Pranie pościeli – Wszystko, co musisz wiedzieć

pranie pościeli kompleksowy poradnik

Spis treści:

  Jak prać i suszyć pościel, aby jej nie zniszczyć? Co zrobić, żeby było mięciutka i świeża? Postanowiłem poruszyć ten temat, i to uwzględniając wiele typów materiałów, z których robi się pościel. Dzięki temu zadbasz o prawidłową pielęgnację, a wszystko pójdzie sprawniej.

  Z pewnością znasz to uczucie, kiedy po ciężkim dniu kładziesz się do łóżka, a Twoje ciało otula miękka, delikatnie chłodna i pięknie pachnąca pościel

  Niestety, ale z czasem pościel staje się szorstka, a przyjemny zapach gdzieś umyka. Często dzieje się tak przez niewłaściwe pranie. Ustawienie nieprawidłowej temperatury wody do materiału, a nawet nadmiar płynu do płukania sprawią, że nawet świeżo wyprana pościel nie będzie zachwycała zapachem i miękkością.

  Jak prać pościel, aby każdego wieczoru cieszyć się delikatną tkaniną oraz by zachowała swoje właściwości przez długie lata? Poznaj najważniejsze informacje na temat prania pościeli, a także jej suszenia i przechowywania.

  Jak przygotować pościel do prania?

  Zużytą pościel należy prać jak najszybciej. Nie należy umieszczać jej na długi czas w koszu na bieliznę, szczególnie jeśli jest wilgotna i przepocona – spowoduje to namnażanie bakterii, a po pewnym czasie zapach w łazience nie będzie należał do najbardziej przyjemnych.

  Przed praniem pościeli posegreguj ją na kolory – pranie tkanin w różnych kolorach sprawi, że z czasem kolory przestaną być intensywne. W niektórych przypadkach może również dojść do zabarwienia materiału, a pościel będzie nie do odratowania. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pościel lub prześcieradła prać z bielizną w tych samych kolorach.

  Należy pamiętać o tym, aby każdy element pościeli odwrócić na lewą stronę, a wszystkie zamki i guziki dokładnie zapiąć. Dzięki temu mniejsze poszewki, na przykład na poduszki, nie będą plątały się w poszwie na kołdrę.

  Jeżeli pościel jest bardzo zabrudzona, namocz ją w letniej wodzie przez około 2-3 godziny przed umieszczeniem w pralce. Dzięki temu późniejsze usunięcie uporczywych plam będzie łatwiejsze.

  W przypadku, kiedy na pościeli powstały nieestetyczne, żółte plamy (na przykład od potu lub kawy), warto dodać do prania 30 gramów sody oczyszczonej. Pozwoli na ich usunięcie, i to bez ryzyka zniszczenia kolorowych wzorów na powierzchni tkaniny.

  Zrezygnuj z wszelkich agresywnych odplamiaczy, które mogą spowodować zniszczenie wzorów.

  kobieta leży na białej pościeli

  Pranie pościeli w pralce automatycznej

  Odpowiedni sposób prania pościel w pralce zapewni jej nie tylko miękkość i przyjemny zapach, ale też sprawi, że tkanina będzie nadawała się do użytku przez wiele lat.

  Bardzo istotny jest wybór odpowiedniej temperatury, a także programu oraz sposób jej suszenia i przechowywania.

  Nie bez znaczenia jest klasa urządzenia. Ranking pralek przedstawia modele, które spokojnie radzą sobie ze sprawnym praniem pościeli. Zapewniają często zoptymalizowany pod nią program.

  Pierwszym krokiem przed praniem pościeli powinno być dokładne sprawdzenie informacji, które producent umieścił na metce. W większości przypadków znajdują się tam zalecenia dotyczące temperatury prania, sposobu suszenia czy temperatury prasowania.

  W ilu stopniach prać poszczególne typy pościeli?

  Najważniejsza zasada jest taka, aby pościel prać w minimum 60°C. Jeśli temperatura będzie niższa, pościel już po kilku użyciach straci przyjemny zapach, a tkanina nie będzie wystarczająco czysta. Temperatura 60 stopni pozwoli na dokładne pozbycie się wszelkich wirusów i bakterii. Chyba nie chcesz mieć na pościeli farmy drobnoustrojów?

  Pościel z bawełny

  Bawełna to jedna z najbardziej popularnych tkanin pościelowych. Tego typu pościel pierz w 60°C. Jeśli to koniecznie, można ustawić nawet 95°C, jednak tak wysoka temperatura osłabia włókna, dlatego z tej metody korzystaj jedynie w przypadku bardzo silnych zabrudzeń lub wtedy, kiedy z pościeli korzysta osoba chora.

  Pościel z bawełny można wirować na najwyższych obrotach. Niemniej niższe obroty nie spowodują uszkodzeń tkaniny, a dodatkowo sprawią, że pościel nie będzie pognieciona po wyjęciu z pralki.

  Pościel satynowa

  Pościel z satyny jest bardzo delikatna, dlatego nie pierz jej w temperaturze wyższej niż 60°C. Nie powinna być również odwirowywana, ponieważ materiał może zostać uszkodzony.

  Do prania pościeli satynowej użyj bardzo delikatnych detergentów. Wszelkiego rodzaju agresywne środki czy wybielacze również mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia tkaniny.

  Pościel z kory

  Pościel z kory to kolejny rodzaj, który jest wyjątkowo popularny. Jej największą zaletą jest z pewnością brak konieczności prasowania oraz wysoka dostępność różnego rodzaju wzorów i kolorów. Pościel z kory pierz w temperaturze 60°C. Nie należy jej odwirowywać, prasować ani krochmalić.

  Pościel flanelowa

  Pościel flanelową pierz w temperaturze 40°C, ponieważ tkanina tego typu jest wyjątkowo delikatna. Przed pierwszym praniem sprawdź informacje zamieszczone przez producenta na metce.

  Flanela to tkanina, która jest niezwykle miękka w dotyku. W celu zachowania miękkości tkaniny każdorazowo dodawaj do prania płyn zmiękczający – najlepiej delikatny, który nie podrażnia skóry. Podczas prania pralka powinna być ustawiona na niskie obroty.

  Pościel z jedwabiu lub z domieszką jedwabiu

  Jedwabna pościel stanowi idealny sposób na wprowadzenie do sypialni odrobiny luksusu. Doskonale sprawdzi się latem, ponieważ delikatnie chłodzi ciało i nie wchłania potu. Pamiętaj jednak, że pościel ta jest bardzo delikatna. Nie należy prać jej w temperaturze wyższej niż 30°C.

  Detergenty, wykorzystywane podczas prania, powinny być przeznaczone do jedwabnych tkanin – popularne środki do prania uszkodzą materiał i pozbawią go specyficznej miękkości.

  Lniana pościel

  Pościel lnianą pierz maksymalnie w 30°C, z wykorzystaniem delikatnych detergentów. Tego typu pościel jest bardzo trwała, jednak warto pamiętać o tym, aby nigdy nie suszyć jej w pełnym słońcu. Nie należy jej również odwirowywać.

  śnieżnobiała pościel po praniu

  Jak suszyć pościel?

  Najlepszym sposobem na suszenie pościeli jest rozwieszenie jej na świeżym powietrzu – najlepiej w cieniu. Pościel rozwieś od razu po praniu, ponieważ długotrwałe przechowywanie mokrej tkaniny w pralce pozbawi ją przyjemnego zapachu, a przy okazji spowoduje liczne zagniecenia.

  W deszczowe dni nie susz pościeli na świeżym powietrzu, ponieważ błyskawicznie wchłania zapachy z otoczenia. W takie dni lepiej będzie wysuszyć ją w domu. Co istotne, suszenie pościeli na lub przy grzejniku jest złym pomysłem, ponieważ sprawi ono, że tkanina będzie szorstka.

  Zobacz też: Ranking suszarek do prania

  Przechowywanie pościeli

  Świeżo wypraną pościel przechowuj w szafie, w towarzystwie czystych tkanin. Powinna być luźno złożona. Możesz umieścić ją w białym prześcieradle, aby nie osiadał na niej kurz. Nigdy nie należy wkładać pościeli do plastikowego worka – spowoduje namnażanie się bakterii.

  Szafa, w której przechowywana jest pościel, powinna być z kolei dokładnie opróżniana i czyszczona minimum dwa razy w roku. Unikniesz wtedy namnażania się kurzu w zakamarkach.

  Nie omiń ważnego poradnika: Programy prania

  Nieprzyjemny zapach pościeli – skąd się bierze?

  Znasz to uczucie, kiedy chowasz do szafy świeżo wypraną, pięknie pachnącą pościel, a po tygodniu lub dwóch wyciągasz ją i chcesz użyć, a ładny zapach gdzieś się ulatnia? Przyczyną takiej sytuacji może być niewystarczające wysuszenie tkaniny przed złożeniem jej i położeniem na półce w szafie. Wilgoć powoduje nieprzyjemny zapach, np. stęchlizny/pleśni.

  Inną przyczyną może być położenie pościeli w pobliżu nieświeżych ubrań – a o taką sytuację nie jest trudno na przykład w szafie roztargnionego nastolatka. Jeśli pościel ma nieprzyjemny zapach pomimo odpowiedniego prania, wyjmij całą zawartość szafy i dokładnie ją wyczyść.

  Utrzymywanie szafy z pościelą w dobry stanie

  Po ponownym ułożeniu (wyłącznie czystych) ubrań, ręczników czy pościeli w szafie, umieść w niej coś, co zapewni tkaninom świeży zapach. Sprawdzą się tutaj torebki herbaty – trzy lub cztery saszetki wymieniane co kilka dni. Nie tylko wchłoną niechciane zapachy, ale też sprawią, że zawartość szafy zyska przyjemny, świeży zapach.

  Rozważ również specjalne, pachnące woreczki, przeznaczone do przechowywania w szafach – wybór zapachów jest ogromny, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Należy pamiętać o ich regularnej wymianie, czyli minimum raz w tygodniu.

  Czy trzeba prasować pościel?

  Prasowanie pościeli dla wielu osób jest czynnością niezbyt przyjemną, z uwagi na duże rozmiary poszewek. Na szczęście czynność ta jest uzasadniona jedynie w przypadku pościeli dla noworodków i niemowląt, a także osób starszych, cierpiących na poważne choroby.

  Pościel przeznaczona do codziennego użytku dla osób dorosłych nie musi być prasowana.

  W przypadkach niektórych tkanin prasowanie jest zabronione. Nigdy nie należy prasować pościeli z kory, z lnu, a także z jedwabiu.

  kobieta śpiaca w swoim łóżku

  Jak często zmieniać pościel?

  To, jak często należy zmieniać pościel, zależy przede wszystkim od pory roku. Latem warto robić to co dwa tygodnie – wysoka temperatura sprawia, że skóra bardziej się poci, a to z kolei przyczynia się do tego, że pościel zaczyna nieprzyjemnie pachnieć.

  Przy okazji – warto pamiętać o tym, aby latem sypiać w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu, najlepiej przy otwartym oknie. Przegrzewanie się w nocy jest niekorzystne dla zdrowia i może skutkować niewyspaniem, a nawet większą podatnością na infekcje.

  Zimą należy wymieniać pościel raz w miesiącu. Taka częstotliwość będzie wystarczająca z uwagi na niższą temperaturę. Domownicy nie pocą się zimą tak intensywnie, dlatego pościel dłużej pozostaje czysta i pachnąca.

  Pamietaj o tym, aby każdorazowo zmienić pościel po przeziębieniu lub chorobie. W czasie trwania infekcji na pościeli osiadają bakterie, które mogą spowodować nawroty choroby. Jeśli grypa trwa dłużej niż tydzień, zmień pościel w czasie trwania choroby, a po jej ustąpieniu – wymień ją ponownie. Dzięki takiemu dobremu nawykowi osoba chora, ale też domownicy, nie będą narażeni na ponowny kontakt z zarazkami.

  Domowe sposoby na odświeżenie pościeli

  Kiedy upały silnie dają się we znaki, zadbaj o dodatkowe odświeżenie pościeli, ponieważ w trakcie spania zbierze więcej potu.

  Doskonale sprawdzą się tutaj domowe preparaty, które sprawią, że pościel uzyska piękny zapach. Dobrze sprawdzi się aerozol, przygotowany z wody i olejku eterycznego (kilka kropel), na przykład lawendowego lub miętowego. Wystarczy co kilka dni spryskać pościel, aby utrzymał się na niej przyjemny zapach. Stosuj go po wietrzeniu pościeli. Taki ekologiczny spray nada się również do odświeżenia materaca – w tym przypadku można dodać do niego odrobinę sody oczyszczonej.

  Warto regularnie wietrzyć pościel. Światło słoneczne szybko poradzi sobie z roztoczami, które mogły zadomowić się w pościeli. Wystarczy 30 minut dziennie, aby pościel była odświeżona. Ciekawym pomysłem jest również wietrzenie pościeli na świeżym powietrzu podczas mrozu. Niska temperatura również szybko zabija wszelkie bakterie i roztocza.

  Czysta pościel zapewni Ci najwyższą przyjemność i higienę snu!

  Czysta pościel sprawia, że każdego wieczoru chętnie kładziesz się do łóżka. Z tego powodu dbaj o jej regularne pranie, a także o to, aby tkanina długo zachowała swoje właściwości. Teraz już wiesz, jak prać i suszyć pościel różnego typu.

  Dodatkowo przed zakupem konkretnej pościeli sprawdź, czy sposób jej pielęgnacji nie będzie sprawiał kłopotu – szczególnie jeśli pościel przeznaczona będzie dla małego dziecka, czyli częściej wymieniana.

  Wybierając pościel dla siebie, pamiętaj o jednym – odrobina luksusu jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a jedwabna pościel z całą pewnością zapewni Ci idealne samopoczucie nie tylko wieczorem, ale też rano!

  Spójrz na podobne poradniki:

  [Głosów: 4   Average: 4/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments