W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Suszarka na pralce w słupku – Montaż i porady

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  129

Jeżeli zastanawiasz się, jak zamontować suszarkę na pralce w słupku, to jesteś w dobrym miejscu. W moim poradniku dokładnie omówię wszystkie zagadnienia związane z montażem w słupek tych dwóch urządzeń dużego AGD.

suszarka na pralce w słupku

Spis treści:

  Postawienie suszarki na pralce, czyli w tzw. słupek, da Ci wiele korzyści. Taka wieża pralnicza zajmuje mniej miejsca, a łączniki zazwyczaj oferują wysuwaną półkę, na której postawisz np. kosz z praniem. Dodatkową zaletą jest łatwiejszy dostęp do suszarki bębnowej.

  O czym jednak trzeba pamiętać, stawiając suszarkę na pralce? Czy są tu jakieś uniwersalne zasady? Czy pralka może stać na suszarce? Jakie wymiary musi mieć sprzęt, a jakie cechy łącznik, żeby wszystko do siebie pasowało? Przejdźmy do konkretów!

  Dopasuj łącznik do pralki i suszarki

  Najważniejsza kwestia, czyli wymiary pralki, suszarki i kompatybilność łącznika. Niektóre duety piorąco-suszące nie będą do siebie pasowały, nawet gdy są od tego samego producenta!

  Problem pojawia się przede wszystkich przy płytkich pralkach slim, bo większość łączników sprawdza się w przypadku pełnogabarytowych pralek. Szerokość musi wynosić 60 cm, a większa swoboda, choć zależnie od danego połączenia, dotyczy głębokości obu urządzeń.

  Za chwilę opiszę dla Ciebie dwa przypadki: wszystko jednego producenta i kompilacja sprzętu dwóch firm z łącznikiem uniwersalnym. Zobaczysz, które rozwiązanie jest lepsze.

  Pralka, suszarka i łącznik od jednego producenta

  Najbezpieczniejszym wyjściem jest zakup pralki i suszarki tego samego producenta. Najlepiej w zbliżonych wymiarach i dokupienie do nich markowego łącznika, również od tego producenta.

  Jeżeli stoisz przed wyborem obu urządzeń lub brakuje Ci suszarki, to zajrzyj do moich rankingów. Podpowiem, że najfajniejsze wieże pralnicze robi się zazwyczaj z urządzeń firm Bosch, Siemens, Electrolux, AEG, LG, Samsung i BEKO.

  Jednocześnie popatrz na dostępne łączniki. Niestety, ale czołowi producenci zwykle trochę za nie liczą, często ponad 200 zł.

  Z szybkiego przeglądu najlepszych łączników do stawiania suszarki na pralce można wyciągnąć kilka wniosków:

  • Na rynku pojawił się bardzo ciekawy łącznik Whirlpool. Obsługuje bowiem głębokość od 45 do 60 cm. Pasuje do wielu urządzeń pełnogabarytowych, ale także slim.
  • Łączniki Bosch i Siemens często są kierowane do poszczególnych serii suszarek tych producentów. No i często nie ma problemu z połączeniem Bosch + Siemens. Montaż jest zazwyczaj łatwy, choć czasem wymaga wiercenia otworów w łączniku. Jedni się ucieszą, bo gwarantuje to ogromną stabilność i bezpieczeństwo całej wieży pralniczej, a inni zrezygnują, nie chcąc się bawić w takie majsterkowanie. Polecam jednak spróbować, bo w mojej ocenie warto, a łączniki tej firmy są bardzo dobre.
  • Ciekawie jest w przypadku łączników AEG i Electrolux, bo znajdą się tu modele nazywane uniwersalnymi (przynajmniej kiedyś). Czyli w teorii da się zamontować suszarkę innego producenta. Warunek? Trzymaj się zalecanych wymiarów obu urządzeń. Szerokość oczywiście standardowa, czyli 60 cm, a głębokość od 54 do 60 cm. Montaż jest tu wyjątkowo prosty, choć znam nieco stabilniejsze wieże pralnicze. Opiera się na samoprzylepnych podkładkach na blat pralki i dosłownie jednej śrubie mocującej. Nie ma tragedii ze stabilnością, choć w przypadku Boscha i Siemensa jest lepiej.
  • Łączniki Samsung nie mają zbyt wielu informacji o kompatybilności. Jest jedna główna, czyli pralka na 55 lub 60 cm głębokości. To przy okazji dość ciekawe, gdyż większość łączników odnosi się do głębokości suszarki, a nie sprzętu do prania. Sporo opinii głosi, że ich instrukcje nie do końca są dopracowane, a z samym montażem trzeba się trochę użerać, aby było ergonomicznie i estetycznie.
  • BEKO robi niezły miszmasz. Niektóre modele są dedykowane wielu seriom urządzeń, a inne do konkretnych głębokości suszarki, przede wszystkim 60 lub 54 cm głębokości. I tutaj ważna informacje od BEKO, bo różnica w głębokości pralki i suszarki nie może przekraczać 10 cm. Teoretycznie da się więc połączyć dość płytką pralkę (44 cm) z suszarką (54 cm). Ogólnie biorąc, montaż chwilę zajmie, ale nie jest zbyt skomplikowany czy kłopotliwy.

  Największe zalety wieży pralniczej tego samego producenta:

  1. Przede wszystkim brak ryzyka, że coś nie będzie do siebie pasować. Trzymając się zaleceń dotyczących wymiarów i kupując pasujący łącznik, nie rozczarujesz się.
  2. Takie dopasowanie wpływa na ogólny design. Wiadomo, położenie suszarki na pralce ma być przede wszystkim stabilne i bezpieczne, ale wygląd takiego segmentu również ma znaczenie. Wybierając jednego producenta, są większe szanse na to, że nic nie będzie odstawać. Szczelina między sprzętem nie będzie zapewne widoczna. Nawet przy różnicy w głębokości obu urządzeń całość powinna się dobrze prezentować w Twojej domowej pralni lub innym pomieszczeniu.
  3. Masz wszystko od tego samego producenta, ale montaż jest dla Ciebie wyjątkowo kłopotliwy? W takiej sytuacji są większe szanse na to, że dzwoniąc na infolinię danej firmy, uzyskasz cenne rady, jak prawidłowo ustawić suszarkę na pralce w słupek. Osoby tam pracujące znają przecież (a przynajmniej powinny znać) sprzęt, o który pytasz, i mają doświadczenie w rozwiązywaniu montażowych zagwozdek.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Pralka i suszarka różnych producentów z uniwersalnym łącznikiem

  Kombinowanie z różnymi producentami i uniwersalnym łącznikiem też ma swoje plusy. A właściwie jeden: dostajesz większy wybór i swobodę w skomponowaniu swojej wieży pralniczej.

  Ale czy na pewno?

  Nie do końca. Znów wystarczy dokładnie prześledzić różne łączniki, tym razem uniwersalne. Wyłaniają się tu takie firmy, jak np. Wpro, Meliconi, Scanpart, Metrox i VidaXL.

  Co je łączy? Prawie wszystkie sprawdzają się tylko przy jednych wymiarach: 60 cm szerokości i 60 cm głębokości (zarówno w przypadku pralki, jak i suszarki). Producenci dążą jednak do wyszczuplania głębokości swoich urządzeń, aby zabierały jeszcze mniej miejsca. I tak oto w wielu przypadkach trzeba będzie powrócić do planu z kupowaniem wszystkiego od jednego producenta.

  A co z łącznikiem AEG-Electrolux (konkretnie modelem SKP11)? W końcu wspominałem, że obsługuje głębokość od 54 do 60 cm.

  Na początku był kreowany na łącznik uniwersalny, który pasuje do urządzeń wszystkich producentów… do czasu. Sporo osób wierzyło tym zapewnieniom, a potem przeżywało lekki szok. Problemy występowały głównie z niektórymi suszarkami Bosch i Samsung.

  W obu przypadkach powodem były przede wszystkim niedopasowane do wnęk łącznika… nóżki. Tak prosty element, a właściwie uniemożliwiał prawidłowy montaż w słupku. Jedyną opcją stawało się piłowanie nóżek, o ile były za duże. W odwrotnym przypadku pozostawał jedynie zwrot łącznika lub suszarki.

  Ten przypadek pokazuje, że nie jest raczej możliwe stworzenie uniwersalnego łącznika, który na 100 procent pasuje do każdego duetu – nawet zakładając, że wymiary spełniają zalecenia producenta.

  Mimo wszystko przy wymiarach 60 x 60 cm da się dobrać do siebie mnóstwo połączeń. A samych łączników jest wtedy nieco więcej do wyboru.

  Potencjalne problemy przy użyciu łącznika uniwersalnego:

  • Niedopasowane nóżki suszarki do wnęk łącznika, o których wspominałem.
  • Wiele modeli nie nadaje się do pralek z zakrzywionym blatem.
  • Problem może stanowić szuflada na detergent umieszczona zbyt blisko blatu, czyli po prostu wysoko.
  • Wielu producentów łączników ostrzega przed za nisko umieszczonymi elementami suszarki. Chodzi o drzwiczki filtra lub pojemnik na wodę. Frontowa część łącznika nie może zasłaniać takich miejsc, bo uniemożliwi Ci do nich dostęp.
  • Kwestią dyskusyjną jest uznanie gwarancji, jeżeli pralce lub suszarce coś się stanie przez wadliwy łącznik. Jeżeli nie jest zatwierdzony przez producenta uszkodzonego urządzenia, to równie dobrze możesz utracić gwarancję.

  Największe zalety wieży pralniczej z uniwersalnym łącznikiem:

  1. Możliwość połączenia pralki i suszarki różnych producentów. Niemniej wypada się wtedy trzymać zalecanych wymiarów, które zazwyczaj sprowadzają się do 60 cm głębokości. Wyjątek stanowi łącznik AEG-Electrolux, ale z czasem wyszło na jaw, że wcale nie pasuje do wszystkich suszarek (problem z niedopasowanymi nóżkami suszarki do prania).
  2. Masz większy wybór w przypadku samego łącznika. Uniwersalne modele produkowane są przez kilka firm. Zauważam też więcej tańszych opcji (poniżej 200 zł).

  suszarka do prania zamontowana na pralce automatycznej w słupku

  A co z ramami pośrednimi?

  Patrząc na dostępne w sklepach łączniki, często pojawiają się tańsze od nich ramy pośrednie. Również służą stawianiu suszarki na pralce. Są jednak bardziej uproszczone i nie zapewniają takiej stabilności całemu ułożeniu w słupku.

  Zawsze lepsza opcja niż bezpośrednie postawienie jednego urządzenia na drugim, ale dużo bardziej polecam jednak typowy łącznik.

  No i te najtańsze ramy są pozbawione jednej fajnej cechy, mianowicie wysuwanej półki (której maksymalne obciążenie często wynosi 20 lub 30 kg).

  Nie wiesz jeszcze, gdzie postawić wieżę pralniczą? Przeczytaj też:

  Pralki slim i bardzo głębokie, czyli wszelkie ograniczenia

  Czy są jakieś ogólne granice wymiarów obu urządzeń dotyczące montażu w słupku? Czy płytką pralkę slim, np. 45 cm, da się umieścić w słupku pod suszarką?

  To zależy. W przypadku płytkich pralek powrócę do łączników BEKO. Jest tam zasada, że różnica głębokości nie może przekraczać 10 cm, a niektóre modele są kompatybilne z suszarkami o 54 cm głębokości. Wygląda na to, że to taka wersja pod płytsze urządzenia, bo istnieje możliwość połączenia suszarki z pralką mającą minimum 44 cm głębokości.

  Niestety, ale wśród innych producentów bywa jeszcze gorzej, chyba że łączniki odnoszą się do konkretnych serii. Taka sytuacja jest u Boscha i Siemensa, ewentualnie Samsunga, ale tam i tak wchodzą w grę dwie wartości (55 lub 60 cm).

  Jako że jestem dociekliwy, sprawdziłem wymienione przez Boscha i Siemensa serie. Co się okazało? Odnoszą się wyłącznie do suszarek, a głębokość tego sprzętu zazwyczaj wynosi 60 cm, choć czasem więcej (nawet 64 lub 65 cm). A jakie pralki do nich pasują? Tego już nie wiadomo. Trzeba albo dzwonić na infolinię, albo na stronie tych firm, konkretniej podstronie z danym łącznikiem, wpisać E-numer sprzętu z tabliczki znamionowej, która znajduje się na pralce.

  Wygląda w każdym razie na to, że powyżej 60 cm pojawia się często problem z montażem w słupek. Z pralkami slim jest jeszcze większy kłopot, bo zostaje BEKO lub sprawdzanie niektórych modeli Boscha i Siemensa.

  No i takim ogólnym powodem problemu z urządzenia slim jest… głębokość suszarek. Nie ma wśród nich wielu bardzo płytkich modeli. Te płytsze niż 50 cm można w zasadzie policzyć na palcach jednej ręki i wywodzą się głównie od Candy oraz Beko. Potwierdza to ranking suszarek slim.

  Dlaczego suszarka zawsze musi być na pralce?

  Czy pralkę można postawić na suszarce? Nie.

  Dlaczego? Pomijając kwestię prawidłowego podłączenia pralki, urządzenia piorące są cięższe, szczególnie z bębnem pełnym wody i ciuchów. Producenci specjalnie umieszczają w nich betonowe lub żeliwne elementy stabilizujące. Omówiłem to w artykule o tym, ile waży pralka.

  Do tego dochodzą wibracje podczas cyklu wirowania, a także delikatniejsza budowa samych suszarek (nie są przystosowane, aby stawiać na nich coś tak ciężkiego).

  Tak więc być musi, że suszarka na górze, a pralka na dole. Podejrzewam, że odwrotne ułożenie sprzętu byłoby śmiertelne dla suszarki lub pralki, zresztą nie radzę Ci tego sprawdzać.

  Czy montaż w słupku bez łącznika ma sens?

  Raczej nie. Nie jest to bezpieczne rozwiązanie dla całej wieży pralniczej, która musi być przecież stabilna.

  Znajdą się oczywiście osoby, które bezpośrednio stawiają suszarkę na pralce i ich urządzenia jakoś żyją. Ja wolę nie ryzykować i Tobie też tak radzę.

  Druga sprawa, że taka kolumna nie będzie dobrze wyglądać. Łącznik maskuje przecież nóżki suszarki i szczelinę między nią a pralką.

  A jeżeli jesteś uparciuchem i nie zamierzasz się bawić z jakimiś tam łącznikami… to i tak mam kilka rad.

  Oczywistością są bardzo zbliżone wymiary obu urządzeń. Pralka powinna być w takiej sytuacji jak najcięższa i nie wykazywać tendencji do nadmiernego wibrowania. No i właściwie najważniejsza sprawa, czyli pozycja względem podłoża. Cała wieża pralnicza musi być idealnie wypoziomowana, bo inaczej w końcu dojdzie do uszkodzenia pralki lub upadku suszarki (a pewnie obu tych tragedii).

  I jest jeszcze jedna opcja! Chodzi o włożenie między suszarkę a pralkę maty, ewentualnie nałożenie na nóżki sprzętu do suszenia specjalnych nakładek. Takie gumowe dodatki niwelują wibracje i wyciszają pracę urządzeń. Opisywałem je w przeglądzie ciekawych akcesoriów do pralek.

  Jak się zabrać do postawienia suszarki na pralce?

  Przede wszystkim na luzie i w dwie osoby, bo suszarka waży ponad 50 kg. Cała reszta zależy od specyfiki pomieszczenia, a przede wszystkim rodzaju łącznika. Tak jak wspominałem przy omawianiu modeli czołowych firm, łączniki potrafią się od siebie bardzo różnić.

  Niekiedy trzeba wiercić w blacie pralki, wkręcać mnóstwo śrubek, czasem tylko nakleić łącznik na pralkę i wkręcić jedną śrubę, a jeszcze innym razem dodatkowo przymocować pasy. Tak, niektóre łączniki mają dodatkowe pasy stabilizujące, które przechodzą z boku wieży (a inne dodatkowe łączniki, również montowane po bokach). Wszystko zależy więc od konkretnego połączenia.

  Dodam, że w przypadku Boscha w grę wchodzi zamówienie serwisantów, którzy w ramach usługi nie tylko zamontują suszarkę na pralce w kolumnie, ale też wypoziomują całość i udzielą szkolenia z obsługi obu urządzeń. Ta przyjemność kosztuje 250 zł, więc proponuję jednak spróbować samemu. Chyba że nie masz czasu lub nerwów na samodzielny montaż wieży pralniczej.

  Kilka ogólnych porad:

  1. Jeszcze przed montażem, a najlepiej zakupem, oblicz ogólną wysokość wieży pralniczej. Łączniki mają podawane w specyfikacjach dokładne wymiary, więc szybko się dowiesz, o ile zwiększy się wysokość całej kolumny. Nie wiem w końcu, czy chcesz dokładnie dopasować urządzenia w słupku do aranżacji danego pomieszczenia. Być może ogólna wysokość ma dla Ciebie duże znaczenie.
  2. Jeśli masz śliską posadzkę, to rozważ podłożenie maty antywibracyjnej pod pralkę. Nie jest to wielki wydatek, a zapewni dodatkową stabilizację całego segmentu pralniczego.
  3. Dowiedz się przed zakupem, jakie narzędzia będą Ci potrzebne. Tak jak wcześniej pisałem, czasem trzeba coś wiercić lub wkręcać. Głupio byłoby w połowie podłączania przerwać je z powodu braku odpowiedniego śrubokręta lub klucza, prawda?
  4. Pamiętaj o zostawieniu wolnej przestrzeni z tyłu (na przyłącza), jak i chociaż 5 cm po obu stronach (dla prawidłowej wentylacji i oddawania ciepła).
  5. Wypoziomuj pralkę nie tylko względem podłoża, ale także nóżki suszarki, aby cała wieża była prosta i stabilna.
  6. Bardzo istotny jest łatwy, a przede wszystkim możliwy dostęp do elementów wymagających konserwacji (np. filtrów).
  7. Po zakończeniu montażu suszarki i pralki w słupek uruchom krótki cykl testowy obu urządzeń (nie wkładając nic do bębnów). W ten sposób przekonasz się, czy całość jest stabilna, czy wymaga jakichś korekt. Sprzęt nie powinien się kołysać, a tym bardziej skakać.

  Podsumowanie

  Pralka i suszarka jedna na drugiej, czyli zamontowane w słupku, to ogromna korzyść. Fajny wygląd takiej wieży, stabilność oraz bezpieczeństwo obu urządzeń, dodatkowa i wysuwana półka, łatwy dostęp do bębna suszarki, a przede wszystkim duża oszczędność miejsca.

  Niestety, dobór takiego duetu i odpowiedniego łącznika nie jest wcale łatwy. Czasem w ogóle nie ma możliwości połączenia dwóch modeli.

  Na reklamach czy sponsorowanych przez producentów materiałach wszystko wygląda pięknie. Montaż odbywa się momentalnie, nie ma żadnych przeszkód, a kompatybilność jest szeroka.

  W rzeczywistości łączniki miewają problemy z urządzeniami głębszymi niż 60 cm, a jeszcze częściej płytszymi niż 54 lub 55 cm.

  Z moim poradnikiem już wiesz, na co uważać i jakie są poszczególne łączniki, również te uniwersalne. Starałem się jak najdokładniej omówić ten temat, ale jeżeli masz swoje doświadczenia, to podziel się opinią w sekcji komentarzy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 18 Średnia: 4.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  129 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Beata
  5 miesięcy temu

  Dzień dobry
  Proszę o pomoc w doborze łącznika niestety sama nie jestem w stanie 🙁
  Pralka Samsung WF60F4E0W2W
  Suszarka GRUNDIG GT76724WBPB
  Pozdrawiam
  Beata

  Piotr
  1 rok temu

  Dziękuję za artykul i cenne porady. I teraz mam problem po artykule heh.
  Mam pralke slim Samsung WF60F4E0W0W. Glebokosc według producenta to 40cm. Czy postawie na tym suszarkę 46cm? Za pomocą łącznika? Np Suszarka Beko DF7412WPB – slim 45,9cm – pompa ciepła – 7kg. proszę o poradę i ewentualne wskazówki. Z góry dziękuję

  Dominika
  1 rok temu

  Witam. Kupiłam pralkę i suszarkę Bosch z zamiarem zamontowania w kolumnie. Łącznik do tych sprzętów wymaga przywiercenia do pralki. Czy pralka nie straci swojej gwarancji przez wywiercenie w niej otworów?

  Małgorzata
  1 rok temu

  Dzień dobry, kupiłam pralkęElektrolux EW7F348ASP steam care 700+ łącznik Elektrolux do pralki i suszarki, niestety, suszarka Elektrolux Delicate Care 800 po ustawieniu w słopku wystaje poza zabudwę, jest dłuższa od pralki i wystaje do przodu. Czy istnieje model suszarki Elektrolux, który po ustawieniu nałączniku byłby w jednej linii z czołem pralki?

  Małgorzata
  1 rok temu

  Dziękuję za odzew 🙂 Łącznik był montowany przez montażystów z Rtv Ero Agd, więc myślę, że to dla nich rutyna

  Małgorzata
  1 rok temu
  Reply to  Małgorzata

  A czy można ten łącznik przesunąć w tył?

  Katarzyna
  2 lat temu

  Witam, posiadam pralkę Samsung Ecobubble WF70F5E0W2W/EO o wymiarach 59,5 cm szerokości i 56 cm głębokości na która chcę postawić suszarkę SAMSUNG DV90T5240AT Optimal Dry AI Control, który łącznik powinnam zastosować?

  Radosław
  2 lat temu

  Witam! Mam pralkę Samsumg Ecobubble 8kg i suszarkę Electrolux Perfect Care 800. Próbowałem z łącznikiem uniwersalnym firmy Wpro ale niestety szufladka nie dawała się otwierać i zamykać swobodnie przez przód pralki. Jaki łącznik mogę zastosować by te dwa urządzenia połączyć?

  Radosław
  2 lat temu

  Obaj producenci twierdzą, że nie da się połączyć tych dwóch modeli. Spróbuję jeszcze z łącznikiem Electroluxa STA9GW.

  Konrad
  2 lat temu

  Cześć, pralka slim samsung, suszarka slim candy. Czy zna ktoś łącznik z wysuwaną półką do urządzeń typu slim?

  Joanna
  2 lat temu

  Cześć mam problem tego typu, że jak pralka i suszarka są postawione obok siebie to podczas wirowania (rozpoczęcie i zakończenie wirowania – kiedy bęben łapie rozruch i zmniejsza obroty na koniec) pralka nie ma wibracji (jest dobrze wypoziomowana ). Ale jak tylko postawiłam je jedna na drugiej i połączyłam łącznikiem oryginalnym (pralka i suszarka LG i łącznik też dedykowany do tego sprzętu) to podczas rozpoczęcia i zakończenia cyklu wirowania suszarka lekko się telepie na boki. Czy ktoś kto ma takie rozwiązanie też tak ma i czy to jest normalne? Jakoś bezpieczniej się chyba czuję jak te sprzęty nie są połączone tym łącznikiem…

  Ilona
  1 rok temu
  Reply to  Joanna

  Szkoda że nie ma żadnej odpowiedzi,bo mam to samo spostrzeżenie i obawy

  Kasia
  1 rok temu
  Reply to  Joanna

  Czy udało się znaleźć odpowiedź? Też mam LG i też podczas rozpoczęcia i zakończenia wirowania suszarka lekko się telepie. Z mężem obstawiamy, że to wina łącznika (oryginalny LG) i nie wiem już czy to normalne czy nie. Nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi.

  Natalia
  2 lat temu

  Cześć, mam pewien dylemat. Nad pralką mam grzejnik łazienkowy, chciałabym na tej pralce postawić suszarkę w słupku. Czy suszarka może sąsiadować z grzejnikiem ?

  Iza
  2 lat temu

  Witam, posiadam pralkę Samsung Ecobubble WF70F5E0W2W/EO o wymiarach 59,5 cm szerokości i 56 cm głębokości na która chcę postawić suszarkę Bosch WTM852MSPL o wymiarach 59,8 x 59,9 cm. Waham się między dwoma łącznikami, a mianowicie WTZ 27400 lub WZT20410. Który byłby lepszy Pana zdaniem, bo ja już całkiem zgłupiałam od natłoku informacji na ten temat. Pozdrawiam Iza