W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Wentylator kolumnowy – Czy warto kupić?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Zastanawiasz się nad tym, czy warto kupić wentylator kolumnowy, ale nie masz pewności, czy rzeczywiście ma sens? Jesteś w dobrym miejscu! W oparciu na własnych doświadczeniach opisałem zalety i wady wentylatorów wieżowych. Poznaj je, a podejmiesz dobrą decyzję.

Czy warto kupić wentylator kolumnowy?

Spis treści:

  Zalety wentylatora kolumnowego

  • Mając taki sprzęt, nie narzekasz na brak ograniczonej przestrzeni. Już po nazwie możesz się domyślać, że wentylator wygląda jak kolumna. Nie zajmuje dużo miejsca. To dobry wybór szczególnie do mniejszych pomieszczeń, gdzie zwykły wiatrak tylko by przeszkadzał.
  • Skrzydełka są schowane w obudowie. Nie boisz się więc, że niedopilnowane dziecko zrobi sobie krzywdę, bawiąc się urządzeniem. To samo dotyczy niesfornych domowych zwierząt.
  • Kolumnowe wentylatory elegancko się prezentują. Cechuje je minimalistyczny design. Bez problemu dopasujesz sprzęt do wystroju wnętrza i ustawisz w widocznym miejscu. Nie wpłynie to negatywnie na wystrój. To jednocześnie jedna z głównych przewag w pojedynku wentylator kolumnowy czy zwykły.
  • Nie bez znaczenia jest funkcjonalność. Pod tym względem urządzenia kolumnowe nie odbiegają od klasycznych wentylatorów. Zdecydowana większość oferuje regulację siły nawiewu, oscylację, timer, termometr, ale też dodatkowe opcje. Mowa o oczyszczaniu, a nawet jonizacji czy nawilżaniu powietrza. Za sterowanie często odpowiada pilot.
  • Jeśli chcesz skutecznie walczyć z upałem, kolumnowy wentylator na pewno Ci pomoże. Mimo że jest smukły, efektywnie rozprowadza chłodne powietrze po pomieszczeniu. Działa kierunkowo, ale i tak dostarcza ulgę w najgorętsze dni lata.
  • Co ciekawe, niektóre wentylatory kolumnowe bywają ciche. Znam modele schodzące poniżej 50, a nawet 40 dB. To bardzo mało jak na wentylator. Taki sprzęt nie będzie Ci przeszkadzał głośnością pracy. Tym bardziej nada się do mniejszego lokum.
  • Nie ma problemu z montażem. Nie musisz mieć do tego specjalistycznej wiedzy. Ustawiasz sprzęt, gdzie Ci pasuje, podłączasz go do gniazdka i zaczynasz używać. Tyle.

  Ranking wentylatorów kolumnowych – zwycięzca

  Philips CX5535/11

  Wady wentylatora kolumnowego

  • Mocny sprzęt wykonany z solidnych materiałów to niemały wydatek. Najlepsze wentylatory kolumnowe topowych marek kosztują minimum 300 – 400 zł. Musisz się z tym liczyć, jeśli zależy Ci na czymś lepszym jakościowo.
  • Z uwagi na konstrukcję urządzeń problemem bywa ich stabilność. Niektóre dość mocno się kołyszą podczas pracy, zwłaszcza po nastawieniu najwyższej prędkości pracy. To irytuje i stwarza ryzyko przewrócenia się wentylatora.
  • Niektórzy narzekają też na krótki kabel. Jasne, w takiej sytuacji skorzystasz z przedłużacza. Niemniej musisz przyznać, że nie jest to dekoracyjny dodatek i zwykle trudno go zamaskować. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć miejsce ustawienia sprzętu.
  • Do bardzo przestronnych pomieszczeń raczej nie będzie to idealny wybór. Model kolumnowy najlepiej działa w mniejszych pokojach.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Czy wentylator kolumnowy obniża temperaturę?

  Rozważając, czy warto kupić wentylator kolumnowy, musisz pamiętać o tym, że formalnie nie obniża on temperatury. To urządzenie nawiewowe, które sprawia ulgę i orzeźwienie podmuchami chłodniejszego powietrza. Mimo to nie działa jak rasowy klimatyzator z rurą bądź ścienny.

  Oczywiście gdy ulokujesz wentylator w swoim otoczeniu, odczuwalna temperatura nie będzie tak upierdliwa jak przedtem. Niemniej zasięg jest ograniczony, tak samo jak kierunek rozprowadzania powietrza.

  Pewien trik stanowi umieszczenie przed wentylatorem naczynia z kostkami lodu. Wtedy efekt będzie jeszcze lepszy, ale przy upałach kostki lodu nie przetrwają długo.

  Musisz więc liczyć się z tym, jak działa wentylator kolumnowy. Tak jak klasyczne modele również korzysta z wiatraków, z tą różnicą, że ukrytych w kolumnowej obudowie.

  Czy warto kupić wentylator kolumnowy – Ostateczny werdykt

  W wielu przypadkach warto. W mojej ocenie to najlepsza alternatywa dla profesjonalnych sprzętów do chłodzenia. Wentylator kolumnowy pomoże Ci w walce z upałami. Ponadto stanie się ciekawym elementem dekoracyjnym we wnętrzu. Łatwo wkomponujesz go w swoją aranżację.

  Pamiętaj przy tym, że wentylator kolumnowy jest najbardziej efektywny w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Oczywiście to nie znaczy, że w dużym salonie kompletnie się nie sprawdzi. Będzie rozprowadzać przyjemne, orzeźwiające powietrze, ale nieco mniej skutecznie.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments