerokość – od 59 cm do 60 cm
  • Wysokość – od 84 cm do 85 cm
  • Ładowność – od 4 kg do 6 kg

  Pralki superslim to świetna opcja do małych łazienek w kawalerkach, gdzie każdy skrawek miejsca jest na wagę złota. W czymś prać trzeba, więc nie uniknie się zakupu takiego sprzętu. Pralka o małej głębokość wciśnie się nawet między prysznic a szafkę.

  Jeżeli szukasz wyjątkowo płytkiego sprzętu do prania, zajrzyj do mojego rankingu pralek slim i superslim.

  Pralki do zabudowy – wymiary

  Ciekawą opcją dla osób, które lubią mieć wszystko urządzone schludnie, prosto i nowocześnie, są pralki do zabudowy. Z oczywistych przyczyn są ładowane od przodu (bo przecież górę mają zabudowaną). Można je ukryć między szafkami łazienkowymi czy kuchennymi.

  Sprzęty przeznaczone do zabudowy sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach, małych i dużych. Ukryte przed oczami gości i domowników, w spokoju spełniają swoje zadanie.

  Jakie są wymiary pralek do zabudowy i czy faktycznie każdy może się na nie zdecydować? Sprawdź!

  Pralka do zabudowy - średnie wymiary

  • Głębokość – 54 cm do 57 cm
  • Szerokość – od 59 cm do 60 cm
  • Wysokość – od 81 cm do 83 cm
  • Ładowność – od 6 kg do 9 kg

  Pralki do zabudowy mają małe zróżnicowanie co do głębokości. Muszą być płytsze niż 60 cm, osiągają zwykle od 54 cm do 57 cm. Szerokość standardowa dla pralek ładowanych od przodu: ok. 60 cm. W dół idzie za to wysokość, która może wynosić nawet 81 cm i nie przekracza 83 cm.

  Pralki ładowane od góry – wymiary

  Coraz rzadziej spotykane, ale wciąż obecne na rynku są pralki ładowane od góry Whirlpool, Indesit, Candy czy Electrolux. Dlaczego wciąż można znaleźć je w sklepach? Ponieważ świetnie nadają się do urządzania małych łazienek z pralką. Wiele osób nadal ich poszukuje.

  Rozmiar pralki ładowanej od góry jest dużo węższy niż modeli ładowanych od przodu. Konstrukcja jest jednak za to wyraźnie wyższa. Głębokość często wypada podobnie w stosunku do modeli pełnogabarytowych. Urządzenia slim są już płytsze od pralek z górnym wsadem.

  Ważną cechą jest przy okazji sposób otwierania takiej pralki. Ładowanie od góry pozwala zaoszczędzić miejsce w ciasnym pomieszczeniu.

  Minusem jest jednak brak możliwości zabudowania pralki pod blatem. Wypada także przemyśleć ustawienie jakiejś szafki nad sprzętem tego typu. Otwieranie pokrywy nie może być niczym ograniczone. Siłą rzeczy odpada ustawienie suszarki na pralce w słupku.

  Jakie wymiary ma pralka ładowana od góry?

  Pralka ładowana od góry - średnie wymiary

  • Głębokość – 60 cm
  • Szerokość – 40 cm
  • Wysokość – od 87 cm do 91 cm
  • Ładowność – od 6 kg do 7 kg (bardzo rzadko 8 kg)

  Pralki ładowane od góry (pomijając pralki wirnikowe) są najmniej zróżnicowane pod względem wymiarów. Zazwyczaj osiągają 40 cm szerokości, 60 cm głębokości i 89 cm wysokości. Jedynie wysokość ma nieco szerszy zakres (87 – 91 cm). Dzięki temu jest to wciąż dobra alternatywa dla ciasnych pomieszczeń.

  Podobają Ci się wymiary takich urządzeń? Koniecznie zobacz mój ranking pralek ładowanych od góry.

  Głębokość pralki – co trzeba wiedzieć?

  Kiedy wybierasz pralkę, jednym z najważniejszych parametrów jest głębokość. Dlaczego jest tak istotna? Bo nie zawsze to, co podaje producent, odzwierciedla rzeczywistość.

  Nie chodzi tutaj o to, że producent kłamie. O ile w przypadku szerokości czy wysokości (choć nie we wszystkich przypadkach) wszystko jest, jak podano w opisie, tak głębokość może zaskoczyć. Głównie dlatego, że producent nie uwzględnia części wystających poza blat pralki.

  Przykładem są pralki ładowane od przodu. Ich drzwi, nawet gdy są zamknięte, nie są (zazwyczaj) równo z powierzchnią sprzętu. Delikatnie wystają poza nią, co oznacza, że rzeczywista głębokość pralki jest inna. Podobnie jest z tyłem sprzętu. Podpięte są tam rury odprowadzające i doprowadzające wodę – ogólnie wystające elementy konstrukcji urządzenia.

  Co to oznacza w praktyce?

  Najczęściej głębokość, którą znajdziesz w specyfikacji, dotyczy samego blatu pralki. Elementy wystające z przodu, a więc nieco wypukła obudowa oraz obramowanie okna/drzwiczki zwiększają konstrukcję (np. o 2 – 4 cm, zależnie od modelu). Licząc elementy wystające z tyłu, należy dodać kolejne kilka centymetrów. Różnica między głębokością blatu a całkowitą może więc czasem przekraczać nawet 5 cm.

  Jak uniknąć problemów związanych z głębokością pralki inną niż podana w opisie? Przede wszystkim warto poszukać rysunków technicznych danego modelu. Na nich uwzględnione są wszystkie wymiary pralki (lub zobaczysz na nich te części, które nie są podane w opisie).

  Na rysunku technicznym powinna być oznaczona głębokość samego blatu oraz wartość między najdalej wysuniętymi punktami sprzętu z przodu i z tyłu. Dzięki temu sprawdzisz, czy montaż pralki pójdzie bezproblemowo, czy potrzebne będą jakieś akcesoria do pralki, czy w ogóle trzeba będzie zmienić miejsce ulokowania sprzętu.

  Tego typu rysunki znajdziesz najczęściej na stronach producentów, w instrukcjach obsługi, a czasem nawet w galerii zdjęć (zarówno na stronie producenta, jak i danego sklepu).

  Czy większa pralka to pralka z dużą ładownością?

  Pytanie, czy wielkość pralki przekłada się na jej ładowność, pojawia się chyba zawsze przy wyborze urządzenia piorącego. Spieszę więc z odpowiedzią – nie, choć trochę tak, czyli po prostu nie zawsze.

  Ogólnie nie można powiedzieć, że ogromna pralka to na pewno pralka z dużą ładownością.

  Pralki ładowane od góry przy dokładnie takich samych wymiarach mogą mieć 6, 7, a czasem nawet 8 kg.

  Jeszcze większe zróżnicowanie panuje wśród pralek ładowanych od przodu. Szczególnie tych standardowych/pełnogabarytowych. Przy głębokości 60 cm sprzęt może oferować zarówno 7 kg, jak i 11 kg!

  To pokazuje tylko, że sam rozmiar to nie wszystko. Liczy się wiele innych cech konstrukcyjnych dotyczących budowy pralek. To one robią różnicę, że jeden model udźwignie w swoim bębnie więcej od innego.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak dobrać wymiary pralki do swoich potrzeb?

  Wielkość sprzętu determinują warunki w łazience czy kuchni. Jednak to nie wszystko, co trzeba wziąć pod uwagę.

  Zastanów się, jak często chcesz jej używać i co będziesz w niej prać. Czy w domu jest kilka osób, masz całe mieszkanie dla siebie, czy dzielisz je tylko z jedną osobą? Do tych aspektów dobierz przede wszystkim ładowność pralki.

  Podana przez producenta w opisie ładowność dotyczy zwykle prania w standardowym programie (ECO 40°C – 60°C).

  Sprzęt może jednak umożliwiać także pranie szybkie, delikatne czy jakiekolwiek inne. A możliwy załadunek zmienia się wtedy. Większość modeli, których pełny załadunek to na przykład 4 kg, na szybkim programie umożliwia wypranie tylko 2 kg tkanin (ewentualnie 35% ładowności).

  Inne programy specjalne nierzadko wymagają załadowania bębna tylko w 75% jego możliwości. Czyli jeśli producent podaje 6 kg, to możesz umieścić tam ok. 4,5 kg prania.

  Przed zakupem zapoznaj się więc z dostępnymi programami i ewentualnymi ograniczeniami w ładowności. Dopasuj te informacje do swojego stylu życia, ilości domowników i częstotliwości prania, a także rodzaju tkanin i ubrań.

  Pamiętaj także, że podawana przez producentów ładowność dotyczy wagi suchego prania. Mokre tkaniny są cięższe, dlatego nigdy nie zaleca się zapełniania bębna do maksimum jego możliwości.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments