W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny? Który lepszy?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czym różni się treningowy rower magnetyczny od mechanicznego? Jaki rodzaj oporu jest lepszy i dlaczego? Wiedząc to, dokonasz dużo lepszej decyzji, co kupić. Poznaj szczegóły w poniższym poradniku!

Rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny? Który lepszy?

Spis treści:

    Czym się różni rower magnetyczny od mechanicznego?

    Rowery magnetyczne oraz mechaniczne znacznie się od siebie różnią. Każdy z nich korzysta z innego systemu generowania oporu podczas jazdy.

    Domowy rower magnetyczny wykorzystuje hamulec magnetyczny. Dzięki niemu pozwala na bardziej precyzyjną regulację intensywności pracy. Sprzęt mechaniczny cechuje prostsza budowa oraz mniejsze wymiary, ale i równie mniejsze możliwości treningowe.

    Magnetyczne rowery treningowe kosztują więcej, lecz i tak są popularniejsze, dominując np. w: ranking rowerów stacjonarnych. To zaawansowane technologicznie urządzenia, a jednocześnie bardzo ciche. Dobrze sprawdzają się w domowej siłowni.

    Modele mechaniczne są znacznie tańsze, lecz mniej zaawansowane. Nie zajmują dużo miejsca w pomieszczeniu. Dobrze sprawdzają się jako prosty sprzęt do poprawy kondycji, a także aktywnego wypoczynku.

    Nie mogą jednak zagwarantować podobnych osiągów co rowerki magnetyczne. Opór magnetyczny zapewnia bowiem szerszy zakres, lepiej nadając się do prawdziwego wycisku. Wyróżnia go również lepsza płynność jazdy, co zresztą wpływa na cichszą pracę, o której już wspominałem.

    Ranking rowerów stacjonarnych – zwycięzca

    Nautilus U628

    Co łączy rower magnetyczny i mechaniczny?

    Zarówno stacjonarne rowery magnetyczne, jak i mechaniczne wyrabiają te same partie mięśni. Chodzi głównie o łydki, uda oraz pośladki. Na obu bardzo podobnie się ćwiczy. W efekcie ryzyko kontuzji jest niskie, bo tego typu rowerki nie obciążają nadmiernie stawów.

    Idąc dalej, rowery magnetyczne i mechaniczne nadają się nie tylko dla wysportowanych, młodych osób. To dobry wybór również dla seniorów bądź osób poszukujących sprzętu treningowego do rehabilitacji.

    Regularnie ćwicząc, na każdym z nich spalisz masę zbędnych kalorii, redukując tkankę tłuszczową. Sęk w tym, że na modelu magnetycznym czasem można szybciej osiągnąć zamierzone cele. Przejdźmy więc do dalszej części analizy tego pojedynku.

    Właściwości rowerów magnetycznych

    Stacjonarny rower magnetyczny, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje podczas swojej pracy hamulec magnetyczny. To on generuje opór. Siłą rzeczy jego regulacja ma szeroką skalę, co sprzyja zróżnicowanym treningom cardio.

    Rowery magnetyczne to dobre jakościowo sprzęty, co wpływa na ich cenę. Cechują się większą masą niż modele mechaniczne. To sprawia, że wykonywane na nich treningi w dużym stopniu przypominają jazdę w terenie.

    Masa koła zamachowego wpływa na wysoki stopień płynności jazdy, a to przekłada się na lepszą jakość wykonywanych przez Ciebie treningów. Rowery magnetyczne wyróżniają się też cichą pracą. Sprawdzą się dobrze dla osób, które w trakcie treningów lubią oglądać telewizję, słuchać muzyki lub rozmawiać z drugą osobą.

    Zalety rowerów magnetycznych

    • Cicha praca – podczas jazdy swobodnie rozmawiasz z domownikami, oglądasz telewizję lub słuchasz muzyki.
    • Precyzyjna regulacja oporu – z łatwością przystosujesz intensywność treningu do swoich potrzeb.
    • Uniwersalne zastosowanie – trudno znaleźć kogoś, dla kogo rower magnetyczny byłby nieodpowiedni. Sprawdza się zarówno u osób przygotowujących się do zawodów, jak i tych wracających po kontuzji. Wiek, stan kondycji czy stopień zaawansowania nie mają tu większego znaczenia.
    • Płynna jazda – w mojej (i nie tylko) ocenie jazda na rowerku magnetycznym wypada płynniej. Lepiej symuluje tę na prawdziwym rowerze.
    • Duże obciążenie (nośność) – urządzenia z tej grupy cechuje bardzo solidna konstrukcja. To przekłada się na większe obciążenie maksymalne (nośność), niekiedy przekraczające 130 kg.
    • Stabilność – magnetyczne rowery są doceniane za stabilność. Nie musisz się obawiać o niespodziewany upadek, zwłaszcza podczas szybkiego pedałowania.
    • Szersze opcje regulacji elementów konstrukcji – zazwyczaj rowery magnetyczne gwarantują lepiej regulowane siodełko bądź kierownicę. W efekcie jeszcze bardziej dopasujesz sprzęt do swojej sylwetki.
    • Szeroki wybór – wszyscy czołowi producenci rowerków stacjonarnych większą uwagę przykładają do tych magnetycznych. Finalnie znajdziesz ich więcej w sklepach.

    Wady rowerów magnetycznych

    • Skomplikowana budowa – magnetyczne sprzęty to zaawansowane technologicznie modele. Jeśli dojdzie do usterki, prawdopodobnie będziesz mieć problem z jej samodzielnym usunięciem.
    • Cena – wiedz, że tego typu rowerki nie należą do najtańszych. To spora inwestycja, dlatego decydują się na nią głównie osoby trenujące często i intensywnie.
    • Ciężar – z jednej strony sprzęt docenisz za stabilność, ale przestawienie go w inne miejsce raczej będzie kłopotliwe. Rowerki magnetyczne dużo ważą, więc dobrze przemyśl, gdzie ustawisz tego typu urządzenie treningowe.

    Szukasz sprzętu treningowego do domu? Kupuj w zaufanych sklepach!

    Właściwości rowerów mechanicznych

    Rowery mechaniczne to najtańsza dostępna na rynku wersja sprzętów treningowych. Oprócz stosunkowo niskiej ceny urządzenia wyróżniają się niewielką wagą. W ich przypadku regulacja oporu mechanicznego następuje poprzez odpowiednie ustawienie niewielkiego paska, rolki lub taśmy.

    Na taki sprzęt decydują się głównie osoby początkujące i mało wymagające. Jeśli nie planujesz bardzo intensywnych treningów, to dobry wybór. Rower mechaniczny okaże się pomocny podczas okazjonalnych, raczej mniej męczących ćwiczeń w domu.

    Zalety rowerów mechanicznych

    • Kompaktowe wymiary – sprzęt raczej nie zajmie za dużo miejsca w pomieszczeniu. Z uwagi na lekkość łatwo go przestawisz, jeśli pojawi się taka konieczność.
    • Mniejsza awaryjność – mechaniczny rower nie oferuje wielu skomplikowanych rozwiązań, co zmniejsza jego podatność na awarie. Nawet jeśli dojdzie do jakiejś usterki, usuniesz ją samodzielnie (zazwyczaj).
    • Nieskomplikowana obsługa – to dobry wybór zwłaszcza dla osób, które nie radzą sobie z innowacyjnymi urządzeniami. Nie ma tu wielu funkcji do ustawienia, sama regulacja oporu zwykle też nie stanowi problemu.

    Wady rowerów mechanicznych

    • Mniejsze obciążenie maksymalne – rower mechaniczny to dobra opcja głównie dla osób ważących do ok. 100 kg. Przeważnie tyle wynosi jego maksymalne obciążenie.
    • Głośna praca – w porównaniu do sprzętu magnetycznego ten mechaniczny generuje większy hałas. Bywa uciążliwy nie tylko dla osoby pedałującej, ale i dla pozostałych domowników.
    • Mniejsza precyzja – nie wyregulujesz bardzo precyzyjnie oporu, co bywa problematyczne dla bardziej doświadczonych użytkowników. Wiąże się to z mniejszą kontrolą nad intensywnością ćwiczeń. Komplikuje chociażby trening interwałowy.
    • Ryzyko przegrzewania się mechanizmu – podczas bardzo długiej jazdy musisz zwracać uwagę na mechanizm oporowy. Zdarza się, że przegrzewa się na skutek zbyt intensywnego treningu.

    Rower mechaniczny a magnetyczny – ostateczny werdykt

    Wybór pomiędzy rowerem mechanicznym a magnetycznym zależy głównie od Twojego budżetu i wymagań. Dobrze zastanów się, jak często chcesz trenować i jaka będzie intensywność ćwiczeń. W większości przypadków lepiej sprawdza się cichszy i funkcjonalniejszy rower magnetyczny.

    Rower magnetyczny stanowi bardziej przyszłościowy zakup. Jest stabilniejszy od modelu mechanicznego. Wytrzymuje większe obciążenie maksymalne, wykazując lepszą kulturę pracy. Ponadto pozwala na precyzyjniejsze ustawienie oporu, a więc stopnia trudności jazdy.

    Pamiętaj, że niezależnie od tego, który z nich wybierzesz: domowy rower magnetyczny czy mechaniczny, oba stanowią dobrą inwestycję. Regularnie trenując, wyrobisz mięśnie łydek, ud oraz pośladków. Poprawisz swoją kondycję, gubiąc przy okazji sporo zbędnych kalorii.

    Z drugiej strony, nawet topowy model nie da dobrych efektów bez regularności czy odpowiedniej diety. Seksowna sylwetka i lepsza forma nie przychodzą same. To wymaga nie tylko jakościowego sprzętu, ale i czasu oraz Twojego zaangażowania.

    Wracając do naszego pojedynku, na sam koniec przygotowałem jasne wskazówki, kiedy warto kupić jeden lub drugi typ.

    Wybierz rower magnetyczny, jeśli:

    • Planujesz częste oraz intensywne treningi na rowerku.
    • Wyższa cena nie stanowi dla Ciebie problemu, gdyż zależy Ci na solidnym i stabilnym sprzęcie do ćwiczeń w domowym zaciszu.
    • Chcesz bardzo precyzyjnie regulować opór, aby stale pracować nad swoją sylwetką i wytrzymałością organizmu.
    • Na rowerku zamierza trenować kilka osób o odmiennej kondycji i wymaganiach treningowych.
    • Nie przeszkadza Ci, że rower sporo waży.

    Rower mechaniczny to dobry wybór, jeżeli:

    • Nie chcesz wydawać na zakup sprzętu zbyt dużo, ponieważ dopiero zaczynasz treningi i nie należysz do bardzo wymagających użytkowników.
    • Zależy Ci na lekkim urządzeniu o kompaktowych wymiarach i prostej budowie.
    • Nie masz problemu z głośniejszą pracą rowerka, bo np. zwykle trenujesz w słuchawkach lub z dala od reszty domowników.

    Zobacz też inne pojedynki sprzętów do ćwiczeń:

    Zobacz zestawienia sprzętów, które wspomogą Twoją aktywność fizyczną:

    Oceń publikację
    [Głosy: 4 Średnia: 4.8]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments