Cieknące żelazko to problem, który trzeba jak najszybciej rozwiązać. Pomoże Ci w tym mój poradnik. Zgromadziłem w nim wszystkie przyczyny wody wyciekającej z żelazka. Nie zabrakło oczywiście rozwiązań oraz dodatkowych porad.

Cieknące żelazko to problem, który trzeba jak najszybciej rozwiązać. Pomoże Ci w tym mój poradnik. Zgromadziłem w nim wszystkie przyczyny wody wyciekającej z żelazka. Nie zabrakło oczywiście rozwiązań oraz dodatkowych porad.
Spis treści:
Gdy woda cieknie z żelazka parowego lub każdego innego, koniecznie sprawdź, czy nie wytworzył się w nim kamień. To najczęstsza przyczyna problemu.
Kamień wytrąca się na skutek używania twardej wody do prasowania. Co prawda nowoczesne żelazka mają specjalny filtr ograniczający jego powstawanie, ale mimo to warto pamiętać o regularnym odkamienianiu.
Wiedz, że kamień osadza się w różnych częściach żelazka: w zbiorniku, otworach na stopie, a nawet przy wylocie spryskiwacza.
Jeśli nieregularnie odkamieniasz żelazko, istnieje duże ryzyko jego rozszczelnienia. Takie uszkodzenie powstaje w wyniku rozsadzenia i popękania plastikowych elementów przez kamień.
Zwykle kojarzy się to z inną usterką, czyli problemem z nagrzewaniem się żelazka. Pamiętaj, że termostat przyczynia się również do wycieku wody.
Jeżeli ten element nie działa prawidłowo, podaje błędne wskazania dla grzewczego systemu. Żelazko nie trzyma odpowiednio wysokiej temperatury i woda nie zmienia się w parę wodną.
To kolejna część żelazka odpowiadająca za powstawanie mokrych plam w czasie prasowania. Jeśli zawór jest uszkodzony, zauważysz wycieki wody lub nawet pary ze spodu obudowy.
Zobacz zestawienia sprzętów do prasowania:
Masz pewność, że to nie kamień jest problemem? W takim razie zastanów się, co wlewasz do zbiornika przed prasowaniem.
Najlepszym wyborem jest woda destylowana lub demineralizowana. Inne płyny, w szczególności woda perfumowana bądź toaletowa, przyczyniają się do awarii żelazka. Jeżeli to jest przyczyną, zauważysz, że cieknąca woda jest brudna.
Nawet z bardzo nowoczesnym żelazkiem Philips, Tefal, Bosch i każdej innej marki nie unikniesz całkowicie ryzyka przypalenia ubrań. Podczas prasowania uważnie dobieraj temperaturę do tkaniny.
Jeśli stopa jest wyraźnie zabrudzona, to ona może odpowiadać za wyciek wody. Wynika to z zatkanych otworów.
Zdarza się, że woda z żelazka Zelmer, Electrolux, Braun i podobnych marek wycieka na skutek niewłaściwego doboru ustawień. Jeśli nastawisz za niską temperaturę, para wodna nie może się wytworzyć, a wtedy na desce powstają mokre plamy.
Podczas prasowania zachowaj cierpliwość. Jeśli wciśniesz kilka razy przycisk włączający uderzenie pary, żelazko nie nadąży z wytworzeniem strumienia. Wtedy zamiast pary ze stopy wydostanie się woda.
Podczas używania funkcji self clean staraj się opróżnić całkowicie zbiornik z wodą. Jeśli tego nie zrobisz, po ponownym włączeniu żelazka resztki zaczną wyciekać.
Woda cieknie z żelazka najczęściej przez: nadmierny kamień, rozszczelnienie, awarię termostatu lub zaworu, przypalenia na stopie bądź nieprawidłowe użytkowanie (wlewanie nieodpowiedniego środka, nadużywanie uderzenia pary, zły dobór ustawień prasowania).
Większość z przyczyn dasz radę samodzielnie usunąć, choć niektóre wymagają nieco wiedzy technicznej i odrobiny smykałki do majsterkowania. W każdym razie, śledząc porady z mojego artykułu, szybko ustalisz, co jest przyczyną cieknącego żelazka.
Przeczytaj też: Dlaczego żelazko nie grzeje?
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.