Soundbar czy kino domowe? Sprawdź, co będzie dla Ciebie lepsze!

co będzie lepszym wyborem soundbar czy kino domowe

Spis treści:

  Nawet dość kosztowne i nowoczesne telewizory często dostarczają dźwięk niskich lotów. Powstaje więc pytanie, co można z tym zrobić? Prędzej czy później trafisz na takie kategorie, jak np. soundbary czy kina domowe. Ten tekst wyjaśni Ci, co w Twoim przypadku lepiej się sprawdzi i zagra.

  Wieczorne seanse filmowe, oglądanie meczu ulubionej drużyny, koncerty, Netflix, YouTube – cyfrowych treści jest sporo do wyboru. Kluczowa jest jakość generowanego obrazu, na którą wpływa masa parametrów. Producenci telewizorów wciąż serwują nam coraz to skuteczniejsze rozwiązania i technologie.

  Pewna stagnacja dotyka jednak jakości dźwięku. Ba, wraz z coraz smuklejszymi konstrukcjami komponenty audio mają pewne ograniczenia. W efekcie dźwięk jest często plastikowy, właściwie pozbawiony tonów niskich lub ze słabymi tonami średnimi, przez które nie zawsze dobrze usłyszysz dialogi w filmach. Cóż z tym zrobić? Pomyśl nad alternatywą dla wbudowanych głośników telewizora.

  Soundbar polk audio magnifi max sr

  Soundbar czy kino domowe, czyli masa dylematów

  Sprawa pozornie wydaje się prosta do rozstrzygnięcia. Przecież oba urządzenia, a raczej zestawy urządzeń, służą do generowania lepszego dźwięku, często przestrzennego.

  Porównanie soundbarów z kinami domowymi jest jednak ciężką sprawą. To sprzęt o zupełnie innej charakterystyce. Nie szukając daleko, podobnie jest z porównaniem telewizorów i projektorów. Niby nadrzędne zadanie takie samo, ale podejście do tematu zupełnie inne.

  Tak najogólniej, to najwięcej zależy od Twoich wymagań, pomieszczenia, w którym ma znajdować się nowy sprzętu audio, no i oczywiście samego budżetu. Na obu rynkach jest bardzo szeroki wybór, dzięki czemu dobierzesz urządzenie pod swoje preferencje. Jest też jednak masa haczyków i marketingowej papki. Ranking soundbarów i zamieszczony tam poradnik sporo zdradzają na ten temat – przynajmniej w przypadku list dźwiękowych.

  Przeanalizuj jednak zalety i wady obu rozwiązań. Będzie to już spory krok w celu ustalenia zwycięzcy w pojedynku soundbar vs kino domowe.

  Mocne strony soundbarów

  • Można je spokojnie nazwać urządzeniami audio all-in-one, gdyż pod niepozorną listwą skrywa się zestaw głośników ułożonych w pozycji horyzontalnej. Są one w zdecydowanej większości przypadków średniotonowe i wysokotonowe. Dzięki temu oszczędzasz sporo miejsca i nie potrzebujesz długich metrów okablowania do sprzętu audio.
  • W zestawie znajdziesz zwykle aktywny i bezprzewodowy subwoofer, który wystarczy podłączyć do gniazdka elektrycznego, aby sparował się z jednostką centralną. Dostajesz więc do dyspozycji potężniejsze tony niskie – przynajmniej porównując do głośników wbudowanych w TV.
  • Jakość dźwięku? Jeżeli chodzi o ten stereo, to w zdecydowanej większości przypadków będzie lepiej niż u głośników telewizora. Sporo jednak zależy od budżetu. Nie oczekuj cudów od produktu za 500-1000 zł. Z drugiej strony modele za kilka tysięcy przeciętnemu Kowalskiemu zapewnią znakomite doznania audio. Należy przy okazji wiedzieć, jak wybrać soundbar, aby dobrze grał.
  • Soundbary mają czasem w zestawie dodatkowe elementy, jak np. niewielkie kolumny tylne (surround), które potęgują wrażenia przez lepszą przestrzenność dźwięku.
  • Nawet sam soundbar niekiedy nie potrzebuje kabla do współpracy z Twoim telewizorem. Brak sterty dodatkowego okablowania uznałem za przewagę belek audio nawet w pojedynku soundbar czy miniwieża.
  • Nie musisz się głowić nad skrupulatnym doborem każdego głośnika czy kolumny. Dostajesz bowiem gotowy zestaw do natychmiastowego użytku. Szybka instalacja, pilocik w dłoń i delektujesz się lepszym dźwiękiem. Oczywiście kina domowe bywają zestawami kompletnymi, ale nie zawsze tak jest. Za to samo listwy audio dostały plusa w pojedynku soundbar czy głośniki.
  • Nie musisz także przygotowywać jakoś bardziej swojego salonu, pokoju czy sypialni. Soundbary są zwykle niewielkie i bardzo smukłe. Wystarczy je umiejscowić pod telewizorem, choć nie tylko, bo często istnieje możliwość zamontowania listwy dźwiękowej na ścianie. Zawsze możesz zajrzeć do poradnika o tym, gdzie najlepiej ustawić soundbar. Poznasz więcej szczegółów na ten temat.
  • Obsługa to prosta sprawa. Pomaga w tym dołączony w zestawie pilot. Zazwyczaj jest poręczny i niewielki. Nie ma masy przycisków, a jedynie te najważniejsze.
  • Złącza czy moduły łączności bezprzewodowej nie zawodzą. Dostajesz do dyspozycji właściwie zawsze HDMI, czasem HDMI ARC. Nawet tanie modele są wyposażone w Bluetooth czy Wi-Fi, czyli popularne moduły łączności bezprzewodowej.
  • Soundbary są, przynajmniej moim zdaniem, po prostu ładne. Czarne, stylowe, eleganckie belki – takie urządzenia widzi się w ofertach producentów. Ciężko coś w tym aspekcie zepsuć. Soundbar upiększy więc dodatkowo Twój salon.

  Przeczytaj też: Czemu soundbary stały się popularne?

  Soundbar lg las655

  Słabe strony soundbarów

  • Podstawowa kwestia to znów sama jakość dźwięku. Niewymagający użytkownicy będą pewnie z większości takich urządzeń zadowoleni. Zapaleni melomani już gorzej. Nie ma co nawet wspominać o audiofilach. Oni nawet nie spojrzą na belki audio. W przypadku tańszych soundbarów mamy do czynienia jedynie z lepszą głośnością, no i jakimikolwiek tonami niskimi. Dźwięk nie ma tej głębi, prawdziwych kinowych doznań. Sprawa jest jednak wciąż mocno indywidualna.
  • Przestrzenność dźwięku? Bardzo ciężko ją osiągnąć za pomocą listwy dźwiękowej. Nie da się bowiem zapewnić prawdziwej przestrzenności w przypadku tak skromnego zestawu urządzeń audio. Co prawda, powstają unikalne konstrukcje, w zestawach zawierane są dodatkowe kolumienki, ale to wciąż dla wielu osób mało. Druga sprawa jest taka, że dopiero bardzo drogie soundbary potrafią rzeczywiście zagwarantować niezłą przestrzenność. W cenie poniżej 3000 zł ciężko o nią. W przypadku budżetu na poziomie 5000-7000 zł korzystniej rzeczywiście bawić się w kompletowanie elementów kina domowego. Będzie to bardziej opłacalne, bo zagra lepiej. Przestrzenność, a raczej jej ogólny brak, wypomniałem także w artykule o tym, czy warto kupić soundbar. Zajrzyj również do niego.
  • Soundbary nadają się zwykle do niewielkich pomieszczeń, choć w cenie około 3000 zł są konstrukcje, w przypadku których producent zapewnia o radzeniu sobie w salonach nawet do 50m2. Takie pomieszczenie nie powinno mieć jednak prześwitów, bo dźwięk musi się od czegoś równomiernie odbijać, żeby Cię “otoczyć”. Jeżeli wiesz, co to jest soundbar i jak działa, to pewnie zdajesz sobie z tego sprawę.
  • Najlepiej, jakby Twój pokój czy salon w ogóle stał pusty i skrupulatnie odizolowany od reszty pomieszczeń. Przestrzenność opiera się tu bowiem głównie na odbijaniu dźwięku od ścian czy sufitu i otaczaniu Cię nim. Wszelka asymetryczność zaburza ten efekt.

  Mocne strony kin domowych

  • Na pierwszy plan wychodzi jakość dźwięku i przestrzenność. Zestawy 5.1 lub 7.1 przewyższają 2.1 czy 3.1 i rzeczywiście zapewniają prawdziwy dźwięk przestrzenny. Poczujesz się jak w kinie. Ba, czasem poczujesz się, jakbyś znajdował się w samym filmie i stał obok głównego aktora. Możliwości w tym aspekcie nie są tak ograniczone, a sam dźwięk bywa krystalicznie czysty, pełen detali. Pełnowymiarowe kino domowe będzie najbliżej prawdziwych kinowych doznań.
  • Uzyskujesz dużo większe pole manewru w doborze poszczególnych elementów. Oczywiście, są w sklepach gotowe i w pełni kompletne zestawy kin domowych, czasem nawet bardzo rozbudowane, ale zawsze można też samemu coś wykombinować. Wtedy idzie się już w kierunku sprzętu Hi-Fi. Trzeba zauważyć, że soundbary były systemami zamkniętymi z bardzo niskim poziomem naszej ingerencji.
  • Lepsze kina domowe spokojnie można uznać za profesjonalny sprzęt audio do domu. Melomani są nimi często zachwyceni, a audiofile… oni to dopiero mają zabawę. Testują różne konfiguracje sprzętu, systemów wielokanałowych, czy kombinują z ich położeniem itd. To wszystko kosztuje i wymaga więcej czasu, czytania, wdrażania się w temat. Niektórzy wydają nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych na taki sprzęt, żeby uzyskać niespotykane dotąd efekty audiowizualne.
  • W markowych kinach domowych znajdują się amplitunery, wzmacniacze czy amplitunery AV, czyli połączenie obu tych urządzeń. Nazywa je się też po prostu amplitunerami kina domowego. W przypadku soundbarów nie ma takich bajerów. Jedynie wzmacniacze są wbudowane, ale i tak dość niskiej jakości. Kina domowe to też odtwarzacze cyfrowych treści, czyli DVD lub Blu-ray.
  • Godne uwagi kina domowe powinny też oferować nieco inny materiał wykonania niż plastik niskiej jakości. Osoby obeznane w temacie doskonale wiedzą, jakie są atuty drewnianych konstrukcji. Na rynku tych urządzeń jest w każdym razie większy wybór w tym aspekcie.
  • Takie zestawy są wręcz stworzone do większych pomieszczeń. Nie są też tak bardzo zależne od ich struktury jak soundbary czy speakerbary. Oczywiście, zawsze akustyka wiąże się jakoś z przestronnością wnętrza. System nagłośnieniowy potrzebuje miejsca, żeby pokazać swoje możliwości i pazur.
  • Są na rynku kina domowe o mniejszej ilości elementów lub o mniejszych gabarytach. Stanowią niejako kompromis i ciekawą alternatywę dla soundbarów, choć niosą za sobą ograniczenia wynikające z braku pewnych komponentów.

  rozbudowane kino domowe

  Słabe strony kin domowych

  • Przeznaczysz na nie więcej miejsca. To raczej oczywiste, ale nie każdemu będzie pasowało. Im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej zabudujesz w nim siebie poprzez większą liczbę sprzętu audio.
  • Więcej elektroniki to więcej kabelków. Właściwie umiemy do tego przywyknąć, bo w dzisiejszych czasach mamy masę przeróżnych urządzeń elektronicznych w domu, które do działania potrzebują stałego źródła zasilania. W porównaniu z soundbarami wypada to jednak gorzej.
  • Jeżeli chcesz uzyskać naprawdę dobrą przestrzenność dźwięku, to musisz trochę się pobawić z odpowiednim rozmieszczeniem kolumn i innych elementów kina domowego. Dla jednych będzie to frajda, a dla innych męcząca czynność wymagająca dokształcenia się w kwestii optymalnego rozmieszczenia komponentów kina domowego.
  • Sterowanie tym wszystkim, moim zdaniem, jest intuicyjne, ale są osoby, które w niektórych przypadkach irytują się koniecznością przedzierania przez wiele ustawień. Sterowanie soundbarem jest zazwyczaj łatwiejsze.

  Soundbary czy kina domowe – ostateczny werdykt

  Zauważyłeś, że mało było o cenach? Przyjęło się, że wadą kin domowych są wyższe ceny. Cóż jednak z tego, skoro tanie soundbary dużo nie zmieniają w kwestii samej jakości dźwięku względem wbudowanych głośników TV?

  Listwy audio są często tanią alternatywą, która kusi, a i być może rynek tych urządzeń w przyszłości mocno się zmieni. Producenci mogą z czasem wymyślić nowe patenty na poprawę dźwięku stereo i samej przestrzenności. Dodatkowe głośniczki surround już są jakimś krokiem.

  Jest też coś takiego jak stosunek ceny do jakości, i to właśnie taki aspekt trzeba bardziej brać pod uwagę niż samą cenę. Im soundbar jest droższy, tym staje się mniej opłacalny względem kina domowego i sprzętu Hi-Fi. Przynajmniej obecnie. High-endowe soundbary potrafią sporo, ale w tej samej cenie uzyskasz lepsze możliwości akustyczne w przypadku kin domowych czy samodzielnego wybierania komponentów domowego zestawu audio/wideo. W większym budżecie kino domowe z konkretniejszym źródłem dźwięku zagra lepiej niż listwa dźwiękowa.

  Jeżeli dysponujesz niewielkim budżetem i koniecznie uparłeś się na zakup alternatywy dla wbudowanych głośników TV, to polecę z kolei soundbar, bo najtańsze kina domowe zabiorą więcej miejsca, a nie zdeklasują belek grających, choć to wszystko też jest dyskusyjne.

  Jednoznaczna odpowiedź na pytanie postawione w tytule jest trudna. Nie potrafię z ręką na sercu powiedzieć Ci, że któryś z tych sprzętów jest zdecydowanie lepszym wyborem, bo sprawa jest mocno indywidualna. Soundbary stały się strasznie komercyjne, są wpychane na każdym kroku – i tym samym odsyłają na bok kina domowe.

  Co, jakby ktoś przystawił mi lufę do skroni i kazał odpowiedzieć, co jest lepsze? Powiedziałbym pewnie, że jednak kino domowe, ale najlepiej wykonane z czegoś lepszego niż plastik, a także kompletowane po swojemu – następnie zacząłbym w obliczu śmierci edukować napastnika, że nie jest to takie oczywiste i żeby przeczytał ten tekst. Mam jednak dla Ciebie krótką ściągę, co i kiedy lepiej nabyć. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę najważniejsze okoliczności i według nich dokonać ostatecznego wyboru tego, co będzie lepsze do telewizora, soundbar czy kino domowe. Oto moja analiza:

  Wybierz soundbar, jeżeli:

  • Rzadziej niż częściej korzystasz z cyfrowych treści.
  • Nie zależy Ci na niesamowitej jakości dźwięku stereo czy dźwięku przestrzennego.
  • Nie chcesz się bawić z nadmiarem kabli, skomplikowaną instalacją czy obsługą sprzętu audio.
  • Nie masz miejsca na większy sprzęt lub po prostu masz małe pomieszczenie, które nie wykorzysta potencjału bardziej rozbudowanych zestawów.
  • Szukasz rozwiązania na szybko, aby zastąpić totalnie tragiczne głośniki telewizora.
  • Szukasz relatywnie najtańszego rozwiązania, żeby zastąpić czymś sensowniejszym „pierdziawki” TV.
  • Brakuje Ci tonów niskich, ale nie chcesz wydawać fortuny.
  • Urządzenie audio chcesz łatwo przenosić do innego pomieszczenia lub brać ze sobą np. na prezentacje.
  • Planujesz podłączenie soundbara np. do komputera, zamiast typowych głośników komputerowych. Większość modeli daje przecież taką możliwość, a niektóre określa się już mianem… gamingowych.

  Wybierz kino domowe, jeżeli:

  • Przesiadujesz sporo przed telewizorem, konsolą czy innym źródłem cyfrowych treści i zależy Ci na jak najlepszej jakości oraz przestrzenności dźwięku.
  • Już jesteś zapalonym melomanem z aspiracjami na wymagającego audiofila, a Twoją główną rozrywką w wolnym czasie są cyfrowe treści.
  • Masz odpowiednio dużo miejsca na prawidłowe i optymalne rozmieszczenie głośników kina domowego, gdyż taki system wielokanałowy potrzebuje dostatecznie przestronnego pomieszczenia.
  • Nie interesują Cię wyłącznie filmy czy gry, ale także obsługa plików muzycznych w wysokiej rozdzielczości.
  • Zamierzasz rozbudowywać kiedyś domowy setup urządzeń audio/wideo i nie chcesz napotkać przy tym ograniczeń.
  • Oczekujesz amplitunera, odtwarzacza DVD/Blu-ray czy lepszego wzmacniacza.

  Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji, co do dylematu soundbar czy kino domowe. Sprawa nie jest wcale taka oczywista i powtórzę to jeszcze raz – bardzo dużo zależy od przestronności salonu czy pokoju, wymagań względem dźwięku, jak również budżetu. Każdy z nas ma też inne ucho, a różnica między przeciętnym Kowalskim a zapalonym audiofilem jest ogromna.

  Uogólniając wszelkie informacje, które Ci przekazałem:

  • Kino domowe daje potężniejszy dźwięk, zdecydowanie lepszą przestrzenność i większe możliwości w rozbudowie zestawu audio/wideo.
  • Soundbar to z kolei większa mobilność i prostota, ciekawa opcja dla mało wymagających użytkowników.

  Nigdy jednak nie wiadomo, kiedy Twoje oczekiwania co do sprzętu grającego pójdą w górę. Nikt przecież nie rodzi się raczej kinomanem czy audiofilem.

  Czasem warto więc zacząć od niedrogiego źródła dźwięku i kilku głośników, żeby z czasem rozbudowywać swoje królestwo sprzętu audio. Dylematy zakupowe będą się na początku mnożyć, ale najlepszy stosunek ceny do jakości właśnie tak się osiąga. Soundbary czy gotowe zestawy kin domowych to zawsze pewne kompromisy.

  Dobrze w każdym razie, że ktoś kiedyś wpadł na pomysł stworzenia grającej belki z plastiku. Jest to, moim zdaniem, fajna alternatywa dla innych urządzeń generujących dźwięk. Oby w przyszłości pojawiały się kolejne udogodnienia na rynku tych urządzeń – albo jakaś inna alternatywa.

  Niech moc dobrego dźwięku będzie z Tobą!

  [Głosów: 10   Average: 4.8/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  9 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Maciej
  1 miesiąc temu

  Witam,

  gratuluję wiedzy oraz rzeczowego opisu.

  Co powiesz o Soundbar JBL 9.1? Zastanawiam się nad jego zakupem, czy z systemem Dolby Atmos słuchanie np muzyki nie będzie zbyt uciążliwe?

  Mam salon około 24 metrów.

  Czy jest w cenie podanego JBL oferta z systemem audio, która była by od niego lepsza?

  Pozdrawiam

  Michał
  4 miesięcy temu

  Witam
  Art 1 klasa, ale mam pytanie czy przy salonie 35m2 soundbar się sprawdzi ??? Czy moze lepiej kino domowe.

  MICHAL
  6 miesięcy temu

  Cześć,

  dobry art!

  Zastanawiam się właśnie nad wymianą mojego 30 letniego wzmacniacza stereo z kolumnami jakich teraz używam przy tv na soundbar. Myślę nad połączeniem go z satelitkami i subem, ale nie wiem czy warto iść w jakąś technologię atmos, dts czy jak.
  Teram mam oled LG b9 i do niego podłączoną przystawkę apple TV, która robi za centrum multimedialne.

  Co w takim układzie byś polecił?

  MICHAL
  6 miesięcy temu

  Dzięki.

  Z tym atmosem to teraz wiele po prostu odbija dzwięk od sufitu bez konieczności instalowania głośników na suficie. No, ale to chyba sobie odpuszczę, bo sam rzadko oglądam, więc może nie być efektu.

  Zygmunt
  10 miesięcy temu

  Według mnie soundbar jest o wiele wygodniejszy. Zwłaszcza w mieszkaniu, sam już dawno wymieniłem kino domowe na Soundbar Philipsa i jestem zadowolony ze swojej decyzji. Nie wyobrażam sobie powrotu do klasycznego kina domowego.