W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pranie pościeli – Wszystko, co musisz wiedzieć

Łukasz Proszek
Komentarze:  1

Jak prać i suszyć pościel, aby jej nie zniszczyć? Co zrobić, żeby była miękka oraz świeża? Postanowiłem poruszyć ten temat, i to uwzględniając wiele typów materiałów, z których robi się pościel. Dzięki temu zadbasz o prawidłową pielęgnację swojej pościeli, a przy tym nie zabierze Ci to dużo czasu i sił.

pranie pościeli kompleksowy poradnik

Spis treści:

    Jak przygotować pościel do prania?

    Zużytą pościel musisz jak najszybciej wyprać. Nie umieszczaj jej na długi czas w koszu na bieliznę, szczególnie jeśli jest wilgotna i przepocona – spowoduje to namnażanie bakterii, a po pewnym czasie zapach w łazience nie będzie należał do przyjemnych.

    Przed praniem pościeli posegreguj ją na kolory – pranie tkanin w różnych kolorach sprawi, że z czasem kolory przestaną być intensywne. W niektórych przypadkach może również dojść do zabarwienia materiału, a pościel będzie nie do odratowania. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pościel lub prześcieradła prać z bielizną w tych samych kolorach.

    Pamiętaj, aby każdy element pościeli odwrócić na lewą stronę, a wszystkie zamki i guziki dokładnie zapiąć. Dzięki temu mniejsze poszewki, na przykład na poduszki, nie będą plątały się w poszwie na kołdrę.

    Jeżeli pościel jest bardzo zabrudzona, namocz ją w letniej wodzie przez około 2 – 3 godziny przed umieszczeniem w pralce. Dzięki temu późniejsze usunięcie uporczywych plam stanie się łatwiejsze.

    Jeżeli na pościeli powstały nieestetyczne, żółte plamy (na przykład od potu), dodaj do prania 30 gramów sody oczyszczonej.

    Zrezygnuj z wszelkich agresywnych odplamiaczy, które mogą spowodować zniszczenie wzorów na Twojej pościeli.

    kobieta leży na białej pościeli

    Pranie pościeli w pralce automatycznej

    Odpowiedni sposób prania pościel w pralce zapewni jej nie tylko miękkość i przyjemny zapach, ale też sprawi, że tkanina będzie nadawała się do użytku przez wiele lat.

    Nie bez znaczenia jest klasa urządzenia piorącego. Ranking pralek przedstawia modele, które radzą sobie ze sprawnym praniem pościeli. Zapewniają często zoptymalizowany pod nią program, co stanowi najlepszą metodę prania w automatycznym sprzęcie.

    Pierwszym krokiem przed praniem pościeli powinno być dokładne sprawdzenie informacji, które producent umieścił na metce. W większości przypadków znajdują się tam zalecenia dotyczące temperatury prania, sposobu suszenia czy temperatury prasowania.

    Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

    W ilu stopniach prać poszczególne typy pościeli?

    Najważniejsza zasada jest taka, aby pościel prać w minimum 60°C. Jeśli temperatura będzie niższa, pościel szybko straci przyjemny zapach, a tkanina nie będzie wystarczająco czysta. Temperatura 60°C pozwoli na dokładne pozbycie się wszelkich wirusów i bakterii. Chyba nie chcesz mieć na pościeli farmy drobnoustrojów?

    Pościel z bawełny

    Bawełna to jedna z najbardziej popularnych tkanin pościelowych. Tego typu pościel pierz w 60°C. Jeśli to koniecznie, można ustawić nawet 95°C, jednak tak wysoka temperatura osłabia włókna, dlatego z tej metody korzystaj jedynie w przypadku bardzo silnych zabrudzeń lub wtedy, kiedy z pościeli korzysta osoba chora.

    Pościel z bawełny można wirować na najwyższych obrotach. Niemniej niższe obroty nie spowodują uszkodzeń tkaniny, a dodatkowo sprawią, że pościel nie będzie pognieciona po wyjęciu z pralki (za to bardziej wilgotna).

    Pościel satynowa

    Pościel z satyny jest bardzo delikatna, dlatego nie pierz jej w temperaturze wyższej niż 60°C. Nie powinna być również odwirowywana, ponieważ materiał może zostać uszkodzony.

    Do prania pościeli satynowej użyj bardzo delikatnych detergentów. Wszelkiego rodzaju agresywne środki czy wybielacze również mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia tkaniny.

    Pościel z kory

    Pościel z kory to kolejny rodzaj, który jest wyjątkowo popularny. Największą zaletą jest brak konieczności prasowania oraz wysoka dostępność różnego rodzaju wzorów i kolorów. Pościel z kory pierz w temperaturze 60°C. Nie należy jej odwirowywać, prasować ani krochmalić.

    Pościel flanelowa

    Pościel flanelową pierz w temperaturze 40°C, ponieważ tkanina tego typu jest wyjątkowo delikatna. Przed pierwszym praniem sprawdź informacje zamieszczone przez producenta na metce.

    Flanela to tkanina, która jest niezwykle miękka w dotyku. W celu zachowania miękkości tkaniny każdorazowo dodawaj do prania płyn zmiękczający – najlepiej delikatny, który nie podrażnia skóry. Podczas prania pralka powinna być ustawiona na niskie obroty.

    Pościel z jedwabiu lub z domieszką jedwabiu

    Jedwabna pościel stanowi idealny sposób na wprowadzenie do sypialni odrobiny luksusu. Doskonale sprawdzi się latem, ponieważ delikatnie chłodzi ciało i nie wchłania potu. Pamiętaj jednak, że pościel ta jest bardzo delikatna. Nie pierz jej w temperaturze wyższej niż 30°C. Przydać mogą się także specjalne worki do prania.

    Detergenty, wykorzystywane podczas prania, powinny być przeznaczone do jedwabnych tkanin – popularne środki do prania uszkodzą materiał i pozbawią go specyficznej miękkości.

    Lniana pościel

    Pościel lnianą pierz maksymalnie w 30°C, z wykorzystaniem delikatnych detergentów. Tego typu pościel jest bardzo trwała, jednak warto pamiętać o tym, aby nigdy nie suszyć jej w pełnym słońcu. Nie należy jej również odwirowywać.

    śnieżnobiała pościel po praniu

    Jak suszyć pościel?

    Najlepszym sposobem na suszenie pościeli jest rozwieszenie jej na świeżym powietrzu – najlepiej w cieniu. Pościel rozwieś od razu po praniu, ponieważ długotrwałe przechowywanie mokrej tkaniny w pralce pozbawi ją przyjemnego zapachu, a przy okazji spowoduje liczne zagniecenia.

    W deszczowe dni nie susz pościeli na świeżym powietrzu, ponieważ błyskawicznie wchłania zapachy z otoczenia. W takie dni lepiej będzie wysuszyć ją w domu. Co istotne, suszenie pościeli na lub przy grzejniku jest złym pomysłem, ponieważ sprawi ono, że tkanina będzie szorstka.

    Zobacz też:

    Przechowywanie pościeli

    Świeżo wypraną pościel przechowuj w szafie, w towarzystwie czystych tkanin. Powinna być luźno złożona. Możesz umieścić ją w białym prześcieradle, aby nie osiadał na niej kurz. Nigdy nie należy wkładać pościeli do plastikowego worka – spowoduje namnażanie się bakterii.

    Szafa, w której przechowywana jest pościel, powinna być z kolei dokładnie opróżniana i czyszczona minimum dwa razy w roku. Unikniesz wtedy namnażania się kurzu w zakamarkach.

    Nie omiń ważnego poradnika: Programy prania

    Nieprzyjemny zapach pościeli – skąd się bierze?

    Znasz to uczucie, kiedy chowasz do szafy świeżo wypraną, pięknie pachnącą pościel, a po tygodniu lub dwóch wyciągasz ją i chcesz użyć, a ładny zapach gdzieś się ulatnia? Przyczyną takiej sytuacji może być niewystarczające wysuszenie tkaniny przed złożeniem jej i położeniem na półce w szafie. Wilgoć powoduje nieprzyjemny zapach, np. stęchlizny/pleśni.

    Inną przyczyną może być położenie pościeli w pobliżu nieświeżych ubrań – a o taką sytuację nie jest trudno na przykład w szafie roztargnionego nastolatka. Jeśli pościel ma nieprzyjemny zapach pomimo odpowiedniego prania, wyjmij całą zawartość szafy i dokładnie ją wyczyść.

    Utrzymywanie szafy z pościelą w dobry stanie

    Po ponownym ułożeniu (wyłącznie czystych) ubrań, ręczników czy pościeli w szafie, umieść w niej coś, co zapewni tkaninom świeży zapach. Sprawdzą się tutaj torebki herbaty – trzy lub cztery saszetki wymieniane co kilka dni. Nie tylko wchłoną niechciane zapachy, ale sprawią, że zawartość szafy zyska przyjemny, świeży zapach.

    Rozważ również specjalne, pachnące woreczki przeznaczone do przechowywania w szafach – wybór zapachów jest ogromny, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętaj o ich regularnej wymianie, czyli minimum raz w tygodniu.

    Czy trzeba prasować pościel?

    Prasowanie pościeli dla wielu osób jest czynnością niezbyt przyjemną, z uwagi na duże rozmiary poszewek. Na szczęście czynność ta jest uzasadniona jedynie w przypadku pościeli dla noworodków i niemowląt, a także osób starszych, cierpiących na poważne choroby.

    Pościel przeznaczona do codziennego użytku dla osób dorosłych nie musi być prasowana.

    W przypadkach niektórych tkanin prasowanie jest zabronione. Nigdy nie należy prasować pościeli z kory, lnu, a także jedwabiu.

    kobieta śpiaca w swoim łóżku

    Jak często zmieniać pościel?

    Zależy przede wszystkim od pory roku. Latem warto robić to co dwa tygodnie – wysoka temperatura sprawia, że skóra bardziej się poci, a to z kolei przyczynia się do tego, że pościel zaczyna nieprzyjemnie pachnieć.

    Przy okazji – pamiętaj, aby latem sypiać w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu, najlepiej przy otwartym oknie. Przegrzewanie się w nocy jest niekorzystne dla zdrowia i może skutkować niewyspaniem, a nawet większą podatnością na infekcje.

    Zimą należy wymieniać pościel raz w miesiącu. Taka częstotliwość będzie wystarczająca z uwagi na niższą temperaturę. Domownicy nie pocą się zimą tak intensywnie, dlatego pościel dłużej pozostaje czysta i pachnąca.

    Nie zapominaj, aby każdorazowo zmienić pościel po przeziębieniu lub chorobie. W czasie trwania infekcji na pościeli osiadają bakterie, które mogą spowodować nawroty choroby. Jeśli grypa trwa dłużej niż tydzień, zmień pościel w czasie trwania choroby, a po jej ustąpieniu – wymień ją ponownie. Dzięki takiemu dobremu nawykowi osoba chora, ale też reszta domowników nie będą narażeni na ponowny kontakt z zarazkami.

    Domowe sposoby na odświeżenie pościeli

    Kiedy upały silnie dają się we znaki, zadbaj o dodatkowe odświeżenie pościeli, ponieważ w trakcie spania zbierze więcej potu.

    Doskonale sprawdzą się tutaj domowe preparaty, które sprawią, że pościel uzyska piękny zapach. Dobrze sprawdzi się aerozol, przygotowany z wody i olejku eterycznego (kilka kropel), na przykład lawendowego lub miętowego. Wystarczy co kilka dni spryskać pościel, aby utrzymał się na niej przyjemny zapach. Stosuj go po wietrzeniu pościeli. Taki ekologiczny spray nada się również do odświeżenia materaca – w tym przypadku można dodać do niego odrobinę sody oczyszczonej.

    Warto regularnie wietrzyć pościel. Światło słoneczne szybko poradzi sobie z roztoczami, które mogły zadomowić się w pościeli. Wystarczy 30 minut dziennie, aby pościel była odświeżona. Ciekawym pomysłem jest również wietrzenie pościeli na świeżym powietrzu podczas mrozu.

    Czysta pościel zapewni Ci najwyższą przyjemność i higienę snu!

    Czysta pościel sprawia, że każdego wieczoru chętnie kładziesz się do łóżka. Z tego powodu dbaj o jej regularne pranie, a także o to, aby tkanina długo zachowała swoje właściwości. Teraz już wiesz, jak prać i suszyć pościel różnego typu.

    Dodatkowo przed zakupem konkretnej pościeli sprawdź, czy sposób jej pielęgnacji nie będzie sprawiał kłopotu – szczególnie jeśli pościel przeznaczona będzie dla małego dziecka, czyli częściej wymieniana.

    Wybierając pościel dla siebie, pamiętaj o jednym – odrobina luksusu jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a jedwabna pościel z całą pewnością zapewni Ci idealne samopoczucie nie tylko wieczorem, ale też rano!

    Spójrz na podobne poradniki:

    Oceń publikację
    [Głosy: 5 Średnia: 4]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    1 Komentarz
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Dorian
    1 rok temu

    Witam ja bym bardziej skłaniał się ku praniu pościeli bawełnianej jednak w 90 stopni zawsze a nie tylko jak jest bardzo zabrudzona. I o dodawaniu prania wstenpnego też warto pamientać.