W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Woda w lodówce – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

W Twojej lodówce pojawiła się woda, a Ty nie wiesz, dlaczego się zbiera, a może już wycieka? Spokojnie, na wszystko są rozwiązania. Szybko je poznasz, czytając poniższy poradnik.

Woda w lodówce – Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Zatkany odpływ

  Wbrew pozorom woda w lodówce nie zawsze musi być powodem do zmartwień. O ile w sytuacji poważniejszych awarii sięgasz po pomoc fachowca, tak z tym problemem uporasz się samodzielnie.

  Sprawdź drożność odpływu, być może jest on zapchany. W takiej sytuacji lodówka może cieknąc przez problem z odprowadzaniem cieczy.

  Zastanawiasz się, co stanowi przyczynę? Otóż w rurce z pewnością nagromadziły się resztki żywności, co utrudnia sprawne odprowadzanie cieczy. Wynikiem tej drobnej awarii będzie woda na dnie lodówki.

  • Rozwiązanie: W jaki sposób prawidłowo uporasz się z problemem? Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest po prostu odetkanie odpływu. Pomocne okażą się niektóre gadżety znajdujące się w domu. Użyj do tego długiego patyczka, wykałaczki lub pęsety. Zachowaj ostrożność przy przepychaniu rurki za pomocą drutu, ponieważ tkwiące w niej resztki żywności możesz łatwo zepchnąć w dół.
  • Dodatkowa porada: Dlaczego w lodówce zbiera się woda? Najczęściej wina leży po stronie użytkownika, który z różnych powodów nie potrafi w odpowiedni sposób zadbać o swój sprzęt. Aby w przyszłości uniknąć zatkanego odpływu wody, konieczne pamiętaj o regularnym czyszczeniu i myciu lodówki.

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Uszkodzony układ chłodzący

  W razie awarii układu chłodzącego musisz wezwać fachowca. Za uszkodzeniem najprawdopodobniej stoi sprężarka, czyli główny element odpowiadający za rozprowadzenie czynnika chłodzącego po całej lodówce.

  Awaria elementu pociąga za sobą nieprawidłową pracę innych części urządzenia. Przykładowo termostat nie może wykonywać prawidłowo swojej pracy. Nie ma on możliwości, aby dobrze zakomunikować o potrzebie wyrównania temperatury, dlatego we wnętrzu lodówki robi się zdecydowanie za ciepło.

  Przechowywana żywność zaczyna się rozmarzać, czego konsekwencją jest woda na półkach w lodówce. To samo może dotyczyć pojawienia się wody w pojemniku na warzywa.

  Problemy z układem chłodzącym wiążą się też z jego nieszczelnością i wydostawaniem się płynu o nazwie chłodziwo. Odpowiada ono za rozprowadzanie ciepła po urządzeniu, z kolei woda na tylnej ścianie lodówki oznacza jego brak. W efekcie system chłodzący nie ma możliwości optymalnego utrzymania niskiej temperatury we wnętrzu urządzenia.

  • Rozwiązanie: Aby naprawić usterkę i tym samym zażegnać problem, niezbędne jest wezwanie na pomoc fachowca, który uszczelni układ chłodzący. To zadanie raczej trudne do samodzielnego wykonania.

  Nieszczelna uszczelka

  Kiedy w lodówce zbiera się woda, nie ma znaczenia, czy jesteś posiadaczem urządzenia marki Samsung, LG, Bosch, Electrolux, Beko, Amica czy Whirlpool, ponieważ problem może dotyczyć każdego modelu i nie zawsze wina leży po stronie producenta.

  Niekiedy przyczynę stanowi uszczelka znajdująca się na drzwiach. Jej nieszczelność jest odpowiedzią na pytanie, dlaczego w lodówce skrapla się woda. Zbyt dużo ciepłego powietrza przedostaje się do wnętrza sprzętu, doprowadzając do rozmrażania artykułów spożywczych.

  Podczas użytkowania sprzętu warto zwracać uwagę na z pozoru błahe elementy, zwłaszcza jeśli lodówka nie jest najnowszym zakupem.

  • Rozwiązanie: Aby sprawdzić, czy uszczelka stanowi główną przyczynę problemu, przeprowadź prosty test z wykorzystaniem kawałka papieru. Włóż go do drzwi lodówki, po czym zamknij je i sprawdź, czy kartka zsunie się na dół, czy też utrzyma się na swoim miejscu. Jeśli papier spadnie na podłogę, to masz pewność, że powodem gromadzącej się w lodówce wody jest nieszczelna uszczelka. Wymień ją wtedy na nową.
  • Dodatkowa porada: Wymianę uszczelki przeprowadzisz samodzielnie, ale są pewne wyjątki, kiedy lepiej poprosić o pomoc fachowca. Przykład stanowi chociażby sytuacja, kiedy element połączony jest bezpośrednio z drzwiami. Wymiany wymaga wówczas całe skrzydło.

  Masz dość awarii swojej lodówki i szukasz nowej? Wspomóż się moimi niezależnymi zestawieniami:


  Awaria rurki odpływowej

  Zapchaniu może ulec nie tylko sam odpływ, o którym była już mowa, ale także rurka odpływowa znajdująca się z tyłu lodówki.

  • Rozwiązanie: W celu zdiagnozowania i naprawienia problemu wymontuj z lodówki element o nazwie kratownica, a w kolejnym kroku dociśnij rurkę. Czynność ma na celu pozbycie się ze środka wszelkich zanieczyszczeń oraz nagromadzonych resztek żywności. Jeśli pomimo udrożnienia zatkanej części w lodówce nadal zbiera się woda, rozwiązaniem jest wymiana całej rurki odpływowej. Element ten w takim wypadku jest całkowicie niedrożny lub uszkodzony, stąd taka konieczność.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Usterka dotycząca panelu sterowania

  Jak już wiesz, problem cieknącej lodówki często ma ścisły związek z temperaturą panującą w jej wnętrzu. Każdy sprzęt ma z kolei jakiś system sterowania nią. Zazwyczaj chodzi o płaski panel sterowania we wnętrzu lub na drzwiach.

  Tego typu drobna elektronika lubi czasem się psuć. Przykładowo ustawisz 4 stopnie Celsjusza w chłodziarce, lecz popsuty panel odczyta to jako wyższą wartość i taką ustawi. Prosta droga do wody zbierającej się w lodówce i zepsutych produktów.

  Nie tak łatwo jednak ustalić, czy to panel jest winowajcą. Rzecz jasna możesz umieścić w lodówce termometr, aby sprawdzić, jaka panuje w niej temperatura. Jeżeli wszystkie inne potencjalne przyczyny odpadają, być może winę ponosi panel.

  • Rozwiązanie: Zazwyczaj trudno samodzielnie naprawić panel sterowania, więc zwróć się do specjalisty od tego typu usterek.
  • Dodatkowa porada: Czasem bywa tak, że ktoś przypadkowo przestawi temperaturę w lodówce. Zwróć więc uwagę, jaka jest ustawiona wartość.

  Wkładanie do lodówki gorących potraw

  Oprócz wielu awarii i zużycia niektórych elementów przyczyn gromadzenia się wody w lodówce warto szukać w sposobie użytkowania sprzętu.

  Zdarza się, że w pośpiechu wkładasz do jego wnętrza bardzo gorące potrawy? W rezultacie powoduje to zmianę temperatury w komorze i skraplanie się na ściankach wody.

  • Rozwiązanie: W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest szybkie wyjęcia naczyń wraz z ich zawartością oraz unikanie na przyszłość wkładania jakkolwiek gorących garnków.
  • Dodatkowo porada: Uważaj także wtedy, gdy po wielkich zakupach dokładasz sporo nowych produktów do lodówki. Nie powinny znajdować się zbyt blisko tych już dobrze schłodzonych. Jeżeli masz taką możliwość w swojej chłodziarko-zamrażarce, załącz w takim wypadku funkcję szybkiego chłodzenia/mrożenia.

  Przeładowanie wnętrza lodówki

  Kolejną przyczyną pojawienia się wody w lodówce jest jej przeładowanie. Za duża ilość produktów zmusza urządzenie do intensywniejszej pracy, co w efekcie prowadzi do skraplania się wody na półkach.

  • Rozwiązanie: Jeśli Twoja lodówka jest zbyt wypakowana żywnością, odejmij jej trochę. Nie wkładaj do komory mokrych warzyw i owoców. Pamiętaj, aby po umyciu dokładnie je osuszyć, ponieważ w innym przypadku na ściankach lodówki powstanie lód. Dowiedz się też, jak najlepiej układać produkty w lodówce.

  Zła lokalizacja sprzętu

  Jeśli w pobliżu lodówki znajduje się źródło ciepła, jak na przykład grzejnik, piekarnik czy też duże okno, do którego wpadają silne promienie słoneczne, to w jej wnętrzu może gromadzić się woda.

  • Rozwiązanie: W miarę możliwości zmień umiejscowienie sprzętu, aby nie było narażone na skoki temperatury. Ryzykowny jest np. piekarnik obok lodówki. Zapamiętaj, że urządzenie powinno stać jedynie w chłodnym i w miarę zaciemnionym miejscu, aby ograniczyć wpływ czynników zewnętrznych.
  • Dodatkowa porada: Jeżeli nie masz jak oddalić od siebie np. piekarnika i lodówki, zastosuj izolację termiczną, np. matę, a najlepiej szafkę cargo. Kieruj się przy tym wytycznymi z instrukcji obsługi, aby nie utracić gwarancji na lodówkę.

  Jak uchronić lodówkę przed zbieraniem się w niej wody?

  Niezależnie, czy jesteś posiadaczem urządzenia marki Samsung, LG, Bosch, Electrolux, Beko, Amica czy też Whirlpool, w jego wnętrzu może zbierać się woda. Aby temu zapobiec, unikaj wkładania do komory gorących potraw, nie ustawiaj sprzętu w pobliżu źródeł ciepła oraz regularnie myj lodówkę.

  Pamiętaj także o dokładnym zamykaniu drzwi i nieotwieraniu ich niepotrzebnie, ponieważ wówczas do wnętrza lodówki przedostanie się wysoka temperatura, która powoduje skraplanie się wody.

  Jeśli jesteś posiadaczem nowoczesnego modelu marki Samsung czy LG wyposażonego w kostkarkę lodu i dystrybutor wody, pamiętaj o ich odpowiednim czyszczeniu. Raz w miesiącu z chłodziarki wyciągaj wszystkie pojemniki i sprawdzaj, czy w rurkach nie zgromadziły się resztki żywności oraz brud. Jeśli zaobserwujesz takie zjawisko, za pomocą patyczka spróbuj udrożnić odpływ.

  Nowoczesne modele mają funkcję No Frost, czyli nie wymagają one rozmrażania. W przypadku starszych urządzeń pamiętaj, aby dwa lub trzy razy w ciągu roku odłączyć sprzęt od zasilania, zebrać zgromadzony wewnątrz lód i dokładnie umyć wnętrze komory chłodzącej, jak i zamrażalnika. Jeśli te czynności nie poskutkują, wezwij fachowca, który dokładnie zlokalizuje problem i go rozwiąże.

  Podsumowanie

  Dlaczego w lodówce zbiera się woda? Najczęściej przez: zatkany odpływ lub jego rurkę, nieszczelność, przeładowanie, bliskość źródeł ciepła, awarię układu chłodzącego, usterkę panelu sterowania czy umieszczanie w chłodziarce gorących potraw/naczyń.

  Jak widzisz, zazwyczaj powód stanowi brak odpowiedniej konserwacji sprzętu bądź nieodpowiednie użytkowanie go. Zdarzają się jednak poważniejsze usterki, które zwykle wymagają wizyty fachowca.

  Poznaj też inne przyczyny i rozwiązania problemów z lodówką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments