W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Rodzaje orbitreków – Jakie są i czym się różnią?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Rodzaje orbitreków odnoszą się do kilku zupełnie różnych podziałów. Poznanie ich lepiej wprowadzi Cię w świat tego treningowego sprzętu. A że trenażery eliptyczne często swoje kosztują, lepiej poznać ich rodzaje. Przygotowałem na ten temat najdokładniejszy poradnik w sieci!

jakie są rodzaje orbitreków i czym się różnią

Spis treści:

  Jakie są rodzaje orbitreków i czym się różnią? Które z tych różnic są kluczowe, a które ledwo co można zauważyć? Jeżeli nie miałeś jeszcze styczności z takim sprzętem treningowym do ćwiczeń w domu, to musisz to wiedzieć przed zakupem.

  To, czym jest orbitrek i jak działa, stanowi proste zagadnienie, ale poznając rodzaje tego sprzętu, zbliżysz się do optymalnego dla siebie modelu!

  Podział orbitreków ze względu na mechanizm hamowania

  • Orbitrek elektromagnetyczny – w takim sprzęcie za hamowanie koła zamachowego odpowiadają elektromagnesy. W zależności od ustawionego za pomocą konsoli i silnika elektrycznego oporu – przyciągają koło zamachowe z mniejszą lub większą siłą. To najbardziej zautomatyzowany mechanizm hamowania, nazywany również indukcyjnym. Dzięki temu mniej elementów odpowiada za regulowanie oporu i, co za tym idzie, mniej części może ulec awarii. Z drugiej strony ceny takich modeli bywają kosmicznie wysokie (wynoszą nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych!). Nie ma też możliwości pracy bez podłączenia do prądu.
  • Orbitrek magnetyczny – w tym rodzaju zastosowane są magnesy umieszczone na ruchomym ramieniu/uchwycie. W ramach regulacji oddalają lub przybliżają się do koła zamachowego, zmieniając w ten sposób opór. Mogą być regulowane zarówno pokrętłem z linkami (nie wymagając dostępu do energii elektrycznej) lub silnikiem serwo (dając w praktyce podobną funkcjonalność do poprzedniego rodzaju orbitreka). Te z pokrętłem są zdecydowanie rzadziej spotykane.
  • Orbitrek mechaniczny – ten rodzaj trenażera eliptycznego odszedł już do lamusa. Opór zmieniał hamulec regulowany tylko w sposób manualny, czyli pokrętłem. Generował on tarcie.

  Szukasz sprzętu treningowego do domu? Kupuj w zaufanych sklepach!

  Ogólnie biorąc, do domowego użytku spokojnie wystarczy orbitrek magnetyczny. Kluby fitness i siłownie, które chcą mieć wysokiej klasy sprzęt, powinny natomiast rozglądać się za elektromagnetycznym systemem hamowania, gdyż jest żywotniejszy. Orbitreki mechaniczne nie są już praktycznie dostępne, więc nie biją się o klientów z innymi rodzajami.

  Dopełnieniem podziału mechanizmu hamowania jest pojedynek: orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny? Jeszcze dokładniej opisałem w nim różnice i najważniejsze cechy 2 głównych rodzajów.

  Ranking orbitreków do domu – zwycięzca

  Horizon Fitness Andes 3

  Podział orbitreków ze względu na umiejscowienie napędu

  • Orbitrek z przednim napędem – napęd z kołem zamachowym znajduje się przed użytkownikiem. Taka konstrukcja najczęściej wiąże się z węższym rozstawem platform, co jest jednocześnie największą zaletą tego rodzaju orbitreka. Idzie za tym lepszy komfort treningu. Dlaczego? Ruch staje się bardziej naturalny, przez co i sam sprzęt stabilniej spoczywa na podłożu. Nie musisz w tak dużym stopniu przerzucać ciężaru ciała z jednej nogi na drugą. I wygodne, i bezpieczne, a w dodatku sam zakres ruchu w pionie staje się większy.
  • Orbitrek z tylnym napędem – mechanizm zamachowy znajduje się za użytkownikiem. Zazwyczaj platformy nie są w stanie osiągnąć tak niewielkiej odległości od siebie co w poprzednim rodzaju. Z drugiej strony orbitreki z tylnym napędem najczęściej pracują ciszej i zajmują troszkę mniej miejsca. No i są tańsze, a do domowego użytku wielu osobom w zupełności wystarczą.
  • Orbitrek z centralnym napędem – najnowszy rodzaj orbitreka w tym podziale. Ma 2 osie napędowe, które najczęściej są umieszczone… po bokach. Mimo tego niejednokrotnie skutkuje to mniejszymi gabarytami sprzętu. Orbitrek z napędem centralnym sprawi, że ciężar Twojego ciała będzie dużo bardziej wyśrodkowany niż w poprzednich typach. Efekt? Jeszcze wygodniejszy trening przy naturalnej pozycji ciała (centralny napęd niejako wymusza bardziej wyprostowaną postawę, co jest korzystne). Atutem jest także bardzo małe obciążenie stawów biodrowych i kolanowych. Niestety, ale tego rodzaju trenażery są bardzo kosztowne. W dodatku prawie w ogóle nie ma ich na naszym rynku.

  Podsumowując ten podział, dużo przemawia za napędem przednim, ponieważ idą za nim inne udogodnienia. Mimo tego jest wiele modeli z tylnym mechanizmem zamachowym, które są świetnie ocenianie, a kosztują zdecydowanie mniej. Potwierdza to zresztą mój ranking orbitreków.

  Podział orbitreków ze względu na klasę sprzętu i zastosowanie

  Ostatni podział jest bardzo umowny. Trudno ustalić w nim granice, w których znajduje się dany sprzęt. Mimo wszystko pokusiłem się o wyszczególnienie poniższych rodzajów orbitreków.

  • Orbitrek profesjonalny/komercyjny – ten rodzaj jest najczęściej kupowany do siłowni i klubów fitness. Charakteryzuje się przednim napędem, długim krokiem, niewielkim rozstawem platform, a często elektromagnetycznym systemem hamowania. Ale chyba najłatwiej rozpoznać taki eliptyk po jednym – bardzo wysokiej cenie, przekraczającej 5000 zł (i to w najlepszym przypadku, bo są modele za kilkukrotnie wyższe kwoty…).
  • Orbitrek półprofesjonalny – we wszystkich parametrach ustępuje powyższemu typowi i naturalnie jest od niego tańszy. Z drugiej strony wyprzedza bardzo budżetowe modele. Wystarczy wielu osobom do domowego użytku, choć mniej renomowane kluby fitness też mogą się na niego zdecydować. Cena zawiera się zwykle w zakresie 2000 – 4000 zł.
  • Orbitrek amatorski – czyli po prostu bardzo tani trenażer, kosztujący mniej niż 1500, a nawet 1000 zł. Rozwiązaniami technicznymi nawet nie zbliża się do profesjonalnego sprzętu. Wyraźnie ustępuje też poprzedniemu rodzajowi. Krok jest stosunkowo krótki, a rozstaw platform szeroki, co obniża komfort. Tylko dla mało wymagających osób, które rzadziej niż częściej trenują na orbitreku.

  Podsumowanie

  Jak widzisz, istnieje kilka podziałów orbitreków, a każdy z nich rodzi zróżnicowane rodzaje.

  Zdecydowanie najłatwiej – szczególnie osobom nie mającym jeszcze dużej wiedzy o tym sprzęcie – jest wskazać konkretny rodzaj w oparciu o umiejscowienie napędu. Wystarczy w zasadzie popatrzeć na sprzęt. Jednocześnie jest to w mojej ocenie najważniejszy z podziałów.

  Ideałem wydaje się być orbitrek elektromagnetyczny z przednim napędem, którego parametry (i niestety również cena) wskazują na profesjonalne lub półprofesjonalne zastosowanie.

  Jednak rynek tych urządzeń jest duży, a nie każdy ma budżet na tak dobry orbitrek. Wielu zadowoli się orbitrekiem magnetycznym z tylnym napędem, bo do domowego użytku wystarczy.

  Zawsze jednak wypada wiedzieć, jakie są różnice i z czym się wiążą, a teraz już nie będziesz miał z tym problemu.

  A na sam koniec – dla formalności – wiedz, że takie nazwy, jak trenażer eliptyczny czy eliptyk, są po prostu synonimami słowa orbitrek. Nie oznaczają więc jakiegoś szczególnego rodzaju.

  Zobacz zestawienia sprzętów, które wspomogą Twoją aktywność fizyczną:

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments