W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Silnik inwerterowy w pralce – Co to jest? Co daje?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy silnik inwerterowy to rzeczywiście niezbędny element każdej pralki? Co jej właściwie daje i czym jest? Dokładne informacje na ten temat poznasz, czytając poniższy artykuł!

Silnik inwerterowy w pralce – Co to jest? Co daje?

Spis treści:

  Co to jest silnik inwerterowy w pralce?

  Kiedy stoisz przed wyborem pralki, najczęściej interesuje Cię jej ładowność, ilość programów oraz dodatkowe funkcje. Rzadko sprawdzasz lub dowiadujesz się, z jakich części ją zbudowano i która z nich odpowiada za poprawne działanie pralki.

  Nie jest to do końca rozsądne, ponieważ kluczową rolę w pralce odgrywa silnik. Odpowiada on między innymi za długie użytkowanie sprzętu, zużycie energii czy cichą (lub zbyt głośną) pracę. Producenci od jakiegoś czasu udoskonalają pralki i montują w nich nowoczesne rozwiązania.

  Jednym z nich jest silnik inwerterowy – co to znaczy i czym różni się od tradycyjnego silnika szczotkowego? Sama nazwa wydaje się niecodzienna, być może nawet oryginalna. I tak też trochę jest.

  Silnik inwerterowy w swoim działaniu zamiast szczotek wykorzystuje magnesy. Używa ich do zmiany energii elektrycznej na mechaniczną. Nie wywołuje efektu tarcia. Jest cichszy, jednocześnie wykonując więcej obrotów. Oszczędza także energię.

  Łatwo o niego w przypadku standardowej pralki automatycznej. Jedynie najtańsze modele działają na silniku ze szczotkami. Sytuacja jest nieco gorsza w przypadku pralek ładowanych od góry. Aktualnie mniejszy procent urządzeń ma nowocześniejszy silnik i w dodatku zdecydowanie więcej kosztują.

  Mimo to ranking pralek ładowanych od góry pokazuje dobre modele z silnikiem inwerterowym. To jedno z kluczowych kryteriów tego zestawienia.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Jaki korzyści daje silnik inwerterowy?

  Dzięki silnikowi wykorzystującemu magnesy zauważysz, że praca Twojego urządzenia piorącego będzie znacznie cichsza, niż miało to miejsce w starszych modelach z silnikiem szczotkowym (czyli wirnikiem bez magnesów).

  Takie nowoczesne rozwiązanie odpowiada również za mniejsze zużycie energii elektrycznej, co jednocześnie wiąże się z niższymi rachunkami za prąd. Te 2 zalety pokrywają się zresztą z tym, co daje silnik inwerterowy w suszarce.

  Uważa się także, że pralki wyposażone w silniki inwerterowe dokładniej usuwają zabrudzenia z odzieży niż urządzenie z silnikiem komutatorowym (czyli ze szczotkami). Wyprzedzają też dość podobne silniki indukcyjne. Inwerter potrafi bowiem płynnie zmieniać prędkość wirowania.

  Silnik inwerterowy w pralce dodatkowo przyczynia się do zwiększonej mocy wirowania. W niektórych urządzeniach jest to nawet 1600 lub 1800 obrotów na minutę!. Co to daje? Przede wszystkim z ubrań usuwana jest większa ilość wody, dlatego nie potrzebują dużo czasu na wyschnięcie.

  Magnesy, które odgrywają kluczową rolę w trakcie pracy silnika, nie nagrzewają się za szybko. Dlatego nie trzeba ich wymieniać po określonej liczbie prań. Są one jednocześnie odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

  Widzisz więc, jak ważnym elementem budowy pralki jest silnik, szczególnie inwerterowy.

  Zalety silnika inwerterowego – podsumowanie

  1. W odróżnieniu od tradycyjnych silników szczotkowych – inwerterowe w znacznie krótszym czasie osiągają spore obroty. Szacuje się, że wartość ta może być nawet wyższa o 30 procent. Przekłada się to na większą czystość ubrań i ich lepszy stopień odwirowania.
  2. Silnik inwerterowy w pralce charakteryzuje się bezawaryjnością, gdyż nie ma szczotek. Producenci często dają na niego nawet 10 lat gwarancji. Pomijając sterującą nim elektronikę, w zasadzie nie ma co się zepsuć w bezszczotkowym silniku inwerterowym.
  3. Pralki wyposażone w nowoczesne rozwiązanie odznaczają się cichszą pracą.
  4. Ze względu na brak tarcia zmniejsza się ryzyko nadmiernego wibrowania pralki podczas wirowania. Tego typu model powinien wykazywać większą kulturę pracy, oczywiście zakładając, że dobrze go wypoziomujesz. Ważna cecha, szczególnie gdy marzy Ci się lżejsza pralka slim.
  5. Urządzenia z silnikiem inwerterowym zużywają mniej prądu, co jednocześnie przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną. Tego typu silnik mniej obciąża całe urządzenie, jednocześnie wymagając mniej prądu do efektywnej pracy.
  6. W mojej ocenie silnik inwerterowy w pralce lepiej dba o jakość tkanin. Dlaczego? Ponieważ nie szarpie bębnem. Ma tzw. miękki start. Płynnie zmienia prędkość wirowania, nie musi od razu rozpoczynać od tej najwyższej (tak jak robią to silniki indukcyjne).
  7. To, jak podłączyć silnik od pralki, nie staje się wcale trudniejsze przy nowocześniejszym rodzaju inwertera. Czasem jest wręcz łatwiejsze.

  W mojej ocenie każda dobra pralka automatyczna, szczególnie gdy kosztuje więcej niż 1000 zł, powinna mieć silnik inwerterowy.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Czy silnik inwerterowy w pralce ma minusy?

  Silnik inwerterowy w urządzeniu pralniczym ma 2 minusy, lecz to następstwa jego obecności: podwyższa cenę pralki i korzysta z elektroniki sterującej, która zawsze nieco zwiększa ryzyko awarii.

  Pierwszy mankament jest całkowicie zrozumiały. Pralka pracuje ciszej, skuteczniej i bardziej ekonomicznie. Chyba warto za to dopłacić, prawda?

  Co z drugą wadą? Po części także można ją zrozumieć. Precyzyjna regulacja obrotów musi skutkować dodatkową elektroniką. Tak ma się jednak sprawa z praktycznie każdym nowocześniejszym udogodnieniem w pralkach. Coś za coś.

  Kto powinien kupić pralkę z silnikiem inwerterowym?

  • Wybierz urządzenie z silnikiem inwerterowym, kiedy pranie robisz głównie wieczorami lub nawet nocą i masz okazję do tańszej taryfy za energię elektryczną.
  • Z racji swojej cichej pracy pralka z silnikiem inwerterowym sprawdzi się w małej łazience. Hałas nie będzie Ci przeszkadzać, nawet jeśli pokój dzienny bądź sypialnia znajduje się za ścianą. Sprzęt nie powinien też „tańczyć” po łazience.
  • To dobry wybór w sytuacji, kiedy wśród domowników są malutkie dzieci. Doskonale wiesz, jak w trakcie snu mogą być wrażliwe na odgłosy dochodzące z drugiego pomieszczenia. Pralka w trakcie pracy będzie zachowywała się cicho, dlatego nie wywoła u malucha złości.
  • Pralka z silnikiem inwerterowym dobrze sprawdzi się u osób ceniących ekonomiczne rozwiązania. Prawdopodobnie już po pierwszych rachunkach za energię elektryczną zauważysz spadek kosztów za jej zużycie.
  • Sprzęt jest świetnym rozwiązaniem do niewielkich mieszkań, gdzie jest ograniczona przestrzeń do suszenia ubrań. Z racji wysokiej prędkości obrotowej w trakcie wirowania duża ilość wody zostaje odpompowana z odzieży, co zapewnia jej szybsze suszenie.
  • Im bardziej eksploatujesz pralkę, tym lepiej sprawdzi się u Ciebie model z inwerterem. Wytrzyma dłuższy czas użytkowania, przynajmniej teoretycznie.

  Przeczytaj też: Jak wybrać pralkę? Na co zwrócić uwagę?

  Jak jest zbudowany silnik inwerterowy?

  Głównymi elementami budowy silnika inwerterowego są wirnik ze stałymi magnesami oraz uzwojony stojan. Oprócz tego inwerter w pralce ma łożyska. Ta część stanowi akurat podobieństwo do starszych typów silników. Wymienialność łożysk zależy z kolei od danego modelu.

  A jak to wszystko ze sobą działa? Pola magnetyczne oddziałują na siebie, tworząc moment obrotowy. W taki właśnie sposób silnik inwerterowy rozpoczyna swoją pracę.

  Krótko mówiąc, magnesy na wirniku emitują energię elektryczną, a uzwojenia na stojanie (w układzie gwiazdowym) odpowiadają za wymianę owej energii.

  Taka budowa może i brzmi nieco skomplikowanie, ale ma podstawowy plus: silnik inwerterowy w pralce ma mniej części mechanicznych. Chodzi przede wszystkim o węglowe szczotki, których nie potrzebuje (w przeciwieństwie do silnika starszego typu). Dla Ciebie oznacza to dłuższą żywotność całego układu.

  Budowa inwertera generuje mniej ciepła i hałasu. A to wszystko za pomocą magnesów, które są dużo wytrzymalsze od szczotek. Dobre połączenie, prawda?

  Silnik inwerterowy czy indukcyjny?

  Wiesz już, co to takiego silnik inwerterowy, dlatego teraz wspomnę o indukcyjnym, żeby było Ci nieco łatwiej zdecydować się na jeden z nich.

  Producenci pralek stosują silniki indukcyjne już od bardzo dawna. Są one podobne do inwerterowych, ale z pewną różnicą.

  Do produkcji silników indukcyjnych nie zużywa się aż tyle elektroniki co do nowoczesnych rozwiązań. Nie mają one regulatora obrotów i falownika. Z tego względu przegrywają z bardziej funkcjonalnymi inwerterami. Z drugiej strony, mogą być jeszcze mniej narażone na awarie.

  Mimo to niektórzy nie zauważają większych odmienności pomiędzy dwoma silnikami i ich nazw używają nawet zamiennie. Nie jest to poprawne, jednak pamiętaj, że silniki indukcyjne nie odbiegają aż tak znacząco od modeli inwerterowych. Każdy z nich cechuje się cichą pracą, a także zapewnia długie użytkowanie pralki.

  Oczywiście szczególnie polecane przez producentów jest nowsze rozwiązanie. Dlaczego? Ze względów finansowych. Do produkcji silnika inwerterowego wykorzystuje się więcej elektroniki, a co za tym idzie – sporej ilości nakładów finansowych. Z tego względu pralki wyposażone w ten element są droższe od tradycyjnych modeli.

  Bardziej skomplikowana konstrukcja to także większe problemy w razie wystąpienia awarii. Niekiedy naprawa poszczególnej części lub jej wymiana okazuje się znacznie droższa niż w przypadku sprzętu z silnikiem indukcyjnym.

  Jeśli cenisz nowoczesne rozwiązania i nowinki technologiczne, zakup pralki z silnikiem inwerterowym będzie dla Ciebie przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Nadwyżka, jaką zapłacisz za sprzęt, zwróci Ci się w trakcie eksploatacji urządzenia, kiedy zauważysz, że płacisz znacznie mniejsze rachunki za prąd.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 6 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments