W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Transmiter FM – Jaka częstotliwość fal radiowych?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wybrana częstotliwość fal radiowych ma duży wpływ na jakość działania samochodowego transmitera FM. Krąży wokół niej kilka ważnych zasad. Omówiłem je w prosty sposób w poniższym poradniku. Dzięki temu zminimalizujesz szumy.

Transmiter FM - Jaka częstotliwość fal radiowych?

Spis treści:

  Jaka najlepsza częstotliwość dla transmitera FM?

  Najlepsza częstotliwość fal radiowych dla transmitera FM to taka, która jest wolna (nie nadaje na niej żadna stacja) i jak najbardziej oddalona od zajętych kanałów. Wtedy istnieje największa szansa, że transmitowany dźwięk będzie pozbawiony zakłóceń.

  Niejednokrotnie producenci transmiterów samochodowych polecają w instrukcji obsługi konkretną częstotliwość (która mieści się pomiędzy 87,5 a 108 MHz, bo taki zakres obsługują zwykle transmitery).

  Nie jest to jednak na ogół najlepsze rozwiązanie.

  Dlaczego?

  Ponieważ dany kanał, zależnie od regionu, w którym mieszkasz, może być zajęty przez stację radiową (lub znajdować się w jej bliskim sąsiedztwie). Wtedy usłyszysz szumy lub znacznie pogorszoną jakość transmisji.

  Powyższe porady są istotne, ale kluczowy jest tak naprawdę region, po którym jeździsz samochodem. Przejdźmy więc do kolejnego punktu.

  Ranking transmiterów FM – zwycięzca

  AKAI FMT-93BT

  Częstotliwość fal radiowych a Twoja miejscowość

  Wiesz już, że najlepiej zrobisz, oddalając częstotliwość transmitera od stacji radiowych.

  Żeby rozsądnie to uczynić, musisz najpierw wiedzieć, jakie stacje i na jakich częstotliwość nadają w Twoim mieście bądź województwie.

  Znajdź w internecie wykaz emisji FM (np. na stronie radiopolska.pl), wyszukaj w nim swoje miasto/województwo i wypisz sobie wolne pasma, które są jak najdalej od stacji radiowych. Następnie sprawdź, która z nich w praktyce najlepiej współgra z Twoim transmiterem.

  Zwróć uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną rzecz.

  W wykazie emisji FM, oprócz np. częstotliwości, nazwy radia czy obiektu nadawczego, znajduje się rubryka ERP kW.

  Co oznacza?

  To w uproszczeniu moc nadawania. Jej zakres jest szeroki, może wynosić 0,001, jak i 120.

  Im mocniejsza stacja, tym bardziej może zakłócać działanie transmitera, gdy wybierzesz częstotliwość obok niej.

  Sprawdzaj więc pasma, które są pomiędzy stacjami z jak najniższą mocą.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Częstotliwość jest w porządku, a transmiter słabo działa – Co zrobić?

  Wybrana częstotliwość jest ważna, ale nie tylko ona wpływa na jakość transmisji FM.

  Liczy się także format pliku muzycznego, stan akumulatora czy klasa samego nadajnika FM do samochodu.

  W osobnym artykule opisałem wszystkie przyczyny tego, dlaczego transmiter FM szumi. Zajrzyj do niego, jeżeli kombinowanie z częstotliwościami nie dało pożądanego efektu.

  Wiedz, że czasem nie da się dużo wskórać, gdy transmiter pochodzi od nieznanej firmy i kosztował np. 20 zł. To nie są ogólnie drogie gadżety do auta, ale uważam, że warto wydać chociaż te 50 – 80 zł i kupić coś z rankingu transmiterów FM.

  Podsumowanie

  Niezarezerwowana przez żadną stację radiową i jak najdalej oddalona od nich (zwłaszcza tych z większą mocą nadawania) – taka powinna być najlepsza częstotliwość fal radiowych dla transmitera FM.

  Teoretycznie najlepiej mają osoby, które żyją w niewielkich miejscowościach i raczej nie podróżują na większe dystanse.

  W dużych miastach nadaje bowiem mnóstwo stacji, więc przerwa między nimi nie jest znaczna. Przemieszczając się pomiędzy województwami, zmienia się z kolei sytuacja z wolnymi częstotliwościami.

  Na koniec zajrzyj jeszcze do poradnika o tym, jak prawidłowo podłączyć transmiter FM. Niektóre z dodatkowych porad także mają wpływ na działanie tego sprzętu.

  Oceń publikację
  [Głosy: 21 Średnia: 3.9]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments