W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Słuchawki gamingowe – Co to znaczy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Słuchawki gamingowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są dla zapalonych graczy. Co je jednak różni od zwykłych słuchawek nausznych? Czym właściwie są i jakie cechy przejawiają? Odpowiem Ci na te oraz inne pytania w poniższej publikacji. Zwłaszcza że od lat korzystam ze słuchawek do gamingu.

Słuchawki gamingowe - co to znaczy? Czym się wyróżniają?

Spis treści:

  Co to znaczy, że słuchawki są gamingowe?

  Gamingowe słuchawki oznaczają przede wszystkim lepszą kierunkowość dźwięku. Korzystając z nich, łatwiej ustalisz kierunek, z jakiego dobiegł dany odgłos, np. kroki, wystrzał, eksplozja, ryk itp. Gwarantują zatem doskonałą przestrzenność i pozycjonowanie dźwięku.

  To jednak nie wszystko!

  Nie bez powodu jednym z synonimów gamingowych słuchawek jest słowo headset. To nic innego jak słuchawki z mikrofonem na wysięgniku. Takie rozwiązanie zapewni Ci skuteczniejszą redukcję hałasu z otoczenia i wyraźniejsze przekazywanie Twojego głosu ziomkom z gamingowej ekipy.

  Wracając do przestrzenności dźwięku, wiele modeli oferuje tryby typu 3D, a nawet symulowanie 7.1. Nie zawsze dużo to daje, ale w topowych modelach rzeczywiście zwiększa immersję. Takie słuchawki jeszcze bardziej wciągną Cię w świat gry.

  Gamingowe słuchawki mają zazwyczaj dość duże i miękkie nauszniki. Nie wiem, jak Ty, ale mnie niejednokrotnie zdarzało się urządzać maratony grania. Producenci zdają sobie sprawę z takich sytuacji. Mocno przykładają się, aby ich produkty były komfortowe podczas wielogodzinnych posiedzeń z grą.

  Z dodatkowych bajerów pojawia się przede wszystkim podświetlenie, często programowalne. Słuchawki po prostu świecą w wybranym kolorze, czasem zapewniając jakiś efekt. Rzecz jasna nie wpływa to na samą jakość dźwięku, niemniej podoba się wielu osobom.

  Ranking słuchawek gamingowych – zwycięzca

  SteelSeries Arctis Nova 7

  Haptyczne słuchawki gamingowe – Co to jest?

  Haptyczne słuchawki do gier nie skupiają się wyłącznie na dźwięku. Dodatkowo generują wibracje odpowiadające wydarzeniom z gry (np. podczas wybuchu, gdyż reagują zwykle na niskie tony). W efekcie zwiększają swoją immersyjność.

  Dodatkowe przetworniki haptyczne znajdują się najczęściej w nausznikach (rzadziej na pałąku), więc to ta część wytwarza dotykowe wrażenia.

  Ranking słuchawek gamingowych uwzględnia tego typu urządzenia. Ba, jestem przekonany, że w przyszłości będzie ich jeszcze więcej w zestawieniu. Haptyczność słuchawek to nowy trend na rynku. W mojej ocenie zdecydowanie poprawia wtapianie się w świat gry.

  Jakiego rodzaju są słuchawki gamingowe?

  Słuchawki gamingowe to zazwyczaj słuchawki nauszne o zamkniętej konstrukcji i z mikrofonem. Takie połączenie ma największy sens. Gwarantuje dobrą izolację od otoczenia, lepsze wrażenia dźwiękowe i stały kontakt na komunikatorach głosowych.

  Wiele słuchawek do gier to nawet słuchawki wokółuszne. Wyróżniają się tym, że obejmują całą małżowinę. Ich gabaryty są zatem większe, a izolacja odgłosów z otoczenia jeszcze lepsza.

  Czy jakikolwiek inny rodzaj słuchawek nie ma sensu w grach? To zależy. Całkiem sporo osób szuka modeli dokanałowych. Nie zapewniają jednak tak dobrego basu oraz przestrzenności. Dla fanów strzelanek to raczej przeciętny wybór. Nie wspominając o słuchawkach dousznych.

  Z kolei konstrukcja nauszna, lecz półotwarta, a tym bardziej otwarta może Cię za bardzo rozpraszać. Usłyszysz więcej niuansów, które dobiegają do Ciebie z otoczenia. Dlatego też zamknięte nauszniaki stanowią najpewniejszy wybór dla graczy.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jaka jest specyfika dźwiękowa słuchawek gamingowych?

  Producenci słuchawek do grania dążą do tego samego co producenci modeli typowo do muzyki. Chodzi o zrównoważone brzmienie, czyli balans między wysokimi, średnimi i niskimi tonami. Niemniej wyraźnie widać (a raczej słychać), że gamingowe słuchawki często stawiają na mocny bas.

  To naturalne, gdyż w wielu grach, zwłaszcza przygodowych czy FPS, natkniesz się na masę eksplozji itp. Ogólnie zdarzeń, które skutkują niskimi tonami. Tego typy brzmienie powinno robić jak największe wrażenie, ale jednocześnie nie degradować znaczenia pozostałych tonów.

  Słyszalność dialogów z gry, innych graczy czy ścieżki dźwiękowej także odgrywa przecież istotną rolę, prawda? Dobre urządzenia grają po prostu czysto i naturalnie, zapewniając bogatą scenę dźwiękową.

  Oprócz samego dźwięku stereo w grę (dosłownie) wchodzi wspomniana już przeze mnie przestrzenność. Musisz momentalnie zlokalizować źródło danego odgłosu. Zwłaszcza gdy pogrywasz w typowo e-sportowe gierki, jak np. Counter-Strike.

  Rzecz jasna nie wszystkie słuchawki gamingowe grają klarownie i trójwymiarowo. Zazwyczaj trzeba swoje wydać na rasowy headset, który nie zawiedzie Cię pod żadnym względem. Dlatego też dobrze wiedzieć, ile kosztują słuchawki gamingowe.

  Czy słuchawki gamingowe nadają się do muzyki?

  To zależy od klasy urządzenia. Te lepsze jak najbardziej. Słuchawki gamingowe ocenia się głównie przez pryzmat płaskości dźwięku stereo. Brzmienie ma być naturalne i zrównoważone (neutralne). Jeżeli tak jest, słuchawki go gier sprawdzą się też podczas słuchania muzyki.

  Czym się różnią słuchawki gamingowe od zwykłych?

  Słuchawki gamingowe najczęściej różnią się od zwykłych mikrofonem na wysięgniku (często odłączanym). Jeżeli chodzi o audio, grają mocniej, z bardziej dudniącym basem, zapewniając też lepszą przestrzenność dźwięku.

  Niejednokrotnie dysponują większymi nausznikami, co ma swoje uzasadnienie. Otóż słuchawki do gier mają prawie zawsze zamkniętą konstrukcję. Dążą do tego, aby jak najlepiej izolować dźwięki z Twojego otoczenia.

  Ma to jednak pewien mankament. Niektóre modele gamingowe bardziej uciskają w uszy, jak i w nie grzeją, co doskwiera zwłaszcza latem (o ile nie korzystasz z klimy).

  Inną różnicę stanowi oprogramowanie zawierające np. tryby dźwięku pod popularne gry. Zwykłe słuchawki tego nie potrzebują, choć ogólny korektor tonów (equalizer) może się już pojawiać i w jednych, i w drugich.

  Producenci inaczej podchodzą też do designu. Słuchawki gamingowe bywają dużo bardziej krzykliwe wizualnie od zwykłych. Niosą za sobą kanciaste elementy, podświetlenie czy śmielsze barwy. Słuchawki do innych zastosowań pozostają ogólnie bardziej stonowane i minimalistyczne.

  Czy bezprzewodowe słuchawki gamingowe mają sens?

  Tak. Słuchawki gamingowe bezprzewodowe, o ile są wysokiej klasy, nie skutkują wyraźnymi opóźnieniami. W zasadzie w ogóle nie dostrzeżesz w nich lagów. Mało tego, zazwyczaj modele tego typu i tak zawierają kabel w zestawie, dając Ci wybór.

  Korzystna sytuacja, prawda? Z jednej strony uzyskasz pełną swobodę i brak plączącego się kabla, z drugiej skorzystasz z niego, gdy wyda Ci się to sensowniejsze.

  Jeżeli jednak jesteś prawie że zawodowym graczem i bierzesz udział w poważniejszych turniejach, polecam połączenie przewodowe. Zminimalizuje ryzyko jakiejś nieoczekiwanej sytuacji, np. chwilowej utraty zasięgu.

  Jakie firmy produkują słuchawki gamingowe?

  Rynek słuchawek gamingowych składa się z headsetów od wielu różnych marek, ale te najbardziej uznane to: SteelSeries, Razer, HyperX oraz Logitech. To bardzo cenieni producenci urządzeń peryferyjnych do gamingu. Regularnie wprowadzają nowe serie sprzętów, również wśród słuchawek dla graczy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments