Przygotowując sok za pomocą sokowirówki, dobrze wiedzieć, jak długo (o ile w ogóle) można go przechowywać. Ma to bardzo duży wpływ na smak i konsystencję soku. Wszystkie rzetelne informacje na ten temat znajdziesz tuż poniżej.
Jak długo można przechowywać sok z sokowirówki?
Niestety, ale co do zasady soku z sokowirówki nie należy przechowywać. Szybko traci on wartości odżywcze (zwłaszcza enzymy). Zmienia też wyjściową konsystencję, rozwarstwiając się. Wytłaczając sok za pomocą sokowirówki, najlepiej od razu go wypij.
W najlepszym przypadku, i zakładając, że spełnisz kilka warunków, które omówię jeszcze w artykule, sok z sokowirówki można przechowywać maksymalnie do kilku godzin.
Mimo to musisz wtedy pamiętać, że nie będzie już tak zdrowy i smaczny jak tuż po zrobieniu.
Dlaczego nie należy przechowywać soku z sokowirówki?
Ponieważ sok z tego urządzenia jest zawsze napowietrzony. Nie jest więc tak trwały jak z wyciskarki (on akurat może spokojnie poczekać w lodówce nawet kilka dni).
Ogólnie biorąc, to, jak działa sokowirówka, sprzyja robieniu bardzo zdrowego i pożywnego soku. Nie brakuje mu wcale witamin i minerałów. Nie jest też za bardzo nagrzany, aby utracić substancje odżywcze (mimo że najlepsze sokowirówki bardzo szybko pracują).
W zasadzie jedyny minus soku robionego za pomocą wysokoobrotowego sprzętu to właśnie niska trwałość.
I nie jest to teoria wyssana z palca, bo praktycznie w każdej instrukcji obsługi sokowirówki znajdziesz wzmiankę o natychmiastowym wypiciu soku.
Jak przedłużyć świeżość soku z sokowirówki?
Wspominałem na początku, że mimo wszystko da się coś zrobić, aby móc przechować sok z sokowirówki chociaż przez te kilka godzin.
Poznaj pomocne wskazówki w tym aspekcie:
- Przede wszystkim przygotuj odpowiednie naczynie na sok z sokowirówki. Powinno być szczelne (czyli dokładnie zamykane), czyste i najlepiej szklane, ponieważ nie wchodzi wtedy w reakcje chemiczne z sokiem. Polecam więc zamykane dzbanki lub po prostu słoik.
- Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest naczynie próżniowe (np. pod postacią bidonu). Wtedy niweluje ono efekt natlenienia soku, skutecznie wydłużając zdatność do spożycia.
- Co do miejsca przechowywania, raczej nie ma żadnych alternatyw dla lodówki. Powinno bowiem oferować niską temperaturę.
Ważne jest także to, co zrobisz z sokiem po wyjęciu go z lodówki. Może być rozwarstwiony, więc pomieszaj go przed wypiciem.
Długość przechowywania soku z sokowirówki, a jego skład
Na koniec jeszcze jedna kwestia, którą musiałem poruszyć w tym poradniku.
Mówiąc o długości przechowywania, liczy się również skład soku. Najlepiej wypada w tym sok z cytrusów.
Dlaczego?
Ponieważ cytrusy mają odczyn kwasowy, a on z kolei zapobiega utlenianiu. Ma to jednak ogólnie małe znaczenie, gdyż sok z sokowirówki i tak wyjściowo jest solidnie napowietrzony. Mimo to ten z cytrusów może ciut dłużej zachować swoje walory.
Teraz już wiesz na ten temat wszystko. Jeżeli stoisz przed zakupem urządzenia do robienia naturalnego soku, zobacz pojedynek sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa. Przeanalizowałem w nim i charakterystykę obu urządzeń, i specyfikę robionych przez nie soków.
A jeżeli ten drugi sprzęt jednak bardziej Cię przekona, zobacz od razu ranking wyciskarek wolnoobrotowych.