Rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny? Który lepszy?

Czym różni się treningowy rower magnetyczny od mechanicznego? Jaki rodzaj oporu jest lepszy i dlaczego? Wiedząc to, dokonasz dużo lepszej decyzji, co kupić. Poznaj szczegóły w poniższym poradniku!

Rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny? Który lepszy?

Spis treści:

  Czym różni się rower magnetyczny od mechanicznego?

  Rowery magnetyczne oraz mechaniczne znacznie się od siebie różnią. Każdy z nich korzysta z innego systemu generowania oporu podczas jazdy. Ten pierwszy wykorzystuje hamulec magnetyczny i pozwala na bardziej precyzyjną regulację intensywności pracy. Sprzęt mechaniczny cechuje prostsza budowa i mniejsze wymiary.

  Magnetyczne rowery treningowe kosztują więcej, ale i są popularniejsze, dominując np. w rankingu rowerów stacjonarnych.

  To zaawansowane technologicznie urządzenia, a jednocześnie bardzo ciche. Modele mechaniczne są znacznie tańsze, lecz mniej zaawansowane. Nie zajmują dużo miejsca w pomieszczeniu. Dobrze sprawdzają się jako prosty sprzęt do poprawy kondycji, a także aktywnego wypoczynku.

  Właściwości rowerów magnetycznych

  Rowery magnetyczne to dobre jakościowo sprzęty, co wpływa na ich cenę. Cechują się większą masą niż modele mechaniczne. To sprawia, że wykonywane na nich treningi w dużym stopniu przypominają jazdę w terenie.

  Masa koła zamachowego wpływa na wysoki stopień płynności jazdy, a to przekłada się na lepszą jakość wykonywanych przez Ciebie treningów. Rowery magnetyczne wyróżniają się też cichą pracą. Sprawdzą się dobrze dla osób, które w trakcie treningów lubią oglądać telewizję.

  Zalety rowerów magnetycznych

  • Nie generują dużego hałasu – podczas jazdy swobodnie rozmawiasz z domownikami, oglądasz telewizję lub słuchasz muzyki.
  • Precyzyjna regulacja oporu – z łatwością przystosujesz intensywność treningu do swoich potrzeb.
  • Duże obciążenie – urządzenia z tej grupy cechuje bardzo solidna konstrukcja. To przekłada się na większe obciążenie maksymalne (nośność), niekiedy przekraczające 130 kg.
  • Stabilność – magnetyczne rowery są doceniane za stabilność. Nie musisz się obawiać o niespodziewany upadek, zwłaszcza podczas szybkiego pedałowania.

  Wady rowerów magnetycznych

  • Skomplikowana budowa – magnetyczne sprzęty to zaawansowane technologicznie modele. Jeśli dojdzie do usterki, prawdopodobnie będziesz mieć problem z jej samodzielnym usunięciem.
  • Cena – wiedz, że tego typu rowerki nie należą do najtańszych. To spora inwestycja, dlatego decydują się na nią głównie osoby trenujące często i intensywnie.
  • Ciężar – z jednej strony sprzęt docenisz za stabilność, ale przestawienie go w inne miejsce raczej będzie kłopotliwe. Rowerki magnetyczne dużo ważą, więc dobrze przemyśl, gdzie ustawisz urządzenie.

  Szukasz sprzętu treningowego do domu? Kupuj w zaufanych sklepach!

  Właściwości rowerów mechanicznych

  Rowery mechaniczne to najtańsza dostępna na rynku wersja sprzętów treningowych. Oprócz stosunkowo niskiej ceny urządzenia wyróżniają się niewielką wagą. W ich przypadku regulacja oporu mechanicznego następuje poprzez odpowiednie ustawienie niewielkiego paska.

  Na taki sprzęt decydują się głównie osoby początkujące i mało wymagające. Jeśli nie planujesz bardzo intensywnych treningów, to dobry wybór.

  Zalety rowerów mechanicznych

  • Kompaktowe wymiary – sprzęt raczej nie zajmie za dużo miejsca w pomieszczeniu. Z uwagi na lekkość łatwo go przestawisz, jeśli pojawi się taka konieczność.
  • Mniejsza awaryjność – mechaniczny rower nie oferuje wielu skomplikowanych rozwiązań, co zmniejsza jego podatność na awarie. Nawet jeśli dojdzie do jakiejś usterki, usuniesz ją samodzielnie (zazwyczaj).
  • Nieskomplikowana obsługa – to dobry wybór zwłaszcza dla osób, które nie radzą sobie z innowacyjnymi urządzeniami. Nie ma tu wielu funkcji do ustawienia, sama regulacja oporu zwykle też nie stanowi problemu.

  Wady rowerów mechanicznych

  • Mniejsze obciążenie maksymalne – rower mechaniczny to dobra opcja głównie dla osób ważących ok. 100 kg. Przeważnie tyle wynosi jego maksymalne obciążenie.
  • Głośna praca – w porównaniu do sprzętu magnetycznego ten mechaniczny generuje większy hałas. Bywa uciążliwy nie tylko dla osoby pedałującej, ale i dla pozostałych domowników.
  • Mniejsza precyzja – nie wyregulujesz bardzo precyzyjnie oporu, co bywa problematyczne dla bardziej doświadczonych użytkowników. Wiąże się to z mniejszą kontrolą nad intensywnością ćwiczeń.
  • Ryzyko przegrzewania się mechanizmu – podczas bardzo długiej jazdy musisz zwracać uwagę na mechanizm oporowy. Zdarza się, że przegrzewa się na skutek zbyt intensywnego treningu.

  Rower mechaniczny a magnetyczny – ostateczny werdykt

  Wybór pomiędzy rowerem mechanicznym a magnetycznym zależy głównie od Twojego budżetu i wymagań. Dobrze zastanów się, jak często chcesz trenować i jaka będzie intensywność ćwiczeń. W większości przypadku lepiej sprawdza się cichszy i funkcjonalniejszy rower magnetyczny.

  Wybierz rower magnetyczny, jeśli:

  • Wyższa cena nie stanowi dla Ciebie problemu, gdyż zależy Ci na solidnym i stabilnym sprzęcie do ćwiczeń.
  • Chcesz bardzo precyzyjnie regulować opór, aby stale pracować nad swoją sylwetką i wytrzymałością organizmu.
  • Nie przeszkadza Ci, że rower sporo waży.

  Rower mechaniczny to dobry wybór, jeżeli:

  • Nie chcesz wydawać na zakup sprzętu zbyt dużo, ponieważ dopiero zaczynasz treningi i nie należysz do bardzo wymagających użytkowników.
  • Zależy Ci na lekkim urządzeniu o kompaktowych wymiarach i prostej budowie.
  • Nie masz problemu z głośniejszą pracą rowerka, bo np. zwykle trenujesz w słuchawkach lub z dala od reszty domowników.

  Zobacz też inne pojedynki sprzętów do ćwiczeń:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments