Suszarka do ubrań czy pralko-suszarka? Sprawdź, co będzie dla Ciebie lepsze!

co jest lepsze - suszarka do prania czy pralko-suszarka

Spis treści:

  Suszenie ubrań czy tekstyliów bywa kłopotliwe. Jeżeli nie satysfakcjonuje Cię klasyczna suszarka, to porozglądaj się za automatycznym sprzętem z dużego AGD, który wybawi każdego od obowiązku wieszania mokrych ubrań na suszarce czy sznurkach. Suszarka do prania czy pralko-suszarka – które urządzenie jest do tego lepsze? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

  Szczęście mają osoby, które mogą sobie pozwolić na osobne pomieszczenie, w którym spoczywa tradycyjna suszarka (np. balkonowa) na mokre ubrania. Nie polecam bowiem trzymania jej w pokoju, w którym przebywasz Ty lub inni domownicy. Pleść, grzyb, alergeny – to właśnie skutki „mieszkania” z klasyczną czy łazienkową suszarką. Chcesz mieć u siebie takich lokatorów?

  W lecie możesz z kolei skorzystać ze sznurków na balkonie czy tarasie, o ile jest taka możliwość. W obu tych przypadkach tracisz jednak sporo czasu i sił. Wybawieniem jest elektryczne urządzenie do suszenia, czyli automatyczna suszarka bębnowa lub pralko-suszarka. Prześledźmy wspólnie mocne i słabe strony obu rozwiązań.

  Dodam, że samodzielne suszarki elektryczne odnoszą się do typu wolnostojącego, ładowanego od frontu i kondensacyjnego z pompą ciepła. Ranking suszarek do prania zapewni Ci obszerną analizę tej kategorii, z której jasno wynika, że właśnie ten rodzaj jest praktycznie jedynym wyborem, bo produkty wywiewowe, do zabudowy lub ładowane od góry odeszły do lamusa.

  Pojedynek suszarki do ubrań z pralko-suszarką

  Taki dylemat najlepiej rozstrzygnąć poprzez wyszczególnienie mocnych i słabych stron w pojedynku suszarka do ubrań vs pralko-suszarka. Wskaże Ci to jednocześnie pewne sytuacje i okoliczności, w których dany sprzęt stanie się lepszym wyborem.

  Oba urządzenia są do siebie podobne, ale podstawowa różnica jest oczywista. Pralko-suszarka najpierw ciuszki wypierze, a potem wysuszy, a suszarka bębnowa tylko wysuszy. Mamy już zwycięzcę? No nie do końca, bo pozory często mylą 😉

  Z poniższej analizy dowiesz się więc, co lepiej suszy ubrania i co lepiej kupić do swojego domostwa. Przejdźmy już do konkretów, gdyż jest trochę rzeczy do omówienia.

  Mocne strony suszarek do prania

  • Sprawą fundamentalną jest sama precyzja suszenia. Osobne urządzenie do tego zawsze będzie skuteczniejsze i wydajniejsze podczas swojej pracy, i tak właśnie jest w tym przypadku. Sporo zależy od klasy danego modelu, ale z reguły to oddzielne suszarki bębnowe wysuszą lepiej Twój strój, gdyż stale monitorują poziom wilgotności. Po prostu wiedzą, kiedy nadszedł już moment na zakończenie cyklu pracy. Nie spotkają Cię niemiłe niespodzianki w postaci wciąż mokrej odzieży. Suszenie jest dokładniejsze i szybsze, a to przecież podstawa w tym pojedynku, prawda?
  • Zadanie jest tu jedno, więc i kolejne istotne parametry są lepsze. Jednym z nich jest sam czas cyklu suszenia w suszarce w stosunku do ładowności. Nie będziesz tyle czekał jak w przypadku urządzenia 2w1. A jeżeli robisz kilka tur prania tego samego dnia, to tym bardziej zyskasz. Pierzesz drugą turę ciuchów, a pierwsza w tym czasie już się suszy.
  • Kolejnym mocnym argumentem jest ładowność. W pralko-suszarkach pojemność odnosząca się do suszenia jest zawsze mniejsza niż ta do prania, o czym warto pamiętać. Suszarki automatyczne osiągają nawet 9 kg ładowności, a normą jest minimum 7 kg. Taka przestrzeń powinna wystarczyć nawet bardzo dużym rodzinom, które często piorą i suszą masę ciuchów.
  • Na tym wszystkim zyskują programy suszenia. Nie dotyczą wyłącznie podstawowych materiałów, jak np. bawełna czy syntetyki. Lepsze modele perfekcyjnie suszą delikatne materiały (jedwab, szyfon), koce, odzież sportową czy puchową, kurtki, płaszcze, jeansy, a czasem nawet dość specyficzne części garderoby (np. kombinezony narciarskie). Dodać należy do tego różne funkcjonalności, które wpływają na precyzję i czas suszenia.
  • Bardzo dobrze wypada tu energooszczędność. Znajdą się bowiem produkty, które oferują A+++(-10%), czyli o 10% lepszą klasę niż norma dla A+++. Z drugiej strony wciąż potrzebujesz pralki, która z kolei też wpłynie w jakimś stopniu na rachunki za prąd. Jak to jednak wygląda w praktyce? Zobaczysz na własne oczy, bo w dalszej części materiału znajdziesz wyliczenie opłacalności pod kątem zużycia energii!
  • Taka mocno praktyczna strona – jeżeli jedno z urządzeń (pralka, suszarka) ulegnie awarii, to stracisz jedną funkcję, a nie obie. Warto jednak przy okazji dowiedzieć się, jak prawidłowo używać elektrycznej suszarki do prania. Niespodziewane awarie raczej się wtedy nie przytrafią, bo dowiesz się, jak z takim sprzętem się obchodzić. Podlinkowany przed chwilą artykuł pomoże Ci też w prawidłowym odczytywaniu metek ubrań, gdyż nie wszystkie z nich da się suszyć w automatycznym urządzeniu do tego.
  • Coraz więcej modeli ma specjalne zbiorniki na wodę, dzięki którym nie przejmujesz się jej odprowadzaniem za pomocą kanalizacji. Jeżeli więc przeraża Cię wizja instalacji i podłączania suszarki, to nie masz się raczej czym martwić.

  Suszarka do ubrań beko dpy8506gxb1

  Słabe strony suszarek do prania

  • Zalety są dość znaczące, ale co z minusami? Podstawową sprawą jest przestrzeń na kolejny sprzęt AGD, który trzeba przecież podłączyć do instalacji wodnej za pomocą węża odpływowego. Nie każdy będzie miał na to miejsce. W większości przypadków są jednak specjalne łączniki, dzięki którym zamontujesz suszarkę na pralce, czyli w tzw. „słupek” (zasada jest wtedy taka, żeby zawsze suszarka była na górze). Mimo tego, małe mieszkanie/kawalerka może nie pomieścić kolejnego sprzętu, który ma gabaryty bardzo podobne do pralek.
  • Zapewne więcej wydasz na zakup sprzętu do prania i suszenia. Suszarki do prania są dość kosztowne, a musisz oprócz nich posiadać pralkę.
  • Nie zachwyca głośność pracy tych urządzeń, więc lepiej postawić je gdzieś z dala od miejsca, w którym wymagasz ciszy i spokoju, np. w piwnicy, kotłowni czy pomieszczeniu, które ma służyć jako domowa pralnia. Zadbaj przy tym o odpowiednią izolację, bo niektóre urządzenia nie przepadają za zbyt niską temperaturą otoczenia.

  Zobacz przy okazji: Jak wybrać suszarkę do prania?

  Mocne strony pralko-suszarek

  • Oszczędzisz sporo miejsca, bo jedno urządzenie ma dwie funkcje. Nie bawisz się z montażem na słupek czy innymi kombinacjami. Ranking pralko-suszarek dokładnie pokazuje, że na tym rynku są nawet modele slim. Dowód na to, że to często najkorzystniejsza (lub też jedyna możliwa) opcja do ciasnej łazienki albo ogólnie: małego mieszkania.
  • Zaoszczędzisz pieniądze, ale jeżeli chodzi o jednorazowy zakup sprzętu. Pralko-suszarki też swoje kosztują, ale przecież służą do dwóch celów. Teoretycznie jest taniej, ale znów przypominam o wyliczeniach zużycia energii, które za kilka chwil zaprezentuję.
  • Możesz jeszcze mniej wydać, jeżeli posiadasz już sprawną pralkę. Po zakupie urządzenia 2w1 stanie się ona zbędna, więc będziesz mógł ją komuś sprzedać.
  • Masz większy wybór wymiarów takiego urządzenia. Może być nieco węższe, co w niektórych przypadkach jest jedynym wyjściem.
  • Jedno urządzenie oznacza również to, że nie będziesz poświęcać tyle czasu na konserwację sprzętu. Elektryczne urządzenia do suszenia są przecież wyposażone w różne filtry, o których czystość trzeba zadbać, a o pralce też nie możesz w tej kwestii zapominać. Owszem, w pralko-suszarce zostaje czasem sporo kłaczków po suszeniu, ale i tak uważam, że konserwacja dwóch osobnych urządzeń może zajmować więcej czasu.
  • Pewien wybór pojawia się także w przypadku poszukiwania sprzętu przeznaczonego tylko do zabudowy. Co prawda, jest on stosunkowo niewielki, ale kilka opcji znajdziesz. Będą sprzyjać bardziej wyszukanej aranżacji wnętrza łazienki czy innego pomieszczenia.
  • Jeżeli korzystasz z programów prania, które obsługują wsad podobny do maksymalnego dla suszenia, to nie musisz przekładać ani wyjmować ciuchów z bębna. Uda Ci się wtedy skorzystać z łączonego cyklu. Wspomniałem o tym także w artykule: pralko-suszarka – czy warto? Odnoszę się w nim do ogólnego sensu zakupu urządzenia 2w1, również w porównaniu do tradycyjnych form suszenia.

  biała pralko-suszarka dobrej firmy

  Słabe strony pralko-suszarek

  • Nie są zwykle tak skuteczne przy suszeniu jak osobne urządzenia do tego.
  • Lubią pozostawiać na ubraniach więcej zagnieceń, co będzie wymagało prasowania. Nie włożysz więc swojego kostiumu lub stroju od razu do szafy czy na swoje ciało – najpierw żelazko pójdzie w ruch. Jedynie kosztowne modele oferują skuteczniejsze opcje do szafy.
  • Mają dość okrojoną liczbę programów. O ile programy służące praniu nie odbiegają od pralek, tak cykl łączony, czyli z suszeniem, zwykle nie obsługuje wielu zróżnicowanych tkanin. Owszem, znajdą się znów jakieś perełki, ale bardzo drogie. A patrząc na suszarki, nawet te tanie zapewniają sporo możliwości wyboru.
  • Ładowność jest wyraźnie mniejsza, a do tego nie będziesz prać i suszyć jednocześnie, co w przypadku większych rodzin jest niejednokrotnie bardzo korzystne. Wygląda to mniej więcej tak, że urządzenia o ładowności 8 kg suszą 5 kg, a te o załadunku 7 kg już tylko 4 kg.
  • Żeby w jeden dzień wyprać i wysuszyć stertę ciuchów, takie urządzenie będzie pracować baaardzo długo, szczególnie że na drugiej funkcji obsługuje dużo mniejszy załadunek. Może się to odbić na żywotności, gdyż sprzęt jest bardziej eksploatowany. A że trudno na tym rynku o wymienne łożyska… łatwiej jest zajechać pralko-suszarkę niż 2 osobne urządzenia.

  Pralka + suszarka do ubrań vs pralko-suszarka – Zużycie energii

  Bardzo ważna kwestia. Zakładam, że zadajesz sobie pytanie, co zużyje mniej energii i bardziej opłaci się na dłuższą metę. Nie będę na ten temat pisał litanii, gdyż przedstawię pewne wyliczenia.

  Nieźle z tym się wkopałem, bo obliczenie tego wcale nie jest takie łatwe. Posłużę się rocznym zużyciem energii pralek i suszarek, które uśrednię, oraz kosztem jednego cyklu prania i suszenia pralko-suszarek.

  Założenia

  • Roczne zużycie pralek określane jest w oparciu o 220 cykli prania przy pełnym wsadzie, na standardowym programie (bawełna 40/60°C). Bierzemy pod lupę klasę A+++, bo ona jest najpowszechniejsza. Uśrednię ją do wartości 175 kWh, choć nawet do tysiaka znajdą się pralki, które zużywają np. ~150 kWh.
  • Suszarki do prania nieco komplikują sprawę, bo ich roczne zużycie wylicza się w oparciu o 160 standardowych cykli suszenia. Dla tych 160 cykli na rok odpowiednią wartością będzie 200 kWh. Trzeba teraz wyliczyć koszt jednego suszenia. 200 : 160 = 1,25 kWh. Dobijmy do 220 cykli. 1,25 x 60 (bo tyle ich brakuje w stosunku do pralek) = 75 kWh. Łącznie mamy 275 kWh, a razem z pralką 450 kWh.
  • Teraz pralko-suszarki. Na ich etykietach znajdziemy koszt jednego cyklu prania i suszenia. Wziąłem pod lupę modele o ładowności 8 kg (pranie)/5 kg (suszenie). Trzymaj się czegoś. Koszt jednego prania i suszenia wynosi zwykle 5,44 kWh! Pomnóżmy przez 220 cykli, żeby było sprawiedliwie… Prawie 1200 kWh.
  • No to sprawdźmy jeszcze nieco mniejsze pralko-suszarki. Takie o ładowności 7 kg/4 kg. W ich przypadku mamy 4,76 kWh. Prawie 1050 kWh rocznie.
  • Ostatnia potrzebna nam wartość to średni koszt za 1 kWh. Wynosi 0,60 zł. Sprawdźmy, ile trzeba będzie zapłacić, używając poszczególnych opcji.

  Wyliczenia dotyczące zużycia energii

  Oprócz 220 cykli zawarłem także połowę tej wartości, żeby każdy mógł to sobie szybko oszacować przy innej częstotliwości prania i suszenia. Rzuć okiem na poniższą tabelę:

  SprzętZużycie energii (220 cykli)Zużycie energii (110 cykli)Koszt (220 / 110 cykli)
  Pralka + suszarka450 kWh225 kWh270 zł / 135 zł
  Pralko-suszarka 7/4 kg1050 kWh525 kWh630 zł / 315 zł
  Pralko-suszarka 8/5 kg1200 kWh600 kWh720 zł / 360 zł

  Widać różnicę, prawda? A to jeszcze nie koniec!

  • Pozostaje zużycie wody, choć tu już tylko powiem, że przy suszeniu w pralko-suszarce wynosi czasem dwa razy więcej… Dlaczego? Bo 2w1 potrzebuje przy tym wody, rzadko się zdarza wykorzystywanie suszenia kondensacyjnego (jak w osobnych urządzeniach). Okej, woda w porównaniu do energii elektrycznej jest tania, ale przy ponad 200 cyklach na rok potrafi zwiększyć roczny koszt użytkowania o kilkaset złotych.
  • Kolejnym kopniakiem dla pralko-suszarek jest fakt, że nie suszą tyle wsadu, ile piorą, więc w praktyce jeszcze gorzej wychodzą niż w tabelce powyżej.

  Przeczytaj też: Ile prądu zużywa suszarka do ubrań? Ile kosztuje jedno suszenie?

  Suszarki do ubrań czy pralko-suszarki – Ostateczny werdykt

  Moje zdanie jest takie, że zdecydowanie lepiej mieć dwa osobne urządzenia, czyli pralkę + suszarkę.

  Czasem nadszarpnie to mocno domowy budżet przy zakupie, a innym razem w ogóle nie będzie możliwe przez ograniczoną przestrzeń. Jeżeli jednak mieszkasz w dość dużym gospodarstwie domowym, to poczytaj więcej o suszarkach do prania, gdyż będzie to dla Ciebie lepsze rozwiązanie.

  Mocne i słabe strony obu opcji wyraźnie zresztą pokazały zwycięzcę.

  Suszarki ogarną szybciej i dokładniej odzież, a do tego zużyją mniej energii (łącznie z pralką).

  A na następny poradnik proponuję Ci: Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań?

  Podsumowanie

  Podsumowując, przy ocenianiu obu tych typów domowego sprzętu z dużego AGD weź pod uwagę możliwość umiejscowienia ich, liczbę domowników i, co za tym idzie, wielkość prania, z którym zwykle musisz się uporać.

  Duże znaczenie odgrywają też Twoje wymagania. Jeżeli oczekujesz jak największej skuteczności suszenia, mniejszego zużycia energii, krótszego czasu pracy czy szerokiej listy dedykowanych programów, to wybór jest jeden – automatyczna suszarka bębnowa. Sporo tych plusów wymieniałem zresztą w artykule o tym, czy warto kupić suszarkę do prania.

  Pralko-suszarka to z kolei sprzęt głównie dla osób, które nie piorą zbyt dużo, ale i tak chcą ułatwić sobie nieco życie i nabyć automatyczne urządzenie, które wyręczy ich z obowiązku suszenia. Czasem jest to także konieczność, gdy nie ma gdzie rozwiesić prania, a w łazience jest miejsce tylko na jeden sprzęt.

  Czekam oczywiście na Wasze opinie na ten temat w sekcji komentarzy. Być może macie swoje przemyślenia lub pytania, na które z chęcią odpowiem.

  [Głosów: 9   Average: 4.6/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  6 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Karolina
  Karolina
  2 miesięcy temu

  Jestem przed remontem i miałam w planach zakupienia pralko suszarki, mieszkam w bloku i nie mam miejsca na dwa sprzęty. Ale po przeliczeniu zużycia prądu i jeszcze woda, jesteśmy 5 osobową rodzinką, więc pranie codziennie, nawet 2 razy dziennie. Przerażają mnie koszty. Nie wiem teraz czy kupić samą pralkę, czy pralko suszarkę, mam wielką zagadkę .

  Paulina
  Paulina
  9 miesięcy temu

  Nie został poruszony temat dziwnego zapachu po wysuszeniu ubrań w takich suszarkach i dość częstego kurczenia się ubrań. Jak z tym walczyc? 🙂

  Kris
  Kris
  1 rok temu

  Super są Twoje artykuły/recenzje! Bardzo rzeczowe, konkretne, bez owijania w bawełnę. Właściwie czuję, że zdobyłem informacje, których potrzebowałem.
  Dziękuję bardzo! 🙂