W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Soundbar czy głośniki? Co lepsze?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  6

Soundbar czy głośniki lub bardziej rozbudowany zestaw stereo? To pytanie zadaje sobie wiele osób poszukujących nowego sprzętu grającego. Szczególnie pod kątem zastąpienia czymś lepszym wbudowanych głośników TV. W tym poradniku rozstrzygnę pojedynek soundbar vs. głośniki!

soundbar czy głośniki lub zestaw stereo - co lepsze

Spis treści:

  Zadając pytanie, co jest lepsze: soundbar czy głośniki, kluczowa nie jest jednoznaczna odpowiedź. Dlaczego? Ponieważ nie jest możliwa do udzielenia!

  Już teraz powiem, że sporo zależy od Twoich preferencji, geometrii pomieszczenia, a także budżetu i, co za tym idzie, klasy urządzenia. Obie kategorie pełne są przecież zróżnicowanego sprzętu grającego.

  Ale spokojnie, da się wyciągnąć ważne wnioski przy analizowaniu takiego pojedynku. I właśnie to uczyniłem. Przejdźmy do konkretów!

  Jakość dźwięku

  Najważniejsza sprawa w pojedynku soundbar czy głośniki, prawda? Problem w tym, że ocena jakości dźwięku jest subiektywna. Zależy od wielu czynników: Twoich wymagań, budżetu, jaki jesteś w stanie przeznaczyć, a także cyfrowych treści, które oglądasz bądź słuchasz.

  Ale skoro konstrukcje soundbarów i głośników tak się od siebie różnią, to musi to mieć jakiś wpływ na dźwięk, prawda?

  Prawda! Soundbar zawsze będzie ograniczony przez wielkość zastosowanych przetworników. Wysokotonowe i średniotonowe głośniki są w nim zamknięte i stosunkowo małe.

  A z głośnikami masz pełną swobodę. Dosyć, że dostosujesz ich liczebność, to możesz wybierać spośród przeróżnych konstrukcji o różnym potencjale.

  Wysokiej klasy zestaw stereo zawsze zagra lepiej niż listwa audio, nawet taka z rankingu soundbarów. Dźwięk będzie jeszcze czystszy, bardziej dynamiczny i z idealnie rozłożoną częstotliwością. Druga sprawa, że to może swoje kosztować i wymagać perfekcyjnego dobrania elementów zestawu.

  Ranking soundbarów – zwycięzca

  Samsung HW-Q990C

  Przestrzenność dźwięku

  Znów wygrywa zestaw głośników. Jest to naturalne, bo soundbary w jednej horyzontalnej listwie skrywają głośniki różnego typu i o ograniczonej wielkości, o czym już wspominałem. Owszem, subwoofer jest osobny i wolnostojący, lecz odpowiada wyłącznie za niskie tony.

  Przy prawidłowym rozmieszczeniu zestawu głośników w sposób bardziej fizyczny otoczysz się dźwiękiem. Nie będzie to jedynie iluzja polegająca na odbijaniu dźwięku od ścian. A to robi ogromną różnicę w odbiorze.

  Istnieje tu jednak pewna furtka dla soundbarów…

  Ten sprzęt cały czas się rozwija pod kątem technologii i rozwiązań konstrukcyjnych, które potęgują przestrzenność brzmienia.

  Jednym z takich rozwiązań jest Dolby Atmos, czyli dodatkowe głośniki w listwie skierowane do góry, odbijające dźwięk od sufitu. Ta technologia pojawia się nie tylko w modelach absolutnie premium. Wystarczy wiedzieć, jaki soundbar do 2000 zł wybrać. Już do tej kwoty dostaniesz listwę audio z DA.

  Jeszcze skuteczniejsze są głośniki surround dołączane do soundbara – ale to przecież rozwiązanie idące w stronę zestawu głośników! Nie każdy chce kupić soundbara po to, aby głowić się nad rozmieszczeniem dodatkowych głośników tylnych, prawda?

  Podsumowując, nawet niewielki zestaw głośników ma większe możliwości w przestrzenności niż soundbar. A bardziej rozbudowany zestaw stereo miażdży już pod tym względem listwy audio.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Łatwość ulokowania sprzętu

  Wszystko zależy do tego, ile elementów wchodzi w skład zestawu głośników. Dwa aktywne głośniki (nie wymagające do pracy nic więcej) nie będą przecież trudne w ulokowaniu – nawet w małym pokoju.

  Ale ogólnie biorąc… w tym punkcie uznaję za zwycięzcę soundbara. Zresztą za to samo dostał plusa w pojedynku soundbar czy kino domowe. To w końcu płaska belka, którą zwykle bez trudu zamontujesz na ścianie wraz z telewizorem lub ustawisz na stoliku RTV bądź komodzie.

  A subwoofer z zestawu nie jest jakoś bardzo wymagający co do miejsca, w którym ma się znajdować. Położysz go gdzieś w rogu i da radę w dostarczaniu Ci niskich tonów dobrej jakości. Do tego nie potrzebuje podłączenia do listwy, a jedynie do prądu.

  Zestaw głośników wymaga bardziej specyficznego ulokowania. Musisz wziąć pod uwagę odległość od ścian, swojego stanowiska odsłuchu, jak i źródła cyfrowej rozrywki, czyli zapewne telewizora.

  Niektóre głośniki są też dość duże, a gdy będzie ich wiele… istnieje większe ryzyko, że zaburzą estetykę pomieszczenia, zmuszając Cię do małego przemeblowania. Innym problemem, przy bardziej liczebnych zestawach, jest masa dodatkowego okablowania. To potrafi wkurzać!

  Soundbar sam w sobie jest elegancki, bo czy można skonstruować brzydką belkę audio? Nawet tanie modele wyglądają zazwyczaj stylowo. Niosą za sobą minimalizm, co pasuje do wielu nowocześnie wystrojonych salonów.

  Geometria pomieszczenia

  Jest to niejako ciąg dalszy poprzedniego punktu w pojedynku soundbar czy głośniki. I tym razem wygrywają głośniki!

  Dlaczego?

  Ponieważ głośniki mają gdzieś geometrię pomieszczenia. Przynajmniej w porównaniu do soundbarów. Jeżeli dobrze się nimi otoczysz, zagwarantujesz sobie przestrzenny dźwięk jak należy.

  A soundbary? One z kolei nie cierpią otwartych pomieszczeń. Muszą odbijać fale dźwiękowe w równych odległościach od obu ścian. Jeżeli z jednej strony masz otwarty salon lub jakkolwiek ustawienie belki audio powoduje asymetryczność… to lipa. Nie wykorzystasz pełnego potencjału urządzenia.

  Chyba że ma jakąś lepszą funkcję korekcji pomieszczenia, ale to wciąż nie tak często spotykane.

  Funkcjonalność

  Tutaj większość osób od razu postawi na zwycięstwo soundbarów. Ale czy aby na pewno są w tym dużo lepsze?

  Nie do końca. Coraz częściej wychodzą głośniki wyposażone w masę funkcji sieciowych i modułów łączności bezprzewodowej.

  Wi-Fi, Bluetooth, dedykowane aplikacje mobilne, radia internetowe, serwisy streamingowe, a do tego kompatybilność z rozwiązaniami typu multiroom – jest tego już pełno i wcale nie trzeba wydawać fortuny, żeby znaleźć głośniki z takimi funkcjami.

  Mimo wszystko, tak uogólniając, postawię w tym punkcie pojedynku na soundbary. Dlaczego? Ponieważ bywają bardzo funkcjonalne również w niskich segmentach cenowych. Jest w ich przypadku łatwiej spotkać szereg funkcji sieciowych. Potwierdza to materiał o tym, jaki soundbar do 1000 zł wybrać.

  Niektórzy producenci głośników olewają takie udogodnienia – ich kosztem skupiają się na jakości dźwięku. A soundbar bez funkcji sieciowych to beznadziejny soundbar. Producenci o tym wiedzą i nawet w niskich cenach wdrażają różne bajery.

  Zobacz też: Soundbar czy miniwieża?

  Konfiguracja

  Konfiguracja w przypadku soundbarów jest banalna. Szybko wszystko podłączysz i ustawisz. A jak jest z głośnikami? Różnie. Znów zależy to od liczebności zestawu.

  Powiedziałbym jednak, że w tym punkcie pojedynku soundbar czy głośniki mamy remis. Jeżeli głośników nie ma zbyt dużo i nie będą podłączane do amplitunera czy jakiegoś wzmacniacza (i tego nie wymają do pracy, więc są typu aktywnego), to nie sprawią Ci problemów przy konfiguracji.

  Co innego przy rozbudowanym zestawie stereo z pasywnymi głośnikami. W tym przypadku czasem można przeklnąć kilka razy pod nosem.

  Cena

  Na głośniki możesz zwiększać budżet do kosmicznych kwot. Rozbudowywać zestaw z 2 elementów do ponad 10. I jest przy tym sporo kolejnych poziomów, na których ogólne możliwości akustyczne wzrastają.

  A soundbary? W mojej ocenie nie ma co wydawać na belkę audio więcej niż 3000 zł. Robi się to wtedy nieopłacalne. Myślisz, że listwy audio za 10000 zł pokonają ograniczenia swojej konstrukcji? Chyba jedynie za pomocą dodatkowych głośników w zestawie! I sens tego, czy warto kupić soundbar, jeszcze bardziej się zaciera.

  Wniosek jest tu taki, że przy niskich wymaganiach i budżecie soundbar może okazać się bardziej opłacalny. Dobrze wygląda, jest prosty w podłączeniu i konfiguracji, a przewyższy wbudowane pierdziawki telewizora.

  Ale gdy budżet wzrasta do kilu tysięcy złotych, postaw na głośniki, a najlepiej bardziej rozbudowany zestaw stereo z jakimś konkretnym wzmacniaczem, amplitunerem itp.

  Druga sprawa, że nie dostaniesz na tacy idealnego rozwiązania (jeżeli chodzi o stereo wyższej klasy). Będziesz musiał poszperać po forach, na których wypowiadają się pasjonaci sprzętu audio, a następnie samemu dobrać poszczególne komponenty. Tylko to da Ci pewność najlepiej przeznaczonych pieniędzy. Zakup soundbara jest dużo łatwiejszy.

  Soundbar czy głośniki lub zestaw stereo – werdykt

  Podsumujmy krótko cechy soundbarów i głośników:

  • Najlepszym rozwiązaniem pod względem jakości brzmienia jest zestaw stereo. Ale wcale nie dla każdego! To opcja dla melomanów (a tym bardziej audiofilów), którzy nie tylko oglądają filmy, ale też słuchają sporo muzyki różnego rodzaju. Głośniki dają lepsze możliwości co do jakości brzmienia i jego przestrzenności.
  • Soundbar jest z kolei najprostszym rozwiązaniem w celu zastąpienia wbudowanych głośników telewizora. Nie musi być drogi, aby je wyraźnie przebić. Jest łatwy w konfiguracji, nie zajmuje dużo miejsca i nie niesie za sobą masy okablowania. Wymaga natomiast symetrycznego pomieszczenia bez większych przeszkód na drodze odbijania dźwięku od ścian.

  Kiedy kupić soundbar, a kiedy głośniki?

  • Jeżeli szukasz sprzętu audio pod kątem oglądania telewizji, a nie masz przy tym audiofilskich wymagań i cierpliwości do kompletowania zestawu audio, to soundbar okaże się optymalny. Przy okazji idealnie wkomponuje się w minimalistyczny salon.
  • Jeżeli lubisz rozbudowywać zestaw sprzętu grającego, masz na ten temat wiedzę lub chcesz ją zdobyć, a w dodatku słuchasz także muzyki różnego gatunku, to głośniki będą lepsze. Nie są ograniczone swoją konstrukcją. Dają dużą swobodę w doborze komponentów zestawu stereo. Gdy wzbogacisz je o wzmacniacz czy amplituner, uzyskasz nieporównywalnie lepsze brzmienie.

  Jak widzisz, i soundbar, i dwa głośniki aktywne, i bardzo rozbudowany zestaw stereo są optymalne w określonych sytuacjach. Ale teraz już doskonale wiesz, od czego to zależy.

  Podstawą jest więc dobre dostosowanie sprzętu pod swoje wymagania, budżet oraz geometrię pomieszczenia oraz dostępne w nim miejsce.

  Pamiętaj, że jeśli masz jakieś pytania lub zakupowe dylematy, to skorzystaj z sekcji komentarzy. Postaram się szybko pomóc!

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  6 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Michał
  1 rok temu

  Czy można rozbudować sound bar nowy b550 Samsung. Jest 2.1 i w jakiś sposób zrobić z tego sprzęt 5.1? Pozdrawiam

  Andrzej
  2 lat temu

  Zamierzam kupić soundbar JBL bar 2.0 all in one lub JBL x tream 3, mam dylemat ponieważ soundbar podłączył bym do monitora ponieważ nie mam w nim wbudowanych głośników a przy zakupie głośnika niemiałbym takiej możliwości, nagłośnienie chcę kupić do słuchania muzyki, oglądania i głosu z gier, przeważająca funkcją będzie słuchanie muzyki. Co wybrać ewentualnie coś innego?

  Jerzy
  3 lat temu

  Mam problem, kupiłem telewizor tcl 50C715qlet, telewizor jest o key, tylko ja mam problem bo mam gorszy słuch i nie zawsze rozumie wygłaszane testy.. Czy byłby Pan tak dobry i podpowiedział mi jak mogę poprawić odbiór audialny tego telewizora. Chodzi mi także o koszty. Jezcze raz proszę o pomoc. Z góry dziękuję.