W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Wentylator kolumnowy czy zwykły? Który lepszy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wentylatory kolumnowe i zwykłe (zwane też po prostu wiatrakami pokojowymi) mają sporo wspólnych cech. Sęk w tym, że istnieją pomiędzy nimi także różnice. To właśnie one decydują o tym, który rodzaj wentylatora będzie dla Ciebie lepszy. Wszystkie opisałem, więc zajrzyj poniżej. Podejmiesz lepszą, bo świadomą decyzję zakupową!

Wentylator kolumnowy czy zwykły? Który lepszy?

Spis treści:

  Wentylator kolumnowy a zwykły – Różnice

  Już na pierwszy rzut oka zobaczysz pierwszą zasadniczą różnicę między tymi sprzętami. Chodzi o ich konstrukcję.

  Wentylator kolumnowy jest smukły i wysoki, przypomina kolumnę. Z kolei zwykły sprzęt stoi na wąskiej nóżce, ale jest wyposażony w okrągłą osłonę. W niej zauważysz duże śmigło z kilkoma łopatkami.

  To powoduje, że urządzenia działają w inny sposób.

  W modelach kolumnowych za generowanie nawiewu odpowiada umieszczony wewnątrz konstrukcji walec z niewielkimi śmigiełkami. Są ustawione jedno na drugim. Elementy te obracają się i w ten sposób wentylator rozprowadza chłodzące powietrze.

  Dokładniej opisałem to w artykule o tym, jak działa wentylator kolumnowy i czym jest.

  W zwykłych sprzętach śmigło znajduje się na zewnątrz, a nie w środku obudowy. Gdy włączysz wentylator, część ta zaczyna się obracać i zapewniać Ci przyjemne orzeźwienie.

  Co więcej, urządzenia kolumnowe uznaje się za bardziej eleganckie. Ich minimalistyczny design sprawia, że można je łatwo dopasować do wystroju rozmaitych wnętrz. Wentylatory zwykłe czasami sprawiają tu problem. Nie wszystkie sprzęty z tej grupy są dostatecznie estetyczne.

  Pamiętaj również, że w małym pomieszczeniu model kolumnowy raczej sprawdzi się lepiej. Nie zajmuje tak dużo miejsca jak klasyczny wiatrak, a mimo to efektywnie działa. Jednocześnie do bardziej przestronnego wnętrza to klasyczny wentylator okaże się zwykle lepszym wyborem.

  Ze względu na budowę kolumnowe sprzęty działają nieco ciszej. Niemniej warto zaznaczyć, że tu sporo zależy od mocy czy ustawionej siły nawiewu.

  Ranking wentylatorów kolumnowych – zwycięzca

  Tefal Eclipse QF5030

  Wentylator kolumnowy czy zwykły – Podobieństwa

  Pomiędzy tymi urządzeniami dostrzeżesz też kilka podobieństw.

  Przede wszystkim oba rodzaje wentylatorów formalnie nie obniżają temperatury. Działają kierunkowo, dmuchając powietrzem. W ten sposób zapewniają ulgę w gorące dni lata (wykorzystują zjawisko konwekcji związane z odparowywaniem potu ze skóry).

  Oba wentylatory oferują m.in. możliwość regulacji siły nawiewu czy obsługę za pomocą pilota. W przypadku droższych sprzętów spodziewaj się też dodatkowych udogodnień. Chodzi tu np. o nawilżanie powietrza.

  Bez względu na to, jaki wentylator kupisz, do dyspozycji będziesz mieć też oscylację. Większość sprzętów rozprowadza powietrze niemal po całym pomieszczeniu. Jednocześnie w razie potrzeby strumień skierujesz bezpośrednio na siebie lub w inne miejsce, to nie problem.

  Kolejne podobieństwo to zróżnicowanie pod względem cen. W obu grupach do wyboru masz tańsze, jak i droższe modele. Poza tym wentylatory oferują różną moc, dlatego łatwo znajdziesz taki dostosowany do indywidualnych potrzeb.

  Zarówno wentylator kolumnowy, jak i ten zwykły ułatwi Ci przetrwanie upalnych dni. Każdy typ urządzeń znajduje zastosowanie w domu, ale też w innych miejscach, np. biurach.

  To nie tak wydajny sprzęt jak klimatyzator, bo jedynie mieli powietrze śmigłami, ale mimo wszystko sprawdza się latem. Stanowi tańszą alternatywę dla rasowych urządzeń do chłodzenia pomieszczeń.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Przewagi wentylatora kolumnowego

  1. Na pewno bardziej elegancki design. Jeżeli zależy Ci na czymś stylowym, to lepszy wybór. Nawet jeśli postawisz sprzęt w bardzo widocznym miejscu, nie ma problemu. Istnieje duża szansa, że ozdobi Twój pokój czy salon. Doceniłem tę cechą także w poradniku o tym, czy warto kupić wentylator kolumnowy.
  2. Kolumnowy wentylator to mniej hałaśliwa opcja. Z tego powodu dobrze sprawdza się u osób wrażliwych na hałas. Nie utrudni Ci skupienia się podczas pracy i nie przeszkodzi w czasie relaksu. A przynajmniej nie tak bardzo jak klasyczny wentylator podłogowy.
  3. Na pewno nie będziesz narzekać, że urządzenie zajmuje za dużo wolnej przestrzeni. Smukła konstrukcja wieżowa sprawia, że bez problemu znajdziesz dla niego właściwe miejsce. Dotyczy to także bardzo małych wnętrz. Obejdzie się przy tym bez potrzeby przestawiania mebli i innych elementów wyposażenia.
  4. Najlepsze wentylatory kolumnowe oferują nie tylko nawilżanie powietrza jako dodatkową funkcjonalność. Często pozwalają też na jego oczyszczanie, a nawet jonizację.
  5. Dochodzi tu również kwestia łatwego utrzymania w czystości. Śmigła są w środku, dlatego nie osiada na nich tak dużo kurzu, jak na zwykłym wentylatorze. Zwykle musisz tylko co pewien czas przetrzeć obudowę, która nie ma bardzo trudno dostępnych zakamarków.

  Przewagi wentylatora zwykłego

  1. Jeśli potrzebujesz sprzętu do większego pokoju, nie zawiedziesz się. Pamiętaj, że wentylatory kolumnowe są przystosowane głównie do mniejszych pomieszczeń, tam działają najwydajniej. W przestronnym biurze czy salonie z otwartą kuchnią klasyczny wiatrak to zwykle lepszy wybór.
  2. W tym przypadku bez problemu znajdziesz malutkie urządzenie na biurko, jak i większe stojące na podłodze. Kolumnowe modele nie dają Ci takiego wyboru. To oznacza, że tu z łatwością wyszukasz sprzęt dostosowany do indywidualnych preferencji.
  3. Zdarza Ci się przestawiać wentylator z miejsca na miejsce? Zwykłe urządzenie nie sprawi Ci w tym trudności. Pewnie je chwycisz za statyw i szybko przeniesiesz gdzieś indziej. W przypadku modelu kolumnowego nie zawsze to takie proste. Musisz uważać, aby smukła obudowa nie wyślizgnęła się niespodziewanie z dłoni.
  4. Wysokość klasycznego wiatraka przeważnie bez problemu dostosujesz do swoich potrzeb. Nóżka, na której znajduje się śmigło, jest najczęściej regulowana. Kolumnowy sprzęt nie daje Ci takiej opcji.
  5. Patrząc ogólnie na średnią cen, jest ona niższa w przypadku dobrych wentylatorów stojących. To tańszy sprzęt niż typ wieżowy. Pamiętaj jednak, że gdy wymagasz topowego urządzenia, w obu przypadkach zapłacisz nawet powyżej 300 – 400 zł.

  Wentylator kolumnowy czy stojący – Ostateczny werdykt

  Wentylator kolumnowy nie ogranicza znacząco wolnej przestrzeni. Ładnie się przy tym prezentuje i nie hałasuje za mocno. Za to ten stojący pozwoli Ci na regulację wysokości. W dodatku bez problemu znajdziesz idealny model na podłogę, ale też na biurko.

  Jeśli nie przywiązujesz dużej wagi do wyglądu urządzenia, klasyczny wentylator przypadnie Ci do gustu. To dobry wybór dla mniej wymagających osób, którym zależy głównie na chłodzeniu w upalne dni. Sprawdzi się też w większych pomieszczeniach.

  Urządzenie kolumnowe polecam zwłaszcza tym, którzy chcą mieć ładnie wyglądający wentylator. Wygrywa walorami estetycznymi i oszczędnością miejsca. Ponadto droższe sprzęty oferują praktyczne udogodnienia jak jonizacja. W klasycznych modelach tego nie znajdziesz. Musisz przy tym pamiętać, że efektywne chłodzenie poczujesz głównie w mniejszych wnętrzach.

  Dokonując wyboru, weź więc pod uwagę zarówno swoje potrzeby, jak i metraż pomieszczenia.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments