W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaki robot planetarny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Na co zwrócić uwagę, wybierając robot planetarny? Wszystkiego dowiesz się z poniższego poradnika zakupowego. Podpowiem Ci, co odgrywa najważniejszą rolę w przypadku takich urządzeń. Sprawdź zebrane przeze mnie wskazówki!

Jaki robot planetarny wybrać? Na co zwrócić uwagę? Poradnik

Spis treści:

    Roboty planetarne są bardziej zaawansowane w porównaniu do zwykłych mikserów. Znalezienie odpowiedniego sprzętu często utrudnia zróżnicowanie pod względem ceny. Znaczenie mają również dostępne funkcje czy moc.

    Przygotowane przeze mnie porady pomogą Ci w zakupie wymarzonego robota planetarnego. Dzięki nim odnajdziesz niezawodny sprzęt, który nie nadwyręży za mocno Twojego budżetu.


    Pamiętaj, że na moim portalu znajdziesz ranking robotów planetarnych, który regularnie aktualizuję. Również w rankingu robotów kuchennych jest sporo tego typu urządzeń.


    Wybór robota planetarnego – w skrócie

    Nie masz czasu na czytanie rozbudowanych poradnikowych zakupowych? Przygotowałem skrótowy opis najważniejszych cech robota planetarnego. Zachęcam jednak do zapoznania się z całym artykułem, bo dzięki temu poznasz więcej szczegółów.

    Jak wybrać robot planetarny?

    1. Sprawdź mocim większa, tym lepiej. Moc decyduje o wydajności robota planetarnego. Najlepiej wybierać urządzenia z silnikiem minimum 1000 W. Zwłaszcza jeśli sprzęt ma za Ciebie zagniatać ciasto na chleb lub zmielić mięso.
    2. Dobierz pojemność misystandard to ok. 3 l, ale coraz częściej roboty mają znacznie większą misę. Niekiedy jest to nawet 5,5 l. Jakie to ma znaczenie? Mniejsza misa ogranicza możliwości robota planetarnego. Nie przygotujesz w niej dużej porcji ciasta czy posiłku dla większej liczby osób.
    3. Zwróć uwagę na regulację prędkościpowinna być przynajmniej 5-stopniowa. Dlaczego? Wtedy łatwo dopasujesz tempo pracy robota do swoich potrzeb. I oczywiście do zadania, jakie ma wykonać.
    4. Dopasuj niezbędne funkcjepodstawowe to mieszanie, miksowanie i ubijanie. Bardziej rozbudowane roboty planetarne zagniatają ciężkie ciasto, kruszą lód, wyciskają soki, siekają, kroją na plastry, a nawet ważą. Liczba funkcji uzależniona jest od akcesoriów, które są w zestawie razem z robotem.

    To podstawowe punkty, które musisz wziąć pod uwagę. Zwykle znaczenie mają też wymiary robota planetarnego. Nie chcesz chyba, żeby zajmował za dużo miejsca na blacie? Są też inne, z pozoru mało istotne, a jednak ważne kwestie. To np. łatwe mycie czy zabezpieczenia. Wszystkie opisuję w dalszej części poradnika, dlatego zachęcam do zapoznania się z nim w całości.

    Ranking robotów planetarnych – zwycięzca

    Bosch OptiMUM MUM9BX5S61

    Ile powinna wynosić moc robota planetarnego?

    Są robot planetarne o mocy 600 W, 1000 W, a nawet 1500 W. Jaka wartość jest optymalna? Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest znalezienie sprzętu z zakresu 1000 – 1500 W. Taka moc pozwala na szybkie ubicie piany z białek, zagniecenie ciasta na chleb i posiekanie twardych warzyw.

    Mocniejszy robot planetarny sprawdzi się, jeśli zamierzasz bardzo często go używać. Jeżeli chcesz wykorzystywać go sporadycznie, moc może być nieco mniejsza. Wtedy jednak musisz pilnować, aby sprzęt nie pracował za długo, bo inaczej się przegrzeje.

    Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

    Jaka pojemność misy robota planetarnego?

    Misa to jeden z ważniejszych elementów budowy robota planetarnego. Do niej wrzucasz składniki, które zmieniają się w ciasto lub potrawę. Standardowo jej pojemność osiąga 3 – 5,5 l.

    Im większa misa, tym więcej porcji w niej przygotujesz. To ma znaczenie zwłaszcza dla dużych rodzin. Poza samą pojemnością producenci często podają też, ile kilogramów ciasta można wyrobić w misie. Przydatna wskazówka, jeśli robot ma pomagać Ci np. w wypieku chleba.

    Zwróć też uwagę, z czego misa została wykonana. Powinien to być metal/stal nierdzewna, gdyż gwarantuje trwałość.

    Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

    Czy regulacja prędkości jest ważna?

    Możliwość zmiany prędkości pracy robota to niezbędna funkcja. Im więcej poziomów do wyboru, tym lepiej.

    Czasami składniki muszą być wymieszane bardzo delikatnie. Innym razem konieczne jest ich bardzo staranne połączenie, do czego niezbędny jest szybszy ruch mieszadeł.

    Kilkustopniowa regulacja prędkości to nie wszystko. Zwróć uwagę, czy robot planetarny ma funkcję trybu pulsacyjnego. Pomaga w stopniowym rozdrabnianiu składników.

    Dostępne funkcje a praktyczność robota planetarnego

    Do czego służy robot planetarny? To Twój kuchenny pomocnik, który zwykle zastępuje kilka innych sprzętów. Jego podstawowe zadania to mieszanie, ubijanie, miksowanie i zagniatanie. Jednak na tym nie kończą się możliwości robota.

    Sprzęt ułatwi Ci również siekanie owoców i warzyw, tarcie, mielenie mięsa, wyciskanie soków czy przygotowywanie koktajli. Brzmi dobrze? Niektóre roboty mają wbudowaną wagę do odmierzania składników.

    Od czego zależy ilość dostępnych funkcji? Głównie od dołączonego do zestawu wyposażenia. Podstawowymi elementami są mieszadła do miksowania, hak do zagniatania ciasta i trzepaczka. Dodatkowe akcesoria to np. malakser.

    Bogatsze wyposażenie zwiększa cenę robota. Jeśli nie potrzebujesz wielu elementów, wybierz mniejszy zestaw. W razie potrzeby kolejne akcesoria dokupisz osobno.

    Możliwości rozbudowy robota planetarnego jest bardzo dużo. Jakie akcesoria są dostępne?

    Oto lista najpopularniejszych:

    • Do przerabiania surowego, jak i gotowanego mięsa służy maszynka do mielenia. Przyda się też do rozdrobnienia warzyw i ryb.
    • W blenderze kielichowym przygotujesz zdrowe koktajle i zupy. A w razie potrzeby także posiłek dla małego dziecka.
    • Z przystawkami do warzyw i owoców szybko pokroisz składniki na sałatkę. Nie będzie to męczące ani czasochłonne.
    • Uwielbiasz makarony? Znajdź przystawkę pozwalającą na robienie makaronu. Samodzielnie przygotujesz spaghetti, tagliatelle, a nawet lasagne.
    • Miłośnikom domowych wypieków polecam przystawkę do ciasteczek. Wyczaruje różne, ciekawe kształty.
    • Bardzo praktyczny jest uniwersalny młynek. Zmielisz w nim kawę, przyprawy i orzechy. W razie potrzeby łatwo posiekasz również zioła.
    • Świeże soki przygotujesz z wyciskarką do cytrusów. Każdego dnia możesz je podawać do śniadania lub dodawać do ciast i deserów.
    • Dostępność akcesoriów zależy od marki robota. Renomowani producenci oferują ich znacznie więcej. Znajdziesz jeszcze np. przystawkę do lodów, tarczę do tarcia ziemniaków czy przystawkę do potraw wege.

    Łatwość w utrzymaniu w czystości również jest ważna

    Samo używanie robota planetarnego jest bardzo przyjemne. Jednak co z myciem misy i wykorzystanych akcesoriów? Przyznasz, że robienie tego ręcznie jest mało fascynujące, a do tego męczące, prawda?

    Sam nie lubię zeskrobywania resztek ciasta. Zwykle trzeba namoczyć misę i zostawić na przynajmniej kilka minut. Później należy do niej wrócić i kolejny raz spróbować ją wyczyścić – strata czasu, prawda?

    Aby tego uniknąć, wybierz robot planetarny z akcesoriami przystosowanymi do mycia w zmywarce. To bardzo duże ułatwienie, dzięki któremu zyskasz więcej czasu dla siebie. Po skończonej pracy w kuchni wyłączasz sprzęt, wkładasz zabrudzone elementy do zmywarki, nastawiasz program i gotowe!

    Jakie zabezpieczenia w robocie planetarnym?

    Robot planetarny jest sprzętem wymagającym zastosowania kilku zabezpieczeń. Prawdopodobnie najważniejszym jest ochrona przed przeciążeniem. Zapobiega awarii silnika, a więc usterce uniemożliwiającej dalsze używanie robota.

    Pozornie nieważne, a jednak bardzo istotne są przyssawki w podstawie. Zapobiegają przesuwaniu się robota na blacie, co się zdarza. Zwłaszcza podczas wyrabiania cięższych ciast. Przyssawki docenisz również po ustawieniu wysokiej prędkości pracy.

    Robot planetarny powinien mieć też zabezpieczenie przed włączeniem po nieprawidłowym montażu akcesoriów. Unikniesz wtedy niebezpiecznej sytuacji i niespodziewanej usterki sprzętu.

    Co wpływa na komfort użytkowania robota planetarnego?

    Roboty i inne kuchenne sprzęty mają być komfortowe w użytkowaniu. Ale co to oznacza?

    To dość obszerny temat:

    • Wymiana akcesoriów zwykle wymaga podniesienia ramienia urządzenia. Czy musisz być siłaczem, żeby to zrobić? Absolutnie nie! Tu przyda się funkcja wspomagająca podnoszenie, jak i opuszczanie ramienia. Zwróć uwagę na jej obecność.
    • Wbudowany timer pozwoli Ci na zaprogramowanie robota. Urządzenie wyłączy się automatycznie po upływie określonego czasu. Ty możesz zająć się innymi obowiązkami lub po prostu odpocząć. Co za ułatwienie!
    • Komfort używania to też łatwe przechowywanie. Na to wpływają dwie główne kwestie. Pierwszą są kompaktowe wymiary robota. Drugą schowek na przewód. Zastanów się, jak często narzekasz na plączący się kabel? Na pewno docenisz możliwość wsunięcia go do obudowy.
    • Często niedocenianym elementem wyposażenia jest pokrywa misy. Niewielka, przezroczysta, wykonana z plastiku. Zapobiega chlapaniu ciasta na boki. Unikasz więc zabrudzenia blatu i szafek, tym samym masz mniej do sprzątania.

    Co jeszcze wpływa na wygodę używania robota planetarnego? Można powiedzieć, że większość kwestii, które już omówiłem, czyli: duża moc, pojemna misa, wiele funkcji do wyboru i możliwość mycia akcesoriów w zmywarce.

    Z czego powinien być wykonany robot planetarny?

    Obudowa robota zwykle jest metalowa. To gwarantuje trwałość, ale i stylowy wygląd. Design jest ważny, w szczególności gdy sprzęt przez cały czas stoi na blacie.

    Z metalu powinna być też zrobiona misa. Będzie wtedy odporna na uszkodzenia mechaniczne. Co z mieszadłami? One zwykle także są metalowe.

    Wygląd robota jest dla Ciebie ważny? Na pewno znajdziesz urządzenie dostosowane do swoich preferencji. Większość producentów oferuje modele w kilku wersjach kolorystycznych. Pojawiają się nawet stylistyki retro.

    Podsumowanie

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze robota planetarnego? Przede wszystkim na: wysoką moc, regulację prędkości pracy, pojemność misy, a także zastosowanie, za które odpowiadają funkcje oraz akcesoria w zestawie. Ważna jest też ogólna jakość wykonania i elementy wpływające na komfort obsługi.

    Roboty planetarne nie należą do najtańszych, więc wybór nieodpowiedniego sprzętu wiąże się z dużym rozczarowaniem. Na szczęście nie musisz się tym przejmować. Stosując moje porady, uda Ci się tego uniknąć!

    Zastanawiasz się jeszcze nad inwestycją w ten sprzęt? W takim razie dowiedz się, czy warto kupić robot planetarny. Prędko poznasz zalety i wady tych urządzeń.

    Oceń publikację
    [Głosy: 2 Średnia: 5]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments