W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Sony KD-65XG7096 – Opinia, test, recenzja

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Sony KD-65XG7096 to największy przedstawiciel swojej serii, którego ekran ma przekątną wynoszącą 65 cali. Ale z drugiej strony nie jest to sprzęt wybitnie zaawansowany technologicznie – pracuje na matrycy LCD LED typu IPS. Nie kosztuje jednak fortuny w stosunku do wielkości ekranu. Warto więc bliżej go poznać. Być może to dobra propozycja na Twój nowy telewizor? Sprawdźmy wspólnie!

Telewizor Sony KD-65XG7096 test, recenzja, opinia

Spis treści:

    Sony KD-65XG7096 na 65 calach generuje obraz 4K Ultra HD, czyli dużo bardziej szczegółowy niż Full HD (które swoją drogą poprawia, o czym zresztą wspomnę). Ale już teraz powiem, że nie jest to telewizor dla wszystkich. Udowodni to moja ocena jakości obrazy oraz głównych funkcji. Przejdźmy więc do konkretów, które zawarłem w subiektywnej opinii o telewizorze Sony KD-65XG7096.

    Sony KD-65XG7096 – Jakość obrazu

    Nie ma tu nic wybitnego, przynajmniej patrząc na specyfikację. Na pochwałę zasługuje jedynie bezpośrednie podświetlenie Direct LED. Lepiej radzi sobie od Edge LED, choć nie jest to też poziom znany z droższych i wyższych serii od Sony. Znajdą się wciąż pewne nierównomierności w podświetleniu, ale nie powinny nikogo irytować – widać je w zasadzie na jednolitej i jasnej planszy testowej.

    Typ matrycy? LCD IPS. Od razu rodzi to obawy o głębię czerni – a raczej jej brak. I są uzasadnione. Za dnia, lub też przy mocniejszym świetle zewnętrznym, braki w głębi czerni nie rzucają się tak mocno w oczy. Gorzej wieczorami, gdy zgasisz światło. O ile wszystko jest dobrze widoczne, tak czerń nie zachwyci wytrawnego kinomana, to nie ten poziom.

    Wygaszanie strefowe działa przeciętnie, choć nieco ratuje sytuację. Oprócz tego nie widzę bardziej przydatnych technologii, które wsparłyby natywną wartość kontrastu. W opcjach znajdziesz jedynie dynamiczne zwiększanie kontrastu, które radzę przetestować.

    Dużo lepiej jest z jasnością. Luminancja zapewnia sporo detali w bieli, choć włączenie HDR nie powoduje efektu wow. Kwestia gustu i wymagań, czy ktoś zobaczy wyraźniejszą różnicę na plus.

    Mocniejszą stroną są kolory. Nie za blade, a dość żywe i nieźle odwzorowane. W tej cenie można się już przyczepić do braków w pokryciu filmowej palety czy kilku przekłamań odnośnie barw, ale prawda jest taka, że większości się spodobają. Bo nie brak im natężenia. To efekt TRILUMINOS Display i technologii Live Colour. Piękne krajobrazy z filmów przyrodniczych, twarze aktorów, zachody słońca – sceny tego typu niejednokrotnie dadzą Ci satysfakcję z zakupu Sony KD-65XG7096.

    No i seanse filmowe ze znajomymi czy rodziną mają jak najbardziej sens. O co mi chodzi? O kąty widzenia. Są bardzo dobre, to w końcu IPS, i to nie byle jaki. Kolory nie ulegają zbyt szybko degradacji, można śmiało oglądać cyfrowe treści, nie będąc idealnie na wprost ekranu.

    Płynność ruchu spoczywa na 60 Hz odświeżania. Najlepsze telewizory 65 cali często oferują jednak te 120 Hz. Oprócz tego jest upłynniacz Motionflow XR 400 Hz. Problem z nim taki, że albo nie wyeliminuje do końca smużenia, albo spowoduje efekt opery mydlanej, czyli nienaturalnego przyspieszania animacji. Sony KD-65XG7096 nie zadowoli więc wszystkich pasjonatów oglądania sportu, bo właśnie ten rodzaj treści jest podatny na smużenie, a opiniowany telewizor nie do końca sobie z tym radzi.

    Żeby nie kończyć smutniejszym akcentem, wspomnę jeszcze o jednym udogodnieniu, choć bardzo standardowym dla telewizorów 4K. Chodzi o skalowanie (technologia 4K X-Reality PRO). Efekt? Podnoszenie ostrości i ogólnej szczegółowości dla niższych standardów niż 4K. Obraz Full HD powinien więc wyglądać lepiej, a to ważne w przypadku 65 cali – chyba że cały czas będziesz oglądał wyłącznie 4K.

    Ranking telewizorów 65 cali – zwycięzca

    Panasonic TV-65Z95A

    Sony KD-65XG7096 – Funkcjonalność

    Sony KD-65XG7096 jest rzecz jasna telewizorem Smart TV. Daje szybki dostęp do Netflixa oraz YouTube. Obie te usługi mają swoje własne przyciski na pilocie z zestawu. Jest też przeglądarka internetowa, ale zabrakło wyszukiwania głosowego czy chociażby możliwości podłączenia myszki i klawiatury. A to zwiastuje, że taki niesamowicie Smart ten telewizor nie jest, prawda?

    Niestety prawda. System to Linux, a platforma autorska i mocno okrojona. Telewizor oferuje 16 GB pamięci wbudowanej na różne aplikacje, ale zasoby nie są tu ogromne. Nie ma porównywania do Androida czy innych systemów. A i tak zdarzają się lagi. Ogólna responsywność Sony KD-65XG7096 jest mocno przeciętna.

    To efekt słabej platformy sprzętowej. W zasadzie mamy tu prosty procesor czterordzeniowy. Android chodziłby jeszcze wolniej, więc go zabrakło.

    Boli też, że oprócz Wi-Fi nie ma w zasadzie ciekawszych i bardziej przydatnych modułów łączności bezprzewodowej. Klonowanie obrazu w parze z wieloma urządzeniami będzie trudne lub niemożliwe. Wszystko opiera się na prostej funkcji udostępniania zdjęć i filmów – Photo Sharing Plus.

    Co jeszcze? Raczej standardowe rzeczy. Sony KD-65XG7096 pozwala nagrywać i odtwarzać z USB. Ale ta pierwsza opcja nie korzysta z podwójnego tunera, więc musisz oglądać treść, którą jednocześnie nagrywasz.

    Bravia Sync przyda się z kolei, gdy masz odtwarzacz lub sprzęt audio od Sony. Będzie wtedy możliwe sterowanie telewizorem i drugim urządzeniem za pomocą jednego pilota. Z funkcji typowo telewizyjnych jest przewodnik EPG – prosty i też nie za bardzo szybki.

    Funkcjonalność nie jest tu więc mocną stroną. Bardziej dla osób, które okazjonalnie oglądają YouTube lub są nastawione na Netflixa. Ale obecność tych usług to przecież absolutna podstawa w każdym Smart TV. Zabrakło wielu popularnych funkcji sieciowych i multimedialnych, a system jest ubogi. Mały plus za całkiem przyzwoity dźwięk – wsparty kilkoma udogodnieniami.

    Sony KD-65XG7096 – Złącza

    Opinia o złączach telewizora Sony KD-65XG7096 jest jak najbardziej pozytywna. 3 HDMI wystarczą, bo sprzęt nie ma potencjału, aby podłączać do niego masę sprzętu audio/wideo. A na coś od dźwięku, odtwarzacz i ewentualnie konsolę wystarczy.

    Są też 3 porty USB, Ethernet, złącze Common Interface dla dekoderów płatnych telewizji, cyfrowe wyjście optyczne oraz wyjście słuchawkowe, które nie jest wcale standardem u wielu znanych producentów telewizorów.

    Całość dopełnia zadowalający zestaw wbudowanych tunerów: DVB-T (MPEG-4), DVB-T2, DVB-S, DVB-S2, DVB-C, analogowy. Szybko i bez problemu wyszukasz stacje telewizyjne przy pierwszej konfiguracji.

    Sony KD-65XG7096 – Wygląd zewnętrzny

    Sony KD-65XG7096 nie wygląda niesamowicie prestiżowo. Oczywiście wielkość ekranu robi swoje. 65-calowy telewizor już na wstępie robi dobre wrażenie. Ale nie jest to model ultra smukły. Głębokość obudowy osiąga 8 cm, czyli przeciętnie jak na dzisiejsze standardy. Ramki wokół ekranu nie za grube, a jakość wykonania solidna.

    Szkoda, że za podstawę robią nóżki boczne. To zawsze mniej efektowne i praktyczne (bo i mebel musi być szeroki) od minimalistycznych i węższych podstaw. Druga sprawa, że nóżki w telewizorach z tej serii są w mojej ocenie wyjątkowo brzydkie. Polecam montaż na ścianie, bo jest możliwy (zgodnie z VESA 300×300 mm).

    Czy warto kupić telewizor Sony KD-65XG7096?

    Ostatecznie uważam, że Sony KD-65XG7096 powinien być ciut tańszy. Ale nie jest też tak, że to zły telewizor. Ma żywe kolory, dobre kąty widzenia i niezłą jasność. Zawodzi z czernią i nie zachwyca płynnością. W dodatku został mocno okrojony z funkcji sieciowych i nie ma Androida, a autorską platformę.

    Warto go kupić, gdy nastawiasz się np. na Netflixa czy płatną telewizję, a z telewizora korzystasz głównie za dnia (lub nie zależy Ci tak bardzo na smolistej czerni).

    Ocena dla Sony KD-65XG7096:

    Ocena 3,5 prorankingi

    Sony KD-65XG7096 – Dane techniczne

    Została już tylko specyfikacja Sony KD-65XG7096, z której wyczytasz kilka niuansów o nim.

    • Przekątna: 65 cali /164 cm
    • Rozdzielczość generowanego obrazu: 4K UHD, 3840 x 2160 px
    • Matryca: IPS
    • HDR: tak, HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma)
    • Częstotliwość odświeżania: 60 Hz
    • Funkcje obrazu: 4K X-Reality PRO, TRILUMINOS Display, Live Colour, Motionflow XR 400
    • System Smart TV: Linux, a do tego funkcje Photo Sharing Plus, sklep VEWD, Media Connect
    • HDMI: 3
    • USB: 3
    • Ethernet: Tak
    • Montaż na ścianie: Tak, VESA 300×300 mm
    • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi
    • Głośniki: 2 x 10 W
    • Roczne zużycie prądu: 220 kWh
    • Wymiary z podstawą (sz. x wys. x gł.): 146,3 x 90,9 x 33,6 cm
    • Wymiary bez podstawy (sz. x wys. x gł.): 146,3 x 84,5 x 8 cm
    • Kod EAN: 4548736095625
    • Akcesoria w zestawie: pilot, baterie do pilota, podstawa, instrukcja obsługi w języku polskim, karta gwarancyjna

    Sprawdź zestawienia TV:

    Oceń publikację
    [Głosy: 5 Średnia: 3.8]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments