W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Trymer – Co to jest? Do czego służy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Trymer to stosunkowo proste urządzenie do higieny i pielęgnacji, lecz – zależnie do rodzaju – wyróżnia się kilkoma istotnymi cechami. Jeżeli chcesz się dokładnie dowiedzieć, czym jest i do czego służy trymer, przeczytaj mój artykuł.

co to jest trymer i do czego służy

Spis treści:

  My, ludzie, zawsze pragniemy jak najbardziej ułatwiać sobie życie – szczególnie począwszy od prostych czynności, które powinny być wygodne i nie trwać zbyt długo.

  I właśnie w zgodzie z taką ideą powstał… trymer. A w zasadzie powstały trymery, ponieważ aktualnie jest kilka typów tych urządzeń. Przejdźmy więc do konkretów, aby dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

  Czym jest trymer?

  Trymer to elektroniczne urządzenie do przycinania owłosienia z różnych części ciała na jednolitą długość. Na rynku są trymery uniwersalne, które dzięki wielu wymiennym nakładkom nadają się do różnych miejsc, jak i te dedykowane konkretnemu zadaniu, a więc i strefie ciała.

  Z trymera może korzystać w zasadzie każdy: i fryzjer, i barber, i ktoś, kto pragnie samodzielnie, we własnym domu modelować zarost lub skracać włoski z różnych części ciała.

  Budowa ostrzy trymera sprzyja precyzyjnemu podcinaniu krótkich włosków na niewielkich obszarach. Głowica takiego urządzenia jest stosunkowo wąska, a nożyki umieszczone na ostrzach drobne.

  Z drugiej strony – dzięki wymiennym nasadkom grzebieniowym, a czasem i całym głowicom z ostrzami – zakres regulacji długości podcinania bywa bardzo uniwersalny. Pomagają w tym również wbudowane systemy regulacji (np. pod postacią pokrętła).

  Trymer nada się więc i do króciutkiego zarostu, i do dłuższej brody, a czasem nawet do strzyżenia włosów na głowie. Nie zrobi jednak żadnego z tych zadań na zero, ponieważ nie goli, a podcina, co jest efektem tego, jak działa trymer.

  I teraz jest najlepszy moment, aby omówić sobie rodzaje tego sprzętu.

  Ranking trymerów do brody – zwycięzca

  BaByliss Super-X Metal MT996E

  Rodzaje trymerów i ich zastosowanie

  Skoro już wiesz, co to jest trymer, zapoznaj się także z konkretnymi rodzajami. Być może któryś z nich okaże się dla Ciebie przydatnym urządzeniem do higieny i pielęgnacji.

  Skupiłem się na zastosowaniu względem strefy ciała/rodzaju owłosienia:

  • Trymer do brody i wąsów – najczęściej spotykany typ trymera. Dedykowany mężczyznom, którzy pragną w komfortowy sposób modelować swój zarost. Męski trymer tego typu swoją budową przypomina strzyżarkę. Ma jednak węższą głowicę i mniejsze ostrza. Dzięki niemu każdy samiec alfa precyzyjnie wystylizuje zarówno dłuższą brodę, wąsy, baczki, bokobrody lub trzydniowy zarost. Pomaga w tym szeroka regulacji długości podcinania oraz różne nasadki grzebieniowe w zestawie.
  • Trymer do nosa i uszu – a najczęściej również do brwi. To lekki, podłużny i wąski sprzęt do skutecznego wychwytywania oraz podcinania włosów z tak newralgicznych miejsc. Co ważne, mimo odmiennej budowy głowicy przycinającej włoski – nadal mówimy o sprzęcie, który przede wszystkim podcina, a nie wyrywa. Taki zabieg nie jest więc bolesny. A skoro mowa o podcinaniu włosków z kilku różnych miejsc, w zestawach również są dodatkowe nasadki (a w tym przypadku bardziej osłonki), a czasem dedykowane głowice z ostrzami.
  • Trymer do okolic bikini – nazywany też damskim. Kompaktowy i bardzo precyzyjny podczas stylizacji okolic bikini. Zazwyczaj służy także regulacji brwi. Oczywiście ma kilka dedykowanych końcówek. Zaawansowane modele oferują końcówkę do precyzyjnej stylizacji (przypominającą szczoteczkę), wąską głowicę do nadania linii bikini kształtów lub konturów (przypominającą manualną maszynkę do golenia), a także nasadki grzebieniowe o różnej długości. Z takim trymerem nie ma problemu nawet ze stworzeniem intymnej fryzury w danym kształcie.
  • Trymer uniwersalny – ten rodzaj cieszy się dużą popularnością, co pokazuje zresztą mój ranking trymerów do brody. Chodzi o modele z większą liczbą nasadek, ale też wymiennych głowic, na których spoczywają ostrza różnego typu. Przykładowo: uniwersalny trymer poradzi sobie z przycinaniem włosków z uszu, nosa, modelowaniem zarostu, podcinaniem brody, redukowaniem owłosienia z klatki piersiowej, a nawet strzyżeniem włosów (choć nie jest to zazwyczaj tak efektywne jak za pomocą maszynki). Jak widzisz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby znaleźć dla siebie wielofunkcyjny trymer, gdyż są takie na rynku. Ogarnięcie miejsc intymnych również często jest możliwe za pomocą takiego sprzętu.

  Powyższe rodzaje trymerów są dość powszechne. Znam jednak bardziej niestandardowe typy tych urządzeń, o których krótko wspomnę:

  • Trymer do ciała – ogólna nazwa, ale chodzi o modele, które służą przede wszystkim pielęgnacji klatki piersiowej, brzucha, pach czy pleców. Trymer do ciała jest niewielki (przypomina troszkę większą manualną maszynkę do golenia) i ma zaokrągloną głowicę oraz nasadki grzebieniowe. Coś dla panów z bujnym owłosieniem na całym ciele.
  • Trymer foliowy – to taka hybryda, sprzęt dość mocno wpadający w golarkę, bo podcina do naprawdę niewielkich długości. Przykładem jest seria OneBlade od Philipsa. Folia na końcówce podcinającej dopasowuje się do kształtu twarzy. Czy to lepsze rozwiązanie od standardowego trymera? Kwestia gustu, a nawet rodzaju zarostu. Trymer foliowy nieźle się sprawdza przy krótkich i twardych włoskach, lecz gorzej w przypadku dłuższej brody.
  • Trymer rotacyjnybaaardzo rzadki rodzaj, spotkałem w zasadzie jeden taki model od firmy Babyliss. Służył stylizowaniu męskiego zarostu, lecz wyglądem przypominał golarkę rotacyjną – ponieważ właśnie w taki sposób obracały się ostrza. Precyzyjny sprzęt premium, lecz aktualnie niedostępny.
  • Trymer w golarce – jedyny z typów, który nie stanowi osobnego urządzenia z własnym zasilaniem, a dodatek do golarki. Jest albo odłączany, albo zintegrowany z nią. Na podłużnej głowicy ma umieszczone drobne ząbki. Odpowiedni do podcinania boków lub włosów rosnących wokół uszu, choć już to drugie zadanie to czasem dla niego za dużo, gdyż nie jest szalenie precyzyjny i wydajny.
  • Precyzyjny mini-trymer – czasem dodawany do podstawowego trymera, a czasem do golarki. Bardzo wąski, z bardzo małymi nożykami. Osobiście wolę, gdy robi za niego osobna głowica z wyposażenia. Efekt taki sam.

  A najważniejsze w tym wszystkim jest to, że trymer (niezależnie od rodzaju) stanowi urządzenie nie powodujące podrażnień (jedynie ten w golarce niekiedy bywa mniej subtelny). Nie wyrywa włosków, a precyzyjnie i sprawnie je podcina.

  Jak widzisz, bez problemu da się dostosować rodzaj trymera do konkretnej strefy ciała. Lub też nabyć model uniwersalny, z bardzo bogatym wyposażeniem.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Kluczowe cechy trymera

  W tej części artykułu wspomnę o najważniejszych cechach trymera. Są tak istotne, że dotyczą praktycznie każdego rodzaju. Dlatego też postanowiłem je dla Ciebie omówić.

  • Zasilanie – mniejsze trymery do uszu, nosa bądź też okolic bikini działają głównie na baterie. Te bardziej rozbudowane (np. do brody, uniwersalne) są zasilane sieciowo, akumulatorowo, a zazwyczaj akumulatorowo-sieciowo. To ostatnie rozwiązanie jest w mojej ocenie najkorzystniejsze. Trymer pracuje zarówno podłączony kablem do gniazdka, jak i bez niego, korzystając z wbudowanego akumulatora.
  • Materiał wykonania ostrzy – trymer to sprzęt o jednym zadaniu, czyli sprawnym usuwaniu włosków z różnych części ciała. Wobec tego kluczowe są same ostrza. Wystarczy omijać te ceramiczne, a postawić na stal szlachetną. Inną opcję stanowią ostrza tytanowe, lecz są bardzo rzadkie (i mocno wpływają na cenę).
  • Wodoodporność – wodoodporny trymer umożliwi Ci podcinanie na mokro, np. pod prysznicem czy w wannie, co bywa bardzo wygodne podczas trymowania niektórych części ciała. Z doświadczenia wiem, że producenci często zamieszczają niejasne informacje. Sugerują, że ich sprzęt jest wodoodporny, a w rzeczywistości pozwala jedynie na mycie samych ostrzy pod bieżącą wodą. Zawsze dokładnie weryfikuj takie informacje, aby później się nie rozczarować.
  • System samoostrzenia – polega na tym, że nożyki się o siebie pocierają i w efekcie ostrzą. Przydatne, bo bez tego głowica szybciej będzie do wymiany, nożyki się stępią i nie będą tak sprawnie podcinać.

  Oczywiście duże znaczenie ma wyposażenie, zakres regulacji głowic i nasadek, ale to już zależy ściśle od rodzaju trymera oraz Twoich preferencji.

  Pamiętaj, że na PROrankingach znajdziesz także obszerny poradnik o tym, jak wybrać trymer do brody. Dotyczy tych męskich, jak i wielozadaniowych, lecz sporo porad ma uniwersalny charakter.

  Podsumowanie

  Teraz już wiesz, co to jest trymer. Przeprowadziłem Cię przez rodzaje i główne zastosowanie tego sprzętu.

  Jak się okazało, trymer to już ogólne określenie, ponieważ wiąże się z bardzo zróżnicowanym sprzętem.

  Ogólnie biorąc, nabywając kilka trymerów lub taki uniwersalny, podetniesz włoski rosnące w wielu zakamarkach swojego ciała. Do tego w precyzyjny i bezbolesny sposób.

  Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania, to zapraszam do sekcji komentarzy. Z chęcią poznam też Twoją opinię na temat tego typu sprzętu – który rodzaj trymera wydaje Ci się najbardziej przydatny? A może masz już taki sprzęt i chcesz się podzielić własnymi doświadczeniami oraz radami?

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments