W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Wilgotność powietrza w domu – Jaka powinna być?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jeżeli interesuje Cię aspekt wilgotności powietrza w domu bądź mieszkaniu, to nie znajdziesz w sieci lepszej lektury. Omówiłem dla Ciebie poziom optymalnej wilgotności, sposób na szybkie sprawdzenie jej wartości, jak i metody na zwiększenie bądź zmniejszenie wilgotności. Przeczytaj artykuł, aby lepiej zadbać o siebie i rodzinę!

Wilgotność powietrza w domu – Jaka powinna być?

Spis treści:

  Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

  Optymalna wilgotność powietrza w domu plasuje się na poziomie 40 – 60 procent. Pamiętaj, że to miara znajdującej się w powietrzu pary wodnej. Niższe i wyższe wartości powodują występowanie nieprzyjemnych problemów zdrowotnych.

  Wiedz, że nadmierna suchość powietrza wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie, ale również na elementy wyposażenia wnętrz. Jednym z jego skutków jest niszczenie drewnianych podłóg oraz mebli. Za wysoka wilgotność sprzyja z kolei rozwojowi pleśni i grzybów.

  Dbając o optymalny poziom wilgotności, troszczysz się nie tylko o siebie, ale także o otoczenie.

  Widok prawidłowo nawilżanego domu

  Ranking osuszaczy powietrza – zwycięzca

  Meaco Arete One 25L

  Wilgotność powietrza a pory roku

  Poziom wilgotności powietrza ulega zmianie w poszczególnych porach roku.

  • W trakcie ciepłego lata wynosi ok. 50 procent, ale nierzadko przekracza ten poziom i wzrasta nawet do 80 – 90 procent, co już znacznie wykracza poza normę.
  • W okresie zimowym poziom wilgotności ulega znacznemu spadkowi i plasuje się na poziomie do 20 procent na zewnątrz budynków. Wewnątrz również nie jest zbyt wysoki.

  Taka struktura poziomowania wynika z tego, że w okresie letnim występują częste opady deszczu. Wpływają na podnoszenie się poziomu wilgoci w otoczeniu.

  Zimą, kiedy temperatura powietrza jest na minusie, znajdująca się w powietrzu wilgoć osadza się w postaci szronu. Dodatkowo na spadek wilgotności wpływa ciągłe ogrzewanie mieszkań oraz słaba wentylacja. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja Twojego domu lub mieszkania.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?

  Jeżeli chcesz samodzielnie sprawdzić poziom wilgotności w domu, zaopatrz się w higrometr (wilgotnościomierz). Urządzenie swoim wyglądem przypomina termometr, jednak pełni odmienną funkcję. Znajdziesz je w każdym sklepie z narzędziami oraz sprzętem AGD.

  Niektóre nawilżacze powietrza wyposażone są w zintegrowany higrometr, co umożliwia stałe monitorowanie poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Najpierw sprawdzasz, jak daleko jesteś od normy, a następnie uruchamiasz nawilżacz, aby dobił do optymalnej wartości. Proste, prawda?

  Tego typu sprzęty pomiarowe nie są trudne w obsłudze, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na model elektroniczny. Po włączeniu będzie pokazywał poziom wilgotności, a także inne dane, np. temperaturę w pokoju. To możliwe za sprawą wbudowanych czujników.

  Pomiar wilgotności powietrza w domu za pomocą higrometru w nawilżaczu

  Są też pewne domowe sposoby na sprawdzenie wilgotności, a jednym z najbardziej znanych jest obserwowanie własnego organizmu oraz otoczenia.

  • Jeżeli odczuwasz suchość w nosie i gardle, prawdopodobnie powietrze w domu jest przesuszone. Gdy cierpisz na alergię, jej objawy mogą się wtedy nasilić. Suche powietrze stanowi lepszy nośnik dla szkodliwych drobnoustrojów oraz alergenów. Jak się pewnie domyślasz, ryzyko chorób także wzrasta.
  • Zbyt wysoki poziom wilgotności rozpoznasz m.in. po wydłużonym czasie schnięcia prania, czasami wyczujesz też charakterystyczny zapach stęchlizny (lub dostrzeżesz pleśń na ścianach, choć to już skrajny przypadek). Mało tego, można także przekroczyć tzw. punkt rosy (oznacza skraplanie pary wodnej). Zauważysz wtedy parę na szybach, a nawet ścianach czy butelkach.

  To zdecydowanie sygnały alarmowe, że czas poprawić poziom wilgotności w swoim lokum.

  Czym grozi za wysoka wilgotność powietrza w domu?

  Zarówno wilgotne, jak i gorące powietrze sprzyja powstawaniu oraz rozwojowi bakterii, wirusów, grzybów, roztoczy i pleśni. Niesie to za sobą dużo niesprzyjających konsekwencji dla konstrukcji domu, a także jego mieszkańców.

  Skutkami zbyt dużej wilgotności powietrza są zawroty głowy, problemy z oddychaniem, infekcje skóry oraz błon śluzowych, a także złe samopoczucie (na skutek np. odczuwania jednocześnie chłodu i duszności).

  Wysoka wilgotność powietrza w domu przyspiesza proces niszczenia mebli, szczególnie tych, które wykonane są z drewna. Przy okazji przyspiesza rozwój grzybów i pleśni, a usunięcie tego ustrojstwa ze swoich ścian nie należy do łatwych zadań.

  Kolejnymi skutkami są korozja metalowych części oraz niszczenie sprzętów elektronicznych. Wysoka wilgotność ma również niekorzystny wpływ na rośliny.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Jak zmniejszyć wilgotność powietrza w domu?

  Wiele osób borykających się z tym problemem zadaje sobie takie pytanie. Poniżej znajdziesz trzy sprawdzone sposoby, które pomogą Ci w walce z wilgocią.

  Poznaj je:

  1. Zaopatrz się w osuszacz powietrza – na rynku dostępne są dwa rodzaje osuszaczy powietrza: kondensacyjne oraz adsorpcyjne. Oba występują w wersjach elektrycznych. Osuszacz kondensacyjny działa na podobnej zasadzie do klimatyzatora. Wciąga powietrze, przepuszcza je wokół rdzenia chłodnicy, skrapla wodę do zbiornika, a następnie wydmuchuje osuszony strumień. Osuszacz adsorpcyjny to urządzenie składające się z rotora pokrytego substancją (adsorbentem), na powierzchni której gromadzi się wychwytywana z powietrza woda. Najlepsze osuszacze powietrza znajdziesz w moim rankingu.
  2. Regularnie wietrz pomieszczenia – aby poprawić wentylację w domu, często otwieraj okna. Regularnie wietrząc pomieszczenia, wpuszczasz do środka świeże powietrze. W okresie zimowym, kiedy nie chcesz wychładzać mieszkania, wyłącz ogrzewanie i wietrz pomieszczenia przez ok. 15 minut. Po tym czasie zamknij okna i ponownie włącz ogrzewanie.
  3. Zamontuj nowoczesne okna – wiele dostępnych na rynku okien jest zbyt szczelnych. Pozwala to zaoszczędzić energię, jednak powoduje zbieranie się wilgoci oraz powstawanie niezdrowej pleśni. Z tego względu rozważ zakup nawiewników okiennych lub nowoczesnych modeli okien, które są w stanie zapewnić odpowiednią wentylację.

  Osuszacz powietrza przy szczelnie zamkniętym oknie

  Czym grozi za niska wilgotność powietrza w domu?

  Za niska wilgotność powietrza wpływa negatywnie zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie.

  Konsekwencjami są przede wszystkim:

  • Obniżenie odporności organizmu oraz pogorszenie pracy systemu immunologicznego. Mówiąc jeszcze prościej: częstsze chorowanie.
  • Suchość skóry oraz przyspieszenie procesu jej starzenia.
  • Problemy skórne, w tym alergie, swędzenie, atopia czy stany zapalne.
  • Łzawienie i pieczenie oczu.
  • Wysuszenie błon śluzowych gardła oraz nosa (w tym dyskomfort w postaci drapania w gardle). Następuje zwykle przy poziomie wilgotności poniżej 40 procent (zimą poziom wilgotności w pomieszczeniach spada nawet do 10 procent!).
  • W przypadku dzieci często występuje katar lub tzw. sapka (dziecko oddycha przez usta). U niemowląt dolegliwości te są bardzo niebezpieczne, ponieważ nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z zatkanym nosem, co bywa niebezpieczne. Nic dziwnego, że sporo osób pragnie nabyć nawilżacz powietrza dla dzieci.

  Jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu?

  Aby zwiększyć poziom wilgotności w pomieszczeniu do optymalnej wartości, połóż wilgotne ręczniki lub ubrania na grzejnikach, susz w pomieszczeniu mokre pranie, zraszaj rośliny lub załóż na grzejniki tradycyjne nawilżacze.

  To najczęściej stosowane domowe sposoby, jednak nie musisz się do nich ograniczać. Na rynku znajdziesz też elektryczne nawilżacze. Te najlepsze przedstawia mój ranking nawilżaczy powietrza.

  Do wyboru masz kilka rodzajów tych urządzeń:

  • Nawilżacze parowe – podgrzewają wodę, która zamienia się w mgiełkę i rozpyla po pomieszczeniu. Ich minusem jest ciągły odgłos gotującej się wody oraz ryzyko poparzenia się wrzątkiem, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci.
  • Nawilżacze ultradźwiękowe – przy pomocy fal dźwiękowych rozbijają wodę na niewielkie cząsteczki. Są bardzo ciche i pobierają niewielką ilość prądu. Nie sprawdzają się w przypadku zwierząt, ponieważ emitowane przez urządzenia fale dźwiękowe przeszkadzają im. Musisz też pamiętać o używaniu wody destylowanej oraz regularnej wymianie wkładów odkamieniających.
  • Nawilżacze ewaporacyjne – ich działanie polega na odparowywaniu wody z wkładu nawilżającego. Urządzenia działają przy pomocy wiatraka, co powoduje nieco głośniejszą pracę. Są za to energooszczędne i w ich przypadku zastosujesz olejki eteryczne. W nawilżaczach ewaporacyjnych znajdziesz wkłady antybakteryjne oraz nawilżające, które musisz wymieniać co 2 – 3 miesiące. Atut stanowi szybkie działanie, a więc wysoka wydajność nawilżania.

  Wydajny nawilżacz dbający o najlepszy poziom wilgotności powietrza w domu

  Jak zadbać o jakość powietrza w domu?

  Jakość powietrza, które jest niezbędne dla życia człowieka, pogarsza się wraz z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska. Aby zadbać o czyste powietrze w domu, skorzystaj z kilku sposobów.

  Oto one:

  • Wstaw rośliny doniczkowe – czyli zielone filtry. To dobry i tani sposób, aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. Niektóre rośliny są w stanie pochłaniać kurz oraz substancje, które są szkodliwe dla zdrowia.
  • Pamiętaj o regularnym wietrzeniu – pozbędziesz się z domu zanieczyszczeń powietrza. Wietrzenie nie powinno być długie, ale intensywne. Stosowanie kilkuminutowych przeciągów, również w okresie zimowym, pozwoli Ci na szybką wymianę powietrza na świeże.
  • Stosuj oczyszczacze powietrza – domowe, przenośne oczyszczacze powietrza dla alergików są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób cierpiących na alergie. Specjalne filtry zasysają wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Sprzęty te charakteryzują się cichą pracą oraz prostą obsługą (nawet z poziomu aplikacji na telefon). Top modele zawiera mój ranking oczyszczaczy powietrza.
  • Pomyśl o klimatyzacji – urządzenie umożliwia wentylację, filtrację oraz osuszanie powietrza. Poradzi sobie z usunięciem z powietrza pyłów, roztoczy, bakterii, grzybów, pleśni oraz niechcianych zapachów. Jednocześnie zoptymalizuje odpowiedni poziom wilgotności w domu.
  • Nie pal papierosów w zamkniętych pomieszczeniach – najlepiej w ogóle ich nie pal, ale jeśli już musisz, wyjdź na taras czy balkon. Nie szkodź dymem papierosowym swoim bliskim, zwierzakom oraz elementom wystroju, w tym ścianom.

  Podsumowanie

  Najkorzystniejszy zakres wilgotności powietrza w domu to 40 – 60 procent. Wilgotność znacząco spada w okresie jesienno-zimowym, a wzrasta latem. Do pomiaru najlepiej nadaje się higrometr, do zwiększenia poziomu nawilżacz, a do obniżenia osuszacz.

  Zawsze dobrym pomysłem jest wietrzenie pomieszczenia, stosowanie roślin doniczkowych, a w ostateczności zakup oczyszczacza.

  Jak się okazało, warto zarówno dbać o prawidłową wilgotność, jak i ogólną jakość powietrza w domu. Zyska na tym zdrowie oraz samopoczucie Twoje i Twojej rodziny.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments