W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Szczoteczka soniczna czy rotacyjna? Która lepiej myje zęby?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – czym się różnią, jakie niosą za sobą korzyści? To podstawowe pytania, które rozwiązują kwestię tego, który rodzaj szczoteczki elektrycznej będzie dla Ciebie lepszy. W poniższym poradniku dokładnie to przeanalizuję. Dzięki temu podejmiesz rozsądną decyzję zakupową!

szczoteczka soniczna czy rotacyjna - która jest lepsza?

Spis treści:

  Pytając o to, co jest lepsze: szczoteczka soniczna (dźwiękowa) czy rotacyjna (obrotowa/oscylacyjna), zapewne zależy Ci na jak najskuteczniejszym czyszczeniu swojego uzębienia. Bo któż z nas nie pragnie mieć zdrowych i białych zębów?

  Jako że korzystałem z obu rodzajów elektrycznych szczoteczek, mam swoje przemyślenia. Poniższe wnioski oparłem także na opiniach stomatologów i dentystów.

  Szybko się dowiesz, który typ urządzenia do szczotkowania zębów wypada korzystniej. Do dzieła!

  Szczoteczka soniczna a rotacyjna – Podobieństwa i różnice

  Najpierw prześledźmy podobieństwa i przede wszystkim różnice między szczoteczką soniczną a rotacyjną. To właśnie z nich wychodzą odmienne korzyści.

  Druga sprawa, że wiele osób pyta o to, co jest lepsze: szczoteczka soniczna czy elektryczna? To błędnie sformułowane pytanie, bo pojęcie szczoteczek elektrycznych jest zbyt szerokie. Zresztą poniższe różnice i podobieństwa dobrze to pokazują.

  Podobieństwa

  • Oba rodzaje szczoteczek do zębów na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. To wąskie, lekkie i poręczne urządzenia; ich korpusy są zwykle niemal bliźniacze.
  • Należą do tej samej grupy, a więc elektrycznych szczoteczek do zębów. Nic dziwnego, że ranking szczoteczek elektrycznych uwzględnia więc obie grupy. Są zasilane akumulatorowo bądź bateryjnie. Drugie rozwiązanie rzadko występuje, gdyż jest gorsze (najczęściej wyklucza wodoodporność, co mija się z celem).
  • Dobrze nadają się do aparatów stałych/ortodontycznych, koron, mostków, wypełnień, protez, implantów itp. Jeżeli nosisz aparat, to wiedz, że jesteś bardziej narażony na powstawanie próchnicy i kamienia nazębnego. W takim przypadku oba rodzaje wyjściowo okażą się dużo lepsze niż manualna szczoteczka.
  • Ale mając już problemy z poważniejszymi stanami zapalnymi (gdzie występuje większy obrzęk i krwawienie), lepiej skonsultować taki zakup ze swoim lekarzem. To samo dotyczy paradontozy i znacznie odsłoniętych szyjek zębowych. W skrajnych przypadkach szczoteczki, które dotykają swoim włosiem zębów i dziąseł, mogą nie być odpowiednie.
  • Ogólny zakres cenowy wypada podobnie. Trudno stwierdzić, że jeden czy drugi typ jest droższy lub tańszy. W obu kategoriach są zarówno tanie, jak i drogie urządzenia do szczotkowania.

  Różnice

  • Modele soniczne wykorzystują ruchy wymiatające i fale dźwiękowe (z częstotliwością minimum 260 Hz, aby rozbijać łańcuchy bakterii niedostępne dla włosia końcówki). Generują przy okazji drgania i finalnie pianę/mikrobąbelki (dynamiczny przepływ cieczy). Włosie szczoteczek rotacyjnych wykonuje z kolei ruch wokół własnej osi. Nazywane są też szczoteczkami oscylacyjnymi lub obrotowymi. Ich włosie powinno być bardziej dociśnięte do zębów i dziąseł podczas szczotkowania, aby dokładnie usuwać płytkę nazębną. Ale są także szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne. Oferują jednak mniejszą częstotliwość niż soniczne.
  • Siłą rzeczy różni się kształt końcówki z włosiem (głowicy szczotkującej), jak i struktura zastosowanych włókien. Modele soniczne są bardziej podłużne. Przypominają w tym tradycyjne szczoteczki. Teoretycznie mogą być okrągłe, ale zazwyczaj tak nie jest. Szczoteczki rotacyjne muszą już takie być, ponieważ główka końcówki obraca się wokół własnej osi, o czym wspominałem.

  Kształt głowicy szczotkującej jest różnicą między soniczną a rotacyjną szczoteczką

  Oczywiście różnić mogą się zastosowane tryby i programy pracy, funkcje (np. obecność czujnika nacisku czy współpracy z aplikacją mobilną), dodatkowe końcówki (np. wybielająca/polerująca bądź do masażu dziąseł) czy poszczególne rozwiązania konstrukcyjne. To już jednak kwestia konkretnych urządzeń, a nie ogólnej specyfiki obu kategorii.

  Najważniejsze jest to, że z różnic, a właściwie tej dotyczącej technologii działania, wychodzą cechy decydujące o zakupie.

  Przejdźmy więc do analizy korzyści, która wszystko rozwiąże!

  Ranking szczoteczek sonicznych – zwycięzca

  Philips HX9992/12

  Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – Analiza korzyści

  Obstawiam, że po poznaniu poniższych aspektów wydanie werdyktu przyjdzie Ci łatwo. Nie przedłużając, zobacz, jakie korzyści niosą za sobą oba rodzaje urządzeń do higieny jamy ustnej.

  Szczoteczka soniczna czy szczoteczka rotacyjna - Zalety - Infografika

  Przewagi szczoteczki sonicznej

  • Największą przewagą jest tu ogólna efektywność szczotkowania (również szczelin między zębami). Dzięki bardzo szybkim ruchom wymiatającym i falom dźwiękowym szczoteczka soniczna znakomicie rozbija płytkę próchniczą oraz łańcuchy bakterii. Skuteczniej wybiela zęby, usuwając przebarwienia i nalot nazębny, zapobiega stanom zapalnym i stymuluje dziąsła, poprawiając ich ukrwienie. Z wody, śliny i pasty do zębów wytwarza też mikrobąbleki. Oczyszczają z osadu i resztek jedzenia trudniej dostępne miejsca (np. przestrzenie międzyzębowe). Zwiększa to praktyczny zasięg działania, docierając dalej niż samo włosie głowicy szczotkującej. Decydując się na szczoteczkę soniczną, lepiej zadbasz o kompleksową higienę jamy ustnej.
  • Na szybsze i efektywniejsze mycie zębów wpływa także owalny kształt głowicy. Dlaczego? Ponieważ pokrywa większą powierzchnię zęba. Pojedynczy ruch szczotkujący zrobi tu więcej. To szczególnie ważne podczas mycia zębów trzonowych.
  • Co istotne, skuteczniejsze działanie nie narazi Twojego uzębienia na uszkodzenia mechaniczne. A wręcz przeciwnie! Szczoteczki soniczne są bezpieczniejsze. Subtelnie muskają szkliwo zębów, a w przypadku dziąseł nie narażają ich na zadzieranie. To idealny sprzęt dla osób z nadwrażliwością. Szczoteczki pulsacyjno-rotacyjne ulegają w tym aspekcie, łatwiej nimi podrażnić dziąsła. Korzystają w końcu z mechanicznego ścierania, które jest mniej delikatne dla szkliwa zębów i przyzębia.
  • Mycie zębów szczoteczką soniczną jest wygodniejsze. Rotacyjne modele wymagają czyszczenia każdego zęba z osobna (musisz przycisnąć do niego włosie). Tylko wtedy wykrzeszesz najwyższą wydajność szczotkowania. W modelach sonicznych przypomina to bardziej szorowanie, a większość roboty wykonuje sama szczoteczka. Ty musisz ją jedynie przesuwać, aby oczyścić wszystkie partie zębów. Jest to dużo łatwiejsze.
  • Oba rodzaje szczoteczek nie działają bezgłośne. Te soniczne pracują jednak nieco ciszej, mimo że są wydajniejsze od modeli oscylacyjnych.
  • Rynek szczoteczek sonicznych jest dużo większy niż rotacyjnych. Pojawia się na nim masa producentów, np. Philips, Xiaomi, Vitammy, Panasonic i wielu innych. Kategoria szczoteczek rotacyjnych to już ogromna dominacja Oral-B. Siłą rzeczy zróżnicowanie i wybór są mniejsze.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  szczoteczka soniczna ma wiele przewag nad rotacyjną

  Skuteczność i bezpieczeństwo szczotkowania, łatwiejsze mycie zębów, cichsza praca, większy wybór – istotne korzyści, prawda? Są to w zasadzie najważniejsze kwestie. Stanowiły jednocześnie zalety w poradniku o tym, czy warto kupić szczoteczkę soniczną.

  Ale sprawdźmy teraz wspólnie korzyści rotacyjnych odpowiedników.

  Przewagi szczoteczki rotacyjnej

  • Przechodząc z tradycyjnej szczoteczki na soniczną, może Cię ona nieco łaskotać. To pewien dyskomfort w pierwszych dniach użytkowania. Wymaga przyzwyczajenia się. W przypadku szczoteczki rotacyjnej ten problem również może występować, ale w mniejszym stopniu.

  Tylko tyle? Niestety tak. Szczoteczka do mycia zębów musi być praktyczna i skuteczna. Cechy, w których wygrały modele soniczne, stoją na pierwszym miejscu.

  Owszem, włosie okrągłej głowicy szczoteczki rotacyjnej dobrze otacza zęby. Potrafi dosięgnąć różnych zakamarków i przesunąć się głęboko do linii dziąseł. Ale ceną za to jest mniej delikatne traktowanie zębów i dziąseł, jak i szczotkowanie wymagające większej cierpliwości. Zresztą finalna wydajność szczotkowania i tak ustępuje sonicznym odpowiednikom.

  Ostateczny werdykt będzie więc formalnością, bo już znasz odpowiedź.

  szczoteczka rotacyjna ma niewiele przewag nad soniczną

  Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – Ostateczny werdykt

  Szczoteczki soniczne praktycznie pod każdym względem pokonują te rotacyjne. Są szybsze, wydajniejsze i bezpieczniejsze. Obejmują większą powierzchnię uzębienia. Uzyskanie z nimi śnieżnobiałego uśmiechu oraz zapobiegnięcie stanom zapalnym czy próchnicy wypada skuteczniej.

  Nie widzę żadnej furtki i okoliczności sprzyjającej nabyciu modelu rotacyjnego kosztem sonicznego. Rzadko się to zdarza w moich pojedynkach kategorii, ale tutaj przewaga jest miażdżąca.

  Dlatego też zachęcam Cię do zainwestowania w jak najlepszą szczoteczkę soniczną. To gwarancja wydajności i najkorzystniejszej pielęgnacji zębów oraz dziąseł.

  Oczywiście miej na uwadze klasę sprzętu. Nie każda szczoteczka soniczna będzie lepsza od rotacyjnej. Na przykład jeżeli dzieli je przepaść cenowa i gdy model obrotowy jest droższy o kilkaset złotych.

  Ale wyjściowo to modele soniczne w podobnych cenach zaoferują Ci dużo więcej korzyści.

  Jeżeli masz dodatkowe pytania lub własne spostrzeżenia na ten temat, to zapraszam Cię do sekcji komentarzy pod artykułem.

  Przeczytaj też: Szczoteczka elektryczna czy zwykła? Która jest lepsza?

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 4.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments