W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Rura do okapu – Jak dobrać? Jaka średnica?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Nic Ci po wymarzonym okapie, jeżeli dobierzesz do niego złą rurę. Chodzi konkretniej o jej średnicę, najważniejszy parametr w przypadku montażu. Czytając poniższy poradnik, prędko się dowiesz, jaka rura do okapu jest najlepsza i jaką powinna mieć średnicę.

Rura do okapu – Jak dobrać? Jaka średnica?

Spis treści:

  Rura do okapu a podłączenie do wentylacji

  Nie muszę Cię chyba przekonywać, że okap to ważny element wyposażenia każdej kuchni. Bez niego gotowanie czy smażenie nie byłoby już tak wygodne.

  Bardzo często sprzęt montuje się w taki sposób, że konieczne staje się podłączenie do wentylacji. Takie rozwiązanie wymaga zakupu specjalnej rury, którą należy zamontować na wlocie silnika.

  Dzięki niej okap będzie pracował wydajniej, co zdecydowanie odczujesz podczas przyrządzania posiłku z bardziej aromatycznych, specyficznych składników. Wiedz, że za pomocą rury zyskasz nie tylko lepsze pochłanianie zapachów, ale przede wszystkim mniejszy hałas, jakiego nie unikniesz nawet przy wyborze najlepszej jakości urządzenia.

  Pewnie teraz zastanawiasz się, jaka rura do okapu będzie najlepsza. Na szczęście nie musisz długo czekać na odpowiedź. Wybierz taki model, który jest jednocześnie sztywny, ale też gładki. Tylko to zapewni poprawne działanie sprzętu i korzystną wentylację.

  Uwagę zwróć również na otwór takiego elementu. Jego średnica powinna być taka sama jak wielkość wylotu silnika, czyli najczęściej ok. 15 cm.

  Ranking okapów kominowych – zwycięzca

  Electrolux LFV616K

  Rodzaje rury do okapu

  W sklepach znajdziesz kilka rodzajów rur do okapu. Przeczytaj, czym charakteryzuje się każdy z nich. Następnie właściwy typ dobierz do swoich wymagań oraz urządzenia, jakie wykorzystasz do pochłaniania zapachów.

  Jednocześnie wiedz, że oferowane przez producentów rury różnią się od siebie długością, średnicą i polem powierzchni.

  Rura okrągła

  Wiesz już, jaka średnica rury do okapu sprawdzi się najlepiej. Wielkość 15 cm jest najbardziej odpowiednia. Pamiętaj, żeby nigdy nie wybierać modeli węższych, które mogą zakłócić poprawną pracę urządzenia oraz zmniejszyć jego wydajność.

  W przypadku tej średnicy optymalnym rozwiązaniem jest wybór rury okrągłej, której fi wynosi również 15 cm. Takie kanały zapewnią bardzo dobry przepływ powietrza, dlatego wykorzystasz je również do nieco dłuższych połączeń.

  Do produkcji okrągłej rury używa się wyłącznie specjalnego i jednocześnie mocnego tworzywa gwarantującego ochronę przed pożarem. Oprócz tego wykorzystany materiał spełnia wszystkie potrzebne normy dotyczące międzynarodowego budownictwa.

  Rury okrągłe do okapów cechują się lekką konstrukcją oraz łatwym montażem. Z powodzeniem przetniesz je, chociażby przy użyciu niewielkiej piłki ręcznej, którą wykorzystujesz też do elementów wykonanych np. z metalu. Ten rodzaj rur wykazuje odporność na rdzę, co gwarantuje bezawaryjną eksploatację przez wiele lat.

  Rura prostokątna

  Nazywana również płaską; obok modelu okrągłego to jeden z najczęściej wybieranych elementów do wentylacji okapu. Rurę prostokątną zazwyczaj zastosujesz do okapu blatowego wymagającego poprowadzenia kanałów pod posadzką. Dzięki temu urządzenie pracuje jako wyciąg.

  Decydując się na ten rodzaj rury, pamiętaj, żeby wszystko dokładnie przyłączyć, zanim na podłodze pojawi się beton. Najlepszym wyborem będzie kanał w rozmiarze 9 cm x 22 cm. To nic innego jak odpowiednik tradycyjnej wersji rury. Taką samą wielkość ma również wylot silnika znajdujący się w okapach blatowych.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Pozostałe rodzaje rur do okapu

  Producenci oferują jeszcze inne rodzaje rur. Należą do nich modele aluminiowe oraz kanały elastyczne. Mimo wszystko nie decyduj się na ich wybór.

  Takie elementy nie do końca spełnią swoją funkcję. Stosuje się je raczej ostatecznie, kiedy nie ma możliwości podłączenia rury okrągłej lub prostokątnej.

  Miej to na uwadze, jeśli zależy Ci na poprawnym działaniu okapu oraz dobrej wentylacji.

  Szukasz także okapu? Zobacz niezależne zestawienia:

  Podłączenie rury do okapu – O czym należy pamiętać?

  1. Kluczową zasadą jest, aby przy montażu rury unikać kątów prostych. Elementy staraj się umieszczać, tworząc niewielkie łuki pod kątem ok. 45 stopni.
  2. Jeśli zależy Ci, aby okap nie wydawał za głośnych dźwięków i był przy tym wydajny, zdecyduj się na w miarę możliwości krótki kanał.
  3. Pamiętaj, że długość kanału nie może wynosić mniej niż 30 cm. Dotyczy to montażu urządzenia bezpośrednio nad lub pod kratką wentylacyjną. W kolejnym kroku na rurze umieść przeznaczone do tego kolanko. Zyskasz w ten sposób gwarancję, że wypuszczone na zewnątrz zanieczyszczone powietrze nie przedostanie się z powrotem do kuchni.
  4. Do montażu używaj wyłącznie gładkich i sztywnych rur o takiej samej średnicy jak wylot silnika.
  5. Unikaj elementów wykonanych z elastycznych materiałów. Użyj ich wyłącznie, kiedy nie będziesz mieć innej możliwości.
  6. Wiedz, że rury aluminiowe również nie spełnią prawidłowo swojego zadania.
  7. Nie umieszczaj okapu na konstrukcji wykonanej z gipsu.
  8. Kiedy decydujesz się na użycie rury prostokątnej, zwróć uwagę, aby pole przekroju powierzchni było identyczne jak wylot silnika okapu.
  9. Zdarza się, że kanał wentylacyjny nie zawsze kończy się na zewnątrz budynku. Wówczas nie decyduj się na montaż specjalnych klapek do zaworu zwrotnego.
  10. Oczywiście już na samym początku musisz wiedzieć, na jakiej wysokości względem kuchenki montuje się okap. Zła odległość nie zapewni odpowiedniej wydajności usuwania oparów, a nawet uszkodzi sprzęt.

  Jak ukryć rurę od okapu?

  W przypadku kratki wentylacyjnej, której nie da się ukryć kominem okapu, najczęściej zastosujesz maskownicę. Idealnie zakryje widoczne części rury.

  Taki element producenci zazwyczaj dołączają do zestawów, więc nie musisz się obawiać dodatkowego zakupu. Maskownice wykonuje się z metalu, najczęściej swoim kształtem przypominają prostokąt, kwadrat lub okrąg.

  Komfortową opcją w tego typu rozwiązaniach jest możliwość regulacji. Pamiętaj, że długość maskownicy również kiedyś się kończy i w przypadku, kiedy kuchnia ma więcej niż 3 m, taka forma ukrycia rury może nie być wystarczająca.

  Wówczas niezbędne okaże się częściowe zabudowanie tego elementu. Sensownym rozwiązaniem jest zastosowanie niewielkiej konstrukcji metalowej i jej obudowanie za pomocą płyty kartonowo-gipsowej.

  Wewnątrz musisz wtedy poprowadzić przewód, który następnie podłączysz do znajdującej się w kuchni kratki wentylacyjnej. Wypuść go w miejscu, gdzie znajdzie się okap. Ukryjesz w ten sposób wszystkie elementy połączeń oraz kable, dzięki czemu zyskasz cichą i wydajną pracę urządzenia.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 4.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments