W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Rower stacjonarny czy orbitrek? Co daje lepsze efekty?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Zarówno rowery stacjonarne, jak i orbitreki to bardzo pomocny sprzęt do treningu w domu. Oba są w mojej ocenie skuteczne, ale i oba mają swoje unikalne zalety… jak i pewne mankamenty. Poznając te cechy, bez problemu zdecydujesz, co jest dla Ciebie lepsze: orbitrek czy rower stacjonarny?

Rower stacjonarny czy orbitrek? Co daje lepsze efekty?

Spis treści:

  Właściwości roweru stacjonarnego

  Tego typu sprzęt z powodzeniem wykorzystasz do treningu wytrzymałościowego. Systematycznie ćwicząc, nie tylko zgubisz zbędne kilogramy i wyszczuplisz sylwetkę. Zwiększysz też wydolność organizmu i odstresujesz się.

  Jazda na rowerze stacjonarnym nie sprawi Ci problemu. Do wyboru masz 3 podstawowe typy tych urządzeń:

  • Pionowe – pozycja ciała podczas ćwiczeń przypomina pedałowanie na zwykłym rowerze. Treningi nie obciążają stawów, choć osoby, które są mało aktywne, czasami odczuwają ból kręgosłupa. To dobry wybór w przypadku chorób kardiologicznych.
  • Poziome – rozpoznasz je po dużym siodełku z oparciem i pedałach umieszczonych z przodu. Poruszasz się w płaszczyźnie poziomej, co wpływa na odciążenie kręgosłupa. Trenowanie w pozycji leżącej bądź półleżącej angażuje do pracy mięśnie brzucha.
  • Spinningowe – odpowiednie głównie dla profesjonalistów, którym zależy na utrzymaniu formy poza sezonem. Sprzęty te cechuje solidność, wąskie siodełko oraz kolarskie pedały. Taka budowa sprzyja bardzo szybkim ruchom nóg. Rowery spinningowe są więc profesjonalne, ale i kosztowne.

  Biorąc pod uwagę sposób wytwarzania oporu do wyboru masz także rowery mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne. Te ostatnie są najbardziej zaawansowane i precyzyjne. 2 pozostałe rodzaje omówiłem w pojedynku rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny.

  Jeżdżąc na rowerze stacjonarnym, pracujesz przede wszystkim nad dolnymi partiami ciała. Wymodelujesz więc nogi, uda i pośladki, a w przypadku sprzętu poziomego także brzuch. Z uwagi na różnorodność dostępnych na rynku urządzeń każdy znajdzie dla siebie właściwy model. Nie ma tu znaczenia obecna kondycja, wiek czy stan zdrowia.

  Zalety roweru stacjonarnego

  1. Sprzęt dla każdego – niezależnie od płci czy wieku. Producenci oferują dobre rowery stacjonarne gwarantujące bezpieczne treningi przy różnych schorzeniach.
  2. Łatwość treningów – mówimy o sprzęcie, na którym jeździ się bardzo podobnie jak na zwykłym rowerze. Jak wiesz, nie ma w tym nic skomplikowanego. Nie musisz się uczyć nowych zasad, jak prawidłowo ćwiczyć. Wsiadasz na rowerek, pedałujesz i to tyle.
  3. Nie obciąża stawów – podczas treningu nie odczuwasz żadnych wstrząsów i dyskomfortu, to lepsze rozwiązanie niż bieganie. Rower stacjonarny to dobry wybór, nawet jeśli miewasz problemy z kolanami, biodrami czy stawami skokowymi.
  4. Regulacja intensywności treningu – praktycznie każdy sprzęt pozwala na regulację oporu, a więc intensywności treningu. To łatwa czynność, zarówno w przypadku roweru mechanicznego, jak i magnetycznego czy elektromagnetycznego.
  5. Łączenie przyjemnego z pożytecznym – nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas ćwiczeń zajmować się też czymś innym. Trenujesz, a jednocześnie słuchasz muzyki, oglądasz telewizję, rozmawiasz przez telefon, a nawet czytasz książkę.
  6. Nie wymaga dużo miejsca – w sklepach bez trudu znajdziesz rowerek o kompaktowych wymiarach, który nie ograniczy znacząco wolnej przestrzeni w pokoju. Wiedz, że niektóre urządzenia są na tyle lekkie, że ich przenoszenie z miejsca na miejsce nie sprawia żadnego kłopotu.
  7. Łatwe utrzymanie stałego tempa – ponieważ tylko siedzisz na siodełku i pedałujesz, nie masz problemu z utrzymaniem stałego tempa i intensywności treningu.

  Wady roweru stacjonarnego

  1. Pracuje głównie dolna część ciała – jeśli marzy Ci się wyrzeźbiona sylwetka w całości, poza jazdą na rowerze musisz też wdrożyć inne ćwiczenia. Inaczej wzmocnisz tylko dolne partie ciała.
  2. Niektóre sprzęty są hałaśliwe – dotyczy to zwłaszcza najtańszych rowerów mechanicznych. Generowany przez nie hałas często przeszkadza wszystkim domownikom.
  3. Ryzyko nieprawidłowej postawy – jeśli źle wyregulujesz sprzęt, Twoja postawa ciała nie będzie prawidłowa. Sprzyja to garbieniu się także poza ćwiczeniami.
  4. Nużący trening – co prawda podczas pedałowania możesz oglądać programy czy rozmawiać, ale nie wszystkim to odpowiada. Są osoby, które szybko zaczynają się nudzić z uwagi na brak podjazdów i zjazdów czy możliwości oglądania krajobrazów.
  5. Ćwiczenia w pozycji siedzącej – przeszkadza to w szczególności osobom, które w tej pozycji spędzają większą część dnia, również w pracy.

  Ranking rowerów stacjonarnych – zwycięzca

  Nautilus U628

  Właściwości orbitreka

  Mimo że orbitrek też wykorzystasz do treningów wytrzymałościowych, wygląda zupełnie inaczej niż rower stacjonarny. Wiedz, że w jego przypadku do pracy angażujesz zarówno dolne, jak i górne partie ciała. To więc trening ogólnorozwojowy.

  Systematyczne ćwiczenia ułatwią Ci wymodelowanie sylwetki, choć będą bardziej męczące niż pedałowanie. Trenowanie na orbitreku przypomina jazdę na nartach czy nordic walking. Podobnie jak w przypadku rowerów stacjonarnych, także w tej grupie znajdziesz kilka rodzajów sprzętów:

  • Orbitreki mechaniczne – za regulację siły oporu odpowiada hamulec. Intensywność treningu ustawiasz za pomocą pokrętła; odbywa się to płynnie bądź stopniowo.
  • Orbitreki magnetyczne – bardziej nowoczesne, wokół koła zamachowego znajdują się magnesy. To one odpowiadają za regulację oporu. Ustawiasz go przy użyciu pokrętła lub komputera, zależnie od modelu.
  • Orbitreki elektromagnetyczne – wyposażone w silnik elektryczny. Obciążenie zmieniasz za pomocą wbudowanego komputera.

  Najpopularniejsze są 2 ostatnie rodzaje, co potwierdza zresztą mój ranking orbitreków do domu. Osobiście korzystam aktualnie z magnetycznego.

  Zalety orbitreka

  1. Bardzo kompleksowy trening – do pracy angażujesz nawet 90 procent mięśni całego ciała! Nie musisz wymyślać dodatkowych aktywności, aby wymodelować całą sylwetkę.
  2. Nie tylko spalanie kalorii – ćwiczenia na orbitreku poleca się nawet osobom wracającym do sprawności po kontuzji czy wypadku. To dobra forma rehabilitacji.
  3. Idealny do połączenia z treningiem siłowym – kilkadziesiąt minut na orbitreku, a tuż po tym trening z ciężarkami to świetny sposób na wymodelowanie sylwetki. Orbitrek idealnie się zgrywa z ćwiczeniami siłowymi.
  4. Wymusza prawidłową postawę – podczas treningu w zasadzie stoisz, więc zwracasz uwagę na prawidłową postawę. Szybko zauważysz, że utrzymujesz ją także poza treningami.
  5. Lepsza koordynacja – dzięki orbitrekowi koordynujesz ruchy swojego ciała i pracujesz nad utrzymaniem równowagi.
  6. Efektywne spalanie kalorii – ponieważ poruszasz całym ciałem, intensywniej spalasz kalorie.
  7. Unikasz rutyny – treningi na orbitreku dowolnie modyfikujesz, np. wyłączając na jakiś czas ręce. Poza tym bardziej zaawansowane urządzenia oferują różnorodne programy, nawet z ruchem do tyłu.

  Wady orbitreka

  1. Większy rozmiar – orbitrek zajmuje więcej miejsca niż rower stacjonarny. Dobrze przemyśl jego zakup, jeśli na co dzień narzekasz na ograniczoną przestrzeń. Mimo to i tak nie jest ogólnie jakiś wielki, a na rynku znajdziesz mniejsze modele. Niestety, bardzo tu trudno o składaną konstrukcję.
  2. Bardziej wymagające ćwiczenia – podczas ćwiczeń poruszasz niemal wszystkimi mięśniami, dlatego prawdopodobnie szybciej odczujesz zmęczenie.
  3. Wyższa cena – przeważnie orbitreki kosztują więcej w porównaniu do stacjonarnych rowerów. Różnice zauważysz nawet w przypadku najprostszych modeli w obu grupach.

  Szukasz sprzętu treningowego do domu? Kupuj w zaufanych sklepach!

  Rower stacjonarny czy orbitrek – ostateczny werdykt

  Oba sprzęty umożliwiają Ci spalenie kalorii, wzmocnienie organizmu i zwiększenie wytrzymałości. Orbitrek angażuje jednak więcej mięśni, bo także górnych partii ciała. Głównie z tego powodu jest w mojej ocenie lepszy od roweru stacjonarnego.

  Nie jest jednak powiedziane, że każdemu się spodoba. Rowerek to z kolei bezpieczny wybór, bo w zasadzie wiesz, czego się spodziewać, w końcu pedałujesz jak na zwykłym rowerze.

  Rower stacjonarny to dobry wybór, jeżeli:

  • Lubisz jeździć też na zwykłym rowerze i nie przeszkadza Ci trenowanie w pozycji siedzącej (lub leżącej bądź półleżącej).
  • Chcesz popracować głównie nad dolnymi partiami ciała, spalając przy tym kalorie.
  • Nie masz w domu za dużo miejsca i nie chcesz, żeby sprzęt do ćwiczeń przeszkadzał domownikom.

  Wybierz orbitrek, jeśli:

  • Planujesz wymodelować całe ciało, a nie chcesz korzystać w tym celu z kilku różnych sprzętów i planów treningowych.
  • Szukasz idealnego trenażera do rozgrzewki przed treningiem siłowym.
  • Pragniesz bezpiecznie wrócić do ćwiczeń po poważnym urazie czy wypadku bądź borykasz się ze sporą otyłością.
  • Zależy Ci na skoordynowaniu ruchów ciała i poprawie swojej postawy na co dzień.

  Zobacz też inne pojedynki sprzętów do ćwiczeń:

  Zobacz zestawienia sprzętów, które wspomogą Twoją aktywność fizyczną:

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments