W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Robot koszący – Na co zwrócić uwagę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jak wybrać robot do koszenia trawy, aby dobrze spełnił swoje zadanie? Istnieje sporo parametrów i cech, na które musisz zwrócić uwagę. Wszystkie z nich zebrałem w jednym miejscu, a konkretniej w kompletnym poradniku zakupowym. Prędko pomoże Ci podjąć trafną decyzję!

Robot koszący - Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Spis treści:


  Po poznaniu porad zakupowych zobacz także ranking robotów koszących. Przedstawia aktualnie topowe modele w różnych cenach i na różną powierzchnię, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie.


  Powierzchnia koszenia

  To, na jakiego robota koszącego się zdecydujesz, w dużej mierze zależy od wielkości Twojego ogrodu. Nie każdy sprzęt zapewni wydajne przycinanie trawy na dużej powierzchni.

  Tak samo nie ma co przepłacać, kiedy szukasz automatycznej kosiarki do małego trawnika. Dlatego tak ważne jest, żeby dopasować możliwości robota do powierzchni ogrodu.

  Nie zapominaj, że niektóre urządzenia są ograniczone np. za sprawą przewodu albo zasięgu działania bazy zasilającej. A przecież po skończonej pracy albo przy niskim poziomie baterii muszą jakoś powrócić do stacji, prawda?

  Przed zakupem upewnij się, czy podana przez producenta rozpiętość powierzchni będzie odpowiednia do ogrodu. Jeśli nie, kontynuuj swoje poszukiwania. Znajdź takiego robota, który perfekcyjnie spełni swoją rolę i niezawodnie pomoże w pielęgnacji trawnika.

  Najczęściej znajdziesz roboty oferujące koszenie na powierzchni do 1000 m2. Co nie oznacza, że na tych sprzętach trzeba zakończyć poszukiwania. Półki sklepowe często uginają się od urządzeń do mniejszych ogrodów. Te z kolei świetnie radzą sobie z małymi trawnikami o wielkości 500 m2.

  A co z właścicielami niezwykle dużych posesji? Producenci wzięli pod uwagę także ich potrzeby, oferując kosiarki automatyczne do koszenia nawet 2000 – 3000 m2 trawnika. Generalnie masz w tym spory wybór, choć obsługiwana powierzchnia mocno wpływa na cenę robota-kosiarki.

  Ranking robotów koszących – zwycięzca

  Worx Landroid L2000 WR155E

  Szerokość i wysokość cięcia

  Teraz pora przyjrzeć się innym, tak samo ważnym kwestiom. Zauważ, że im większa szerokość koszenia, tym lepiej. Finalnie cieszysz się idealnie przyciętą trawą i skracasz czas pracy automatycznej kosiarki.

  Nie zapominaj również, że ten parametr wyznacza wielkość przestrzeni, jaką robot obejmie przy jednym pociągnięciu. Producenci oferują roboty koszące o szerokości cięcia ok. 20 cm, ale też i 24 cm albo jeszcze więcej. To zdecydowanie wpływa na sprawniejsze przycinanie trawy ogrodów o bardzo dużych powierzchniach.

  Na rynku znajdziesz też mniejsze roboty do małych trawników. W ich wypadku szerokość cięcia wynosi 16 lub 18 cm.

  Kolejny istotny aspekt to wysokość koszenia. Określa długość trawy, jaką zetnie robot. Taki parametr zawsze jest regulowany i mieści się w granicach określonego przez producenta zakresu. Kosiarki automatyczne przycinają trawę najczęściej od 20 do 60 mm, czasami nawet 80 mm.

  Czujniki

  Sensory w robocie koszącym odpowiadają za bezpieczeństwo samego sprzętu, ale też mebli czy innych urządzeń ogrodowych. Przekładają się ponadto na sprawniejsze koszenie.

  Zobacz, jakie czujniki najczęściej mają roboty do trawników:

  • Czujnik deszczu – to chyba najpopularniejszy i najczęściej stosowany sensor. Dzięki niemu urządzenie rozpoznaje opady, a w chwili ich pojawienia się automatycznie powraca do stacji ładującej. Korzystne, gdyż wodoodporność nic tu nie zmienia. Dlaczego? Ponieważ ogólnie nie powinno się kosić mokrej trawy, efekty nie będą dobre.
  • Czujnik przeszkód – pilnuje, by robot koszący nie zetknął się ze ścianą, altaną, donicami itp. Dba o bezpieczeństwo urządzenia i obiektów w ogrodzie.
  • Czujnik wykrywania skoszonego obszaru – urządzenie zapamiętuje, które części ogrodu były już koszone. Taki sensor skraca czas pracy i dba o energooszczędność robota koszącego.
  • Czujnik podnoszenia i przechyłu – kosiarka wyczuwa, kiedy ktoś ją unosi lub gdy przestaje trzymać się powierzchni. Natychmiast zatrzymuje silnik i wszystkie ostrza.

  Aplikacja mobilna

  Zdecydowanie ułatwia obsługę robota koszącego i umożliwia zdalne wydawanie poleceń. To jedna z opcji, która bardzo przydaje się w tego rodzaju urządzeniach, ale, jak się pewnie domyślasz, zwiększa cenę.

  Za jej pomocą wyznaczysz trasę koszenia, zaznaczysz zakazane miejsca lub zmienisz harmonogram działania. Aplikacja przydaje się także do mapowania.

  Co ważne, jest zazwyczaj całkowicie bezpłatna. Pobierzesz ją w Sklepie Play albo App Store, w zależności, z jakim systemem współpracuje Twój telefon. Przed pobraniem możesz przeczytać kilka opinii, żeby dowiedzieć się czegoś o instalacji albo oferowanych funkcjach.

  W przypadku robotów koszących zwróć uwagę na mapowanie, a dokładniej swobodę w zapisywaniu tras, miejsca wyłączone z koszenia czy też swobodę poruszania się w nieregularnych terenach.

  Dodatkowo zapoznaj się z informacjami tworzenia planu koszenia oraz możliwością wprowadzania zmian. To np. godzina, dzień tygodnia lub częstotliwość przycinania trawnika.

  Ważne jest oczywiście wydawanie poleceń głosowych. Dodatkowo zwiększają wygodę użytkowania robota koszącego.

  Nawigacja

  Topową sprawą jest GPS. Niezawodny bez względu na warunki, pomaga się odnaleźć w każdej sytuacji. Z taką nawigacją robot koszący sprawnie omija przeszkody, przemieszcza się przez wąskie przestrzenie i kosi trawę pod meblami ogrodowymi albo trampoliną.

  GPS pomaga tworzyć precyzyjne mapy ogrodu. Wtedy też sprzęt nie ominie żadnej kępki trawy. No i oczywiście podpowiada, które miejsce zostało już skoszone i ogranicza powtórki.

  Moduł ułatwia dotarcie do stacji ładującej po zakończeniu działania albo przy niskim poziomie baterii. A po jej uzupełnieniu sprawia, że kosiarka automatyczna powraca w miejsce, w którym przerwała swoją pracę.

  Zaawansowana nawigacja przydaje się również w kryzysowych sytuacjach, np. podczas kradzieży. Łatwiej odnajdziesz sprzęt. Chociaż kiedy zadbasz o PIN, to złodziej i tak nie powinien się za długo cieszyć swoją zdobyczą.

  Czas pracy i czas ładowania

  Każdy sprzęt zapewnia inny czas działania. To, ile wytrzyma przy koszeniu trawnika, zależy od pojemności akumulatora.

  Kiedy szukasz sprzętu do dużego ogrodu, postaw na ten z długim czasem działania. W ofercie znajdziesz kosiarki automatyczne przystosowane nawet do 2 godzin pracy. To zazwyczaj kosztowne propozycje przeznaczone do dużych powierzchni.

  Najpopularniejsze roboty koszące działają w granicach 90 minut. Im tańszy i mniej funkcjonalny sprzęt, tym zwykle krótszy czas działania.

  Mimo wszystko zauważyłem, że coraz więcej urządzeń pracuje trochę dłużej, niż podają producenci w specyfikacjach. Takie zaskoczenie zawsze cieszy, bo świadczy o większej realnej wydajności.

  Kolejna kwestia, jaką warto poruszyć, to pytanie, czy robot po skoszeniu trawy albo przy niskim poziomie baterii automatycznie powraca do stacji ładującej. Sprawdź dokładnie tę informację w opisie.

  Najlepiej oczywiście, kiedy sprzęt sam powędruje na swoje miejsce, a po pełnym naładowaniu wznowi koszenie tam, gdzie skończył.

  Z informacji od producenta dowiesz się również więcej na temat długości ładowania. Zazwyczaj nie trwa długo, bo wynosi ok. 60 minut, rzadziej 120 lub więcej.

  Tryby pracy

  Nie każdy ogród ma idealnie gładką powierzchnię. Spadek czy wzniesienia terenu utrudniają koszenie, dlatego dobrze, kiedy robot automatyczny radzi sobie przy różnego rodzaju nierównościach.

  Wiele urządzeń bez trudu pokonuje wzniesienia o nachyleniu 35 czy nawet 40 stopni. Wiedz, że taką możliwość oferują nie tylko drogie sprzęty, ale i te ze średniej półki cenowej.

  Każdy dodatkowy tryb pracy zwiększa wygodę użytkowania sprzętu i zapewnia efektywniejsze koszenie.

  Już chyba większość (o ile nie każdy) robotów koszących zapewnia mulczowanie. Funkcja polega na dokładnym rozdrobnieniu skoszonej trawy i pozostawieniu jej na powierzchni ogrodu. Niesie to za sobą wiele plusów. Przede wszystkim dba o Twoją wygodę, bo nie musisz pozbywać się resztek samodzielnie.

  Kolejna kwestia to kompostowanie. Idealnie rozdrobniona trawa szybko się rozkłada, zapewniając jednocześnie naturalny nawóz. Nie wspomnę już o tym, że mulczowanie odciąga w czasie kolejne koszenie.

  Dlatego też nie szukaj jakichś robotów z koszem czy pojemnikiem na trawę. To w tym rodzaju urządzeń raczej nie ma sensu, bo mulczowanie wszystko załatwia.

  Głośność pracy

  Tutaj akurat nie ma nic trudnego, bo im ciszej robot pracuje w ogrodzie, tym lepiej dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Pomyśl nad tym, zwłaszcza kiedy masz duży ogród, a koszenie wymaga trochę czasu i cierpliwości.

  Całe szczęście kosiarki automatyczne nie generują za dużego hałasu, działają stosunkowo cicho. Mimo wszystko zawsze sprawdzaj ten parametr w specyfikacji (o ile producent raczył go podać, bo nie zawsze tak jest).

  Większość sprzętów pracuje na poziomie ok. 57 dB. I to nie tylko te z najwyższej półki, bo zdarzają się też takie perełki, które kupisz w atrakcyjnej cenie.

  Rozglądając się wnikliwiej, zauważysz, że niektóre roboty koszące przekraczają 65 dB. W porównaniu do poprzedniej wartości to spora różnica. Z drugiej strony, i tak skutkuje mniejszym hałasem od standardowej kosiarki.

  Podsumowanie

  Na co zwrócić uwagę, wybierając robot koszący? Przede wszystkim na obsługiwaną powierzchnię, wysokość i szerokość cięcia, czas pracy oraz ładowania, najważniejsze czujniki (np. deszczu czy przeszkód), a także obecność lepszej nawigacji, mapowania i aplikacji na telefon.

  Dopasowując wszystkie te cechy pod własne wymagania i specyfikę trawnika, dokonasz rozsądnej decyzji. Robot koszący zapewni Ci wtedy najlepsze efekty, oszczędzając mnóstwo czasu oraz sił.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments