W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Soundbar czy kino domowe? Co lepsze?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  9

Soundbary i kina domowe stanowią ciekawy sprzęt dla kinomanów oraz melomanów. Oba te urządzenia pokonują głośniki telewizora, ale… które z nich jest ostatecznie lepsze? Postanowiłem to rozstrzygnąć!

co będzie lepszym wyborem soundbar czy kino domowe

Spis treści:

  Wieczorne seanse filmowe, oglądanie meczu ulubionej drużyny, koncerty, Netflix, HBO GO, YouTube – masz sporo cyfrowych treści do wyboru. Jeżeli pragniesz poprawić jakość dźwięku, to zastąp głośniki telewizora soundbarem lub kinem domowym.

  Z tego artykułu szybko się dowiesz, co będzie dla Ciebie lepsze!

  Soundbar czy kino domowe – analiza zalet i wad

  Soundbary i kina domowe to sprzęt o zupełnie innej charakterystyce.

  Nie szukając daleko, podobnie jest z porównaniem telewizorów i projektorów. Niby nadrzędne zadanie takie samo, ale podejście do tematu odmienne.

  Ostatecznie kluczową rolę odgrywają Twoje preferencje, pomieszczenie oraz budżet.

  Przeanalizujmy więc wspólnie zalety i wady obu rozwiązań. Będzie to już spory krok w celu ustalenia zwycięzcy w pojedynku soundbar vs kino domowe.

  Soundbar czy kino domowe - Zalety - Infografika

  Ranking soundbarów – zwycięzca

  Samsung HW-Q990C

  Mocne strony soundbarów

  • Najlepsze soundbary to urządzenia audio all-in-one. Pod niepozorną listwą skrywa się zestaw głośników ułożonych w pozycji horyzontalnej. Są one w zdecydowanej większości przypadków średniotonowe i wysokotonowe. Dzięki temu oszczędzasz sporo miejsca i nie potrzebujesz długich metrów okablowania do sprzętu audio.
  • W zestawie znajdziesz zwykle aktywny i bezprzewodowy subwoofer, który wystarczy podłączyć do gniazdka elektrycznego, aby sparował się z jednostką centralną. Dostajesz więc do dyspozycji potężniejsze tony niskie – przynajmniej porównując do głośników wbudowanych w TV.
  • Jakość dźwięku? Jeżeli chodzi o stereo, to w zdecydowanej większości przypadków będzie dużo lepszy niż ten dobiegający z głośników telewizora. Sporo jednak zależy od budżetu. Nie oczekuj cudów od produktu za 500 zł. Z drugiej strony, modele za kilka tysięcy przeciętnemu Kowalskiemu zapewnią znakomite doznania audio. Wliczają się w to dobre soundbary do 2000 zł.
  • Soundbary mają czasem w zestawie dodatkowe elementy, jak np. niewielkie kolumny tylne (surround), które potęgują wrażenia przez lepszą przestrzenność dźwięku.
  • Nawet sam soundbar niekiedy nie potrzebuje kabla do współpracy z Twoim telewizorem. Brak sterty dodatkowego okablowania uznałem za przewagę belek audio również w pojedynku soundbar czy miniwieża.
  • Nie musisz się głowić nad skrupulatnym doborem każdego głośnika czy kolumny. Dostajesz bowiem gotowy zestaw do natychmiastowego użytku. Szybka instalacja, pilocik w dłoń i delektujesz się lepszym dźwiękiem. Za to samo listwy audio dostały plusa w pojedynku soundbar czy głośniki.
  • Nie musisz także przygotowywać jakoś bardziej swojego salonu, pokoju czy sypialni. Soundbary są zwykle niewielkie i bardzo smukłe. Wystarczy je umiejscowić pod telewizorem, choć nie tylko, bo często istnieje możliwość zamontowania listwy dźwiękowej na ścianie.
  • Obsługa to prosta sprawa. Pomaga w tym dołączony w zestawie pilot. Zazwyczaj jest poręczny i niewielki. Nie ma masy przycisków, a jedynie te najważniejsze.
  • Złącza czy moduły łączności bezprzewodowej nie zawodzą. Dostajesz do dyspozycji właściwie zawsze HDMI, czasem HDMI ARC. Nawet tanie modele są wyposażone w Bluetooth czy Wi-Fi, czyli popularne moduły łączności bezprzewodowej.
  • Soundbary cieszą oko swoim wyglądem zewnętrznym. Czarne, stylowe, eleganckie belki – takie urządzenia widzi się w ofertach producentów. Trudno coś w tym aspekcie zepsuć. Soundbar upiększy dodatkowo Twój salon czy pokój.

  Soundbar lg las655

  Słabe strony soundbarów

  • Podstawowa kwestia to znów sama jakość dźwięku. Niewymagający użytkownicy będą pewnie z większości takich urządzeń zadowoleni. Zapaleni melomani już gorzej. Nie ma co nawet wspominać o audiofilach. Oni nawet nie spojrzą na belki audio. W przypadku tańszych soundbarów mamy do czynienia jedynie z lepszą głośnością, no i jakimikolwiek tonami niskimi. Dźwięk nie ma tej głębi, prawdziwych kinowych doznań. Sprawa jest jednak wciąż mocno indywidualna.
  • Przestrzenność dźwięku? Efekty audio typu 3D? Trudno to osiągnąć za pomocą listwy dźwiękowej. Nie da się bowiem zapewnić prawdziwej przestrzenności w przypadku tak skromnego zestawu urządzeń audio. Powstają unikalne konstrukcje, w zestawach zawierane są dodatkowe kolumienki, ale to wciąż dla wielu osób za mało. Druga sprawa jest taka, że dopiero bardzo drogie soundbary potrafią rzeczywiście zagwarantować niezłą przestrzenność (np. te z Dolby Atmos). Przestrzenność, a raczej jej ogólny brak, wypomniałem także w artykule o tym, czy warto kupić soundbar.
  • Soundbary nadają się zwykle do niewielkich pomieszczeń, choć w cenie 2000 – 3000 zł są konstrukcje, w przypadku których producent zapewnia o radzeniu sobie w salonach nawet do 50 m2. Pomieszczenie nie powinno mieć jednak prześwitów. Dźwięk musi się od czegoś równomiernie odbijać, żeby Cię „otoczyć”. Wszelka asymetryczność zaburza ten efekt.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Mocne strony kin domowych

  • Na pierwszy plan wychodzi jakość dźwięku i przestrzenność. Zestawy 5.1 lub 7.1 przewyższają 2.1 czy 3.1 i rzeczywiście zapewniają prawdziwy dźwięk przestrzenny. Poczujesz się jak w kinie. Ba, czasem poczujesz się, jakbyś znajdował się w samym filmie i stał obok głównego aktora. Możliwości w tym aspekcie nie są tak ograniczone, a sam dźwięk bywa krystalicznie czysty, pełen detali. Pełnowymiarowe kino domowe będzie najbliżej prawdziwych kinowych doznań.
  • Uzyskujesz dużo większe pole manewru w doborze poszczególnych elementów. Oczywiście, są w sklepach gotowe i w pełni kompletne zestawy kin domowych, czasem nawet bardzo rozbudowane, ale zawsze można też samemu coś wykombinować. Wtedy idzie się już w kierunku sprzętu Hi-Fi. Zauważ, że soundbary były systemami zamkniętymi z bardzo niskim poziomem naszej ingerencji.
  • Lepsze kina domowe to profesjonalny sprzęt audio do domu. Melomani są nimi często zachwyceni, a audiofile… oni to dopiero mają zabawę. Testują różne konfiguracje sprzętu, systemów wielokanałowych czy kombinują z ich położeniem. To wszystko kosztuje i wymaga więcej czasu, czytania, wdrażania się w temat. Niektórzy wydają nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych na taki sprzęt, żeby uzyskać niespotykane dotąd efekty audio.
  • W markowych kinach domowych znajdują się amplitunery, wzmacniacze czy amplitunery AV, czyli połączenie obu tych urządzeń. Nazywa je się też po prostu amplitunerami kina domowego. W przypadku soundbarów nie ma takich bajerów. Jedynie wzmacniacze są wbudowane, ale i tak dość niskiej jakości. Kina domowe to też odtwarzacze cyfrowych treści, czyli DVD lub Blu-ray.
  • Godne uwagi kina domowe powinny oferować nieco inny materiał wykonania niż plastik niskiej jakości. Osoby obeznane w temacie doskonale wiedzą, jakie są atuty drewnianych konstrukcji. Na rynku tych urządzeń jest w każdym razie większy wybór w tym aspekcie.
  • Takie zestawy są wręcz stworzone do większych pomieszczeń. Nie są też tak bardzo zależne od ich struktury jak soundbary czy speakerbary. Rzecz jasna zawsze akustyka wiąże się jakoś z przestronnością wnętrza. System nagłośnieniowy potrzebuje miejsca, żeby pokazać swoje możliwości i pazur.
  • Są na rynku kina domowe o mniejszej ilości elementów lub o mniejszych gabarytach. Stanowią niejako kompromis i ciekawą alternatywę dla soundbarów, choć niosą za sobą ograniczenia wynikające z braku pewnych komponentów.

  rozbudowane kino domowe

  Słabe strony kin domowych

  • Potrzebujesz więcej miejsca na zestaw kina domowego. Nie każdemu to pasuje. Im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej zabudujesz w nim siebie poprzez większą liczbę sprzętu audio.
  • Więcej elektroniki to więcej kabelków. A jeżeli ich plątanina Cię irytuje, to przeznaczysz więcej czasu na zamaskowanie okablowania… lub pogodzisz się z zaburzeniem wystroju salonu bądź pokoju.
  • Jeżeli chcesz uzyskać naprawdę dobrą przestrzenność dźwięku, to musisz trochę się pobawić z odpowiednim rozmieszczeniem kolumn i innych elementów kina domowego. Dla jednych będzie to frajda, a dla innych męcząca czynność wymagająca dokształcenia się w kwestii optymalnego rozmieszczenia komponentów kina domowego.
  • Niektórzy irytują się koniecznością przedzierania przez wiele ustawień. Sterowanie soundbarem jest zazwyczaj łatwiejsze.

  Soundbary czy kino domowe – ostateczny werdykt

  Im soundbar jest droższy, tym staje się mniej opłacalny względem kina domowego i sprzętu Hi-Fi.

  High-endowe soundbary sporo już potrafią, ale w tej samej cenie uzyskasz lepsze możliwości akustyczne w przypadku kin domowych czy samodzielnego wybierania komponentów domowego zestawu audio/wideo. W większym budżecie kino domowe z konkretniejszym źródłem dźwięku zagra lepiej niż listwa dźwiękowa.

  Mimo tego… osobiście wolę soundbar! Dlaczego? Ponieważ lubię minimalistyczne rozwiązania. Mało kabli, mało zabranego miejsca, a sporo funkcji i coraz lepsze brzmienie oferowane przez porządne soundbary – to mnie przekonuje.

  Do 2000 – 3000 zł stawiam na soundbar. Powyżej tej kwoty lepiej zainwestować w coś o większych możliwościach.

  Przygotowałem też dla Ciebie bardziej spersonalizowane wnioski. Rzuć na nie okiem.

  Wybierz soundbar, jeżeli:

  • Nie zależy Ci na niesamowitej jakości dźwięku stereo czy dźwięku przestrzennego.
  • Nie chcesz się bawić z nadmiarem kabli, skomplikowaną instalacją czy obsługą sprzętu audio.
  • Nie masz miejsca na większy sprzęt lub po prostu masz małe pomieszczenie, które nie wykorzysta potencjału bardziej rozbudowanych zestawów.
  • Szukasz rozwiązania na szybko, aby zastąpić głośniki telewizora.
  • Szukasz relatywnie najtańszego rozwiązania, żeby zastąpić czymś sensowniejszym „pierdziawki” TV.
  • Brakuje Ci tonów niskich, ale nie chcesz wydawać fortuny.
  • Urządzenie audio chcesz łatwo przenosić do innego pomieszczenia lub brać ze sobą, np. na prezentacje.
  • Planujesz podłączenie soundbara np. do komputera (zamiast typowych głośników komputerowych). Większość modeli daje przecież taką możliwość, a niektóre określa się już mianem… gamingowych.
  • Szukasz wyjątkowo budżetowej opcji, gdyż znajdą się dobre soundbary do 1000 zł.

  Wybierz kino domowe, jeżeli:

  • Przesiadujesz sporo przed telewizorem, konsolą czy innym źródłem cyfrowych treści i zależy Ci na jak najlepszej jakości oraz przestrzenności dźwięku.
  • Już jesteś zapalonym melomanem z aspiracjami na wymagającego audiofila, a Twoją główną rozrywką w wolnym czasie są cyfrowe treści.
  • Masz odpowiednio dużo miejsca na prawidłowe i optymalne rozmieszczenie głośników kina domowego, gdyż taki system wielokanałowy potrzebuje przestronnego pomieszczenia.
  • Nie interesują Cię wyłącznie filmy czy gry, ale także obsługa plików muzycznych w wysokiej rozdzielczości (jak i słuchanie koncertów).
  • Zamierzasz rozbudowywać kiedyś domowy setup urządzeń audio/wideo i nie chcesz napotkać przy tym ograniczeń.
  • Oczekujesz amplitunera, odtwarzacza DVD/Blu-ray bądź lepszego wzmacniacza.

  Uogólniając wszelkie informacje, które Ci przekazałem:

  • Kino domowe daje potężniejszy dźwięk, zdecydowanie lepszą przestrzenność i większe możliwości w rozbudowie zestawu audio/wideo.
  • Soundbar to z kolei większa mobilność i prostota; ciekawa opcja dla nieco mniej wymagających użytkowników.

  Nigdy jednak nie wiadomo, kiedy Twoje oczekiwania co do sprzętu grającego pójdą w górę.

  Czasem warto więc zacząć od niedrogiego źródła dźwięku i kilku głośników, żeby z czasem rozbudowywać swoje królestwo sprzętu audio. Dylematy zakupowe będą się na początku mnożyć, ale najlepszy stosunek ceny do jakości właśnie tak się osiąga. Soundbary czy gotowe zestawy kin domowych to zawsze pewne kompromisy.

  Dobrze w każdym razie, że ktoś kiedyś wpadł na pomysł stworzenia grającej belki. To fajna alternatywa dla innych urządzeń generujących dźwięk.

  Oceń publikację
  [Głosy: 11 Średnia: 4.8]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  9 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Maciej
  3 lat temu

  Witam,

  gratuluję wiedzy oraz rzeczowego opisu.

  Co powiesz o Soundbar JBL 9.1? Zastanawiam się nad jego zakupem, czy z systemem Dolby Atmos słuchanie np muzyki nie będzie zbyt uciążliwe?

  Mam salon około 24 metrów.

  Czy jest w cenie podanego JBL oferta z systemem audio, która była by od niego lepsza?

  Pozdrawiam

  Michał
  3 lat temu

  Witam
  Art 1 klasa, ale mam pytanie czy przy salonie 35m2 soundbar się sprawdzi ??? Czy moze lepiej kino domowe.

  MICHAL
  3 lat temu

  Cześć,

  dobry art!

  Zastanawiam się właśnie nad wymianą mojego 30 letniego wzmacniacza stereo z kolumnami jakich teraz używam przy tv na soundbar. Myślę nad połączeniem go z satelitkami i subem, ale nie wiem czy warto iść w jakąś technologię atmos, dts czy jak.
  Teram mam oled LG b9 i do niego podłączoną przystawkę apple TV, która robi za centrum multimedialne.

  Co w takim układzie byś polecił?

  MICHAL
  3 lat temu

  Dzięki.

  Z tym atmosem to teraz wiele po prostu odbija dzwięk od sufitu bez konieczności instalowania głośników na suficie. No, ale to chyba sobie odpuszczę, bo sam rzadko oglądam, więc może nie być efektu.

  Zygmunt
  4 lat temu

  Według mnie soundbar jest o wiele wygodniejszy. Zwłaszcza w mieszkaniu, sam już dawno wymieniłem kino domowe na Soundbar Philipsa i jestem zadowolony ze swojej decyzji. Nie wyobrażam sobie powrotu do klasycznego kina domowego.