W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Rodzaje okapów kuchennych | Jakie są?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jakie są rodzaje okapów kuchennym i czym się wyróżniają? Typ pochłaniacza oparów jest bardzo ważny. Musisz go dobrać do swojej kuchni i oczekiwań odnośnie usuwania zapachów. Ten artykułów pomoże Ci w tym. Prędko poznasz wszystkie rodzaje okapów!

Wszystkie rodzaje okapów kuchennych

Spis treści:

  Okapy przyścienne

  Tego rodzaju sprzęty najczęściej zobaczysz w pomieszczeniach klasycznych. Niemniej dobrze sprawdzą się też do nowoczesnej kuchni.

  Producenci oferują okapy przyścienne o różnych szerokościach. Jedne ze względu na wymiar 40 cm doskonale pasują do mniejszej przestrzeni, z kolei okap 150 cm z powodzeniem zamontujesz w dużym pomieszczeniu.

  Okapy przyścienne dzieli się na kilka rodzajów, które to z kolei można ogólnie nazwać okapami kominowymi.

  Należą do nich:

  1. Okapy przyścienne standardowe – najpopularniejsze modele, kształtem przypominające odwrócone T.
  2. Okapy przyścienne skośne – cechuje je niewielka głębokość wynosząca między 30 a 40 cm. To typ uchylny inaczej nazywany wertykalnym.
  3. Okapy przyścienne prostokątne – wyglądem przypominają płytę grzewczą. Odznaczają się nowoczesnym designem idealnie nadającym się do pomieszczeń urządzonych w podobnym stylu. Okapy przyścienne prostokątne rozpoznasz po kształcie prostokąta lub kwadratu.
  4. Okapy przyścienne okrągłe – inaczej nazywane cylindrycznymi. Ich wygląd zbliżony jest do elipsy lub tuby. Takie okapy oferują specjalny element ułatwiający montaż do ściany. Odprowadzanie oparów wykonasz u góry przez kratkę wentylacyjną albo z tylnej części przez wentylację umieszczoną w ścianie.
  5. Okapy przyścienne rustykalneokapy kominowe wyprodukowane ze stali szlachetnej. Dodatek stanowią drewniane akcenty, które sprawdzą się w różnego rodzaju wnętrzach.

  Ranking okapów kominowych – zwycięzca

  Electrolux LFV616K

  Okapy sufitowe

  Okap sufitowy montuje się w podwieszanych sufitach. Wszystkie krawędzie urządzenia dokładnie przylegają do niego, tworząc estetyczny wygląd.

  Taki sposób umieszczenia sprzętu sprawia, że okap nie rzuca się w oczy. To dobry wybór do nowoczesnych oraz minimalistycznych kuchni.

  Okap sufitowy oprócz swojej standardowej funkcji wykorzystasz także jako oświetlenie. Niekiedy ciężko je odróżnić od tradycyjnych lamp, dlatego ten sprzęt nierzadko pełni również element dekoracyjny.

  Okapy narożne

  Ze względu na swój specyficzny wygląd montuje się je wyłącznie w rogu pomieszczenia.

  Do wyboru masz następujące rodzaje okapów narożnych:

  1. Okapy narożne nowoczesne – wykonuje je się ze stali nierdzewnej. Często dodatki stanowią niewielkie elementy ze szkła hartowanego. Okapy narożne nowoczesne sprawdzą się do kuchni urządzonych w stylu klasycznym lub bardziej urozmaiconym.
  2. Okapy narożne rustykalne – typowe sprzęty montowane w rogu kuchni cechującej się sielskim wystrojem. Takie modele sprawdzą się również do wnętrz przypominających styl hiszpański. Urządzenia nierzadko dopełniają elementy dekoracyjne wykonane z drewna lub ze stali szlachetnej.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Okapy wyspowe

  Sprzęty bardzo dobrze nadają się do nowoczesnych wnętrz. Cechuje je duża wydajność oraz niecodzienny wygląd. Taki okap umieszczasz w suficie bezpośrednio nad wyspą.

  Urządzenia dzieli się na:

  1. Okapy wyspowe nowoczesne – swoim kształtem przypominają odwróconą literę T.
  2. Okapy wyspowe dekoracyjne – oprócz standardowych funkcji w pomieszczeniu pełnią rolę dekoracyjną. Swoim wyglądem bardzo często przypominają wiszące, ozdobne lampy.
  3. Okapy wyspowe okrągłe – wykonuje je się w różnych wielkościach i szerokościach. Ich kształt zbliżony jest do owalu lub elipsy. Okapy wyspowe okrągłe przeznaczone są do montażu sufitowego. Ze względu na specyficzny design doskonale sprawdzą się w dużych i wyszukanych kuchniach, gdzie dodatkowo spełnią funkcję dekoracyjną. A wszystko przez możliwość ich montażu na specjalnych linkach, czym przypominają wiszące lampy.
  4. Okapy wyspowe prostokątne – cechuje je regulowany komin, dzięki czemu masz możliwość wyboru wysokości urządzenia w zależności od potrzeb. Ich kształt przypomina prostokąt, odznaczają się minimalistycznym wyglądem.

  Okapy blatowe

  To rodzaj urządzeń przeznaczony do bezpośredniego umieszczenia w blacie. Jedyny element, jaki bez trudu uda Ci się zauważyć, to wystająca listwa. Na niej znajdziesz cały panel sterowania.

  Teraz łatwo się domyślisz, że okapy blatowe obsługuje się dotykowo. Do dyspozycji masz także specjalny pilot, nadający się do zdalnego ustawiania trybów pracy lub uruchamiania i wyłączania urządzenia.

  Choć takie okapy nie zajmują dużo miejsca i zapewniają rewelacyjną wydajność, to ich cena nie należy do najniższych. Sprzęty blatowe sprawdzą się w kuchni urządzonej w nowoczesnym stylu.

  Na rynku znajdziesz następujące rodzaje okapów blatowych:

  1. Urządzenia zintegrowane z płytą grzejną – niewielkie, kompaktowe modele. Cechuje je wygodne i proste użytkowanie. Okapy zintegrowane z płytą scala się bezpośrednio z kuchenką indukcyjną.
  2. Urządzenia umieszczane na blacie – ten rodzaj okapów montuje się w blacie lub tuż nad nim. W trakcie gotowania sprzęt delikatnie wysuwasz lub nie, w zależności od montażu całe powietrze trafia prosto do ich wnętrza. Okapy umieszczane na blacie to także rodzaje pochłaniaczy kuchennych. Wszystkie opary po dokładnym oczyszczeniu ponownie trafiają do otoczenia.

  Zobacz też: Jaki okap kuchenny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

  Okapy pod zabudowę

  Zapewne domyślasz się, że takie okapy umieszcza się wyłącznie w przeznaczonej do tego szafce, znajdującej się w ciągu mebli kuchennych.

  Do montażu urządzenia potrzebujesz wycięcia specjalnego otworu. Nierzadko okapy pod zabudowę umieszcza się w konstrukcjach kartonowo-gipsowych znajdujących się bezpośrednio nad wyspą kuchenną.

  Kilka sposobów montażu zapewniło tym urządzeniom dużą popularność. Dodatkowo modele pod zabudowę odznaczają się zadowalającą wydajnością. Łatwo je dopasujesz do pomieszczenia i to niezależnie od jego wystroju.

  Okapy pod zabudowę najlepiej sprawdzą się w miejscach o ograniczonej przestrzeni, gdzie musisz dokładnie zagospodarować każdy zakamarek.

  Wśród tego typu urządzeń znajdziesz:

  1. Okap teleskopowy – inaczej model szufladkowy. Aby urządzenie zaczęło działać, musisz wysunąć wystającą listwę z filtrem przystosowanym do wentylowania pomieszczenia. To element, który je wyróżnia, np. w porównaniu do okapów podszafkowych. Mimo to uważam, że te drugie są jednak lepsze. Szczegóły zawarłem w pojedynku okap podszafkowy czy teleskopowy.
  2. Wkład do zabudowy – nazywany również okapem szafkowym. Sprawdzi się, kiedy zależy Ci na wydajnej i jednocześnie cichej pracy urządzenia. Dodatkowo taki model bardzo łatwo ukryjesz, dzięki czemu nie będzie rzucał się w oczy.

  Jak widzisz, tego typu sprzętu jest multum!

  Zawsze pozostaje jednak pytanie, czy warto kupić okap kuchenny i czy się przydaje. W mojej ocenie tak, co zresztą opisałem w podlinkowanym przed chwilą materiale.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments