W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Sok z sokowirówki – Ile może stać? Jak długo przechowywać?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Przygotowując sok za pomocą sokowirówki, dobrze wiedzieć, jak długo (o ile w ogóle) można go przechowywać. Ma to bardzo duży wpływ na smak i konsystencję soku. Wszystkie rzetelne informacje na ten temat znajdziesz tuż poniżej.

Sok z sokowirówki – Ile może stać? Jak długo przechowywać?

Spis treści:

  Jak długo można przechowywać sok z sokowirówki?

  Niestety, ale co do zasady soku z sokowirówki nie należy przechowywać. Szybko traci on wartości odżywcze (zwłaszcza enzymy). Zmienia też wyjściową konsystencję, rozwarstwiając się. Wytłaczając sok za pomocą sokowirówki, najlepiej od razu go wypij.

  W najlepszym przypadku, i zakładając, że spełnisz kilka warunków, które omówię jeszcze w artykule, sok z sokowirówki można przechowywać maksymalnie do kilku godzin.

  Mimo to musisz wtedy pamiętać, że nie będzie już tak zdrowy i smaczny jak tuż po zrobieniu.

  Ranking sokowirówek – zwycięzca

  Sage SJE530

  Dlaczego nie należy przechowywać soku z sokowirówki?

  Ponieważ sok z tego urządzenia jest zawsze napowietrzony. Nie jest więc tak trwały jak z wyciskarki (on akurat może spokojnie poczekać w lodówce nawet kilka dni).

  Ogólnie biorąc, to, jak działa sokowirówka, sprzyja robieniu bardzo zdrowego i pożywnego soku. Nie brakuje mu wcale witamin i minerałów. Nie jest też za bardzo nagrzany, aby utracić substancje odżywcze (mimo że najlepsze sokowirówki bardzo szybko pracują).

  W zasadzie jedyny minus soku robionego za pomocą wysokoobrotowego sprzętu to właśnie niska trwałość.

  I nie jest to teoria wyssana z palca, bo praktycznie w każdej instrukcji obsługi sokowirówki znajdziesz wzmiankę o natychmiastowym wypiciu soku.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jak przedłużyć świeżość soku z sokowirówki?

  Wspominałem na początku, że mimo wszystko da się coś zrobić, aby móc przechować sok z sokowirówki chociaż przez te kilka godzin.

  Poznaj pomocne wskazówki w tym aspekcie:

  • Przede wszystkim przygotuj odpowiednie naczynie na sok z sokowirówki. Powinno być szczelne (czyli dokładnie zamykane), czyste i najlepiej szklane, ponieważ nie wchodzi wtedy w reakcje chemiczne z sokiem. Polecam więc zamykane dzbanki lub po prostu słoik.
  • Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest naczynie próżniowe (np. pod postacią bidonu). Wtedy niweluje ono efekt natlenienia soku, skutecznie wydłużając zdatność do spożycia.
  • Co do miejsca przechowywania, raczej nie ma żadnych alternatyw dla lodówki. Powinno bowiem oferować niską temperaturę.

  Ważne jest także to, co zrobisz z sokiem po wyjęciu go z lodówki. Może być rozwarstwiony, więc pomieszaj go przed wypiciem.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Długość przechowywania soku z sokowirówki, a jego skład

  Na koniec jeszcze jedna kwestia, którą musiałem poruszyć w tym poradniku.

  Mówiąc o długości przechowywania, liczy się również skład soku. Najlepiej wypada w tym sok z cytrusów.

  Dlaczego?

  Ponieważ cytrusy mają odczyn kwasowy, a on z kolei zapobiega utlenianiu. Ma to jednak ogólnie małe znaczenie, gdyż sok z sokowirówki i tak wyjściowo jest solidnie napowietrzony. Mimo to ten z cytrusów może ciut dłużej zachować swoje walory.

  Teraz już wiesz na ten temat wszystko. Jeżeli stoisz przed zakupem urządzenia do robienia naturalnego soku, zobacz pojedynek sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa. Przeanalizowałem w nim i charakterystykę obu urządzeń, i specyfikę robionych przez nie soków.

  A jeżeli ten drugi sprzęt jednak bardziej Cię przekona, zobacz od razu ranking wyciskarek wolnoobrotowych.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments