W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaką pralko-suszarkę wybrać? Na co zwrócić uwagę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jak wybrać pralko-suszarkę, aby ten zakup miał sens? Na jakie parametry i cechy zwrócić uwagę? Mój poradnik zakupowy szybko odpowie Ci na te pytania! Dzięki niemu dobrze zainwestujesz swoje pieniądze.

Jaką pralko-suszarkę wybrać? Na co zwrócić uwagę? Poradnik

Spis treści:


  Jeżeli chcesz od razu poznać urządzenia godne uwagi, odwiedź też mój ranking pralko-suszarek. Osobno omówiłem pralko-suszarki z pompą ciepła. Nie ominąłem także małych pralko-suszarek slim.

  Przed decyzją zakupową przeczytaj jednak poniższy poradnik. Zawiera wiele unikalnych wskazówek, które pozwolą Ci lepiej wydać swoje pieniądze.


  Wybór pralko-suszarki – Podstawy

  Na początek zbiór istotnych parametrów i cech sprzętu, które stosunkowo łatwo zinterpretować (przynajmniej w większości, choć niektóre spostrzeżenia mogą Cię zaskoczyć).

  Jaka powinna być pralko-suszarka? Infografika

  • Ładownośćim wyższa ładowność, tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ maksymalny załadunek dotyczący suszenia jest zawsze mniejszy niż w przypadku prania – czasem nawet dwukrotnie. Co ważne, maksymalna ładowność jest określana dla podstawowego programu, czyli bawełny. Korzystając z bardziej wyszukanych opcji, idzie jeszcze bardziej w dół. Rodzinom 2+2 polecam wybranie modelu, który oferuje przynajmniej 5 kg w fazie suszenia – chyba że ma to być pralko-suszarka slim. Wtedy siłą rzeczy będzie to zapewne 4 kg, a różnić może się załadunek dla prania.
  • Hałas w trakcie prania – pralko-suszarki są najczęściej kupowane do stosunkowo małych mieszkań. A wtedy pracują w pobliżu miejsc bardziej relaksacyjnych, np. pokoju dziecka czy salonu. Im mniejsza głośność, tym lepiej. W przypadku prania najkorzystniej, gdy generowany hałas spada poniżej 50 dB. Nie będzie wtedy zbyt irytujący. W osiąganiu lepszych wartości pomagają silnik inwerterowy oraz odpowiednia izolacja obudowy, szczególnie bocznych ścian pralko-suszarki. Wpływa to również na wibracje, a konkretniej redukowanie ich.
  • Hałas w trakcie wirowania – w większości pralko-suszarki ledwo przekraczają tu 70 dB, co jest świetnym rezultatem. Już wartość poniżej 75 dB jest korzystna.
  • Hałas w trakcie suszenia – najmniej zróżnicowany parametr dotyczący generowanego hałasu. Co ciekawe, pralko-suszarki suszą ciszej niż osobne urządzenia do tego. Najcichsze są zazwyczaj te do zabudowy.
  • Klasa energetyczna i zużycie prądu – ten rodzaj sprzętu sam w sobie nie jest zbyt energooszczędny. Wypunktowałem to także jako minus w artykule czy warto kupić pralko-suszarkę. Jedynie pompa ciepła znacząco zmniejsza pobór prądu przez pralko-suszarkę. Najlepiej sprawdzić z etykiety lub karty produktowej zużycie energii na pełny cykl (pranie + suszenie), a następnie pomnożyć go przez cenę jednego kWh. Finalnie cykl łączony kosztuje zazwyczaj nawet powyżej 4 zł.
  • Zużycie wody – nie ma takiego wpływu na domowe finanse jak opłaty za prąd, ale mimo tego załapało się do kryteriów wyboru. Co ciekawe, różnice w tym parametrze są wyraźniejsze. Znajdą się pralko-suszarki z kondensacyjnym trybem suszenia – dzięki temu nie potrzebują wody w cyklu suszenia. To zawsze dość mocny atut.
  • Wymienne łożyska – bardzo cenię modele z rozbieralnymi zespołami piorącymi, a więc i wymiennymi łożyskami. Pralko-suszarka to sprzęt mocno eksploatowany, wykonuje przecież 2 zadania, a wymienne części dają możliwość łatwej i taniej naprawy, gdy coś się zużyje. Niestety, jest stosunkowo mało urządzeń 2w1, które spełniają to założenie. Należą do nich np. modele Miele, LG czy niektóre serie Boscha.
  • Wymiary – a konkretniej głębokość w stosunku do ładowności. 2 urządzenie o tej samej pojemnością mogą mieć odmienną głębokość. W każdym razie dopasuj ją pod dostępne miejsce dla sprzętu 2w1.
  • Średnica, kąt otwierania i wysokość umiejscowienia drzwi – niby błaha sprawa… przed zakupem. A po nim często się okazuje, że ma większe znacznie. Co stanowi plus? Przede wszystkim szerokie i również szeroko otwierane drzwi z oknem. Dzięki temu wkładanie większych rzeczy (np. ręczniki, koce, kołdra, poście, odzież wierzchnia) staje się wygodniejsze. A o co chodzi z wysokością otworu wsadowego? Wyższe umiejscowienie pomaga w bardziej komfortowym układaniu ciuchów w bębnie (bez nadmiernego schylania się).
  • Oświetlenie bębna – rozsądną decyzją jest układanie odzienia w bębnie w schludny sposób. Wszystko ładnie się dopierze, nic się nie zapląta. Oświetlenie LED w bębnie usprawni tę czynność.
  • Maksymalna prędkość wirowania – teoretycznie nie ma tak dużego znaczenia, skoro po fazie prania następuje faza suszenia. Zdarza się jednak, że użytkownika interesuje jedynie wypranie czegoś. A wtedy im wyższa prędkość wirowania, tym mniejsza wilgotność resztkowa na odzieży. I niestety, zazwyczaj bardziej pogniecione tkaniny.

  Ranking pralko-suszarek – zwycięzca

  HAIER I-Pro 7 HWD120-B14979

  Technologie pralko-suszarek

  Przechodzimy do najważniejszych technologii. Jak się przekonasz, mają duże znaczenie w tym sprzęcie. Stanowią kolejną odpowiedź na to, na co zwrócić uwagę przy wyborze pralko-suszarki.

  Najlepsze technologie pralko-suszarek - Infografika

  • Pompa ciepła – w bardzo dużym stopniu zmniejsza pobór prądu, a to ważne w sprzęcie 2w1. Zapewnia recykling energii podczas suszenia. Dzięki niej zaoszczędzisz podczas eksploatacji pralko-suszarki. Zapewnia przy okazji niższą temperaturę efektywnego suszenia. Nie naraża odzieży na zniszczenie. Niestety, bardzo podnosi to, ile kosztuje pralko-suszarka, i rzadko się pojawia na tym rynku.
  • Automatyka wagowa – opiera się na czujnikach/sensorach ważących wsad. Po co? Aby ustalić i od razu ustawić optymalne parametry programu. Nowoczesne pralko-suszarki potrafią wykrywać rodzaj tkanin, aby jeszcze lepiej je pielęgnować. Dzięki tej technologii cykl trwa krócej, zużywa mniej energii oraz wody, a przy tym wszystkim zapewnia najlepsze efekty usuwania zabrudzeń.
  • System kontroli wilgotności – często wchodzi w skład automatyki wagowej lub jest nazywany automatyką suszenia. Ma fundamentalne znaczenie w fazie suszenia. Działa w prosty sposób – sensory wykrywają poziom wilgotności w bębnie i dzięki temu od razu kończą cykl, gdy ubranie jest suche. Bez tego istnieje ryzyko wystąpienia 2 sytuacji: suszenie będzie zbyt długie, przez co zmarnuje energię oraz przesuszy ciuchy (co niekorzystnie wpływa na ich jakość), albo zbyt wcześnie zakończone, przez co nie schowasz ubrań do szafy, ponieważ będą jeszcze mokre.
  • Odświeżanie parowe – mogłem tę cechę opisać przy programach, jak i dodatkowych funkcjach, ale bywa tak przydatna, że wolę na nią patrzeć jak na odrębną technologię. Polega na osobnej opcji, która eliminuje zagniecenia i nieprzyjemne zapachy z odzieży. Przy okazji dezynfekuje tkaninę, usuwając bakterie (alergeny, roztocza itp.). Niezwykle przydatne, gdy nie chcesz czegoś prać, a jedynie odświeżyć.
  • Odświeżanie gorącym powietrzem – podobne rozwiązanie do powyższego, choć w mojej ocenie troszkę mniej skuteczne. Zadanie ma jednak takie samo: sterylizacja ubrań bez środków chemicznych oraz przywracanie fasonu pozbawionego pognieceń.
  • Suszenie kondensacyjne – wspominałem już o tym trybie pracy przy podstawowych parametrach, lecz przypomnę jeszcze raz, bo to istotne. Suszenie kondensacyjne mocno obniża zużycie wody, ponieważ w ogóle jej nie wymaga. Działa jak w osobnych suszarkach, co stanowi duży plus.
  • Wielokierunkowe pranie – w najbardziej zaawansowanej postaci zapewnia różne kombinacje, np. rolowanie, kołysanie, intensywny półobrót czy upuszczanie. Niestandardowe ruchy bębna w wielu kierunkach i układach dostosowują się do rodzaju tkanin i wybranego programu. Zapewniają jeszcze lepsze efekty z dokładniejszą pielęgnacją Twoich części garderoby. Przykładem jest tu 6 Motion działające w parze z napędem bezpośrednim (mowa o technologii od LG).
  • Funkcja plamy – rzadko spotykana, występuje np. w pralko-suszarkach Miele. Dostosowuje przebieg programu do maksymalnie 3 różnych rodzajów plam. Cała lista obejmuje aż 23 różne plamy do wyboru. Dzięki temu nawet bardzo uporczywe zabrudzenia są skutecznie usuwane z tkanin.
  • Technologie związane z detergentem – cel jest prosty: oszczędzanie środków piorących i poprawa ich efektywności działania. W jaki sposób pralko-suszarki to osiągają? Na przykład poprzez autodozowanie lub rozpuszczanie środka piorącego zanim trafi do bębna.
  • System kontroli wyważenia – dba o równomierne rozmieszczenie ubrań w bębnie, choć swoją drogą warto też samemu o to zadbać. Praca urządzenia będzie sprawniejsza. W każdym razie taki system polega na kilku próbach rozpoczęcia wirowania, aby odzienie dobrze się ułożyło.
  • System kontroli prania – lub po prostu system płukania zapobiegający powstawaniu piany. Powinien być jak najsprawniejszy, aby piana nie obniżyła wydajności całego cyklu. Inaczej resztki detergentu zostaną na odzieży, a to prosta droga do plam lub alergii skórnych u osoby, która założy na siebie takie odzienie.
  • Bezobsługowe czyszczenie kondensatora – pralko-suszarka sama usuwa kłaczki z kondensatora.
  • Unikalny kształt bębna – bęben powinien być opływowy, mieć zbieraki, które łagodnie traktują odzież, ale to i tak nie wszystko. Niektórzy producenci idą dalej. Tworzą niestandardowe otwory odpływowe w bębnie. Te najczęściej spotykane przypominają ułożone obok siebie diamenty (np. Samsung) lub strukturę plastra miodu (np. Miele). Skutecznie chronią odzież przed uszkodzeniem.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Programy prania i suszenia w pralko-suszarkach

  Obszerne zagadnienie, które postaram Ci się zwięźle przedstawić. Stanowi ważny aspekt przy dylemacie, jak wybrać pralko-suszarkę.

  Programy prania i suszenia w pralko-suszarkach - co jest ważne? Infografika

  Zacznijmy od pewnych cech, które często umykają konsumentom przed zakupem pralko-suszarki:

  • Spójność programów dla prania i suszenia – to, że sprzęt zapewnia np. 15 programów prania, nie oznacza, że wszystkie z nich działają w fazie łączonej, czyli wraz z suszeniem. Ba, zazwyczaj faza suszenia pod tym względem wypada mizernie. Jedynie kosztowne pralko-suszarki dają do wyboru więcej wyszukanych programów specjalnych obsługujących pranie + suszenie. Niestety, producenci zwykle nie informują wprost, jaki program jest tylko do prania, a jaki obsługuje również suszenie. Trzeba zaglądać do instrukcji obsługi, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.
  • Swoboda w wyborze parametrów cyklu – producenci pralko-suszarek idą nam na rękę w kwestii ustawień programów. Już wspomniana w poprzedniej części automatyka wagowa potrafi sporo zrobić za użytkownika. Mimo tego wiele osób ceni szeroki zakres regulacji, np. temperatury, prędkości wirowania czy doboru dodatkowych opcji do cyklu.

  A co z samą listą programów? Oczywiście ma duże znaczenie przy wyborze pralko-suszarki. Im więcej programów, tym teoretycznie lepiej.

  Tę cechę wypada jednak dobrać pod własne preferencje i noszoną odzież:

  • Podstawowym programem jest zawsze bawełna. Ze standardowych opcji nie powinno zabraknąć syntetyków. Mile widziane pranie mieszane, a także możliwość załączeniu dodatkowego płukania lub wirowania.
  • Idąc dalej, pojawiają się programy specjalne do konkretnych zadań. Patrząc na czołowe pralko-suszarki, lista może obejmować: bluzki/koszule, pranie ręczne/wełnę, delikatne materiały (głównie jedwab, kaszmir), odzież sportową, odzież zewnętrzną, pierze/puch, ręczniki, kołdry, pościel, zasłony (lub ogólnie duże rzeczy), denim, ubranka dziecięce oraz programy antyalergiczne (również z dodatkiem fazy parowej).

  Czy to koniec tej części? Zdecydowanie… nie! Rzuciłem okiem na kolejne możliwości, które dopełniają wcześniej wymienione opcje:

  • Pranie w niskich temperaturach – bynajmniej nie chodzi o możliwość ustawienia niskiej temperatury prania, a o wysoką skuteczność usuwania zabrudzeń w niej. Przykładowo, gdy pralko-suszarka rzeczywiście dobrze pierze w niższych temperaturach, efekty prania w 40°C będą jak w 60°C. Jak producenci to osiągają? Na różne sposoby. Pomaga między innymi technologia rozpuszczania detergentu przed wypuszczeniem go do bębna, o której wspominałem w tym poradniku. Inną opcją jest pranie bąbelkowe, które opracował Samsung.
  • Do prasowania/mniej zagnieceń – działa albo jako osobny program, albo jako opcja do załączenia dla wybranych programów. Nazwa właściwie wszystko mówi: zagnieceń jest mniej, przez co prasowanie idzie sprawniej.
  • Do szafy – jeszcze korzystniejsza rzecz. Pralko-suszarka stara się tak rozluźnić włókna ubrań, aby nie wymagały prasowania i nie miały w ogóle zagnieceń! Zgodnie z nazwą: po cyklu od razu schowasz swoje odzienie do szafy.
  • Pranie szybkie/ekspresowe – czas trwania, maksymalny załadunek i efektywność takiego programu zależą od konkretnego modelu. Ale skoro pranie ma być szybkie, to tego typu opcje trwają zazwyczaj do 30 minut, a czasem nawet zaledwie kwadrans.
  • Cykl łączony, ale przyspieszony – w najśmielszych programach cykl łączony trwa zaledwie godzinę (lub 59 minut)! Nie oczekuj w nim jednak olbrzymiego załadunku czy nadzwyczajnej efektywności. Znajdą się też producenci, którzy bardziej stawiają na większy (powiedzmy) niż mniejszy wsad, ale już przy np. 3 godzinach. Oczywiście nikt praktycznie nie podaje w opisach produktowych obsługiwanego załadunku w szybszych cyklach łączonych… bo zazwyczaj nie ma się czym chwalić (wygląda na to, że 3 kg w takim cyklu stanowi górną granicę). Mimo wszystko szybsze wypranie i wysuszenie kilku kg ciuchów często się przydaje.
  • Pranie nocne – polega na jak najcichszej pracy pralko-suszarki. Jakim kosztem? Dłuższego cyklu, choć w tym przypadku nie robi to większej różnicy. Dobra opcja, jeżeli korzystasz z tańszej taryfy nocnej. Z jednej strony mniej zapłacisz (a w tej kategorii ma to duże znaczenie), a z drugiej pracujący sprzęt zachowa wysoką kulturę pracy, nie budząc Cię hałasem.
  • Czyszczenie bębna – w zamian za pusty cykl, a więc i pewną dawkę energii elektrycznej, nie czyścisz manualnie pralko-suszarki. Bo czyści się sama. Zresztą nie chodzi tu wyłącznie o sam bęben. Niejednokrotnie program tego typu odświeża uszczelki (to w nich gromadzi się dużo brudu), a nawet rury, niektóre filtry i inne wewnętrzne elementy systemu piorąco-suszącego. Dobrze to mieć w swoim urządzeniu 2w1.

  Przeczytaj też: Suszarka i pralka czy pralko-suszarka?

  Dodatkowe funkcje pralko-suszarek

  Doceniałem praktyczne udogodnienia, które rzeczywiście są przydatne i da się sprawdzić ich skuteczność. Mimo tego w poniższej liście wspomnę o kilku opcjonalnych bajerach, bo to, czy przypadną Ci do gustu, bywa sprawą indywidualną.

  Dodatkowe funkcje pralko-suszarek - co się przydaje? Infografika

  • Opcja dołożenia prania w trakcie cyklu – w pralko-suszarkach Samsung polega na specjalnych drzwiczkach (AddWash), dzięki którym w trakcie cyklu włożysz zapomnianą skarpetkę czy inny ciuch. W innych urządzeniach zatrzymuje pracę, aby móc swobodnie umieścić odzienie w bębnie – ewentualnie coś z niego wyjąć, może źle posegregowaną odzież lub jakieś bibeloty, które nieoczekiwanie wyleciały z kieszeni jakiegoś ubrania?
  • Skracanie cyklu lub oszczędzanie energii – ochoczo wprowadzane zarówno na rynku pralek, jak i pralko-suszarek. Przede wszystkim przez Boscha (pod nazwą VarioPerfect). W zależności od potrzeb albo skrócisz czas całego cyklu (przy większym zużyciu energii), albo obniżysz pobór prądu (przy wydłużeniu cyklu). Czasem się przydaje, zresztą sam ją mam w moim aktualnym urządzeniu piorącym. Nie tylko Bosch oferuje tego typu funkcje, choć inni producenci nie zawsze zapewniają obie możliwości, dając do wyboru jedynie skracanie cyklu na życzenie.
  • Opóźniony start – pozwala zaprogramować czas uruchomienia urządzenia. W najkorzystniejszym przypadku aż do 24 godzin w przód. Kiedy się przydaje? Na przykład gdy korzystasz z taryfy nocnej, na której energia jest tańsza, i pragniesz, aby urządzenie pracowało właśnie w nocy. Wtedy samo rozpocznie cykl o wybranej przez Ciebie godzinie. Albo gdy gdzieś wychodzisz na dłużej i chcesz, aby pod Twoją nieobecność pralko-suszarka ogarnęła brudne ciuchy.
  • Zabezpieczenia – podstawą jest zabezpieczenie przed zalaniem mieszkania. W przypadku awarii, przez którą woda wylewa się z pralko-suszarki, urządzenie automatycznie odcina jej dopływ. Doceniałem jednak dużo dłuższe listy zabezpieczeń. Co jeszcze obejmują? Na przykład izolowaną obudowę, która nie nagrzewa się po zewnętrznej stronie, przez co dotykając pracującego sprzętu, nikt się nie poparzy. To ważne, gdy po Twoim domostwie latają małe dzieci. Zresztą zabezpieczenie przed dziećmi, tym razem w formie blokady przycisków, też się przydaje. Tak samo jak zabezpieczenie przed przedwczesnym otworzeniem drzwi.
  • Aplikacja mobilna – korzystająca z takich modułów, jak np. Wi-Fi, NFC, Bluetooth. Dla mnie bajer, ale znajdą się osoby, które lubią inteligentne pralko-suszarki. A co to właściwie daje? Przede wszystkim zdalną kontrolę. Nie musisz być w domu, aby uruchomić sprzęt. Druga korzyść, zależnie od producenta, to zdalna diagnostyka. Sprzęt sam wykrywa drobne usterki i o nich powiadamia. Jeszcze coś? Owszem – opcja ściągnięcia dodatkowych programów prania/suszenia.

  Przy tych wszystkich technologiach, programach i funkcjach nie zapominaj o samym panelu sterowania. Trend jest taki, że coraz śmielej pojawiają się dotykowe ekrany, nawet w sprzęcie AGD.

  Z pralko-suszarkami właśnie tak jest, choć jeżeli wszystko zostało dobrze opisane, czytelne i w naszym języku, to nie będzie się trzeba długo zastanawiać, co do czego służy. Intuicyjna obsługa pralko-suszarki jest ważną rzeczą, bo znam mocno przekombinowane panele, które wcale nie ułatwiają zadania (a wręcz przeciwnie).

  Podsumowanie

  Na co zwrócić uwagę, wybierając pralko-suszarkę? Na początku dobierz jej ładowność, głębokość oraz listę programów do swoich potrzeb. W miarę możliwości finansowych staraj się wybierać spośród jak najcichszego i bardziej energooszczędnego sprzętu 2w1.

  To zdecydowanie najważniejsze cechy, choć mnogość funkcji dodatkowych i różnych udogodnień coraz bardziej zadziwia.

  Pamiętaj przy okazji o moich zestawieniach, do których linki podałem na początku poradnika zakupowego. Od razu poznasz najciekawszy sprzęt piorąco-suszący.

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments