W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Sony KD-55AG8 – Opinia, test, recenzja

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Sony KD-55AG8 to 55-calowy OLED wysokiej klasy, który ma gwarantować obraz budzący podziw. Czy rzeczywiście tak jest i warto w niego zainwestować? Postanowiłem to sprawdzić. Poniżej natkniesz się na moją subiektywną opinię o tym nietuzinkowym telewizorze. Krok po kroku przeanalizuję jego możliwości w najważniejszych aspektach, np. jakości obrazu czy głównych funkcjach.

Telewizor Sony KD-55AG8 test, recenzja, opinia

Spis treści:

  55-calowy Sony KD-55AG8 nie należy jeszcze do najwyższej serii OLED-ów Sony na 2019 rok (bo jest nią AG9), ale nie to jest ważne – przy tej cenie wymagania muszą być wysokie. Czy omawiany sprzęt im sprosta? Jest co opisywać i oceniać, więc przejdźmy do konkretów, aby to ustalić.

  Zobacz większą przekątną z tej serii: Telewizor Sony KD-65AG8

  Zobacz telewizory wyższej serii:

  Sony KD-55AG8 – Jakość obrazu

  Sony KD-55AG8 na swoich 55 calach wyświetla obraz 4K z perfekcyjną czernią. Wartość i dynamika kontrastu to po prostu mistrzostwo! A wszystko jest spójne, czerń dobrze wypada zarówno w SDR, jak i HDR, a także w bliskim sąsiedztwie rozjaśnionych elementów obrazu.

  Cienie i półcienie są odpowiednio szczegółowe, zachwycają detalami. Obraz wygląda kinowo i żaden LCD LED do takiego poziomu czerni oraz cieni póki co się nie zbliży.

  Ale Sony KD-55AG8 ma pewien problem. Jest wyraźnie przyciemniony, nawet jak na telewizor OLED. W niektórych warunkach oświetleniowych może to trochę psuć ogólne wrażenia. Druga sprawa, że ta cecha odbija się na efekcie HDR, o czym jeszcze wspomnę.

  Wracając do plusów, telewizor zachwyca kolorami. Nawet ranking telewizorów OLED nie powstydziłby się takich barw w wyróżnionych modelach. Są odpowiednio intensywne, żywe, niesamowicie realistyczne w każdej scenie. Nie potrzeba HDR, aby cieszyły oko i nie pozwalały Ci się oderwać od ekranu. To zasługa TRILUMINOS Display, technologii Live Colour i rzecz jasna samej matrycy OLED.

  Fabryczne tryby zapewniają świetne pokrycie filmowej palety i tylko nieznaczne przekłamania w odwzorowaniu barw. Czego dotyczą? Np. przesycenia czerwieni, ale to akurat cecha zupełnie niewidoczna w codziennym użytkowaniu – wychodzi jedynie podczas testowych pomiarów.

  Bardziej widać już nadmiar koloru niebieskiego w jaśniejszych obszarach obrazu. Biel nie zawsze jest więc idealnie naturalna, czasem staje się zimniejsza. Ale te niewielkie odchylenia załatwi profesjonalna kalibracja. Zawsze polecam ją w przypadku tak kosztownych i dobrych telewizorów.

  A co z HDR? Różnicę widać od razu. Jeszcze więcej zoptymalizowanych detali, szczególnie w bieli. Odbicia światła, poziomy jasności i kolorów – to wszystko robi wrażenie. Ale tak patrząc na same osiągi w trybie HDR, to Sony KD-55AG8 w tej cenie nie należy do czołówki. Konkurenci przebijają jasność tego modelu i jeszcze bardziej zaznaczają obecność HDR.

  Druga sprawa, że zawsze swój wpływ mają pewne technologie, często autorskie. Tutaj jest object-based HDR remaster oraz Super Bit Mapping 4K HDR. Ta druga nazwa oznacza optymalizację scen z subtelnymi przejściami tonalnymi. Tak w praktyce – chodzi np. o twarze aktorów z bliska, piękne krajobrazy czy zachód słońca. Więcej poziomów kolorów wzmacnia immersję oraz potęguje wrażenia z cyfrowej rozrywki. Oczywiście to wszystko z zachowaniem perfekcyjnej czerni.

  Sony KD-55AG8 dzięki świetnemu kontrastowi sprawdza się w zaciemnionych pomieszczeniach. Nie zawodzi w kwestii kątów widzenia. Idealny na każde warunki? Nie do końca. Ekran tego TV jest mocno odblaskowy, więc lepiej oddalić go od bezpośrednich źródeł światła. A w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach może to być problem. I znów wychodzi też przesadzone przyciemnienie.

  Procesor obrazu 4K HDR Processor X1 Extreme jest z kolei atutem. Daje kilka dodatkowych ustawień co do płynności i ostrości, a także przetwarza obraz w czasie rzeczywistym – usuwa przy tym szumy i optymalizuje głębię obrazu.

  Wraz z technologią 4K X-Reality PRO skaluje niższe rozdzielczości. Ale umówmy się – do Full HD takiego telewizora to się raczej nie kupuje, prawda? Jeżeli jednak czasem odpalisz coś poniżej 4K, to szczegółowość i tak się podniesie i zrobi na Tobie lepsze wrażenie.

  Sony KD-55AG8 znakomicie wypada w kwestii płynności dynamiki ruchu. To pod tym względem bardzo dobry telewizor 55 cali. 120 Hz odświeżania jest oczywiście standardem, ale wiele opcji dostarcza upłynniacz Motionflow XR. Przy wsparciu nowoczesnego procesora obrazu dostajesz szerokie możliwości wyeliminowania smużenia – ale bez nienaturalnych efektów przyspieszania animacji.

  Z drugiej strony nie zachwyca jakoś bardziej input lag, a udogodnień pod gry nie jest wiele. Sony wyraźnie idzie w kierunku kinomanów, a nie graczy. Ale czy za takie pieniądze nie powinniśmy wymagać większej wszechstronności? W podsumowaniu wrócę do tej myśli, a tymczasem przejdźmy do funkcjonalności.

  Warto wiedzieć: OLED czy QLED?

  Ranking telewizorów 55 cali – zwycięzca

  LG OLED55G33LA

  Sony KD-55AG8 – Funkcjonalność

  Sony KD-55AG8 działa na Androidzie i ma niezłą platformę sprzętową, przynajmniej jak na telewizor. Cieszą 4 GB pamięci RAM, choć główny układ dalej jest od MediaTek i nie powala wydajnością.

  Wspominam o tym dlatego, że istnieje pewne ryzyko lagów, choć niskie. To konsekwencja obecności Androida; ten system tak już ma, a Sony nie zawsze potrafi wszystko do końca zoptymalizować w tej kwestii. Nieoczekiwane spowolnienia nikogo nie ucieszą w telewizorze za tyle kasy, choć tak jak mówiłem – ryzyko jest niewielkie.

  A potem jest już tylko lepiej! Android daje ogrom aplikacji i usług, które znajdziesz w Google Play Store (to miejsce dostało swój przycisk na pilocie – podobnie jak Netflix). Otwarty system wielu kusi, bo przy niektórych usługach (np. KODI) zastosowanie mocno się poszerza.

  Kilka słów o interfejsie Smart TV, gdyż telewizor działa na wersji 8.0 Oreo. A ona wprowadziła wiele usprawnień. “Home” jest jeszcze bardziej praktyczne, gromadzi zarówno szybki dostęp do trybów obrazu, jak i listy z najczęściej odwiedzanymi usługami oraz aplikacjami.

  Jeżeli tego zapragniesz, to zmienisz skład listy, a także kolejność skrótów. Nawet osoby nie lubiące nawigacji po takich opcjach szybko nauczą się tej struktury i trafią dokładnie tam, gdzie chcą.

  Sony KD-55AG8 gwarantuje Wi-Fi, Bluetooth, Miracast i Chromecast. Tradycyjnie w przypadku Sony zabrakło DLNA. Ale bez trudu sparujesz telewizor z wieloma urządzeniami zewnętrznymi, zwłaszcza smartfonami i tabletami. Po co? Aby udostępniać multimedia.

  Nawet oglądany na małym ekranie serial z Netflixa kilkoma kliknięciami sklonujesz na ekran telewizora. Zdjęcia, własne filmiki, muzyka, widok aplikacji – to kolejne przykłady możliwe do bezprzewodowego przekazywania.

  Pilot z obsługą głosową ma wbudowany mikrofon. Asystent Google działa sprawnie i dobrze rozumie wydawane komendy oraz wyszukiwane frazy. Kolejną alternatywą w kwestii sterowania jest możliwość użycia klawiatury i myszki.

  Responsywność (szybkość i poprawność reakcji na przyciśnięcie czegoś) jest ogólnie dobra. Funkcje telewizyjne też dają radę, EPG bardzo czytelny i łatwy w nawigacji. Podwójny tuner przyda się z kolei przy nagrywaniu czegoś na USB. Odtwarzanie również możliwe, a Sony KD-55AG8 radzi sobie z mnóstwem kodeków i formatów plików multimedialnych.

  Sony wiele razy pokazywało mi, że dba o dźwięk w swoich telewizorach. Z Sony KD-55AG8 musiało być tak samo. System Acoustic Surface to pewna innowacja – chodzi o dodatkowe siłowniki stereo, które wytwarzają wibrację w celu uzyskania wyższego zakresu częstotliwości.

  Dialogi brzmią idealnie i wyraziście, brzmienie wydobywa się bezpośrednio z całego telewizora. Audio jest też czystsze i bogatsze niż u wielu konkurentów. Dodając do tego wsparcie dla Dolby Audio, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse oraz DTS, być może nie będzie potrzebny Ci soundbar!

  Sony KD-55AG8 – Złącza

  Zacznę od tego, że dostęp do złączy jest łatwy i wygodny, zostały rozsądnie rozmieszczone z tyłu telewizora. Przechodząc do ich składu: 4 HDMI, 3 USB, cyfrowe wyjście optyczne, Ethernet, złącze CI, a także wyjście słuchawkowe. Konsola, soundbar,odtwarzacz blu-ray, kino domowe – wszystko bez trudu podłączysz, zapewniając sobie dodatkową rozrywkę lub potęgując wrażenia.

  Sony KD-55AG8 – Design

  Sony KD-55AG8 wygląda luksusowo, głównie przez niesamowicie smukłą obudowę. Jej głębokość osiąga zaledwie 5,1 cm, choć na tyle znalazł się też sporych rozmiarów prostokąt, który kryje w sobie całą elektronikę. Ramki wokół ekranu ledwo widzialne, choć ta na dole jest nieco grubsza od pozostałych trzech krawędzi.

  Ciekawe rzeczy dzieją się z podstawą. Daje kilka opcji montażowych. Niektóre podnoszą pozycję telewizora, aby umieścić bezpośrednio pod nim dopasowany soundbar. Praktyczne, choć szczerze mówiąc, dużo bardziej podobają mi się wąskie i minimalistyczne podstawy z niektórych konkurencyjnych OLED-ów. Sony jakoś wciąż nie może według mnie trafić z tym elementem. Zawsze pozostaje opcja montażu na ścianie (VESA 300×300 mm).

  Ogólnie biorąc, jestem wręcz przekonany, że Sony KD-55AG8 zrobi wrażenie na Tobie i Twoich gościach, idealnie prezentując się w salonie. A dodam przy okazji, że jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie.

  Jedynie pilota można się nieco wstydzić. Owszem, jest poręczny i praktyczny, ale wykonany z taniego plastiku i mało efektowny. Brakuje mu prestiżu pod względem designu – po prostu bardziej pasuje do taniego LCD LED niż jednego z czołowych OLED-ów Sony. Ale to już niuans, który nikogo raczej nie zrazi do zakupu.

  Czy warto kupić telewizor Sony KD-55AG8?

  Sony KD-55AG8 to porządny telewizor OLED, choć swoje kosztuje. Zapewnia smolistą czerń i znakomite kolory. Jako jeden z niewielu gwarantuje innowacyjne rozwiązania dotyczące dźwięku – gra wybornie. Ma też swoje grzeszki, które wymieniłem w recenzji, ale na tle masy zalet nie mają one większego znaczenia. Trudno nie zachwycić się obrazem i wyglądem tego telewizora, więc jak najbardziej go polecam.

  Ocena dla Sony KD-55AG8:

  Ocena 4,5 prorankingi

  Sony KD-55AG8 – Dane techniczne

  Specyfikacja Sony KD-55AG8 może Ci się przydać przed przeklikaniem najniższych cen i zamówieniem tego telewizora. Zdradza kilka szczegółów, np. dokładne wymiary, a warto sobie wcześniej wymierzyć dostępną przestrzeń na nowy telewizor.

  • Przekątna: 55 cali /139 cm
  • Rozdzielczość generowanego obrazu: 4K UHD, 3840 x 2160 px
  • Matryca: OLED
  • HDR: tak, Dolby Vision, HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma)
  • Częstotliwość odświeżania: 120 Hz
  • Funkcje obrazu: 4K X-Reality PRO, czujnik oświetlenia zewnętrznego, TRILUMINOS Display, Live Colour, Super Bit Mapping 4K HDR, 4K HDR Processor X1 Extreme, System Precision Colour Mapping, object-based HDR remaster
  • HDMI: 4
  • USB: 3
  • Ethernet: Tak
  • Montaż na ścianie: Tak, VESA 300×300 mm
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth, Miracast, Chromecast
  • Głośniki: 4 x 10 W
  • Roczne zużycie prądu: 180 kWh
  • Wymiary z podstawą (sz. x wys. x gł.): 122,9 x 73 x 29 cm
  • Wymiary bez podstawy (sz. x wys. x gł.): 122,9 x 71 x 5,1 cm
  • Kod EAN: 4548736095915
  • Akcesoria w zestawie: baterie do pilota, podstawa, instrukcja obsługi w języku polskim, karta gwarancyjna, pilot z obsługą głosową

  Sprawdź zestawienia TV:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments