W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Prasowanie Parą – Zalety, urządzenia, sposób prasowania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Posługiwałem się już wieloma urządzeniami do prasowania parą. Ochoczo korzystam z tej funkcji, a właściwie technologii. Na bazie własnych doświadczeń opiszę Ci sposób prasowania parą, wszystkie zalety, wady czy sprzęt, który się do tego nadaje. Dzięki temu szybko ocenisz, czy prasowanie ubrań parą wodną przypadnie Ci do gustu!

Prasowanie Parą – Zalety, Urządzenia, Sposób Prasowania

Spis treści:

  Co to jest i na czym polega prasowanie parą?

  Prasowanie parą nie należy do skomplikowanych czynności. W trakcie stosowania tej metody wytwarza się para wodna, która pod wpływem wysokiego ciśnienia uwalniana jest z wnętrza urządzenia. Przedostaje się w środek tkaniny, rozluźniając jej włókna i likwidując zagniecenia.

  Im wyższe ciśnienie, tym głębiej dociera gorące powietrze, dając szybsze efekty wygładzania odzieży, również tej grubszej. Dzięki wysokiej temperaturze materiał jest nie tylko wyprasowany, ale także ładnie i świeżo się prezentuje. Prasowanie parą dobrze dezynfekuje odzienie różnego typu.

  Mimo tych cech prasowanie parą jest dużo bezpieczniejsze od wykorzystywania rozgrzanej stopy „suchych” urządzeń. Bardzo trudno o jakiekolwiek przypalenie dzianiny. Tak samo jak o wyświecenia na ubraniu.

  Najnowocześniejsze sprzęty do parowego prasowania są na tyle bezpieczne, że… pozostawisz ich stopę na prasowanej odzieży i nic jej nie zrobią! Nie musisz specjalnie odkładać żelazka bądź generatora; może spoczywać bezpośrednio na tkaninie lub desce.

  Ranking generatorów pary – zwycięzca

  Philips PerfectCare PSG9040/80

  Zalety prasowania parą

  • Prasowanie parą wodną jest proste. Nie wymaga od Ciebie profesjonalnej wiedzy czy specjalnych umiejętności. W najtrudniejszej wersji jedną dłonią naciągasz ubranie, a drugą je wygładzasz. Na dobrej desce nie będzie to nawet potrzebne.
  • Duży atut stanowi automatyczne dopasowanie temperatury. Masz pewność, że bez trudu rozprasujesz nawet najbardziej wymagający i delikatny materiał. Usuniesz pogniecenia i nie przypalisz swojego odzienia. W lepszych sprzętach nic nie musisz regulować!
  • Patrząc na powyższą zaletę, oszczędzasz czas; nie czekasz, aż stopa się wystudzi po obniżeniu mocy, by móc prasować coś bardzo delikatnego.
  • Duża skuteczność prasowania zapewnia usunięcie wszystkich zagnieceń. Oczywiście sporo zależy od natężenia przepływu pary, ale żelazka, a przede wszystkim generatory są bardzo skuteczne.
  • Usuwasz pogniecenia nie tylko na płasko, czyli na desce, ale i prasujesz w pionie.
  • Metoda jest korzystna nawet dla wszelkiego rodzaju zdobień, jak np. falbany, koronki czy też plisy (często właśnie za sprawą prasowania w pionie).
  • Prasowanie parą przeznaczone jest dla tkanin o różnej grubości i fakturze. Bez trudu pozbędziesz się więc zagnieceń zarówno z bawełny, lnu, jak i np. jedwabiu.
  • Nie martwisz się o bezpieczeństwo ubrań. W przypadku prasowania parą nie zniszczysz przez nieuwagę nawet najbardziej delikatnego materiału.
  • Nie ma mowy o przypaleniu oraz powstawaniu nieestetycznych i błyszczących plam.
  • Prasowanie nie wymaga od Ciebie dużej ilości wolnego czasu. Hurtowe wygładzanie ciuchów pójdzie Ci szybciej.
  • Jedno napełnienie zbiornika wodą zwykle zapewnia Ci wyprasowanie dużej ilości ubrań, bez konieczności robienia przerw i uzupełniania cieczy.
  • Prasowanie parą sprawdza się w przypadku kilku warstw materiału. Bez problemu poradzisz sobie z pomiętą pościelą oraz grubymi ręcznikami.
  • Nie musisz prasować dwóch stron ubrań. Użycie pary wodnej zapewnia pozbycie się zagnieceń nie tylko z przodu, ale od razu także z tyłu spodni lub bluzki.
  • Generatorów pary nie używa się wyłącznie do standardowych ubrań. Bez problemu wykorzystasz je do odświeżenia odzieży wierzchniej, garnituru czy garsonek. Urządzenie w szybki sposób pozbędzie się z ich powierzchni także kurzu i zanieczyszczeń.
  • Lepsze urządzenia parowe oferują funkcję uderzenia pary. To kilka krótkich, ale bardzo intensywnym wyrzutów gorącego powietrza. Dobry sposób na poradzenie sobie z uciążliwymi zagnieceniami.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Wady prasowania parą

  • Niekiedy cena urządzeń przeznaczonych do prasowania parą okazuje się wysoka, zwłaszcza gdy marzy Ci się nowoczesny sprzęt. Topowe generatory kosztują po kilka tysięcy złotych.
  • Specjalne generatory czasem generują spory hałas. Bywa uciążliwy szczególnie w niewielkich mieszkaniach w blokach. To efekt pracy bojlera w ich stacjach.
  • Duże rozmiary urządzeń (konkretniej stacji generatorów), przez co ich przechowywanie (lub ustawienie na podłodze podczas użytku) niekiedy okazuje się kłopotliwe.
  • W mojej ocenie prasowanie parą wymaga zakupu specjalnej deski. Dlaczego? Przez wytwarzanie wilgoci, która może kapać spod zwykłej deski. Niestety, ale specjalne akcesoria nie należą do najtańszych. Omówiłem to dokładnie w artykule o tym, jaka powinna być deska do generatora pary.
  • Zostając przy wilgoci, w przypadku bardzo wydajnych urządzeń zostaje ona także na odzieniu. Musisz chwilę odczekać, aby założyć na siebie dopiero co wyprasowane ubranie.

  Urządzenia przeznaczone do prasowania parą

  Jak już wiesz, prasowanie parą ma więcej zalet niż wad, dlatego warto się na nie zdecydować. W sklepach bez problemu znajdziesz sporo urządzeń przeznaczonych do prasowania w ten sposób. Różnią się między sobą wielkością, kształtem oraz zastosowaniem. Niemniej ich działanie jest bardzo zbliżone.

  Wybór sprzętu zależy oczywiście od Twoich wymagań i preferencji.

  Sprawdź, co oferują producenci i jakie właściwości zapewnia dane rozwiązanie.

  • Żelazka parowe – wyposażone w zbiornik na wodę, który uzupełniasz przed rozpoczęciem całego procesu. Kiedy urządzenie osiągnie wysoką temperaturę, przystępujesz do prasowania. Pod wpływem wysokiego ciśnienia z otworów zacznie przedostawać się para wodna, która przeniknie w głąb tkaniny. Przyczyni się nie tylko do likwidacji zagnieceń, ale także kurzu i pyłu. Pionowe żelazka parowe są odpowiednie nawet dla alergików.
  • Generatory pary (nazywane też stacjami parowymi) – dzięki tym urządzeniom usuniesz z odzieży nawet największe zagniecenia. Są skuteczniejsze niż żelazka. Działają pod wpływem wyższego ciśnienia i natężenia, dzięki którym para wydobywa się znacznie szybciej i efektywniej. Generator pary podłączony jest do zbiornika (stacji), który uzupełniasz wodą. Podczas prasowania ubrań pojemnik cały czas pozostaje w tej samej pozycji. Szybko zauważysz, że dużym udogodnieniem jest prasowanie w pozycji pionowej, dzięki której ubrania pozostają cały czas na wieszaku.
  • Parownice do ubrań – niewielkie urządzenia umożliwiające prasowanie lub odświeżanie odzieży na wieszaku (a nawet leżącej luzem na łóżku). Cała czynność nie wymaga wysiłku i odbywa się bardzo szybko. Parownicę najpierw uzupełniasz wodą, a po podłączeniu do zasilania od razu się nagrzewa i wytwarza parę. Ten sprzęt dzieli się na małe parownice ręczne oraz stojące – z wieszakiem lub deską oraz wolnostojącą stacją.

  Zobacz zestawienia sprzętów do prasowania:


  Bazując na własnym doświadczeniu, najbardziej cenię generatory pary. Są szalenie wydajne, a ich wytwornice parowe przypominają małe i lekkie żelazka. Nie muszą mocno dociskać odzienia, aby szybko usuwać pomarszczenia. Z drugiej strony są kosztowne, a ich stacje generują pewien hałas i zajmują trochę miejsca.

  Dlatego też świetną alternatywę stanowią żelazka parowe. Szybko się do nich przyzwyczaisz, bo mają praktycznie taki sam kształt co tradycyjne żelazka prasujące rozgrzaną stopą.

  Najmniej wydajne są parownice, zwłaszcza te ręczne. To czasem nie tyle sprzęt do prasowania, a do odświeżania. Usunie mniejsze zagniecenia, a nawet zastąpi pranie czy wietrzenie części garderoby.

  W przeszłości zestawiłem ze sobą i porównałem wszystkie te urządzenia. Jeżeli chcesz więcej się dowiedzieć, to zajrzyj:

  Już teraz przekonuje Cię konkretny typ urządzeń do parowego prasowania? Poznaj zatem plusy i minusy:

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Kiedy warto prasować parą?

  Prasowanie parą nie wymaga rozkładania deski, co w niektórych sytuacjach bywa sporym ułatwieniem. Wiele ubrań ciężko jest rozprasować w tradycyjnych warunkach, dlatego opcja usuwania zagnieceń w pionie szczególnie sprawdzi się w przypadku marynarek, tiulowych sukienek czy też płaszczy.

  Decydując się na urządzenie parowe, bez problemu odświeżysz ciężkie i grube okrycia, pozbywając się z nich jednocześnie brzydkich zagnieceń. Nie obawiaj się, że stracisz przy tym sporą ilość czasu, ponieważ wszystko i tak odbywa się niemal w ekspresowym tempie.

  Prasowanie parą swoje zastosowanie znajduje nie tylko w przypadku odzieży. Służące do tego urządzenie wykorzystasz także do firan, zasłon czy kotar. Ułożenie tych rzeczy na tradycyjnej desce wymagałoby sporej cierpliwości.

  Odkąd na rynku pojawiły się generatory pary oraz podobne urządzenia, rozprasowanie zagnieceń z dekoracji okiennych stało się prostsze. Całość z dużym komfortem wykonasz w pozycji pionowej. Oznacza to, że swoje zasłony czy firanki łatwo wyprasujesz parowo zaraz po ich zawieszeniu.

  Pracownicy sklepów odzieżowych, krawcowe oraz szwalnie także wykorzystują prasowanie parą. Jest znacznie łatwiejsze i zdecydowanie mniej pracochłonne niż tradycyjna metoda. Jak wiesz, w takich miejscach jak galerie oraz sklepy wszystko musi odbywać się błyskawicznie, więc nie ma tu mowy o ciągłym prasowaniu przymierzanej przez klientów odzieży.

  Jak prawidłowo prasować parowo w pionie?

  Pomimo nowoczesnych urządzeń przeznaczonych do prasowania parowego czynność ta nie wymaga profesjonalnej wiedzy. Mało tego! Wszystko odbywa się bardzo precyzyjnie i szybko.

  Dużym udogodnieniem jest brak potrzeby rozkładania deski, co niekiedy wiąże się z przyciętym palcem lub innymi urazami.

  Zanim przystąpisz do prasowania poznaj kilka praktycznych tajników. Ułatwią całą czynność i sprawią, że nie będzie trwała zbyt długo.

  Musisz przede wszystkim pamiętać, że ubrania nie mogą być zwinięte. Zanim przystąpisz do prasowania, zadbaj, aby materiał równo wisiał na wieszaku i dopiero wtedy przesuwaj po nim urządzeniem.

  Ruchy wykonuj powoli, ale bardzo precyzyjnie i płynnie. Naciągając materiał, przesuwaj urządzenie z góry na dół. Niezależnie od tego, czy prasujesz sukienkę, koszulę czy spodnie, tkanina musi być zawsze idealne naciągnięta.

  Prasowanie parą co prawda wymaga wprawy, ale nie jest czymś trudnym do wykonania. Jeśli pozbywanie się zagnieceń z bardziej wymagających ubrań sprawia Ci problem, to przygodę z nowym urządzeniem zacznij od wygładzenia firan lub zasłon.

  Często producenci do urządzeń dołączają również specjalne wieszaki służące do rozciągania tkanin. Pamiętaj, aby prasowanie wykonywać zawsze z góry na dół, rozpoczynając od środkowej części materiału. Dopiero później przeciągnij rękawy i kołnierzyk. Dzięki tej zasadzie wszystko przebiegnie znacznie sprawniej.

  Jeżeli szukasz dokładniejszych porad odnośnie prasowania parą za pomocą konkretnego sprzętu, rzuć okiem:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments