Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 – pod tą nazwą kryje się dość oryginalny odkurzacz pionowy o hybrydowej konstrukcji. Dosyć, że przekształcisz go w model typowo ręczny, to jeszcze umyjesz nim podłogę! Tylko jak to się sprawdza w praktyce? Właśnie to wyjaśni mój test.
Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 jest w założeniu wielofunkcyjnym odkurzaczem pionowym. Odkurza, myje i robi również za model ręczny.
Taka specyfika przyciąga uwagę wielu osób pragnących nabyć solidnego pomocnika w domowych obowiązkach. Ale czy Tefal TY9490 się na niego nadaje? Czy to dobry odkurzacz bezprzewodowy godny zakupu?
Aby to sprawdzić, krok po kroku przetestuję dla Ciebie możliwości tego sprzętu. Dokładnie omówię wyposażenie i budowę, zafunduję urządzeniu kilka trudniejszych testów odkurzania (również sierści z dywanów) oraz sprawdzę skuteczność mopowania.
Do dzieła!
Sprawdź test innych odkurzaczy pionowych Tefal:
- Tefal X-Force Flex 11.60 Aqua TY9890 – Test i opinia o odkurzaczu 3w1
- Tefal X-Force Flex 15.60 TY99F1 – Test, Opinia
Sprawdź także pozostałe testy odkurzaczy pionowych:
- Philips AquaTrio 9000 3w1 XW9383/01 – Test odkurzacza z aktywnym myciem
- Philips 8000 Aqua Plus XC8349/01 | Test, Opinia
- PURON PU30 – Test lekkiego odkurzacza pionowego
Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 – Co to za sprzęt?
Jako że prowadzę i aktualizuję ranking odkurzaczy pionowych, na bieżąco śledzę ten rynek. Dzięki temu już po opisie produktowym i danych technicznych jestem w stanie sporo wywnioskować.
Przed praktycznym testem spójrzmy wspólnie na obietnice producenta i pewne dane ze specyfikacji:
- Wyraźnie widać, że Tefal kładzie duży nacisk na promowanie swojej głowicy do mopowania o jakże zaskakującej nazwie… Aqua. W połączeniu z nią sprzęt jednocześnie odkurza i mopuje; to pionowy odkurzacz z funkcją mycia. W dodatku odkurza zarówno z przodu i z tyłu głowicy, zapewniając maksymalną skuteczność.
- Tefal TY9490 oferuje akumulator o napięciu 21,9 V oraz moc ssącą wynoszącą maksymalnie 100 Air Wattów. Teoretycznie nie są to powalające wyniki, ale głowica odkurzająca to elektroszczotka. Oznacza to, że ma własny napęd (w porównaniu do turboszczotki) i powinna znacząco poprawiać efektywność odkurzania.
- Akumulator zapewnia 30 lub 35 minut pracy w trybie standardowym. Skąd 2 wyniki? 30 minut dotyczy głównej elektroszczotki, ponieważ ma diody LED i wspomniany przed chwilą napęd, co dodatkowo pobiera energię. Używając sprzętu w trybie ręcznym lub mopującym, masz 35 minut na cykl odkurzania (bądź odkurzania z jednoczesnym myciem).
- Odkurzacz zapewnia 2 tryby pracy. Oprócz standardowego jest także Boost, lecz na nim sprzęt pracuje… maksymalnie 6 minut. Moc ssąca 100 AW dotyczy właśnie opcji Boost.
- Lepiej wypada czas ładowania. Uzupełnienie stanu akumulatora zajmuje 3 godziny. Krótko jak na sprzęt tego typu.
- Mniej pozytywnie wygląda waga wynosząca 3 kg.
- Pojemnik na śmieci ma 0,4 l pojemności użytkowej.
- Głośność pracy w trybie Boost osiąga 81 dB, więc w mojej ocenie dość sporo.
- Kilka ciekawych rozwiązań krąży z kolei wokół budowy i wyposażenia, ale do tego przejdziemy sobie tuż po tej części recenzji.
Mimo poznania kilku istotnych danych trudno przed zakupem ocenić Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490. Może być z nim różnie. Tym bardziej cieszę się, że trafił do mnie na testy, które wszystko wyjaśnią.
Przejdźmy więc do omówienia konstrukcji i zawartości zestawu, aby następnie przyjrzeć się wydajności pracy oraz reszcie cech!
Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 – Wyposażenie i budowa
Tefal TY9490 dotarł do mnie w solidnym pudełku. Po otwarciu go ujrzałem sporo akcesoriów.
Na powyższym zdjęciu nie ująłem końcówki Aqua do mopowania. Omówię ją w części z testem mycia podłóg, zresztą… trudno byłoby ją zmieścić w kadrze, gdyż zestaw jest bogaty.
Do tego całość wygląda oryginalnie na tle innych odkurzaczy pionowych. Jakość wykonania wszelkich elementów wypada równie dobrze. Plastiki są solidne, a spasowanie prawidłowe. Producent przyłożył się nawet do uchwytu ściennego.
Uwagę przykuwa jednostka centralna.
Założysz na nią szczotkę Easy Brush. Zamontowana raz, jest zawsze na odkurzaczu.
Akumulator znajduje się pod uchwytem, a jego wymianą zajmuje się autoryzowany serwis. Instrukcja obsługi zabrania samodzielnej wymiany ogniwa, szkoda.
Od razu zająłem się pojemnikiem na śmieci. W pierwszej chwili myślałem, że jest otwierany od dołu.
Nic z tych rzeczy.
Aby wysypać zabrudzenia z odkurzacza Tefal TY9490, musisz odmontować część z pojemnikiem, wyjąć od góry filtr oraz jego osłonę.
Jak widzisz, główny filtr można myć pod bieżącą wodą. Do tego jest druga sztuka w zestawie, co zawsze stanowi miły gest ze strony producenta.
Mogę się czepiać, że opróżnianie pojemnika trochę trwa przez specyficzną budowę, ale przynajmniej ma on kształt niewielkiego dzbanka, co ułatwia wysypywanie paprochów (nie powinny się w nim blokować).
Na minus pojemność. Owszem, zbiornik wygląda na całkiem przestronny, lecz spójrz, co znajduje się na nim:
Tak, to wskaźnik maksymalnego zapełnienia. Po przekroczeniu go warstwą nieczystości należy wyzerować zawartość pojemnika. Zależnie od długości odkurzania i poziomu zaśmiecenia danego obszaru, może zdarzyć się tak, że w trakcie jednego cyklu zajdzie konieczność opróżnienia zbiornika.
System filtracji nie kończy się na filtrze ulokowanym w pojemniku. Jest także mały filtr gąbkowy, sprytnie ukryty w korpusie.
Dużą innowację stanowi elastyczna rura.
Odblokowując przycisk, możesz ją zgiąć jak na powyższym zdjęciu. Po co? Aby bez nadmiernego schylania czy kucania wjeżdżać odkurzaczem Tefal Flex Aqua pod niższe meble, np. łóżko czy sofę. Ciekawe rozwiązanie.
Na końcu rury jest wyjściowo zamontowana kolejna szczotka Easy Brush (pierwsza była na jednostce centralnej). Dzięki temu zawsze masz je pod ręką; zamontowanie elektroszczotki czy innej końcówki nie wymusza zdejmowania Easy Brush.
Ważnym elementem każdego odkurzacza pionowego jest głowica odkurzająca. Tutaj znalazła się elektroszczotka z własnym napędem.
Umieszczona w niej szczotka ma liczne kępy dość twardego włosia. Powinna nieźle penetrować dywany.
Moją uwagę zwróciły duże i na szczęście powlekane gumowym tworzywem kółka. Bardzo niskie ryzyko rysowania wrażliwych podłóg. To jedne z lepszych kółek, jakie spotkałem w tej kategorii sprzętowej.
Na elektroszczotce znalazły się diody LED. Przydatne udogodnienie, które rozświetla posadzkę, aby użytkownik dokładnie usunął z niej kurz i drobne, słabiej widoczne śmieci.
A co z dodatkowymi końcówkami? Ciekawie.
Po lewej szczotka do kanap, po prawej mini turboszczotka, a na środku mała nakładka z włosiem, o której już wspominałem, i łącznik kątowy do trudno dostępnych miejsc (szczególnie wysoko położonych półek czy wierzchów mebli).
A to jeszcze nie koniec, gdyż oryginalnie wypada nawet szczelinówka.
Co w niej takiego intrygującego? Jest teleskopowa, rozsuwa się, dzięki czemu jest bardzo długa. Również ona ma małą nakładkę z włosiem na końcu (da się ją zdjąć). Co więcej, wydłużona część jest dość elastyczna.
Ssawką szczelinową tego typu dostaniesz się do przeróżnych zakamarków, aby szybko zlikwidować z nich zabrudzenia.
Przed złożeniem Tefala TY9490 miałem wrażenie, że jest niski jak na odkurzacz pionowy. Myliłem się, jest wręcz przeciwnie. Wysokość robi wrażenie, dobrze zgrywa się z elastyczną rurą i spodoba się wyższym osobom.
Porównałem zresztą wysokość z odkurzaczem marki Philips. Tefal okazał się ciut dłuższy… ale niestety też cięższy.
Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 łapie w tej część i plusy, i minusy.
- Na plus: obiecująco wyglądająca elektroszczotka, wysoka jakość plastików, dobre spasowanie, duże kółka powlekane gumowym materiałem, elastyczna rura, bardzo bogate wyposażenie, diody LED, całkowita wysokość i oryginalna stylistyka.
- Na minus: zbyt duża waga jednostki centralnej oraz niewielka pojemność zbiornika na śmieci (i nieco kłopotliwe opróżnianie go).
Najwyższy czas przejść do testów odkurzania!
Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 – Test odkurzania
Ważne! Z racji króciutkiego czasu pracy na trybie Boost wszystkie poniższe testy przeprowadziłem z użyciem trybu standardowego. Rzecz jasna sprawdziłem potencjał sprzętu na podkręconym trybie, ale uznałem, że większość użytkowników rzadko będzie go używać.
Na pierwszy ogień poszedł pokój z dużym dywanem, parkietem i wieloma zakamarkami do wysprzątania.
W teście połączyłem rutynowe odkurzanie z pewną próbą.
Właśnie od niej zaczniemy.
Wysypałem i wtarłem w dywan produkty sypkie, a mianowicie: mąkę kukurydzianą, cukier biały i cukier trzcinowy.
Jak Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 sobie poradził? Zobacz:
Gładko poszło, prawda? Pierwszy przejazd wszystko wciągnął.
Co więcej, już po kilku sekundach odkurzania tym modelem uzyskałem pewność co do jednego: elektroszczotka jest tu znakomita.
Druga sprawa, że… słychać jej pracę. Hałasuje nie tylko sam silnik, ale i elektroszczotka. W efekcie Tefal TY9490 jest głośny na tle innych odkurzaczy pionowych. Nie ma szans z najcichszymi odkurzaczami.
Po sprzątnięciu produktów sypkich zająłem się rutynowym odkurzaniem. Bacznie przyjrzałem się zwrotności odkurzacza i efektywności oczyszczania mojego dywanu.
Nie było z niczym problemu. Sprzęt waży swoje, ale ogromną zaletą są duże kółka. Dzięki nim nie czuć tak tej wagi, elektroszczotka płynnie porusza się po wykładzinach, nie wspominając o parkiecie czy panelach.
Manewrowanie głowicą między nogami stołu i krzeseł nie stanowiło specjalnego wyzwania.
Wystarczą lekkie ruchy nadgarstka, aby Tefal TY9490 wiernie skręcał, gdzie tylko chcesz.
Szybko udało mi się odkurzyć dywan, którego stan wyglądał na perfekcyjnie czysty.
Dodam, że diody LED dobrze rozświetlają podłoże. Ten dodatek pomaga nawet podczas odkurzania w słoneczny dzień.
Skoro dywan i parkiet stały się nienaganne, to nie tracąc czasu, zająłem się testem odkurzania za pomocą dodatkowych końcówek i z wykorzystaniem opcji zginania elastycznej rury.
Ssawka do mebli przydała mi się podczas usuwania kurzu z tapicerowanych krzeseł.
Chciałem też na nich sprawdzić mini turboszczotkę, ale gdy zobaczyłem, jak szybko zapieprza… wymiękłem.
Jakie może być jej zastosowanie? Na przykład oczyszczanie zakurzonego koca czy większych mebli z tapicerką. Ogólnie biorąc, usuwanie kurzu, śmieci, a nawet sierści z tapicerki (w domu czy samochodzie).
Przed testem odkurzacza Tefal TY9490 bardzo ciekawiło mnie zastosowanie szczelinówki. Jest w końcu teleskopowa, elastyczna i ma nasadkę z włosiem. Połączyłem ją z elastyczną rurą. Zobacz, co z tego wyszło.
Wąska i długa konstrukcja takiego połączenia sprzyja wsuwaniu szczelinówki w przeróżne miejsca. Komoda ze zdjęcia jest dość niska, a odkurzacz Tefal jest pierwszym, który dał mi tak skuteczną opcję odkurzenia posadzki pod meblami tuż przy ścianie!
Tak samo było z szafą.
Szczeliny między moimi meblami tym bardziej nie stanowiły wyzwania dla ssawki szczelinowej.
W drugim pokoju sprawdziłem zginaną rurę w parze z główną elektroszczotką, skutecznie (i bez konieczności kucania) odkurzając pod łóżkiem.
Przed sprawdzeniem tego rozwiązania nie wiedziałem, czy to bajer czy realna korzyść. Teraz wiem, że to drugie. Szczególnie wysokie osoby będą zachwycone, nie musząc się tak często i bardzo schylać.
A jak się właściwie obsługuje opcję zginania rury? Wystarczy, że naciśniesz przycisk po wewnętrznej stronie. Aby złożyć ją do wyjściowego stanu, nie musisz już nawet nic naciskać. Ja lekko zarzucałem odkurzaczem, aby łączenie samo się zablokowało. Producent nieźle to przemyślał.
Wracając do szczelinówki, posłużyła mi do usunięcia pajęczyn przy suficie.
Po tym zdjęciu dobrze widać, jak jest elastyczna po wysunięciu do maksymalnej pozycji. Usuwanie nią siedlisk tych cholernych pająków było łatwe, ale… po pewnym czasie męczyło. Znów wyszedł minus z dość pokaźną wagą korpusu (bo reszta akcesoriów łącznie z rurą waży niewiele).
Co mi tu zostało do przetestowania? Kolejny oryginalny dodatek, a mianowicie łącznik kątowy.
Chwilę zastanawiałem się, co by tu nim odkurzyć. Rozwiązanie tej zagadki miałem pod samym nosem: szafa!
A konkretniej jej wierzch.
Nie sądziłem, że jakiś sprzęt da mi opcję dokładnego usunięcia kurzu z szafy bez konieczności stawania na stołku czy krześle. Tutaj się udało.
Zależnie od wzrostu, da się całkiem głęboko sięgnąć odkurzaczem Tefal TY9490 w takiej konfiguracji.
Aha, na łącznik nałożyłem niewielką nasadkę z włosiem, bo pasuje do niego, pomagając w ścieraniu i wciąganiu kurzu.
Po całym teście sprawdziłem stan głównej szczotki. Ucieszył mnie widok niewielkiej ilości włosów do usunięcia.
Przy okazji zauważyłem pewne proste, ale i genialne rozwiązanie. Na szczotce są wąskie kanaliki przechodzące po całej długości. Co z tego? Ano to, że wystarczy wsunąć w taki kanalik ostrze nożyczek, aby szybko i w miarę higienicznie oczyścić szczotkę.
Znów Tefal TY9490 czymś mnie zaskoczył, ponieważ nie widziałem nigdy wcześniej takiego rozwiązania. Oby inni producenci (również robotów sprzątających) podpatrzyli to. Nikomu nie uśmiecha się w końcu czasochłonne skubanie szczotki po odkurzaniu.
W ogóle użycie nożyczek do oczyszczenia jej jest bezpieczne dla kęp włosia. Dlaczego? Bo są rozsądnie od siebie oddalone. Raczej nie przetniesz przypadkowo tego, co nie trzeba.
Waga korpusu, nie za wielki pojemnik, czas pracy, o którym należy pamiętać – tak, to są minusy, które wpływają na opinię o tym sprzęcie. Na szczęście gorsze strony bledną przy tym, jak ten sprzęt dobrze odkurza, jak bardzo jest zwrotny i jakie możliwości dają jego końcówki w zestawie.
Dużo tu oryginalnych, ale w pełni udanych rozwiązań.
To jednak nie koniec testu odkurzania… Na Tefala Air Force 360 Flex Aqua TY9490 czekało jeszcze coś specjalnego, więc przejdźmy do kolejnej części recenzji.
Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 – Test odkurzania zwierzęcej sierści
Mam to szczęście, że w moim domostwie żyje sobie kot perski. A że pokój, w którym urzęduje zwierzak, ma dywan, daje mi znakomitą okazję to testowania wydajności sprzętu odkurzającego.
Szczególnie że owy dywan zazwyczaj jest w opłakanym stanie. Takie uroki życia z kotem perskim.
Przed testem stan wykładziny aż prosił się o odkurzanie.
Takie kłęby to jeszcze nic w porównaniu do krawędzi dywanu. Zawsze jest na nich sporo sierści, która głęboko tkwi.
Odkurzanie czegoś takiego to czasem mordęga, nawet za pomocą mocnego odkurzacza workowego.
Po poprzednim teście miałem jednak przeczucie, że Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 dobrze sobie poradzi.
Dlatego też postanowiłem uwiecznić krótki fragment odkurzania krawędzi dywanu, żeby nie było, że coś koloryzuję.
Zobacz, jak tym razem poszło:
To mówi samo za siebie. Tefal TY9490 od razu wciągał kłęby sierści, nawet te, które zostały już mocno wdeptane w dywan.
A przypominam, że wszystkie testy odkurzania odbyły się z użyciem trybu Standard.
Po tym teście upewniłem się w przekonaniu, że efektywność odkurzania stoi tu na najwyższym poziomie.
Ten sprzęt nie ma się czego wstydzić w stosunku do modeli premium, które kosztują nawet 2500 zł (lub jeszcze więcej).
Skoro radzi sobie z gęstą i głęboko tkwiącą w dywanie sierścią kota perskiego, to z czym sobie nie poradzi?
Ale żeby nie było tak pięknie, jedna rzecz mnie wkurzyła.
Dywan był przecież niesamowicie zaśmiecony. Oprócz sierści spoczywały na nim włosy, okruszki i multum innych paprochów. Do czego zmierzam? Do pojemności zbiornika na śmieci.
Zobacz, jak bardzo był zapełniony po… 3 minutach odkurzania w tym teście.
Przekroczyłem maksymalny poziom nieczystości w pojemniku, więc zgodnie z zaleceniami producenta czekało mnie jego opróżnienie.
Przy odkurzaniu w tak ekstremalnych warunkach jest to upierdliwe. Oczywiście fakt, że Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 w 3 minuty zebrał tyle sierści, dobrze świadczy o jego sile ssącej, ale szkoda, że zbiornik wymagał już wyzerowania.
A stan szczotki? Spójrz:
To akurat normalna sprawa w przypadku szczotki z włosiem. A że obraca się bardzo szybko, to równie prędko będzie owinięta włosami czy sierścią.
Złota rada jest taka, aby przy opróżnianiu zbiornika od razu spojrzeć na stan szczotki.
W recenzji odkurzacza Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 zaprezentuję Ci ostateczny werdykt, ale już teraz powiem, że to cholernie wydajny odkurzacz pionowy. Bardzo mnie tym zaskoczył, bo na papierze prawie nic nie zapowiadało aż tak dobrych wyników.
Napęd elektroszczotki idealnie dopełnia mocny ciąg powietrza wytwarzany przez silnik w korpusie. W efekcie moc ssąca wcale nie ustępuje tradycyjnym odkurzaczom. Nie mogę się do tego przyczepić.
A teraz sprawdźmy wspólnie, jak wypada efektywność mycia podłóg. To już ostatnia część tego testu.
Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 – Test mopowania
Ten test odbył się z kolei na moim tarasie. A że ostatnio wiało i padało, jego stan nie był zbyt dobry. Do tego mój taras nie jest perfekcyjnie równy (lekko mówiąc), co nie ułatwia zadania sprzętowi do mopowania.
Najpierw przyjrzałem się wykonaniu nasadki Aqua. Oto pełen zestaw do mycia posadzki.
Tefal dorzuca w zestawie zapasową ściereczkę.
Pozytywne wrażenie wywarł na mnie spód nasadki.
Dużą powierzchnię z nałożoną ściereczką otaczają 2 wąskie ssawki, a do tego cienkie listwy z włosiem.
Bardzo dobrze przemyślana konstrukcja, ponieważ nie ma ryzyka rozcierania brudu przy jednoczesnym odkurzaniu i mopowaniu. Ssawki z obu stron wciągną większe śmieci, a ściereczka oczyści posadzkę.
A wlewanie wody i pojemność zbiornika? Też na plus.
Otwór wlewowy nie jest zbyt mały. Po drugiej stronie znajduje się przycisk do dozowania wody (2 ustawienia: dozuje wodę lub ją blokuje). Pojemność zbiornika spokojnie wystarczy na umycie potężnej powierzchni.
Od razu zabrałem się do mopowania. Oto krótki fragment tego testu:
Nasadka porusza się płynnie, nie czuć tak wagi odkurzacza. Zasługa sporej powierzchni myjącej.
Wykonywałem ruchy w przód, w tył, jak i po skosie. Ogólnie tak, jak mi pasowało.
Stan tarasu szybko się poprawiał, a drobne śmieci zostawały sprawnie zasysane.
Owszem, to może nie poziom mycia ręcznym mopem i z użyciem detergentów, ale wypada bardzo skutecznie na tle innych odkurzaczy hybrydowych, a nawet robotów myjących.
Jest tylko jeden drobny niuans: dozowanie wody. W mojej ocenie jest zbyt intensywne. Trudno się dziwić, gdyż pod ściereczką znajduje się aż 5 punktów dozowania.
Trzeba uważnie monitorować poziom zostawianej wilgoci, aby nie było jej zbyt dużo. A co gdy tak się stanie? Pomoże chwilowe zablokowanie dozowania przyciskiem na nasadce.
Oprócz tego jestem bardzo zadowolony z efektywności mycia odkurzaczem Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490. Nie spotkałem w tym jak dotąd lepszego modelu pionowego.
Po teście sprawdziłem stan ściereczki i pojemnika na śmieci.
Jak widzisz, mimo że płytki na moim tarasie w wielu miejscach nie są zbyt równe, ściereczka równomiernie zbierała z nich brud.
W pojemniku ujrzałem trochę zebranych nieczystości, więc ssawki nie są dla ozdoby czy picu, a dobrze korzystają z wysokiej siły ssącej.
A czy jest jakaś szansa na użycie detergentu? No cóż, jak to zwykle bywa w sprzęcie akumulatorowym i hybrydowym, będzie trudno.
Najlepsza znana mi opcja to użycie koncentratu Blue Star. Jest dedykowany głównie robotom 2w1 lub tylko myjącym, ale nadaje się też do odkurzaczy pionowych z funkcją mopowania. Nie pieni się, wzmacnia efekt mycia i pozostawia na posadzce przyjemną woń.
Standardowe płyny do mycia podłóg odpadają, gdyż za bardzo się pienią.
Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 – Ostateczny werdykt
Gdyby Tefalowi Air Force 360 Flex Aqua TY9490 odjąć trochę wagi, a dodać czasu odkurzania, to stałby się wymarzonym odkurzaczem pionowym.
A tak jest… wciąż bardzo dobry, lecz nie idealny. Mimo to w wielu przypadkach jak najbardziej warto go kupić. Świetnie odkurza, mopuje, oferuje innowacyjną, elastyczną rurę Flex i jest wszechstronny dzięki dodatkowym końcówkom z zestawu. Miło mnie zaskoczył swoimi możliwościami.
Podsumowanie zawarłem w formie plusów, minusów i cech neutralnych. One ostatecznie pokażą Ci, czy Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 sprawdzi się w Twoim domostwie.
Plusy Tefal TY9490
- Efektywność odkurzania jest wyśmienita, a to przecież kluczowa cecha. Testy odkurzania produktów sypkich, a przede wszystkim sierści udowodniły, że Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 zapewni Ci wysoką siłę ssącą. Szybko wysprzątasz swoje domostwo.
- Funkcja mycia nie jest tu dodatkiem, żeby było, a realną korzyścią. To zasługa świetnie zaprojektowanej nasadki Aqua. Płynny ruch w dowolnym kierunku, odkurzanie do przodu i do tyłu, łatwe wlewanie oraz dozowanie wody, docieranie do różnych zakamarków, spora powierzchnia myjąca posadzkę – dużo plusów w tym aspekcie. To całkiem dobry odkurzacz myjący.
- Wyposażenie wypada znakomicie. Dosyć, że dostajesz wiele dobrze wykonanych końcówek, to niektóre z nich są jeszcze rzadko spotykane na tym rynku. Teleskopowa i elastyczna szczelinówka, łącznik kątowy – bez problemu znajdziesz im zastosowanie.
- Na osobną pochwałę zasługuje zginana, elastyczna rura Flex, dzięki której w wygodny sposób wjedziesz odkurzaczem pod różne meble.
- Miły dodatek stanowią diody LED na elektroszczotce. Dzięki nim dokładnie wytropisz paprochy spoczywające na posadzce.
- Ogólna jakość wykonania jest godna ceny tego sprzętu. Plastiki dość wysokiej jakości, dobre spasowanie, łatwy montaż poszczególnych części i końcówek – nie mam do tego zastrzeżeń.
- Pierwszy raz miałem do czynienia z tak dużymi kółkami na elektroszczotce odkurzacza pionowego. W efekcie Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 płynnie porusza się po różnych powierzchniach. Nie musisz w to wkładać wielkiej siły, łatwo manewruje się tym odkurzaczem (szczególnie że głowica płynnie skręca). W dodatku kółka nie rysują delikatniejszych podłóg drewnianych (są powlekane gumowatym materiałem).
- System filtracji jest wielostopniowy i bardzo dobrze oddziela zanieczyszczenia od wypuszczanego powietrza.
- Krótki czas ładowania akumulatora jak na odkurzacz pionowy (3 godziny).
Minusy Tefal TY9490
- Czas pracy nie jest imponujący na tle konkurencji: 30 minut w trybie standardowego odkurzania. Chciałoby się lepszego akumulatora i chociaż 45 minut pracy na jednym cyklu, choć Tefal nie szedł w stronę trybu eko czy cichego (moc ssąca w trybie standardowym jest bardzo dobra). Ocena tej cechy jest mocno zależna od metrażu. Do małej i średniej wielkości mieszkań wystarczy, ale do kilkupiętrowych domów już gorzej. A 6-minutowy czas pracy w trybie Boost praktycznie wyklucz sens załączania go.
- Korpus odkurzacza Tefal TY9490 sporo waży. Chyba nie spotkałem cięższego modelu na tym rynku. Rzecz jasna duże kółka ułatwiają manewrowanie nim, waga nie jest przy nich tak odczuwalna, ale co w trybie ręcznym, np. podczas usuwania pajęczyn? Idzie się zmęczyć…
- Pojemnik na zabrudzenia oferuje mało miejsca na śmieci. Uciążliwe szczególnie podczas odkurzania zwierzęcej sierści lub po prostu mocno zabrudzonych obszarów. To kolejna cecha, która niejako mówi, że Tefal TY9490 nie jest urządzeniem odkurzającym na ogromny metraż.
- To jeden z głośniejszych odkurzaczy pionowych, z którymi miałem do czynienia. Tryb Boost jest baaardzo donośny, a i ten standardowy mógłby być cichszy. Dodam jednak, że efekt potęguje bardzo szybko pracująca elektroszczotka z własnym napędem. Czasem brzmi jak… maszynka do włosów? Coś takiego. Niemniej hałas generowany przez główny silnik powinien być odrobinę niższy.
- Trudno monitorować pozostały czas odkurzania. Cena nie jest niska, więc widziałbym tu jakiś nowoczesny wyświetlacz z poziomami naładowania (a najlepiej procentowym stanem naładowania).
Cechy neutralne Tefal TY9490
- Szczotka ma twarde kępy włosia. Z jednej strony świetnie penetrują dywany, a z drugiej nawijają się na nie włosy czy sierść. Normalnie dałbym za to minus (mimo że to niejako efekt wysokiej wydajności i cena za dobre odkurzanie dywanów), ale w tym przypadku postanowiłem inaczej. Dlaczego? Ponieważ szczotka ma również wąskie kanaliki na ostrze nożyczek. Oczyszczanie jej jest znacznie łatwiejsze niż w wielu innych modelach. Szkoda jednak, że sama się nie czyści, aczkolwiek to domena tylko nielicznych odkurzaczy premium, np. modelu Dyson V15.
- Jak już wiesz, pojemnik na zabrudzenia nie jest ogromny (tzn. ma dość nisko umieszczony wskaźnik maksymalnego zapełnienia). Do tego opróżnienie go musisz poprzedzić demontażem, zdjęciem głównego filtra oraz jego osłony. Trochę uciążliwe, ale na plus to, że zbiornik nie jest zbyt wąski, śmieci się w nim w ogóle nie blokują, łatwo je wysypiesz do kosza. Dlatego też ostatecznie cecha neutralna.
Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 dostaje ode mnie ocenę 4/5. Ostatecznie polecam jego zakup, choć dobrze mieć z tyłu głowy wymienione minusy.
Materiał reklamowy dla marki Tefal, ponieważ otrzymałem zapłatę za wykonanie testu. Moja opinia o produkcie pozostaje niezależna, subiektywna i bez ingerencji osób trzecich.
Ocena Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490:
Odznaczenia Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490:
Przeczytaj też: Odkurzacz pionowy na co zwrócić uwagę?
Świetny wpis! Doceniam wysiłek włożony w wyjaśnienie tematu w jasny i zwięzły sposób. To naprawdę pomocne dla kogoś takiego jak ja, kto jest nowy w tym temacie. Dziękuję!
Dzięki za miłe słowa 🙂
Dzień dobry, mam psa z długą sierścią, która jest wszędzie. Szczególnie teraz. Analizuję Pana oceny i zastanawiam się, który odkurzacz wybrać Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490 czy Dyson V8? Mopowanie nie jest dla mnie aż tak istotne, jak zebranie sierści psa, aczkolwiek bardzo fajną opcją. W domu mam panele, płytki i parkiet,. żadnych dywanów. Ważna jest dla mnie tapicerka w aucie. Bardzo proszę o Pana ocenę. Już skłoniłam się za Tefalem, ale waga mnie odstrasza. W Dysonie trzymanie przycisku też wydaje mi się uciążliwe. Co wybrałby Pan dla kobiety i kilkunastoletnich dzieci?
Cześć. Z tej 2 wybrałbym Dyson. Trzymanie przycisku nie irytuje tak w praktyce, dla mnie nie był to minus.
Dziękuję bardzo. Dodam, że jeszcze mam schody. Właśnie „odkurzyłam” na szybko podłogę Kärcherem szczotką ele.i tragedia. Słońce świeciło i widziałam, że może 50% siersci zebrała 😟.
Dzień dobry,
poszukuję odkurzacza pionowego z funkcją mopowania. Ta funkcja jest dla mnie ważna. Chciałabym za jednym razem odkurzyć i umyć podłogi.Posiadam mieszkanie średniej wielkości z panelami. Proszę o podpowiedź, który model wybrać?
Pozdrawiam,
Ewa
Cześć, tutaj znajdziesz polecane przeze mnie pionowe z mopem – https://www.prorankingi.pl/rankingi/male-agd-do-domu/odkurzacz-pionowy-z-funkcja-mycia/
Który lepiej wybrać. Ten z testów czy x force 11.6. Zastanawiam się nad różnicami.
Cześć, test tamtego też przeglądałeś? Sprawdzałem go – https://www.prorankingi.pl/blog/tefal-x-force-flex-11-60-aqua-ty9890-test-opinia/ Kwestia znaczenia plusów i minusów dla Ciebie, ale droższy jest ogólnie trochę lepszy.
Moim jestem trochę rozczarowana. Odkurza super. Z tym nie ma problemu. Za to mopowanie to masakra. Ściereczka nie jest nawet wilgotna. Jest prawie sucha. To nie jest mopowanie. To jest ponowne odkurzanie które nie zostawia nawet śladu wilgoci. Co z tym zrobić?
Cześć! To jest niemożliwe w tym modelu, bo on zostawia w mopowaniu sporo wody, co zresztą widać na filmikach z testów. Czy nie nacisnęłaś czasem tego przycisku na głowicy, który odcina dozowanie wody?
U mnie również bardzo słabe mopowanie. Mało wody podaje, pozostawia tylko delikatnie ślady wilgoci.
U mnie to samo ścierka jest sucha zastanawiam się nad oddaniem do reklamacji
A który z odkurzaczy Philips SpeedPro Max Aqua XC8149/01 czy Tefal polecasz jeśli funkcją, na której mi najbardziej zależy jest jednoczesne odkurzanie i mycie? (Mam zwierzęta w domu, ale nie mam dywanów :-), przewaga podlóg drewnianych niemalowanych, tylko woskowanych, wiec moczenie mop-em nie jest wskazane, ale tez samo mazanie półsuchym mopem nie wystarcza). Rozumiem, ze wadą tefala jest waga i krótszy czas pracy baterii, ale czy Philips równie dobrze myje (podłogi bywają prawdziwie zabłocone przez zwierzęta)? Jest tez nowszy chyba model Tefal X-force 11.6? czy on jest w czymś lepszy od tego tefala lub philipsa?
Cześć. Tak, Tefal lepiej mopuje, ale w innych parametrach przegrywa. Ostatecznie wolę Philipsa, aczkolwiek nie używam zbyt często mopowania, bardziej zależy mi na odkurzaniu. Co do najnowszego Tefala – na dniach ukaże się jego test na mojej stronie 🙂
Witam,mam i jestem bardzo zadowolona z tego odkurzacza tylko dlaczego po mopowaniu na panelach i płytkach zastają smugi? Po każdym użyciu mop jest prany,płukany.Myję czystą wodą bez dodatkowych detergentów.
Cześć a co myślisz o Tefal Air Force 360 Flex Ultimate TY9571 i do tego dokupić końcówkę Aqua
Cześć! Jeżeli końcówka Aqua jest z nim kompatybilna, to można teoretycznie tak zrobić, choć wyjdzie drożej, a 9571 chyba jest jeszcze cięższy.
otóż mam problem zakupiłam ten odkurzacz i nie działa. po otwarciu kartonu włączyłam dosłownie na chwilę bo tylko tyle był naładowany. więc podłączyłam do ładowania. na drugi dzień chciałam go użyć ale już nie reagował. włączają się na chwilę dwie niebieskie diody i przez chwilę pulsują i to tylko tyle jest reakcji z jego strony. próbowałam jeszcze podłączyć do ładowania ale żadnej reakcji. Proszę o pomoc czy to wina odkurzacza, baterii, czy ładowarki a może ja coś robię nie tak bo go jeszcze nie znam. nie chcę go od razu reklamować i odsyłać bo jeszcze się nim nie nacieszyłam a proces reklamacyjny może trwać tygodniami.
Cześć! Trudno mi powiedzieć, co jest nie tak, wydaje się po prostu rozładowany. Czytałaś całą instrukcję obsługi? Jeżeli nic nie jesteś w stanie zrobić, to skontaktuj się z producentem.
Właśnie najpierw skontaktowałam się i oni pierwszy raz się z czymś takim spotkali. :))) Zaproponował oddać do serwisu. Ale mi się nie uśmiecha oddać w ogóle nie używany sprzęt do naprawy. I czekać tygodniami i na dodatek naprawiany i bardzo często się zdarza że wraca porysowany, obity bo oni w serwisach nie dbają o czyjeś rzeczy.
bez zbędnych informacji poinformowali mnie, że otrzymam zwrot pieniędzy. Teraz zastanawiam się czy nadal go kupować jak się trochę zraziłam do niego. czy może po prostu miałam pecha. Proszę o podpowiedz czy dalej iść w ten sprzęt czy może jakiś inny kupić, np philips tez z funkcja mopa a może w ogóle zrezygnować z funkcji mopa?
dodatkowo podam, że mam dom dwupoziomowy i w większości gres polerowany i reszta panele.
To przy takich warunkach zobacz ten test – https://www.prorankingi.pl/blog/puron-pu20-test-recenzja-opinia-czy-warto-kupic/
Musisz zdecydować, czy mopowanie podłóg sprzętem wielofunkcyjnym jest dla Ciebie. Na moim portalu znajdziesz zestawienie modeli pionowych, zajrzyj do niego, aby porównać najatrakcyjniejsze opcje zakupowe 🙂
witam, zakupiłam ten odkurzacz i po jednym odkurzaniu nie działa, nie wiem czy nie ładuje ładowarka czy to coś innego. niewiedza moja. Proszę o podpowiedz zanim go niesłusznie zareklamuję. Może robię coś nie tak.