Silnik inwerterowy w pralce – Co to jest? Co daje?

Czy silnik inwerterowy to rzeczywiście niezbędny element każdej pralki? Co jej właściwie daje i czym jest? Dokładne informacje na ten temat poznasz, czytając poniższy artykuł!

Silnik inwerterowy w pralce – Co to jest? Co daje?

Spis treści:

  Co to jest silnik inwerterowy?

  Kiedy stoisz przed wyborem pralki, najczęściej interesuje Cię jej ładowność, ilość programów oraz dodatkowe funkcje. Rzadko sprawdzasz lub dowiadujesz się, z jakich części ją zbudowano i która z nich odpowiada za poprawne działanie pralki.

  Nie jest to do końca rozsądne, ponieważ kluczową rolę w pralce odgrywa silnik. Odpowiada on między innymi za długie użytkowanie sprzętu, zużycie energii czy cichą pracę. Producenci od jakiegoś czasu udoskonalają pralki i montują w nich nowoczesne rozwiązania.

  Jednym z nich jest silnik inwerterowy – co to znaczy i czym różni się od tradycyjnego silnika szczotkowego? Sama nazwa wydaje się niecodzienna, być może nawet oryginalna. I tak też trochę jest.

  Silnik inwerterowy w swoim działaniu zamiast szczotek wykorzystuje magnesy. Używa ich do zmiany energii elektrycznej na mechaniczną.

  Łatwo o niego w przypadku standardowej pralki automatycznej. Jedynie najtańsze modele działają na silniku ze szczotkami. Sytuacja jest nieco gorsza w przypadku pralek ładowanych od góry. Aktualnie mniejszy procent urządzeń ma nowocześniejszy silnik i w dodatku zdecydowanie więcej kosztują.

  Jaki korzyści daje silnik inwerterowy?

  Dzięki silnikowi wykorzystującemu magnesy zauważysz, że praca Twojego urządzenia jest znacznie cichsza, niż miało to miejsce w starszych modelach z silnikiem szczotkowym.

  Takie nowoczesne rozwiązanie odpowiada również za mniejsze zużycie energii elektrycznej, co jednocześnie wiąże się z niższymi rachunkami za prąd. Te 2 zalety pokrywają się zresztą z tym, co daje silnik inwerterowy w suszarce.

  Uważa się także, że pralki wyposażone w silniki inwerterowe dokładniej usuwają zabrudzenia z odzieży.

  Silnik inwerterowy w pralce dodatkowo przyczynia się do zwiększonej mocy wirowania. W niektórych urządzeniach jest to nawet 1600 obrotów na minutę. Co to daje? Przede wszystkim z ubrań usuwana jest większa ilość wody, dlatego nie potrzebują dużo czasu na wyschnięcie.

  Magnesy, które odgrywają kluczową rolę w trakcie pracy silnika, nie nagrzewają się za szybko. Dlatego nie trzeba ich wymieniać po określonej liczbie prań. Są one jednocześnie odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

  Widzisz więc, jak ważnym elementem budowy pralki jest silnik, szczególnie inwerterowy.

  Zalety silnika inwerterowego – podsumowanie

  1. W odróżnieniu od tradycyjnych silników szczotkowych – inwerterowe w znacznie krótszym czasie osiągają spore obroty. Szacuje się, że wartość ta może być nawet wyższa o 30 procent. Przekłada się to na większą czystość ubrań i ich lepszy stopień odwirowania.
  2. Silnik inwerterowy charakteryzuje się bezawaryjnością. Producenci często dają na niego nawet 10 lat gwarancji.
  3. Pralki wyposażone w nowoczesne rozwiązanie odznaczają się bardziej cichą pracą.
  4. Urządzenia z silnikiem inwerterowym zużywają mniej prądu, co jednocześnie przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną.

  W mojej ocenie każda dobra pralka automatyczna, szczególnie gdy kosztuje więcej niż 1000 zł, powinna mieć silnik inwerterowy.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Kto może pokusić się o zakup pralki z silnikiem inwerterowym?

  Wybierz urządzenie z silnikiem inwerterowym, kiedy pranie robisz głównie wieczorami lub nawet nocą i masz okazję do tańszej taryfy za energię elektryczną. Z racji swojej cichej pracy pralka sprawdzi się też w małej łazience. Hałas nie będzie Ci przeszkadzać, nawet jeśli pokój dzienny bądź sypialnia znajduje się za ścianą.

  To dobry wybór również w sytuacji, kiedy wśród domowników są malutkie dzieci. Doskonale wiesz, jak w trakcie snu mogą być wrażliwe na odgłosy dochodzące z drugiego pomieszczenia. Pralka w trakcie pracy będzie zachowywała się cicho, dlatego nie wywoła u malucha złości.

  Urządzenie z silnikiem inwerterowym dobrze sprawdzi się u osób ceniących ekonomiczne rozwiązania. Prawdopodobnie już po pierwszych rachunkach za energię elektryczną zauważysz spadek kosztów za jej zużycie.

  Dodatkowo sprzęt jest świetnym rozwiązaniem do niewielkich mieszkań, gdzie jest ograniczona przestrzeń do suszenia ubrań. Z racji wysokiej mocy obrotowej w trakcie wirowania duża ilość wody zostaje odpompowana z odzieży, co zapewnia jej szybsze suszenie.

  Przeczytaj też: Jak wybrać pralkę? Na co zwrócić uwagę?

  Silnik inwerterowy czy indukcyjny?

  Wiesz już, co to takiego silnik inwerterowy, dlatego teraz wspomnę o indukcyjnym, żeby było Ci nieco łatwiej zdecydować się na jeden z nich.

  Producenci pralek stosują silniki indukcyjne już od bardzo dawna. Są one trochę podobne do inwerterowych, ale z pewną różnicą.

  Do produkcji silników indukcyjnych nie zużywa się aż tyle elektroniki, co do nowoczesnych rozwiązań. Nie mają one również regulatora obrotów.

  Mimo to niektórzy nie zauważają żadnych odmienności pomiędzy dwoma silnikami i ich nazw używają nawet zamiennie. Nie jest to poprawne, jednak pamiętaj, że silniki indukcyjne nie odbiegają aż tak znacząco od modeli inwerterowych. Każdy z nich cechuje się cichą pracą, a także zapewnia długie użytkowanie pralki.

  Oczywiście szczególnie polecane przez producentów jest nowsze rozwiązanie. Dlaczego? Ze względów finansowych. Do produkcji silnika inwerterowego wykorzystuje się więcej elektroniki, a co za tym idzie – sporej ilości nakładów finansowych. Z tego względu pralki wyposażone w ten element są droższe od tradycyjnych modeli.

  Bardziej skomplikowana konstrukcja to także większe problemy w razie wystąpienia awarii. Niekiedy naprawa poszczególnej części lub jej wymiana okazuje się znacznie droższa niż w przypadku sprzętu z silnikiem indukcyjnym.

  Jeśli cenisz nowoczesne rozwiązania i nowinki technologiczne, zakup pralki z silnikiem inwerterowym będzie dla Ciebie przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Nadwyżka, jaką zapłacisz za sprzęt, zwróci Ci się w trakcie eksploatacji urządzenia, kiedy zauważysz, że płacisz znacznie mniejsze rachunki za prąd.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments