Tefal OptiGrill Elite GC750D30 zbiera masę pozytywnych opinii i świetnie się sprzedaje. To jeden z topowych grilli elektrycznych, a ja dokładnie sprawdzę jego możliwości. Dzięki temu prędko się dowiesz, czy ten sprzęt jest wart swojej ceny.
Grillowanie we własnym domu i przez cały rok? Nic nie stoi na przeszkodzie, jeżeli masz pod ręką grill elektryczny.
Patrząc na tę kategorię, od razu rzuca się w oczy dominacja marki Tefal. Postanowiłem, że sprawdzę aktualnie flagowy model tego producenta, czyli OptiGrill Elite GC750D30.
Co potrafi grillować i jak to wychodzi w praktyce? Jakie funkcje dodatkowe oferuje? Co z jakością wykonania?
Te i inne ważne aspekty omówię w poniższej recenzji. Nie zabraknie oczywiście wielu zdjęć. W efekcie szybko sprawdzisz, czy ten sprzęt przyda się w Twojej kuchni.
Cena i zastosowanie Tefal OptiGrill Elite GC750D30
Zacznijmy od tego, ile to cudo teraz kosztuje:
No cóż, wydaje się, że to wygórowana cena za grill elektryczny, ale sęk w tym, że… w praktyce to coś więcej niż zwykły grill kontaktowy.
Przejdźmy więc do jego zastosowania.
Do czego nadaje się Tefal OptiGrill Elite GC750D30?
Ogólnie biorąc, do wszystkiego, co tylko można grillować.
Bardzo duży plus stanowi cała gama programów automatycznych. Jest ich 12 i dotyczą: wołowiny, kiełbasy, hamburgerów, panini (a więc i tostów), ryby, piersi z kurczaka, bekonu, owoców morza, ziemniaków, pomidorów, bakłażanu oraz papryki.
Nie musisz przebijać się przez różne menu, aby uruchomić jeden z programów. Wystarczy użyć dotykowych strzałek, żeby wybrać żądaną opcję.
A o co właściwie chodzi z przydatnością programów automatycznych?
Geniusz tej funkcji tkwi w tym, że nic nie musisz ustawiać!
Po prostu wybierasz dany program, uruchamiasz wstępne nagrzewanie (przycisk OK), po nagrzaniu wkładasz dany rodzaj produktu i czekasz na żądany poziom wypieczenia (są maksymalnie 4, zależnie od programu).
Inteligentne czujniki umieszczone w grillowych płytach same dobierają czas i temperaturę pracy w stosunku do grubości, rodzaju oraz ilości żywności. Nie mając pojęcia, jak coś grillować, i tak dobrze Ci to wyjdzie. W dodatku cały czas widzisz czas pozostały do końca grillowania (i to w odniesieniu do poszczególnych poziomów wypieczenia).
Jakby tego było mało, dochodzą jeszcze 2 kolejne udogodnienia.
W parze z każdym programem automatycznym działa opcja do mrożonek (nie tracisz czasu na rozmrażanie czegoś) oraz intensywne podsmażanie (szczególnie przydatne do steków).
Ikony wyboru tych funkcji znajdują się od razu na dotykowym panelu sterowania.
Pomijając automatykę działania, zawsze możesz skorzystać z trybu manualnego. Wtedy przygotujesz cokolwiek, co nadaje się do grillowania, nawet grzyby czy niektóre owoce (jabłko, banan, brzoskwinia). Nie ma tu większych ograniczeń.
Jeszcze mało? No to przejdźmy do kolejnego punktu.
Dodatkowe akcesoria w zestawie
A konkretniej płytki do gofrów (wraz z chochlą do nalewania ciasta) oraz akcesorium do wypieków i przekąsek.
Ten pierwszy dodatek ma tym bardziej sens, że Tefal OptiGrill Elite GC750D30 to bardzo mocny sprzęt. Korzysta z 2000 W mocy, więc szybko zrobi gofry, co zresztą sprawdzę podczas praktycznych testów.
Co z drugim dodatkiem?
Ma ciekawe zastosowanie. Ogólnie służy do wypiekania ciasta. Nadaje się jednak nie tylko do zrobienia domowej pizzy, ale też np. zapiekanki z makaronu i sera, a nawet sernika.
Jak widzisz, Tefal OptiGrill Elite GC750D30 ma ogromne zastosowanie w kwestii przyrządzania pełnoprawnych posiłków, jak i przekąsek, nawet tych słodkich.
Teraz krótko o budowie sprzętu, a następnie pokażę Ci, co dobrego przygotowałem za pomocą tego grilla na prąd.
Budowa
Tefal OptiGrill Elite GC750D30 sprawia świetne pierwsze wrażenie. To dość masywny grill elektryczny ze sporą powierzchnią na przygotowywane przysmaki (600 cm2).
Dzięki temu za jednym razem zgrillujesz porcję dla kilku osób. Nie tracisz czasu i energii elektrycznej na kilka cykli.
Z drugiej strony, przed zakupem przemyśl miejsce na ten grill. Zajmuje bowiem trochę przestrzeni (głębokość 36,5 cm, szerokość 36,5 cm i wysokość 17,5 cm).
Zwłaszcza gdy go otworzysz.
Wracając do zewnętrznych elementów budowy, bardzo trwały wydaje się stalowy korpus.
Widać tu najwyższą w tej kategorii jakość wykonania. Trudno jakkolwiek uszkodzić tak wytrzymały sprzęt.
Płytki wyróżniają się rzecz jasna nieprzywierającą powłoką. Nie męczysz się podczas przekładania żywności na talerz.
Co więcej, producent nachylił je pod kątem 7 stopni.
Jaka z tego korzyść?
Łatwiejsze czyszczenie, bo tłuszcz i soki spokojnie sobie spływają do tacki ociekowej, nie zostając w ogromnej ilości na płytkach.
Skoro o tacce mowa, jest dość kompaktowa, ale wystarczająco głęboka.
Wyróżnia się też bardzo łatwym montażem.
Jak widzisz, część tacki sprytnie chowa się pod grill, dzięki czemu nie wydłuża znacznie całej konstrukcji.
To, co niesamowicie mi się spodobało, to mechanizm wyjmowania płytek.
Opiera się na niewielkich przyciskach od dolnej i górnej płyty.
Mając do czynienia z wieloma opiekaczami, gofrownicami, grillami itp., muszę przyznać, że Tefal OptiGrill Elite GC750D30 zapewnia najbardziej przyjazny sposób montażu i demontażu płyt, jaki spotkałem.
Nie siłujesz się z wyjmowaniem płyt, bo działa to na jeden przycisk. Ponowne założenie ich to także banalna sprawa.
Nie pozostaje więc nic innego, jak przejść do praktycznych testów grillowania!
Test grillowania łososia
Nie byłbym sobą, gdybym nie zrobił testu grillowania ryby, a konkretniej łososia. Zwłaszcza że Tefal OptiGrill Elite GC750D30 ma od tego program automatyczny.
Przygotowałem więc 4 dość spore kawałki łososia.
Jak widzisz, to obiad dla 2 – 4 osób (zależnie od apetytu i pojemności czyjegoś brzucha:)), a spokojnie dałbym radę zmieścić jeszcze jeden kawałek.
Tu pewna uwaga: teoretycznie grillowane porcje jedzenia nie powinny być grubsze niż 4 cm.
W praktyce tej klasy grill radzi sobie z jeszcze grubszymi kawałkami, choć zawsze lepiej trzymać się zaleceń producenta.
Jeżeli chodzi o program do ryb, obejmuje 3 poziomy pieczenia: delikatny, średni i dobrze wypieczony (+ opcjonalnie funkcja intensywnego podsmażania; w tym przypadku nie czułem potrzeby załączania jej).
Podczas testu monitorowałem efekty wszystkich 3, ale na talerze powędrowały kawałki średnio i mocniej zgrillowane.
Wstępne nagrzewanie trwało ok. 5 minut, a grillowanie – zależnie od żądanego poziomu – 11 – 13 minut.
Poniżej filmik pokazujący działanie timera dla różnych efektów wypieczenia, jak i przydatność pochylenia płyt (aby zostawało na nich mniej tłuszczu do wyczyszczenia).
Czy da się prościej i przyjemniej dla użytkownika? Chyba nie.
Po osiągnięciu każdego z poziomów Tefal OptiGrill Elite GC750D30 puszcza sygnał dźwiękowy. Otwierając sprzęt, automatycznie zatrzymuje on grillowanie. Możesz na spokojnie wyjąć dany kawałek, aby mocniej zgrillować pozostałą porcję, co zresztą sam uczyniłem.
Szybko rzuciłem okiem na efekty delikatnego poziomu. Mimo przyrządzania grubych porcji łososia nie zauważyłem żadnych oznak surowości.
Zauważyłem natomiast pewną różnicę w stosunku do średniego poziomu. Zafundował on bardziej wypieczoną rybę.
A smak grillowanego łososia? No cóż, wyborny.
2 ostatnie kawałki zaczekały na koniec ostatniego poziomu i również powędrowały na talerz.
Nie mam żadnych obiekcji co do efektów.
Tefal OptiGrill Elite GC750D30 równomiernie zgrillował wszystkie porcje, mimo że przekraczały one swoją grubością zalecenia z instrukcji.
Można więc powiedzieć, że zafundowałem temu urządzeniu tryb hard, ale i tak Tefal OptiGrill Elite GC750D30 spokojnie podołał zadaniu.
Test grillowania kiełbasy
A w zasadzie kilka różnych testów na tym produkcie. Program do kiełbasy oferuje tylko najmocniejszy poziom, ale zdecydowałem, że wypróbuję tu także funkcję intensywnego podsmażania.
I to od niej zacząłem, grillując 2 kiełbasy.
Aby załączyć tę opcję, musisz wcisnąć odpowiednią ikonę jeszcze przed wyborem programu (po tym jest ona cały czas wyświetlana w prawym górnym rogu ekranu).
Jak widzisz, sensory płytek ustaliły czas na 25 minut z hakiem.
Po tym czasie kiełbasy rzeczywiście wyszły baaardzo zgrillowane.
Dla porównania kiełbasa zgrillowana bez funkcji intensywnego podsmażania.
Widać, a także czuć różnicę.
Mnie smakowały obie wersje, nie zauważyłem żadnych oznak surowości, a równomierność także wyszła bardzo dobrze.
Musisz jednak o czymś wiedzieć.
Tefal OptiGrill Elite GC750D30 nie jest ogólnie grillem, który znacznie zadymia kuchnię… chyba że włączysz intensywne podsmażanie.
Ta funkcja dużo zmienia, jeżeli chodzi o poziom zgrillowania, ale i generuje sporo dymu (w zależności od grillowanej żywności). Zwłaszcza na początku, gdy w produktach jest jeszcze dużo tłuszczu. W efekcie musiałem solidnie przewietrzyć kuchnię. Bez tej opcji nie czułem takiej potrzeby, więc coś za coś.
Kolejne wnioski wysnułem w oparciu na teście grillowania 4 sztuk kiełbasy.
Pamiętasz wzmiankę o nachyleniu płytek, aby tłuszcz łatwiej spływał do tacki?
Rzeczywiście znacznie to ułatwia, lecz wypada przy tym uważać, by najniżej ułożony produkt nie zjechał do niej.
Rzecz jasna problem rozwiązuje (lub minimalizuje) pionowe ułożenie żywności, ale podczas tego testu nie było to możliwe.
To nie jest jakaś bardziej upierdliwa sprawa. Po prostu podczas wkładania i w mniejszym stopniu wyjmowania produktów zwróć uwagę, żeby ten na samym dole nie wpadł przypadkowo do tacki na tłuszcz.
A czas grillowania 4 sporych kiełbas? 33 minuty.
Trochę ten program trwa, ale pamiętaj, że wszystko dzieje się automatycznie. Nie obracasz kiełbasy jak na grillu węglowym. Możesz w tym czasie zająć się czymś innym.
Jeżeli chodzi o kwestię poboru prądu, bo mogło Cię to zainteresować w tej chwili, omówię ją jeszcze w osobnym punkcie.
A teraz dla odmiany przejdźmy do czegoś bardziej fit!
Test grillowania bakłażana
Zdecydowanie wolę grillować mięso, ale bakłażanem także nie pogardzę.
Tutaj pewien trik: producent w instrukcji poleca przed grillowaniem namoczyć ręcznik papierowy w oleju i subtelnie przetrzeć nim płytki. Ma to zagwarantować lepszy efekt. W tym teście zastosowałem tę poradę.
Następnie uruchomiłem wstępne nagrzewanie i wyłożyłem 4 spore plastry przyprawionego bakłażana.
Tefal OptiGrill Elite GC750D30 obliczył dla tej porcji czas grillowania, który wyniósł nieco ponad 5 minut. Nagrzewanie trwało krótko, bo pewnie ok. 3 minut.
Efekt znów mnie zadowolił. Bakłażan wyszedł odpowiednio miękki i smakował mi.
Mam jednak 2 uwagi, choć może nie tyle do sprzętu, a co do sposobu grillowania:
- Grillując coś cieńszego, dobrze zachować jak największą precyzję w krojeniu porcji (żeby miały na całej długości tę samą grubość). Ja przekrajałem bakłażana na oko i nie wyszło mi to perfekcyjnie.
- Produkty układa się po wstępnym nagrzewaniu, więc płytki są już dość gorące. Planując układ, że tak powiem, na styk, może to nie wyjść tak idealnie jak podczas wstępnego szacowania miejsca na płytce.
Wspominam o tych rzeczach dlatego, że 2 skrajnie ułożone płaty nie były tak równomiernie zgrillowane jak 2 ułożone na środku. To jednak efekt nieco za szerokiego ustawienia ich, a także pewnych różnic w grubości.
Mimo to poziom zgrillowania finalnie mnie zadowolił.
Tefal OptiGrill Elite GC750D30 świetnie sobie radzi z bakłażanem i znów nie trzeba tu nic regulować, bo masz pod ręką program automatyczny.
Test grillowania piersi z kurczaka
Nie mogłem tego ominąć, szczególnie że sporo osób zachwala ten sprzęt za grillowanie piersi z kurczaka.
No cóż, ja już też się do nich zaliczam, ale od początku.
Ustawiłem na płytce 5 porcji, ułożonych na styk, lecz tego typu mięso nieco się kurczy podczas grillowania.
12 minut z hakiem i moje oczy ujrzały równomiernie zgrillowane mięso.
Zjadłem je i z sosem i bez niego, aby dokładnie sprawdzić poziom wypieczenia.
W mojej ocenie Tefal OptiGrill Elite GC750D30 perfekcyjnie zachował balans między odpowiednim zgrillowaniem a pewną soczystością mięsa.
Pierś z kurczaka nie była bowiem przesadnie sucha. No i nie mogę się przyczepić do równomierności, także test zdany celująco.
Dodam jeszcze, że nie musiałem wietrzyć kuchni przy tym sprawdzianie dla grilla. Dymił lekko, ale nie na tyle, abym musiał coś z tym zrobić.
Test grillowania steków
Rostbef musiał pojawić się w tym teście i prędko trafił na rozgrzane płytki grilla.
Tefal OptiGrill Elite GC750D30 w tym programie oferuje wszystkie 4 poziomy, a ja dokładniej sprawdziłem 2 najmocniejsze: średni i mocny poziom (niżej jest lekkie wypieczenie oraz bardzo krwisty stek).
W ogóle grillowanie steków to szybka akcja, bo pierwszy poziom to kwestia nawet minuty z hakiem, a ostatni jest gotowy w jakieś 7 minut.
I po takim czasie ujrzałem mojego steka.
Mimo solidnej grubości tego kawałka nie mogę się przyczepić do równomierności.
Efekt rzeczywiście zgodny z obietnicami, zresztą widać różnicę w stosunku do średniego poziomu.
Tutaj mocne wypieczenie.
A tu średnie:
Wniosek z tego testu taki, że jeżeli lubujesz się w stekach, to możliwości grilla Tefal OptiGrill Elite GC750D30 z pewnością Cię zadowolą.
Testy grillowania w trybie manualnym
Jeżeli chodzi o tryb manualny, to samodzielnie ustawiasz temperaturę (zakres od 120 do 270 stopni Celsjusza z regulacją co 10 stopni) oraz czas grillowania.
Postanowiłem zrobić w ten 2 zróżnicowane przekąski. Najpierw na płytki grilla trafiły wegetariańskie szaszłyki.
Powyższe zdjęcie znów potwierdza imponującą pojemność sprzętu.
Druga sprawa, że w takim przypadku musisz się liczyć z tym, że przekąska wyjdzie nieco spłaszczona.
Pod względem smaku i równomierności jak najbardziej na plus.
Innym razem zgrillowałem jeden z moich ulubionych przysmaków, a mianowicie góralski serek wędzony. Chcąc zjeść go na ciepło, można oczywiście użyć piekarnika, lecz w mojej ocenie jest najlepszy w zgrillowanej formie.
Dlatego też nie żałowałem sobie i umieściłem na płytce tyle serków, ile dałem radę.
180 stopni Celsjusza i ok. 4 minuty wystarczyły, żeby porządnie zgrillować przekąskę.
Było bardzo smacznie, zwłaszcza w połączeniu z żurawiną.
Tryb manualny działa ogólnie świetnie, o ile wie się, jaką mniej więcej ustawić temperaturę i czas.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by raz na jakiś czas otworzyć sprzęt i sprawdzić stan jedzenia. Rozsądnie ustawiając timer i nawet zapominając z rozpędu o tym, że coś się grilluje, trudno i tak przypalić żywność.
Dodam jeszcze, że Tefal OptiGrill Elite GC750D30 daje możliwość przedłużania czasu grillowania w trybie manualnym. Łatwość obsługi stoi tu na wysokim poziomie.
Test robienia gofrów
Aby rozpocząć robienie chrupiących gofrów, musisz najpierw wypoziomować grill (bo wyjściowo jest nachylony, o czym wspominałem).
To łatwa sprawa. Producent dorzuca w zestawie podpórkę, którą łatwo zamontujesz od spodu.
To tyle. Po tej czynności nie pozostaje nic innego, jak rozpoczęcie pieczenia.
Tefal OptiGrill Elite GC750D30 robi w jednym cyklu 2 gofry, ale za to dość potężne. Trochę szkoda, że nie ma do nich automatycznego programu. Z drugiej strony, nie musiałem długo kombinować z temperaturą i czasem, aby uzyskać dobry efekt.
A gofry były po prostu pyszne, zwłaszcza z bitą śmietaną i owocami.
Szczerze mówiąc, nie widzę większej różnicy w porównaniu do topowych gofrownic, a przecież ta funkcja jest dodatkiem w grillu Tefal OptiGrill Elite GC750D30.
Dostajesz do dyspozycji szeroką, a zarazem łatwą regulację temperatury i czasu. Sprzęt radzi sobie z hurtowym robieniem gofrów, a w dodatku płytki zapewniają znakomitą powłokę nieprzywierającą. Nie miałem żadnych problemów podczas przekładania przysmaku na talerz.
Tefal OptiGrill Elite GC750D30 a zużycie prądu
Podczas testu grillowania kiełbasy wspominałem, że omówię tę kwestię.
Skoro z jednej strony niektóre produkty długo się grillują (a jest jeszcze przecież tryb do mrożonek), a z drugiej urządzenie jest bardzo mocne, to pojawia się zagwozdka dotycząca energooszczędności (lub jej braku).
Jak więc z tym jest w praktyce?
Postanowiłem, że obliczę to na dość skrajnym przypadku, właśnie kiełbasy.
Powiedzmy, że masz do zgrillowania sporo żywności tego typu i rozbijasz to na 2 cykle po 30 minut (+ wstępne nagrzewanie do 7 minut). Załóżmy również, że Tefal OptiGrill Elite GC750D30 działa wtedy na pełnej mocy, czyli 2000 W.
W ciągu godziny zużyje więc 2 kWh. Stawka za 1 kWh zależy od kilku czynników, ale uśrednijmy ją do 70 groszy.
Zgrillowanie nawet do 8 kiełbas kosztuje ok. 1,40 zł, a dodając wstępne nagrzewanie, niecałe 1,50 zł. I jest to stosunkowo pesymistyczne założenie.
Dlaczego?
Ponieważ Tefal OptiGrill Elite GC750D30 bez funkcji intensywnego podsmażania nie pobiera 2000 W.
Jak widzisz, czasem nie ma co się bać prądożerności tego typu sprzętów. Rzecz jasna może uznasz, że 1,50 zł to i tak sporo, ale popatrz na nieco mniej wymagającą żywność.
Zgrillowanie łososia w najgorszym przypadku nie powinno pobrać energii kosztującej więcej niż 35 groszy. A stek na ostatnim poziomie? Koszt jakichś… 8 groszy (a pewnie i mniej).
Osobiście nie widzę więc problemu, jeżeli chodzi o zużycie energii elektrycznej. Nie powinno to wpłynąć znacząco na wysokość rachunków, chyba że codziennie grillujesz kiełbasę dla wielu osób.
Ostateczny werdykt i opinia
Tefal OptiGrill Elite GC750D30 to rewelacyjny grill elektryczny. Znakomicie radzi sobie z mięsem, rybą czy warzywami. Oferuje sporą pojemność, zrobisz w jednym cyklu obiad czy przekąskę dla całej rodziny. Dzięki czujnikom i programom automatycznym znacząco ułatwia obsługę. Tryb manualny i dodatkowe akcesoria rozszerzają z kolei jego zastosowanie.
Aktualne ceny Tefal OptiGrill Elite GC750D30:
EURO
MediaMarkt
Szczerze mówiąc, nie widzę tu jakichś poważnych minusów. Owszem, to kosztowny sprzęt, ale przejawia najnowocześniejsze rozwiązania na tym rynku, świetną jakość wykonania i jest wielofunkcyjny.
Finalnie uważam, że to aktualnie najlepszy grill elektryczny.
Jeżeli masz wysokie wymagania co do tego typu sprzętu, to nie zastanawiaj się i kup Tefal OptiGrill Elite GC750D30. Ja przyznaje mu najwyższą ocenę, rekomendację zakupową i odznaczenie innowacyjności (za czujniki w płytkach, które analizują grillowaną żywność).
Materiał reklamowy dla marki Tefal, ponieważ otrzymałem zapłatę za wykonanie testu. Moja opinia o produkcie pozostaje niezależna, subiektywna i bez ingerencji osób trzecich.
Ocena Tefal OptiGrill Elite GC750D30:
Odznaczenia Tefal OptiGrill Elite GC750D30:
Zobacz też: Kuvings MultiGrill (Test, Opinia) – Czy warto kupić?
Wszystko ok ale dobrze się czyści gdy jest nowy,wszystko ładnie schodzi jednak po ponad 9 miesiącach dość częstego używania z płyty ciężko jest już usuwać przepalony tłuszcz i resztki.
Też tłuszcz już nie ścieka tak fajnie jak był nowy i wypala się w rowkach
Cześć, dzięki za opinię. No cóż, grille tego typu ogólnie nie są super przyjazne w czyszczeniu.
Czy płyty do tego grilla są w zestawie czy trzeba dodatkowo dokupić?
Cześć, są w zestawie 🙂
Proszę link do niego bo ja w żadnym sklepie nie znalazłam .
Proszę link , ten grill nie ma w zestawie tacek do gofrów. Proszę sprawdź opis . Jeśli się mylę proszę o link
Kurczę, widzę po opisach, że rzeczywiście chyba już ich nie dołączają :/ Gdy testowałem, były w zestawie za darmo…