W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Rodzaje nawilżaczy powietrza – Jakie są? Co je cechuje?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Nawilżacze powietrza dzielą się na kilku zupełnie odmiennych rodzajów. Jeżeli chodzi Ci po głowie zakup takiego sprzętu, koniecznie poznaj dostępne rodzaje i ich cechy. Ułatwi Ci to podjęcie trafnej decyzji, a wszystkie informacje znajdziesz tuż poniżej!

Rodzaje nawilżaczy powietrza – Jakie są? Co je cechuje?

Spis treści:

  Nawilżacz powietrza tradycyjny

  Nawilżacz tradycyjny jest najbardziej podstawowym modelem, jaki potkasz w sklepach. Jego budowę stanowi ceramiczny lub stalowy pojemnik, do którego wlewa się wodę.

  Idealną lokalizacją dla tego typu akcesoriów jest kaloryfer. Pod wpływem wysokiej temperatury znajdująca się w nich ciecz zaczyna parować. Nie potrzebujesz więc dostępu do prądu, mgiełka w sposób naturalny rozejdzie się po całym pomieszczeniu.

  Nawilżacz tradycyjny ze względu na prostą budowę nie kosztuje dużo. Jest też niewielki, dlatego nie będziesz mieć problemów z jego ulokowaniem. Jednocześnie nie wyróżnia się wydajnością, przez co jego zasięg nie obejmuje kilku pomieszczeń.

  Model tradycyjny sprawdzi się zatem do nawilżenia niewielkiej przestrzeni, w której wilgotność powietrza jest na dość zadowalającym poziomie.

  Właściwości nawilżacza tradycyjnego

  • Idealny do małych pomieszczeń.
  • Nie wymaga użycia prądu.
  • Ma niewielką wydajność.
  • Do nawilżania wykorzystuje parę powstałą na skutek ciepła z grzejnika.
  • Kupisz go w niskiej cenie.

  Ranking nawilżaczy powietrza – zwycięzca

  Stadler Form Robert

  Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

  Praca takiego urządzenia polega na wytwarzaniu ultradźwięków. Ich zadaniem jest rozbicie cząsteczek wody, wskutek czego wytwarza się delikatna mgiełka.

  Nawilżacze ultradźwiękowe nie pobierają dużej ilości energii, a oprócz tego nie generują hałasu w trakcie pracy. Decydując się na ten typ, pamiętaj, żeby nie dodawać do niego olejków zapachowych, ponieważ mogą wpłynąć na jego niepoprawne działanie.

  Producenci często wzbogacają swoje sprzęty o możliwość wytwarzania ciepłej oraz zimnej mgiełki. Tryb ten ustawiasz dowolnie, w zależności od własnych potrzeb.

  Właściwości nawilżacza ultradźwiękowego

  • Do nawilżania wykorzystuje fale ultradźwiękowe, których nie słyszysz.
  • Jest energooszczędny.
  • Nie wytwarza dużego hałasu.
  • Ma wbudowany tryb zimnej oraz ciepłej mgiełki.

  Zobacz pojedynek: Nawilżacz parowy czy ultradźwiękowy – Który lepszy?

  Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

  Do nawilżania powietrza urządzenie ewaporacyjne wykorzystuje naturalną metodę pary wodnej. Świadczy to o dużej skuteczności, dlatego sprzęt jest obecnie najpopularniejszy na rynku. Przoduje także w rankingu nawilżaczy powietrza.

  Budowę modelu ewaporacyjnego stanowi specjalny pojemnik na wodę, wentylator tłoczący powietrze oraz wkład nawilżający. Para wodna początkowo trafia do filtra, gdzie jest oczyszczana, po czym przedostaje się na zewnątrz i rozprzestrzenia po pomieszczeniu.

  Nawilżacze ewaporacyjne nie wykorzystują do swojego działania za dużej ilości energii, co świadczy o ich energooszczędności. Ich główną cechą jest automatyczne dostosowanie parametrów do warunków panujących w domu. Wyróżnia je również nieskomplikowana obsługa oraz prosta budowa.

  Właściwości nawilżacza ewaporacyjnego

  • Oferuje energooszczędność.
  • Zapewnia skuteczność działania.
  • Nawilżanie oparte na naturalnej metodzie.
  • Prosta budowa oraz obsługa.
  • Automatyczne dozowanie pary wodnej do warunków otoczenia.

  Zobacz pojedynek: Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy – Który lepszy?

  Parowy nawilżacz powietrza

  Często nazywany jest także nawilżaczem termicznym bądź grzewczym. W jego wnętrzu dochodzi do wrzenia wody, z której do pomieszczenia zaczyna wydobywać się para. Jej wysoka temperatura niesie za sobą ryzyko oparzeń, dlatego musisz uważać, zwłaszcza kiedy wokół urządzenia biegają dzieci.

  Ciepło, jakie wydziela się z nawilżacza, może bezpośrednio wpłynąć na temperaturę pomieszczenia. Weź to pod uwagę, kiedy zastanawiasz się nad zakupem tego rodzaju urządzenia.

  Parowe nawilżacze są wydajne, jednak do działania wykorzystują większą ilość energii niż pozostałe urządzenia na rynku. Są często godne zakupu, ale wyjątek jak dla mnie stanowi sytuacja, gdy interesuje Cię dobry nawilżacz powietrza do pokoju dziecka.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Właściwości nawilżacza parowego

  • Duża wydajność.
  • Działa, tworząc parę wodną z podgrzanej wody.
  • Zwiększa temperaturę otoczenia.

  Pamiętaj, aby wiedzieć przy okazji, na co zwrócić uwagę, wybierając nawilżacz powietrza. Rodzaj tego typu urządzeń stanowi fundamentalną sprawę, ale są jeszcze inne istotne cechy, które warto poznać.

  Zobacz zestawienia innych sprzętów, z którymi zadbasz o jakość powietrza:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments