W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Rodzaje szczoteczek do zębów – Jakie są?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Ile jest rodzajów szczoteczek do zębów? Czym się wyróżniają? Wiedza o tym z pewnością pomoże Ci zadecydować, który typ sprzętu do szczotkowania szkliwa jest dla Ciebie!

Jakie są wszystkie rodzaje szczoteczek do mycia zębów?

Spis treści:

  Lista rodzajów szczoteczek do zębów

  Rodzaje szczoteczek do zębów to:

  • Szczoteczki manualne (zwykłe/tradycyjne/ręczne)najprostszy, ale zróżnicowany typ. Twardość, układ i rozmiar włosia, dostosowanie do konkretnego celu (np. wybielanie lub dla osób z aparatami stałymi), materiał wykonania – to wszystko potrafi się mocno różnić mimo prostej budowy (to w końcu rękojeść z nieruchomą główką). Będąc przy wykonaniu, wspomnę o szczoteczkach bambusowych. Są najkorzystniejsze pod względem ekologii, gdyż mówimy o materiale w 100 procentach biodegradowalnym. Przebijają w tym plastik. Wiedz jednak, że zwykłe szczoteczki są najmniej precyzyjne z tej listy. W dodatku intensywniej od reszty ścierają szkliwo, szczególnie gdy zbyt agresywnie szorujesz zęby.

  Szczoteczki manualne, ręczne jako jeden z rodzajów szczoteczek do zębów

  • Szczoteczki rotacyjne (obrotowe/oscylacyjne) – mają okrągłą i niewielką główkę, która podczas szczotkowania otacza każdy ząb (porusza się wokół własnej osi raz w lewo, raz w prawo, czyli w ruchu dwukierunkowym). Dzięki wysokiej prędkości pracy dokładnie czyszczą szkliwo, choć nie są tak delikatne jak rodzaje dźwiękowych szczoteczek do zębów.
  • Szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne – nowocześniejszy (i już powszechniejszy) odłam modeli rotacyjnych. W tym rodzaju dochodzą również ruchy pulsacyjne. Zwiększają skuteczność czyszczenia szkliwa, gdyż regularnymi ruchami dociskają włosie do szkliwa w sposób automatyczny.

  szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne jednym z rodzajów szczoteczek do zębów

  • Szczoteczki soniczne – jeden z najbardziej cenionych rodzajów sprzętu do szczotkowania. Oferują delikatne, lecz precyzyjne ruchy wymiatająco-pulsacyjne. Wystarczy subtelnie muskać szkliwo włosiem głowicy i przesuwać wzdłuż linii zębów. W dodatku efekt szczotkowania wspomagają falami dźwiękowymi. Zasięg pracy jest dzięki nim większy niż końcówka włosia głowicy (o jakieś 4 mm). A dynamiczny przepływ cieczy (mikrobąbelki z wody, śliny i pasty) dobrze wypłukuje różne zakamarki. Bezpieczne w użytkowaniu, a jednocześnie świetnie radzące sobie z przebarwieniami, osadem czy płytką nazębną – tak najkrócej można je opisać.

  szczoteczki sonicznej jednym z rodzajów szczoteczek do zębów

  • Szczoteczki ultradźwiękowe – działają podobnie do rodzaju sonicznego. Generują jednak fale ultradźwiękowe o dużo wyższej częstotliwości. Najbardziej profesjonalny, lecz i najdroższy rodzaj szczoteczek. Modele tego typu często mają działanie rehabilitacyjne. Pomagają osobom z krwawiącymi dziąsłami i poważniejszymi stanami zapalnymi, wspomagając terapię leczniczą. Nie powodują mechanicznego ścierania, więc są najbezpieczniejsze w takich przypadkach.
  • Szczoteczki jonowe – również przypominają modele soniczne. Podczas szczotkowania wytwarzają ujemne jony przyciągające bakterie do główki szczoteczki. Swoją pracę wspomagają technologią soniczną i ruchami wymiatającymi. Ten rodzaj szczoteczek jest ceniony za skuteczną walkę z próchnicą i chorobami przyzębia oraz dziąseł.
  • Szczoteczki dla dzieci – na upartego mogę je tutaj wyszczególnić. Formalnie każda szczoteczka dla dzieci należy do któregoś z powyższych rodzajów. Z drugiej strony, włosie jest mniejsze i miększe, aby delikatniej obchodzić się z uzębieniem i nie najeżdżać za bardzo na dziąsła. W przypadku elektrycznego typu prędkość ruchów ma niższy zakres. Dlatego też postanowiłem je oddzielić od reszty. Inną cechę stanowi kolorowy design, czasem z jakimiś motywami (np. z bajek), a nawet światełkami czy melodiami, aby zachęcić dzieci do szczotkowania zębów. Tego typu modele pokaże Ci ranking szczoteczek sonicznych dla dzieci.

  Ze względu na powyższy podział przykładowy pojedynek szczoteczka soniczna vs elektryczna nie ma sensu. Modeli elektrycznych jest wiele i należą do odmiennych rodzajów. Trzeba ze sobą porównać konkretniejsze typy sprzętu do szczotkowania zębów.

  Ranking szczoteczek elektrycznych – zwycięzca

  Philips HX9992/12

  Czy są jakieś inne podziały szczoteczek do mycia zębów?

  Raczej nie. Jedynie na upartego mogę kilka wyszczególnić, choć dotyczą ograniczonej liczby rodzajów (np. tylko tradycyjnych lub tylko elektrycznych).

  • Materiał wykonania – dotyczy modeli tradycyjnych. Jak już wspominałem w poprzednim punkcie, chodzi o materiał użyty do wykonania rączki. Wyszczególnia się więc szczoteczki plastikowe lub bambusowe.
  • Twardość włosia – chodzi o twarde, średnie i miękkie szczoteczki do zębów. O tym również już pisałem w tym poradniku. Jak pewnie pamiętasz, taki podział dotyczy modeli tradycyjnych. W elektrycznych producenci mogą stosować niezliczoną ilość wymiennych końcówek o odmiennej specyfice (układ pęczków włosia, twardość, nastawienie na konkretny cel bądź dostosowanie pod dany tryb pracy).
  • Sposób zasilania – ta cecha siłą rzeczy określa wyłącznie modele elektryczne (bo te zwykłe nie mają zasilania elektrycznego; napędzasz je siłą własnych mięśni). Zasilanie może być akumulatorowe lub bateryjne. Sęk w tym, że to drugie już praktycznie nie występuje. Wbudowany akumulator to zdecydowanie lepsze rozwiązanie.

  Oprócz tego pewien podział stanowi wiek użytkownika, a więc szczoteczki dla dorosłych lub dzieci, lecz to raczej oczywiste. Tak samo jak podział na modele elektryczne i nieelektryczne.

  nieelektryczne szczoteczki i pasta do zębów

  Jak zdecydować się na konkretny rodzaj szczoteczki?

  Musisz wziąć pod uwagę własne wymagania (jak i budżet), aczkolwiek celuj w elektryczny typ. W starciu szczoteczka elektryczna czy zwykła dokładnie przeanalizowałem przewagi obu. Te modeli elektrycznych okazały się istotniejsze.

  W każdym razie łap krótkie podsumowanie rodzajów szczoteczek do zębów pod kątem odpowiedniej inwestycji w któryś z nich:

  • Jak już wspominałem, zwykłe szczoteczki nie mogą się równać z elektrycznymi. Mniejsza wydajność, a wyższe ryzyko ścierania szkliwa. Są za to taniutkie. Szczególnie te bambusowe, które przy okazji nie szkodzą środowisku.
  • Szczoteczki rotacyjne oraz rotacyjno-pulsacyjne wciąż są popularne. Nieźle penetrują swoim włosiem szczeliny między zębami, gdyż okrągła główka otacza każdy ząb. Polerowanie szkliwa stoi na przyzwoitym poziomie. Niemniej są gorsze od jeszcze nowszych typów, co potwierdza starcie szczoteczka soniczna czy rotacyjna.
  • Szczoteczki soniczne są niezwykle uniwersalne. Usuwają przebarwienia, dzięki nim ludzie uzyskują zdrowy i piękny uśmiech. Ich fenomen polega na skutecznym połączeniu wydajności z niskim ryzykiem uszkodzeń mechanicznych zębów czy dziąseł. Opinie o szczoteczkach sonicznych potwierdzają także wysoką funkcjonalność (różne tryby/programy pracy, współpraca z aplikacją, czujniki itp.). Rynek tego rodzaju szczoteczek jest szeroki, więc znajdą się także tanie, a efektywne modele.
  • Szczoteczki jonowe przejawiają wiele dobrych cech modeli sonicznych. Generowanie ujemnych jonów wspomaga zapobieganie chorobom zębów i dziąseł. Problem w tym, że takich szczoteczek jest jeszcze mało, a ceny są wysokie. Dlatego też ranking szczoteczek elektrycznych opiera się głównie na sonicznych i rotacyjno-magnetycznych.
  • Szczoteczki ultradźwiękowe bywają bardzo kosztowne. Jeżeli nie cierpisz na poważniejsze stany zapalne z obrzękiem i krwawieniem, to wystarczy Ci zapewne model soniczny. Ale jeśli jest odwrotnie, to szczoteczka ultradźwiękowa będzie obowiązkowym zakupem. Tak samo w przypadku paradontozy, nawracającej nadwrażliwości czy odsłoniętych szyjek zębowych. Tylko model ultradźwiękowy tak skutecznie wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i odżywia komórki.

  szczoteczki do zębów różnego typu

  A co nie należy do rodzajów szczoteczek do zębów?

  Grupa urządzeń do kompleksowej higieny jamy ustnej jest szeroka. Nic dziwnego, że niektóre rodzaje sprzętu są ze sobą mylone. Na przykład się uzupełniają, a wiele osób traktuje je jako urządzenia z tej samej kategorii, które ze sobą rywalizują.

  Prześledźmy takie przypadki, aby rozwiać wątpliwości.

  Irygatory do zębów

  Irygator, tak w skrócie, to urządzenie, które wypuszcza strumień wody pod wysokim ciśnieniem. Po co? Aby skutecznie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe i inne zakamarki jamy ustnej.

  Sęk w tym, że niektóre irygatory mają końcówkę do szczotkowania. Jest jednak nieruchoma i tak naprawdę nie zastąpi mycia zębów którymś z rodzajów szczoteczek. Tego typu sprzęty pokazuje zresztą mój ranking irygatorów do zębów.

  Oba urządzenia znakomicie się uzupełniają (mycie szkliwa + oczyszczanie szczelin między zębami), ale nie należą do tej samej kategorii.

  Szczoteczki międzyzębowe

  Nazywane też wyciorkami. W mojej ocenie nie należy ich klasyfikować jako rodzaj szczoteczek do zębów. Przynajmniej gdy rozumiesz przez to samodzielny sprzęt do pełnego mycia zębów.

  Ich zadaniem, podobnie jak irygatorów, jest dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych i trudno dostępnych miejsc. Usuwają więc osad, zarazki i resztki pokarmu z różnych szczelin w jamie ustnej.

  Nie nadają się jednak do gruntownego mycia szkliwa, czyli wewnętrznej, zewnętrznej, jak i gryzącej części zębów.

  Zastępują niejako nić dentystyczną, ale nie zastąpią pełnoprawnej szczoteczki. Tak jak irygatory, uzupełniają ją swoimi możliwościami.

  szczoteczka rotacyjna i zestaw do higieny osobistej

  Podsumowanie

  Rodzajów szczoteczek do zębów jest już sporo. Szeroką grupę stanowią te elektryczne, a więc: rotacyjne, soniczne, jonowe i ultradźwiękowe. Dopełniają je zwykłe szczoteczki manualne, które bywają zróżnicowane.

  Osobną kategorię stanowią z kolei irygatory do zębów. Zarówno irygatory, jak i szczoteczki międzyzębowe (wyciorki) to alternatywy dla nici dentystycznej, lecz nie dla szczoteczki myjącej pełną powierzchnię zębów.

  Osobiście przeszedłem przez wiele typów szczoteczek. Najbardziej do gustu przypadły mi te soniczne. Wiele ich zalet (ale też kilka minusów, np. konieczność ładowania) omówiłem w poradniku o tym, czy warto kupić szczoteczkę sonicznę. Zajrzyj tam, jeżeli zaciekawił Cię akurat ten rodzaj urządzeń do mycia zębów.

  Z rozsądnie dobranym modelem szkliwo koron szybko się rozjaśni, a obawy o próchnicę czy kamień nazębny znikną.

  W przypadku dodatkowych pytań lub sugestii zapraszam do sekcji komentarzy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments