W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Sony KD-55AG8 – Opinia, test, recenzja

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Sony KD-55AG8 to 55-calowy OLED wysokiej klasy, który ma gwarantować obraz budzący podziw. Czy rzeczywiście tak jest i warto w niego zainwestować? Postanowiłem to sprawdzić. Poniżej natkniesz się na moją subiektywną opinię o tym nietuzinkowym telewizorze. Krok po kroku przeanalizuję jego możliwości w najważniejszych aspektach, np. jakości obrazu czy głównych funkcjach.

Telewizor Sony KD-55AG8 test, recenzja, opinia

Spis treści:

  55-calowy Sony KD-55AG8 nie należy jeszcze do najwyższej serii OLED-ów Sony na 2019 rok (bo jest nią AG9), ale nie to jest ważne – przy tej cenie wymagania muszą być wysokie. Czy omawiany sprzęt im sprosta? Jest co opisywać i oceniać, więc przejdźmy do konkretów, aby to ustalić.

  Sony KD-55AG8 – Najniższe ceny

  Zobacz większą przekątną z tej serii: Telewizor Sony KD-65AG8

  Zobacz telewizory wyższej serii:

  Sony KD-55AG8 – Jakość obrazu

  Sony KD-55AG8 na swoich 55 calach wyświetla obraz 4K z perfekcyjną czernią. Wartość i dynamika kontrastu to po prostu mistrzostwo! A wszystko jest spójne, czerń dobrze wypada zarówno w SDR, jak i HDR, a także w bliskim sąsiedztwie rozjaśnionych elementów obrazu.

  Cienie i półcienie są odpowiednio szczegółowe, zachwycają detalami. Obraz wygląda kinowo i żaden LCD LED do takiego poziomu czerni oraz cieni póki co się nie zbliży.

  Ale Sony KD-55AG8 ma pewien problem. Jest wyraźnie przyciemniony, nawet jak na telewizor OLED. W niektórych warunkach oświetleniowych może to trochę psuć ogólne wrażenia. Druga sprawa, że ta cecha odbija się na efekcie HDR, o czym jeszcze wspomnę.

  Wracając do plusów, telewizor zachwyca kolorami. Nawet ranking telewizorów OLED nie powstydziłby się takich barw w wyróżnionych modelach. Są odpowiednio intensywne, żywe, niesamowicie realistyczne w każdej scenie. Nie potrzeba HDR, aby cieszyły oko i nie pozwalały Ci się oderwać od ekranu. To zasługa TRILUMINOS Display, technologii Live Colour i rzecz jasna samej matrycy OLED.

  Fabryczne tryby zapewniają świetne pokrycie filmowej palety i tylko nieznaczne przekłamania w odwzorowaniu barw. Czego dotyczą? Np. przesycenia czerwieni, ale to akurat cecha zupełnie niewidoczna w codziennym użytkowaniu – wychodzi jedynie podczas testowych pomiarów.

  Bardziej widać już nadmiar koloru niebieskiego w jaśniejszych obszarach obrazu. Biel nie zawsze jest więc idealnie naturalna, czasem staje się zimniejsza. Ale te niewielkie odchylenia załatwi profesjonalna kalibracja. Zawsze polecam ją w przypadku tak kosztownych i dobrych telewizorów.

  A co z HDR? Różnicę widać od razu. Jeszcze więcej zoptymalizowanych detali, szczególnie w bieli. Odbicia światła, poziomy jasności i kolorów – to wszystko robi wrażenie. Ale tak patrząc na same osiągi w trybie HDR, to Sony KD-55AG8 w tej cenie nie należy do czołówki. Konkurenci przebijają jasność tego modelu i jeszcze bardziej zaznaczają obecność HDR.

  Druga sprawa, że zawsze swój wpływ mają pewne technologie, często autorskie. Tutaj jest object-based HDR remaster oraz Super Bit Mapping 4K HDR. Ta druga nazwa oznacza optymalizację scen z subtelnymi przejściami tonalnymi. Tak w praktyce – chodzi np. o twarze aktorów z bliska, piękne krajobrazy czy zachód słońca. Więcej poziomów kolorów wzmacnia immersję oraz potęguje wrażenia z cyfrowej rozrywki. Oczywiście to wszystko z zachowaniem perfekcyjnej czerni.

  Sony KD-55AG8 dzięki świetnemu kontrastowi sprawdza się w zaciemnionych pomieszczeniach. Nie zawodzi w kwestii kątów widzenia. Idealny na każde warunki? Nie do końca. Ekran tego TV jest mocno odblaskowy, więc lepiej oddalić go od bezpośrednich źródeł światła. A w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach może to być problem. I znów wychodzi też przesadzone przyciemnienie.

  Procesor obrazu 4K HDR Processor X1 Extreme jest z kolei atutem. Daje kilka dodatkowych ustawień co do płynności i ostrości, a także przetwarza obraz w czasie rzeczywistym – usuwa przy tym szumy i optymalizuje głębię obrazu.

  Wraz z technologią 4K X-Reality PRO skaluje niższe rozdzielczości. Ale umówmy się – do Full HD takiego telewizora to się raczej nie kupuje, prawda? Jeżeli jednak czasem odpalisz coś poniżej 4K, to szczegółowość i tak się podniesie i zrobi na Tobie lepsze wrażenie.

  Sony KD-55AG8 znakomicie wypada w kwestii płynności dynamiki ruchu. 120 Hz odświeżania jest oczywiście standardem, ale wiele opcji dostarcza upłynniacz Motionflow XR. Przy wsparciu nowoczesnego procesora obrazu dostajesz szerokie możliwości wyeliminowania smużenia – ale bez nienaturalnych efektów przyspieszania animacji.

  Z drugiej strony nie zachwyca jakoś bardziej input lag, a udogodnień pod gry nie jest wiele. Sony wyraźnie idzie w kierunku kinomanów, a nie graczy. Ale czy za takie pieniądze nie powinniśmy wymagać większej wszechstronności? W podsumowaniu wrócę do tej myśli, a tymczasem przejdźmy do funkcjonalności.

  Warto wiedzieć: OLED czy QLED?

  Sony KD-55AG8 – Funkcjonalność

  Sony KD-55AG8 działa na Androidzie i ma niezłą platformę sprzętową, przynajmniej jak na telewizor. Cieszą 4 GB pamięci RAM, choć główny układ dalej jest od MediaTek i nie powala wydajnością.

  Wspominam o tym dlatego, że istnieje pewne ryzyko lagów, choć niskie. To konsekwencja obecności Androida; ten system tak już ma, a Sony nie zawsze potrafi wszystko do końca zoptymalizować w tej kwestii. Nieoczekiwane spowolnienia nikogo nie ucieszą w telewizorze za tyle kasy, choć tak jak mówiłem – ryzyko jest niewielkie.

  A potem jest już tylko lepiej! Android daje ogrom aplikacji i usług, które znajdziesz w Google Play Store (to miejsce dostało swój przycisk na pilocie – podobnie jak Netflix). Otwarty system wielu kusi, bo przy niektórych usługach (np. KODI) zastosowanie mocno się poszerza.

  Kilka słów o interfejsie Smart TV, gdyż telewizor działa na wersji 8.0 Oreo. A ona wprowadziła wiele usprawnień. “Home” jest jeszcze bardziej praktyczne, gromadzi zarówno szybki dostęp do trybów obrazu, jak i listy z najczęściej odwiedzanymi usługami oraz aplikacjami.

  Jeżeli tego zapragniesz, to zmienisz skład listy, a także kolejność skrótów. Nawet osoby nie lubiące nawigacji po takich opcjach szybko nauczą się tej struktury i trafią dokładnie tam, gdzie chcą.

  Sony KD-55AG8 gwarantuje Wi-Fi, Bluetooth, Miracast i Chromecast. Tradycyjnie w przypadku Sony zabrakło DLNA. Ale bez trudu sparujesz telewizor z wieloma urządzeniami zewnętrznymi, zwłaszcza smartfonami i tabletami. Po co? Aby udostępniać multimedia.

  Nawet oglądany na małym ekranie serial z Netflixa kilkoma kliknięciami sklonujesz na ekran telewizora. Zdjęcia, własne filmiki, muzyka, widok aplikacji – to kolejne przykłady możliwe do bezprzewodowego przekazywania.

  Pilot z obsługą głosową ma wbudowany mikrofon. Asystent Google działa sprawnie i dobrze rozumie wydawane komendy oraz wyszukiwane frazy. Kolejną alternatywą w kwestii sterowania jest możliwość użycia klawiatury i myszki.

  Responsywność (szybkość i poprawność reakcji na przyciśnięcie czegoś) jest ogólnie dobra. Funkcje telewizyjne też dają radę, EPG bardzo czytelny i łatwy w nawigacji. Podwójny tuner przyda się z kolei przy nagrywaniu czegoś na USB. Odtwarzanie również możliwe, a Sony KD-55AG8 radzi sobie z mnóstwem kodeków i formatów plików multimedialnych.

  Sony wiele razy pokazywało mi, że dba o dźwięk w swoich telewizorach. Z Sony KD-55AG8 musiało być tak samo. System Acoustic Surface to pewna innowacja – chodzi o dodatkowe siłowniki stereo, które wytwarzają wibrację w celu uzyskania wyższego zakresu częstotliwości.

  Dialogi brzmią idealnie i wyraziście, brzmienie wydobywa się bezpośrednio z całego telewizora. Audio jest też czystsze i bogatsze niż u wielu konkurentów. Dodając do tego wsparcie dla Dolby Audio, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse oraz DTS, być może nie będzie potrzebny Ci soundbar!

  Sony KD-55AG8 – Złącza

  Zacznę od tego, że dostęp do złączy jest łatwy i wygodny, zostały rozsądnie rozmieszczone z tyłu telewizora. Przechodząc do ich składu: 4 HDMI, 3 USB, cyfrowe wyjście optyczne, Ethernet, złącze CI, a także wyjście słuchawkowe. Konsola, soundbar,odtwarzacz blu-ray, kino domowe – wszystko bez trudu podłączysz, zapewniając sobie dodatkową rozrywkę lub potęgując wrażenia.

  Sony KD-55AG8 – Design

  Sony KD-55AG8 wygląda luksusowo, głównie przez niesamowicie smukłą obudowę. Jej głębokość osiąga zaledwie 5,1 cm, choć na tyle znalazł się też sporych rozmiarów prostokąt, który kryje w sobie całą elektronikę. Ramki wokół ekranu ledwo widzialne, choć ta na dole jest nieco grubsza od pozostałych trzech krawędzi.

  Ciekawe rzeczy dzieją się z podstawą. Daje kilka opcji montażowych. Niektóre podnoszą pozycję telewizora, aby umieścić bezpośrednio pod nim dopasowany soundbar. Praktyczne, choć szczerze mówiąc, dużo bardziej podobają mi się wąskie i minimalistyczne podstawy z niektórych konkurencyjnych OLED-ów. Sony jakoś wciąż nie może według mnie trafić z tym elementem. Zawsze pozostaje opcja montażu na ścianie (VESA 300×300 mm).

  Ogólnie biorąc, jestem wręcz przekonany, że Sony KD-55AG8 zrobi wrażenie na Tobie i Twoich gościach, idealnie prezentując się w salonie. A dodam przy okazji, że jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie.

  Jedynie pilota można się nieco wstydzić. Owszem, jest poręczny i praktyczny, ale wykonany z taniego plastiku i mało efektowny. Brakuje mu prestiżu pod względem designu – po prostu bardziej pasuje do taniego LCD LED niż jednego z czołowych OLED-ów Sony. Ale to już niuans, który nikogo raczej nie zrazi do zakupu.

  Czy warto kupić telewizor Sony KD-55AG8?

  Sony KD-55AG8 to porządny telewizor OLED, choć swoje kosztuje. Zapewnia smolistą czerń i znakomite kolory. Jako jeden z niewielu gwarantuje innowacyjne rozwiązania dotyczące dźwięku – gra wybornie. Ma też swoje grzeszki, które wymieniłem w recenzji, ale na tle masy zalet nie mają one większego znaczenia. Trudno nie zachwycić się obrazem i wyglądem tego telewizora, więc jak najbardziej go polecam.

  Zobacz najniższe ceny tego telewizora:

  Ocena dla Sony KD-55AG8:

  Ocena 4,5 prorankingi

  Sony KD-55AG8 – Dane techniczne

  Specyfikacja Sony KD-55AG8 może Ci się przydać przed przeklikaniem najniższych cen i zamówieniem tego telewizora. Zdradza kilka szczegółów, np. dokładne wymiary, a warto sobie wcześniej wymierzyć dostępną przestrzeń na nowy telewizor.

  • Przekątna: 55 cali /139 cm
  • Rozdzielczość generowanego obrazu: 4K UHD, 3840 x 2160 px
  • Matryca: OLED
  • HDR: tak, Dolby Vision, HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma)
  • Częstotliwość odświeżania: 120 Hz
  • Funkcje obrazu: 4K X-Reality PRO, czujnik oświetlenia zewnętrznego, TRILUMINOS Display, Live Colour, Super Bit Mapping 4K HDR, 4K HDR Processor X1 Extreme, System Precision Colour Mapping, object-based HDR remaster
  • HDMI: 4
  • USB: 3
  • Ethernet: Tak
  • Montaż na ścianie: Tak, VESA 300×300 mm
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth, Miracast, Chromecast
  • Głośniki: 4 x 10 W
  • Roczne zużycie prądu: 180 kWh
  • Wymiary z podstawą (sz. x wys. x gł.): 122,9 x 73 x 29 cm
  • Wymiary bez podstawy (sz. x wys. x gł.): 122,9 x 71 x 5,1 cm
  • Kod EAN: 4548736095915
  • Akcesoria w zestawie: baterie do pilota, podstawa, instrukcja obsługi w języku polskim, karta gwarancyjna, pilot z obsługą głosową

  Sprawdź zestawienia TV:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments