W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Sony KD-55XG9505 – Opinia, test, recenzja

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Sony KD-55XG9505 to 55-calowy telewizor LCD LED typu VA. Kosztuje swoje, a za konkurentów ma sporo QLED-ów, a także tańsze OLED-y. Musi się więc nieźle napracować, aby przekonać do zakupu. Czy mu się to udaje? Postanowiłem to sprawdzić, a wszelkie wnioski poznasz, czytając moją recenzję tego telewizora.

Telewizor Sony KD-55XG9505 test, recenzja, opinia

Spis treści:

    Sony KD-55XG9505 nie jest może zbudowany na innowacyjnej technologii, ale i tak skrywa ogromny potencjał. Mowa o serii chcącej mocno zbliżyć się do segmentu Premium. Czy obraz 4K Ultra HD tego sprzętu jest bez skazy? Jak wypada funkcjonalność z Androidem na czele? Moja subiektywna opinia o Sony KD-55XG9505 odpowie Ci na wszystkie najważniejsze pytania. Koniecznie przeczytaj całość, jeżeli poważnie się zastanawiasz nad zakupem tego urządzenia.

    Sony KD-55XG9505 – Najniższe ceny

    Ranking telewizorów 55 cali – zwycięzca

    LG OLED55G33LA

    Sony KD-55XG9505 – Jakość obrazu

    Sony KD-55XG9505 to telewizor 4K Ultra HD z masą technologii usprawniających przetwarzanie obrazu. Ale z drugiej strony to LCD LED typu VA, więc nic odkrywczego. Mamy tu jednak bezpośrednie podświetlenie Direct LED (PFS LED), co zwiastuje pewne zalety.

    Jakie konkretnie? Obraz dzieli się na wiele stref, których poziom jasności jest indywidualnie optymalizowany. To pogłębia czerń i równomierność podświetlenia (niejednolitość widać tylko w samych rogach, ale na jasnych planszach testowych; normalnie będą praktycznie nie do zauważenia). A diody PFS LED wpływają korzystnie na kolory. Do tego wszystkiego dochodzą świetne wartości natywne – zarówno kontrastu, jak i jasności.

    Co z tego wynika? Przede wszystkim wysoka uniwersalność. Sony KD-55XG9505 doskonale radzi sobie przy większym nasłonecznieniu, ale gwarantuje też głęboką czerń. Podczas wieczornych seansów wszystko dobrze zobaczysz, a w dodatku czerń nie będzie wpadać w irytującą szarość. Dodam jeszcze, że wokół czarnych obiektów nie pojawia się większa poświata, co czasem irytuje w telewizorach LCD.

    Technologia X-tended Dynamic Range Pro stanowi z kolei idealne uzupełnienie stref podświetlania, bo nimi zarządza. Jaśniejsze obiekty zwiększają swoją intensywność, ale z zachowaniem znakomitej ostrości i szczegółowości. Obraz staje się naturalny i nieraz Cię zachwyci.

    Procesor Processor X1 Ultimate jeszcze lepiej przetwarza obraz w czasie rzeczywistym, usuwając szumy i nieostrości. 4K X-Reality PRO ulepsza niższe rozdzielczości, np. Full HD. W efekcie zbliżą się nieco jakością do 4K – przynajmniej pod kątem ostrości pozbawionej defektów. Bo zawsze możesz zwiększyć ogólną ostrość obrazu, ale przy wyższych ustawieniach wygeneruje artefakty. A dzięki skalowaniu tego unikniesz.

    O kolory dba multum technologii, np. System Precision Colour Mapping, Live Colour, Triluminos Display. Fabrycznie odwzorowanie barw wypada świetnie, choć widać dominację żółtej barwy. Aby jej się pozbyć, wymagana jest profesjonalna kalibracja, którą gorąco polecam.

    A co z HDR? Jedno słowo – fenomenalnie! Jasność bardzo wysoka, szeroki zakres dynamiki robi wrażenie. Od razu widać efekt, detale w jaśniejszych strefach robią się jeszcze naturalniejsze. Sytuację dodatkowo poprawia technologia Super Bit Mapping 4K HDR. Optymalizuje przejścia tonalne, gwarantując więcej poziomów kolorów. Realizm wzrasta, i to w każdej scenie, a szczególnie w tych jaśniejszych. Sony po raz kolejny zadbało o miłośników HDR.

    Sony KD-55XG9505 ma jeszcze jeden ogromny atut – płynność ruchu. Jest tu upłynniacz X-Motion Clarity oraz 120 Hz odświeżania. Ale efekt upłynniania trzeba sobie ustawić, gdyż tryb automatyczny nienaturalnie przyspiesza animacje. Przy ustawieniu wyższej gładkości rozmyć już nie widać, a o smużeniu nie ma mowy. Oglądanie sportu będzie niesłychanie komfortowe.

    Telewizor oferuje tryb dla graczy, ale najważniejsze, że przy dowolnych ustawieniach zapewnia bardzo niski input lag. Można go nazwać gamingowym telewizorem i śmiało podłączyć konsolę lub komputer.

    Sony KD-55XG9505 ma bardzo drobne problemy z zaciemnionymi rogami oraz niektórymi odcieniami żółci (po kalibracji nie widać już po nich śladu), ale cała reszta jego parametrów i cech co do jakości obrazu zadowala. Szczególnie kontrast, jasność, płynność oraz efekt HDR. Zobaczmy, co oferuje w kwestii funkcjonalności.

    Sony KD-55XG9505 – Funkcjonalność

    Sony KD-55XG9505 działa w oparciu o system Android TV w wersji 8.0 Oreo. Interfejs został więc mocno usprawniony. Jeszcze wygodniejsza obsługa i szersze możliwości personalizacji.

    Ustawisz skróty w dowolnej kolejności, aby szybciej dostać się do ulubionych usług, np. Netflixa, HBO GO czy YouTube. W “Home” masz też możliwość szybkiej zmiany ustawień obrazu – dobrze, że znalazło się to tuż obok aplikacji i usług streamingowych.

    W Google Play Store znajdziesz mnóstwo dodatkowych udogodnień, które zostały przypisane pod konkretne kategorie. Nadają się do pracy na dużym ekranie. Jest też wyszukiwanie głosowe kompatybilne z Asystentem Google (wbudowany mikrofon znalazł się tradycyjnie w pilocie). Precyzja odczytywania poleceń głosowych robi wrażenie – nie jest to więc bajer, a realna korzyść.

    Sony KD-55XG9505 ma tutaj mocną zaletę – nie zamula. Trudno uświadczyć lagi związane z systemem Android. A przecież w wielu starszych czy niższych seriach tak potrafią dokuczać! Tutaj nie ma obaw, telewizor działa z niesłychaną płynnością i jest bardzo responsywny. Nie będzie Cię irytował opóźnieniami w reakcjach.

    Sony KD-55XG9505 sparujesz ze smartfonem czy innymi urządzeniami zewnętrznymi. Po co? Aby przekazać widok z aplikacji, usług lub odtworzyć swoje zdjęcia i filmiki na większym ekranie. Jest przecież Wi-Fi, Bluetooth, ale też Miracast oraz Chromecast. A możliwość użycia klawiatury i myszki do funkcji Smart uniezależni Cię od korzystania z wirtualnej klawiatury. Korzystanie z przeglądarki internetowej będzie szybsze oraz łatwiejsze.

    Jeżeli chodzi o funkcje związane z dźwiękiem, cieszy technologia Acoustic Multi-Audio. To dwa dodatkowe głośniki umieszczone wyżej – za matrycą po jej bokach. Czystość i jakość dźwięku zadowalają, choć głębokiego basu raczej nie uświadczysz. Soundbar z subwooferem nie jest więc złym pomysłem, ale Sony KD-55XG9505 gra ogólnie lepiej od wielu swoich konkurentów.

    Z prostszych funkcji jest rzecz jasna czytelne menu telewizyjne z przewodnikiem EPG oraz hybrydową telewizją (dodatkowe informacje o programach i transmisjach). Nie zabrakło nagrywania i odtwarzania z USB. Bravia Sync sprzyja sterowaniu jednym pilotem, o ile drugie urządzenie, np. soundbar, jest z tą funkcją kompatybilne (czyli pochodzi również od Sony).

    Sony KD-55XG9505 – Złącza

    4 HDMI są w mojej ocenie zupełnie wystarczające. Podłączysz sporo urządzeń audio/wideo, np. soundbar, kino domowe, odtwarzacz blu-ray (bo telewizor radzi sobie z płytami w jakości Ultra HD), a także ulubioną konsolę.

    Co jeszcze? Aż 3 porty USB, cyfrowe wyjście optyczne, złącze CI pod karty płatnych telewizji, Ethernet oraz wyjście słuchawkowe, czyli wszechstronny zestaw. Oprócz tego są wszystkie najważniejsze tunery wbudowane, żebyś szybko odnalazł stacje telewizyjne (właściwie to telewizor sam je wyszuka).

    Sony KD-55XG9505 – Design

    Sony KD-55XG9505 to odpowiednio elegancki telewizor. Głębokość obudowy osiąga 6,9 cm, co jest niezłym wynikiem. Ramki wokół ekranu cienkie. Całość w moim odczuciu psują masywne nóżki boczne. Dzięki temu, że są dość długie, optycznie wyszczuplają obudowę, ale i tak wolałbym coś bardziej minimalistycznego.

    Mimo wszystko Sony KD-55XG9505 będzie bardzo dobrze prezentował się w nowoczesnym salonie. Zawsze możesz go też zawiesić na ścianie, bo daje taką opcję.

    Czy warto kupić telewizor Sony KD-55XG9505?

    Tak, ale najlepiej z profesjonalną kalibracją. Po niej Sony KD-55XG9505 staje się jeszcze bardziej wszechstronny. Nadaje się przy tym do gier i kusi płynnie działającym systemem Android z ogromnymi zasobami. Ranking telewizorów 55 cali często przedstawia modele o podobnej specyfice.

    Zobacz najniższe ceny tego telewizora:

    Ocena dla Sony KD-55XG9505:

    Ocena 4,5 prorankingi

    Sony KD-55XG9505 – Dane techniczne

    Specyfikacja Sony KD-55XG9505 to coś dla osób, które są zdecydowane na jego zakup. Warto czasem poznać kilka niuansów, jak np. dokładne gabaryty sprzętu.

    • Przekątna: 55 cali / 123 cm
    • Rozdzielczość generowanego obrazu: 4K UHD, 3840 x 2160 px
    • Matryca: VA
    • HDR: tak, Dolby Vision, HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma)
    • Częstotliwość odświeżania: 120 Hz
    • Funkcje obrazu: 4K X-Reality PRO, czujnik oświetlenia zewnętrznego, TRILUMINOS Display, Live Colour, X-tended Dynamic Range PRO, Super Bit Mapping 4K HDR, System Precision Colour Mapping, object-based HDR remaster, Processor X1 Ultimate, X-Motion Clarity
    • System Smart TV: tak, a do tego funkcje Google Play Store, TV SideView, Chromecast
    • HDMI: 4
    • USB: 3
    • Ethernet: Tak
    • Montaż na ścianie: Tak, VESA 300×300 mm
    • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth, Miracast
    • Głośniki: 2 x 10 W
    • Roczne zużycie prądu: 201 kWh
    • Wymiary z podstawą (sz. x wys. x gł.): 122,8 x 77,6 x 27,4 cm
    • Wymiary bez podstawy (sz. x wys. x gł.): 122,8 x 70,9 x 6,9 cm
    • Kod EAN: 4548736095540
    • Akcesoria w zestawie: baterie do pilota, podstawa, instrukcja obsługi w języku polskim, karta gwarancyjna, pilot z obsługą głosową

    Sprawdź zestawienia TV:

    Oceń publikację
    [Głosy: 5 Średnia: 4.2]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments