W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralka wywala korki – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jeżeli Twoja pralka notorycznie wybija bezpieczniki, to musisz coś z tym zrobić. Nagłe odcięcie zasilania źle wpływa na wiele urządzeń, a do tego jak cholernie wkurza! W poniższym poradniku zebrałem wszystkie możliwe przyczyny wraz z rozwiązaniami. Prędko się dowiesz, dlaczego Twoja pralka wybija korki.

Dlaczego pralka wywala korki - przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Uszkodzona sprężyna w bębnie

  Jeśli Twoja pralka wywala korki, to możesz mieć do czynienia z awarią sprężyny, która znajduje się w bębnie. Sytuacja zauważalna jest m.in. w pralkach Amica i podobnych, znanych marek.

  Awarię powoduje urwanie się górnego mocowania sprężyny, przez co dochodzi do przecierania się przewodów.

  • Rozwiązanie: Rozkręć blat pralki i zdejmij go. Za pomocą klucza nasadowego odkręć śruby trzymające przeciwwagę górną przy bębnie i wyciągnij je. Odkręć poprzeczkę konstrukcyjną pod blat, lekko ją unieś i wyjmij zepsutą sprężynę. Nowy element najpierw zaczep o poprzeczkę konstrukcyjną, później o sam bęben. Przykręć poprzeczkę, zamontuj przeciwwagę górną i blat.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Awaria modułu sterującego

  Zastanawiasz się, dlaczego pralka wybija korki? Często to awaria modułu sterującego, a dokładniej jego zwarcie powoduje wywalanie bezpieczników.

  Zdiagnozowanie tego nie jest trudne, ponieważ po wyłączeniu się prądu pralka nie będzie chciała ponownie zadziałać.

  • Rozwiązanie: W przypadku uszkodzonego modułu konieczne będzie wezwanie na pomoc fachowca. Niekiedy elektrycy oferują naprawienie uszkodzonej części, jednak lepszym rozwiązaniem będzie zakup całkowicie nowego modułu. Zapewni Ci to poprawne działanie urządzenia.

  Przeciążenie podczas wirowania

  Kiedy pralka wybija bezpiecznik i dzieje się to dokładnie w momencie startu wirowania, najprawdopodobniej masz do czynienia z przeciążeniem. Wibrujący etap prania jest najbardziej wymagający pod względem zużycia prądu.

  Sytuacja zdarza się najczęściej, jeśli w jednym momencie w domu uruchomionych jest kilka urządzeń. Nie jest to odpowiednie, zwłaszcza kiedy sieć nie jest w stanie dostarczyć tak dużego zapotrzebowania na prąd elektryczny.

  • Rozwiązanie: Jeśli wykryjesz wybicie bezpiecznika w trakcie wirowania, a w tym samym czasie korzystasz np. z piekarnika, indukcji i zmywarki, wyłącz jedno z tych urządzeń. Po odciążeniu sieci pralka powinna zacząć działać poprawnie.
  • Rozwiązanie 2: Wiem, że niemożność korzystania z kilku urządzeń jednocześnie irytuje. Niekiedy istnieje opcja zwiększenia mocy przyłączeniowej swojej instalacji elektrycznej. Aby dowiedzieć się, jak to przebiega i czy jest u Ciebie w ogóle możliwe, skontaktuj się ze swoim dostawcą prądu.

  Zużycie bezpiecznika

  Gdy pralka wywala korki, wina nie zawsze musi leżeć po stronie sprzętu. Niekiedy przyczyną jest zwykłe zużycie się bezpiecznika.

  Mimo że w domu nie będzie przeciążenia sieci, to i tak przesyłanie prądu okaże się wtedy niemożliwe.

  • Rozwiązanie: Jedynie poproszenie o poradę elektryka może rozwiązać Twój problem. Fachowiec wymieni bezpiecznik, dzięki czemu umożliwi Ci dalsze korzystanie z urządzenia.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Uszkodzona grzałka

  Okazuje się, że to awaria grzałki jest jedną z najbardziej podstawowych przyczyn wybijania korków. I nie chodzi tu o jej zużycie, a uszkodzenie poprzez zalegający kamień.

  Zaniedbana grzałka przyczynia się do zmniejszenia ilości oddawanej energii. Dochodzi wówczas do awarii i to nawet całego obwodu, co w konsekwencji powoduje, że pralka wybija bezpieczniki w czasie prania.

  • Rozwiązanie: Wymień grzałkę. Rozkręć blat, odczep przedni panel i zdemontuj zawias w drzwiach. Podważ sprężynę pod fartuchem pralki i wepchnij go do środka bębna. Zdejmij pokrywę filtra i odkręć śrubę przy filtrze pompy odpływowej. Aby dostać się do grzałki, musisz też ściągnąć dolny cokół i przednią blachę. Zrób zdjęcie zepsutej części, aby potem łatwo podłączyć wszystkie przewody. Odepnij starą grzałkę i zamontuj nową, podepnij odpowiednio kable. Wyciągnij fartuch na zewnątrz, zamontuj cokół dolny i pozostałe elementy, kończąc na blacie.
  • Dodatkowa porada: Pamiętaj, że kamień to ogromny wróg każdego sprzętu przepływowego. Dbaj więc o urządzenie, a jeśli chcesz pozbyć się z niego osadu, przeczytaj, jak odkamienić pralkę.
  • Dodatkowa porada 2: Nadal nie masz pewności, czy to ten element odpowiada za awarię? Dowiedz się zatem, jak sprawdzić grzałkę w pralce. Niektóre sposoby nie wymagają nawet wymontowania jej!

  Masz dość awarii swojej starej pralki i rozważasz zakup nowej? Skorzystaj z zestawień:


  Wilgoć

  Pewnie wyda Ci się to banalne albo mające mało wspólnego z wybijaniem korków przez pralkę, ale często to wilgoć w pomieszczeniu powoduje awarię.

  Sytuacja jest szczególnie zauważalna, kiedy urządzenie znajduje się w łazience. Wtedy zawilgocenie powietrza jest wyraźnie zwiększone przez niepoprawnie działającą wentylację albo niedostateczne osuszenie pomieszczenia po kąpieli.

  Woda zaczyna się gromadzić nie tylko na podłodze i kafelkach, ale przedostaje się również pod meble i pralkę.

  • Rozwiązanie: Pamiętaj, aby zawsze po kąpieli wycierać do sucha kabinę prysznicową oraz kafelki. Nie zapomnij również o otwarciu okien i regularnym wietrzeniu pomieszczenia, a także o używaniu wentylacji.

  Niewłaściwe podłączenie pralki

  Gdy pralka wybija korki, kiedy się włącza, prawdopodobnie została źle podłączona. To też banalny powód, ale bardzo często się zdarza.

  • Rozwiązanie: Podepnij urządzenie do innego gniazdka w pomieszczeniu. Jeśli używasz przedłużacza, zrezygnuj z niego. Pralka musi być podłączona do zasilania bezpośrednio. Jeśli kabel jest za krótki, rozważ przestawienie sprzętu.
  • Dodatkowa porada: Prześledź uważnie poradnik montażu pralki. Zwróć uwagę, czy wszystkie etapy zgadzają się z zaleceniami.

  Podsumowanie

  Dlaczego pralka wybija korki? Najczęściej przez: awarię grzałki, sprężyny w bębnie lub modułu sterującego, nadmierną wilgoć w pomieszczeniu ze sprzętem, błąd podczas montażu, zużyty bezpiecznik bądź przeciążenie sieci elektrycznej w domostwie.

  Jak to zwykle bywa z awariami pralek automatycznych, niektóre usterki rozwiążesz samodzielnie, a przy innych konieczne będzie wezwanie fachowca. Najważniejsza jest jednak wiedza i szybkie zdiagnozowanie przyczyny. Teraz masz już potrzebne informacje, aby uporać się z pralką, która wywala bezpieczniki.

  Poznaj też inne potencjalne awarie pralki z rozwiązaniami:

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments