W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Rodzaje alkomatów – Jakie są? Czym się wyróżniają?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Rodzaje alkomatów obejmują z pozoru podobne, lecz nieco inaczej pracujące urządzenia. Jeżeli rozważasz nabycie jakiegoś, koniecznie poznaj podział alkomatów. Wszystkie typy tych urządzeń wymieniłem i opisałem w poniższym artykule.

Rodzaje alkomatów - Jakie są, co je wyróżnia?

Spis treści:

  Alkomat jednorazowy

  Użycie go to najszybszy i najprostszy sposób, aby dowiedzieć się, czy po mocno zakrapianej imprezie w organizmie znajduje się jeszcze alkohol. Jednorazowe alkotesty nie kosztują dużą, są też łatwo dostępne. Kupisz je w aptece, sklepie spożywczym i monopolowym, a także na stacji benzynowej.

  Takie alkomaty nie mają dużych rozmiarów, są poręczne. Łatwo schowasz je w marynarce lub torebce. Wyróżniają się również mało skomplikowaną obsługą i prostą budową.

  Znajdziesz w nich najczęściej specjalny woreczek służący do pomiaru oraz niewielką tubkę z zawartością substancji chemicznej. Po połączeniu się z wydychanym powietrzem, w którym znajduje się alkohol, granulki zabarwiają się na kolorowo. Na tej podstawie upewnisz się, czy możesz już bezpiecznie kierować samochodem.

  Alkomaty do jednorazowego użytku nie do końca stanowią wiarygodne źródło informacji. Nie dowiesz się z nich o dokładnej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu, a jedynie o przypuszczalnej obecności. Mimo wszystko mają sporą przewagę nad innymi urządzeniami. Oprócz tego, że nie wydasz na nie fortuny, to w ogóle nie wymagają kalibracji.

  Nie wiesz, jak stosować alkomat jednorazowy?

  To proste!

  Włóż do ust woreczek z końcówką i przez jakieś 10 sekund wdmuchuj do środka powietrze. Po niecałych dwóch minutach powinien pojawić się wynik testu. Jeśli w Twoim organizmie nadal znajduje się alkohol, reagenta chemiczna (to substancja znajdująca się wewnątrz woreczka) zabarwi się na kolorowo. Pod żadnym pozorem nie dotykaj jej, ponieważ jest szkodliwa.

  Badanie alkotestem wykonasz już po 20 minutach od wypicia ostatniego drinka. Urządzenie najczęściej wskazuje takie wartości jak 0,0 promila, 0,2 promila oraz 0,5 promila. Każdemu wynikowi odpowiada inny kolor. Różowy oznacza, że nadal nie możesz prowadzić pojazdu, a czerwony to bez wątpienia bezwzględny zakaz wsiadania za kierownicę.

  Jeśli granulki po upływie szacowanego czasu nie zmienią swojej barwy, to znak, że najprawdopodobniej w organizmie nie masz już żadnych ilości alkoholu.

  Ranking alkomatów – zwycięzca

  Promiler iBlow 10

  Alkomat półprzewodnikowy

  Tego rodzaju alkomat działa przy użyciu sensora półprzewodnikowego. Pomimo że nie gwarantuje idealnych pomiarów, to i tak cieszy się dużym zainteresowaniem wśród użytkowników. Powodem jest przede wszystkim niska cena alkomatu, łatwo dostępność, ale nie tylko. Zapewnia funkcje, które w zupełności wystarczają do domowego użytku.

  Badanie na obecność alkoholu w organizmie polega na dmuchaniu powietrza w specjalną rurkę umieszczoną w urządzeniu. Wszystko przechodzi przez elektrody i dociera do przewodnika. Badanie odbywa się poprzez utlenianie się alkoholu. Wynik jest proporcjonalny do ilości etanolu znajdującego się w wydmuchiwanym powietrzu.

  Miej na uwadze, że sensory półprzewodnikowe są nie tylko wrażliwe na kluczowy składnik, ale też inne substancje. Zdarza się, że na zawyżenie wyniku ma wpływ nikotyna, aceton czy węglowodory. Z tego względu ten rodzaj alkomatu nie sprawdzi się np. w przypadku cukrzyków.

  Dokonując pomiaru, zawsze stosuj się do zaleceń producenta. Dobrym rozwiązaniem będzie także dokładne przepłukanie ust wodą. Zminimalizuje to błąd w odczycie i da większą gwarancję wiarygodności, zwłaszcza że skala odchyleń w najtańszych urządzeniach dochodzi nawet do 20 procent.

  Mimo wszystko alkomaty półprzewodnikowe to jedne z najpopularniejszych modeli na rynku. Nie kosztują dużo i mają adekwatną jakość do ceny.

  Tak, to prawda, że takie sensory są dość wrażliwe, ale i tak całkiem dobrze sprawdzają się do domowego użytku. Alkomatów półprzewodnikowych ze względu na mało precyzyjne wyniki nie polecam dla profesjonalistów.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Alkomat elektrochemiczny

  To najlepszy alkomat, jaki znajdziesz na rynku, przynajmniej jako sprzęt osobisty. Oprócz tego, że nadaje się do prywatnego użytku, swoje zastosowanie znajduje również w służbach mundurowych.

  Urządzenie działa dzięki sensorowi elektrochemicznemu, dlatego jest dokładne i zapewnia miarodajny wynik. Pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu polega na utlenianiu się przez związki chemiczne. Cały proces odbywa się przy użyciu elektrod, w wyniku czego etanol przekształca się w kwas octowy.

  Po chwili uwalniają się elektrony prowadzące do powstania prądu elektrycznego. Oczywiście jego ilość jest zawsze proporcjonalna do ilości wydychanego alkoholu.

  Granica błędu w tego rodzaju urządzeniach wynosi najczęściej ok. 5 procent. Takie modele pokazują odczyt do dwóch, a nawet trzech miejsc po przecinku. Co ciekawe, alkomaty elektrochemiczne nie reagują z nikotyną, acetonem czy składnikami zawartymi w gumie do żucia lub preparacie do higieny jamy ustnej.

  Wśród alkomatów elektrochemicznych wyróżnia się sprzęty do prywatnego użytku, jak i bardziej zaawansowane, przeznaczone do pracy w służbach mundurowych. Pierwsze, mimo że wymagają częstszych kalibracji, to i tak zapewniają wiarygodne wyniki.

  Dodatkowo do wyboru masz alkomaty o automatycznym oraz manualnym trybie pomiaru. Takie udogodnienie bez wątpienia przekłada się na komfort pomiarów i użytkowania. To, jak działa alkomat, staje się wygodniejsze. Co za tym idzie, nie zaburzysz niczym dokładności.

  Dla uzupełnienia wiedzy poznaj pojedynek alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny. Szczegółowo opisałem w nim wszystkie różnice.

  Alkomat spektrofotometryczny

  To nie tylko najdokładniejszy, ale też najdroższy na rynku model. Alkomat spektrofotometryczny poziom alkoholu w organizmie określa za pomocą podczerwieni.

  Sprzęt poddaje analizie światło i sprawdza, w jaki sposób molekuły umieszczone w komorze czujnika absorbują promieniowanie. W ten sposób szybko udaje się sprawdzić ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik badania jest najbardziej miarodajny ze wszystkich dostępnych alkomatów.

  Tego urządzenia raczej nie stosuje się do domowego użytku. Najczęściej spotkasz je na komisariacie policji, w szpitalu lub w sądzie, gdzie zachodzi potrzeba przeprowadzenia dokładniejszych badań.

  Alkomat spektrofotometryczny to stacjonarne urządzenie, które nie wymaga kalibracji. Ze względu na wysoką cenę nie jest często spotykane ani łatwo dostępne.

  Pozostałe rodzaje alkomatów

  Oprócz najpopularniejszych alkomatów, z którymi udało Ci się już zapoznać, wyróżnia się jeszcze coś w stylu grup urządzeń.

  Należą do nich:

  • Alkomat policyjny – służby mundurowe najczęściej dysponują urządzeniami przesiewowymi. Wyróżnia je zdolność do masowego przeprowadzenia badań w bardzo krótkim czasie. W alkomatach policyjnych stosuje się profesjonalne sensory elektrochemiczne, które pomagają uzyskać miarodajny wynik. Zazwyczaj alkomat policyjny ma dwie diody; jedną sygnalizującą gotowość do działania, a drugą informującą o uzyskanym wyniku. Światełko zaświeci się na zielono, jeśli w organizmie badanego alkomat wykryje mniej niż 0,11 promila. Kolor żółty przeznaczony jest dla przedziału 0,12-0,19/0,21, a czerwony powyżej 0,20/0,22 promila.
  • Alkomat dowodowy – to profesjonalny sprzęt służący do zbierania dowodów w postaci wszystkich przeprowadzonych pomiarów. Jak by się dobrze przyjrzeć, to chyba większość modeli stosowanych przez policję da się nazwać alkomatami dowodowymi. Aby urządzenie zyskało takie miano, musi najpierw przejść specjalistyczne badania laboratoryjne. Dopiero kiedy potwierdzą, że wynik mieści się w przyjętej normie błędów, alkomat otrzymuje certyfikat. Sprzęty te zazwyczaj umieszcza się w sądzie i na policji. To nic innego jak wcześniej wspomniany przeze mnie alkomat spektrofotometryczny.
  • Alkomat bezustnikowy – to model chętnie stosowany w policji. Brak konieczności wymiany ustnika po każdorazowym badaniu sprawia, że alkomat jest tani w eksploatacji. Urządzenia bezustnikowe wykonują pomiar na podstawie strumienia wydychanego powietrza. Oznacza to, że sprawdzisz ilość alkoholu w dowolnej cieczy. To całkiem przydatna rzecz, szczególnie dla osób, które nie lubią wysokoprocentowych drinków. W trakcie imprezy w dowolnym momencie sprawdzisz, jak dużo alkoholu znajduje się w danym napoju.

  Przeczytaj też: Jaki alkomat wybrać? Na co zwrócić uwagę?

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Rewo24
  1 rok temu

  Bardzo przydatny artykuł. Dziękuję za rozjaśnienie sprawy.