W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Woda cieknie z żelazka – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Cieknące żelazko to problem, który trzeba jak najszybciej rozwiązać. Pomoże Ci w tym mój poradnik. Zgromadziłem w nim wszystkie przyczyny wody wyciekającej z żelazka. Nie zabrakło oczywiście rozwiązań oraz dodatkowych porad.

Cieknące żelazko - przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Nagromadzony kamień

  Gdy woda cieknie z żelazka parowego lub każdego innego, koniecznie sprawdź, czy nie wytworzył się w nim kamień. To najczęstsza przyczyna problemu.

  Kamień wytrąca się na skutek używania twardej wody do prasowania. Co prawda nowoczesne żelazka mają specjalny filtr ograniczający jego powstawanie, ale mimo to warto pamiętać o regularnym odkamienianiu.

  Wiedz, że kamień osadza się w różnych częściach żelazka: w zbiorniku, otworach na stopie, a nawet przy wylocie spryskiwacza.

  • Rozwiązanie: Musisz pozbyć się kamienia z urządzenia. Jednym z najłatwiejszych sposobów jest użycie gotowego preparatu, który bez trudu znajdziesz w sklepach. Rozpuść środek w wodzie, wlej do zbiornika i ustaw najwyższą moc żelazka razem z włączonym wylotem pary. Prasuj stary ręcznik lub ścierkę do momentu opróżnienia zbiornika. W razie potrzeby gotowy preparat zastąp octem, mieszając go z wodą w proporcji 1:1. Dokładniej opisałem to tutaj: Jak odkamienić żelazko?
  • Dodatkowa porada: Nie dopuszczaj do wytrącenia się kamienia w żelazku. Jeśli Twój sprzęt oferuje funkcję samoczyszczenia, korzystaj z niej regularnie. Napełnij zbiornik wodą, nastaw maksymalną moc, a później wyłącz urządzenie i przenieś je nad zlew. Trzymaj je poziomo i wciskaj przycisk 'self clean’ do momentu opróżnienia zbiornika.

  Ranking żelazek parowych – zwycięzca

  Philips Azur 8000 DST8040/30

  Rozszczelnienie

  Jeśli nieregularnie odkamieniasz żelazko, istnieje duże ryzyko jego rozszczelnienia. Takie uszkodzenie powstaje w wyniku rozsadzenia i popękania plastikowych elementów przez kamień.

  • Rozwiązanie: Starannie rozkręć żelazko i przyjrzyj się jego częściom. Te, które uległy uszkodzeniu, wymień na nowe. Zazwyczaj rozszczelnieniu ulega sam zbiornik na wodę. Spróbuj go uszczelnić za pomocą zwykłego silikonu.
  • Rozwiązanie 2: Jeśli to nie pomoże, kup nowy zbiornik i zamontuj go. Wykręć śrubki znajdujące się przy starym pojemniku na wodę i ostrożnie odklej go od obudowy. Prawdopodobnie musisz też zdemontować wszystkie ruchome elementy z plastiku, w tym pokrętło do regulacji temperatury. Zamontuj nowy zbiornik, przykręć śrubki i zastosuj masę uszczelniającą. Pamiętaj, że musisz użyć takiej odpornej na działanie wysokiej temperatury.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Zepsuty termostat

  Zwykle kojarzy się to z inną usterką, czyli problemem z nagrzewaniem się żelazka. Pamiętaj, że termostat przyczynia się również do wycieku wody.

  Jeżeli ten element nie działa prawidłowo, podaje błędne wskazania dla grzewczego systemu. Żelazko nie trzyma odpowiednio wysokiej temperatury i woda nie zmienia się w parę wodną.

  • Rozwiązanie: Wymień termostat. Odkręć tylną i górną część obudowy, dzięki temu zyskasz dostęp do wnętrza stopy. Termostat znajdziesz w pobliżu pokrętła do regulacji temperatury. Wykręć go i zamontuj nowy element. Starannie załóż obudowę żelazka.

  Uszkodzony zawór

  To kolejna część żelazka odpowiadająca za powstawanie mokrych plam w czasie prasowania. Jeśli zawór jest uszkodzony, zauważysz wycieki wody lub nawet pary ze spodu obudowy.

  • Rozwiązanie: Wymień zawór. Odkręć tył i górę żelazka, żeby dostać się do elementów umieszczonych na stopie. Aby zdemontować stary zawór, wykręć cewkę, bo to przy niej znajduje się ten element. Załóż nowy zawór, wkręć cewkę z powrotem i złóż obudowę.

  Zobacz zestawienia sprzętów do prasowania:


  Woda perfumowana lub inny, nieodpowiedni płyn w zbiorniku

  Masz pewność, że to nie kamień jest problemem? W takim razie zastanów się, co wlewasz do zbiornika przed prasowaniem.

  Najlepszym wyborem jest woda destylowana lub demineralizowana. Inne płyny, w szczególności woda perfumowana bądź toaletowa, przyczyniają się do awarii żelazka. Jeżeli to jest przyczyną, zauważysz, że cieknąca woda jest brudna.

  • Rozwiązanie: Wylej resztę wody ze zbiornika, jeśli nie jest pusty. Przeprowadź odkamienianie żelazka, stosując gotowy preparat lub ocet. Ponownie napełnij zbiornik i sprawdź, czy problem dalej się pojawia.
  • Rozwiązanie 2: Jeżeli usunięcie kamienia nie pomogło, usterka jest prawdopodobnie poważniejsza. Skontaktuj się z serwisem. Fachowcy sprawdzą, czy możliwe jest odetkanie dyszy i otworów w stopie żelazka.
  • Dodatkowa porada: Zawsze upewnij się, jaką wodę wlewać do żelazka. Takie informacje muszą być zawarte w instrukcji obsługi.

  Przypalenia na stopie

  Nawet z bardzo nowoczesnym żelazkiem Philips, Tefal, Bosch i każdej innej marki nie unikniesz całkowicie ryzyka przypalenia ubrań. Podczas prasowania uważnie dobieraj temperaturę do tkaniny.

  Jeśli stopa jest wyraźnie zabrudzona, to ona może odpowiadać za wyciek wody. Wynika to z zatkanych otworów.

  • Rozwiązanie: Starannie wyczyść żelazko z przypaleń. Jedna z najskuteczniejszych metod to użycie octu. Nasącz nim ściereczkę i przetrzyj przypaloną stopę.
  • Rozwiązanie 2: Jeśli to nie pomaga, rozgrzej żelazko do średniego poziomu mocy, rozłóż karton, posyp go grubo solą i zacznij prasować. Resztki soli wypłucz, włączając funkcję self clean. W usunięciu zabrudzeń ze stopy pomoże Ci także specjalny sztyft.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Zły dobór ustawień

  Zdarza się, że woda z żelazka Zelmer, Electrolux, Braun i podobnych marek wycieka na skutek niewłaściwego doboru ustawień. Jeśli nastawisz za niską temperaturę, para wodna nie może się wytworzyć, a wtedy na desce powstają mokre plamy.

  • Rozwiązanie: Zwiększ temperaturę prasowania i poczekaj, aż zgaśnie lampka kontrolna. Weź żelazko do ręki i sprawdź, czy problem cieknącej wody zniknął. Dodatkowo upewnij się, że funkcja wytwarzania pary jest włączona.

  Zbyt częste naciskanie przycisku uderzenia pary

  Podczas prasowania zachowaj cierpliwość. Jeśli wciśniesz kilka razy przycisk włączający uderzenie pary, żelazko nie nadąży z wytworzeniem strumienia. Wtedy zamiast pary ze stopy wydostanie się woda.

  • Rozwiązanie: Przez chwilę przytrzymaj żelazko w pozycji poziomej. Odczekaj kilka sekund i ponownie wciśnij przycisk uderzenia parą. Nie naciskaj go parę razy z rzędu, to nie zwiększy intensywności strumienia.

  Nieopróżniony zbiornik po samoczyszczeniu

  Podczas używania funkcji self clean staraj się opróżnić całkowicie zbiornik z wodą. Jeśli tego nie zrobisz, po ponownym włączeniu żelazka resztki zaczną wyciekać.

  • Rozwiązanie: Odłącz na chwilę żelazko i poczekaj, aż ostygnie. Wytrzyj stopę miękką ściereczką, żeby ją osuszyć. Ponownie włącz sprzęt i kontynuuj prasowanie.

  Podsumowanie

  Woda cieknie z żelazka najczęściej przez: nadmierny kamień, rozszczelnienie, awarię termostatu lub zaworu, przypalenia na stopie bądź nieprawidłowe użytkowanie (wlewanie nieodpowiedniego środka, nadużywanie uderzenia pary, zły dobór ustawień prasowania).

  Większość z przyczyn dasz radę samodzielnie usunąć, choć niektóre wymagają nieco wiedzy technicznej i odrobiny smykałki do majsterkowania. W każdym razie, śledząc porady z mojego artykułu, szybko ustalisz, co jest przyczyną cieknącego żelazka.

  Przeczytaj też: Dlaczego żelazko nie grzeje?

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments