W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Worek do prania – Co to jest i czy warto? Jaki wybrać?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Worki do prania w pralce służą głównie bezpiecznemu czyszczeniu delikatniejszej odzieży… i nie tylko! Sprawdzają się nawet w przypadku prania butów. Poznając poniższy artykuł, dokładnie dowiesz się, kiedy przydadzą Ci się worki na pranie, czym właściwie są i jakie kupić.

Worek do prania - Co to jest i czy warto? Jaki wybrać?

Spis treści:

    Czym są worki do prania?

    Worki do prania to produkty wykonane z cienkiej siateczki idealnie nadające się do odświeżenia cienkich i lekkich materiałów. Takie tkaniny nie nadają się do prania w tradycyjny sposób. Bezpośrednie umieszczenie ich w bębnie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia ubrań.

    Worek do prania chroni tkaniny przed rozerwaniem, ale także zapewnia duże bezpieczeństwo dla całego urządzenia. Wiele akcesoriów odzieżowych zawiera metalowe oraz wystające elementy, mogące porysować lub nawet uszkodzić bęben, przedostając się do fartucha. Dlatego umieszczając je w wygodnej siateczce, masz pewność, że dbasz także o swój sprzęt.

    Sprawdź, do czego jeszcze wykorzystasz specjalne woreczki!

    Ranking pralek – zwycięzca

    Miele WWI860 WCS

    Co prać w workach do prania?

    Celem worków do prania, jak już wiesz, jest ochrona materiału oraz pralki. Siatka bardzo dobrze sprawdzi się do koronkowych bluzek, jedwabiu czy też satyny.

    Nie są to oczywiście wszystkie elementy, jakie z powodzeniem umieścisz w jej wnętrzu. Przygotowałem dla Ciebie listę, z której dowiesz się nieco więcej o tych przydatnych akcesoriach.

    Worek do prania butów

    Niektóre buty nadają się do prania w pralce automatycznej. Przykładem są trampki oraz tenisówki materiałowe.

    Aby zapewnić obuwiu większą ochronę, umieść je w worku. Unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki, jaką mogłoby być np. odklejenie naszywki lub zarysowanie bębna ćwiekiem. Dodatkowo adidasy lub inne modele nie będą obijały się o ścianki wnętrza pralki, dzięki czemu zapobiegniesz powstawaniu nieprzyjemnego hałasu.

    Nie martw się, że umieszczając buty w worku, nie pozbędziesz się z nich wszystkich plam. Niewielkie otworki, jakie znajdują się w siatce, zapewniają przenikanie wody oraz detergentu do wnętrza worka. Po zakończeniu cyklu prania obuwie będzie nie tylko czyste, ale dodatkowo zachowa swój kształt.

    Worek do prania biustonoszy

    W sklepach stacjonarnych oraz internetowych znajdziesz także worek do prania staników. Sprawdzi się szczególnie do koronkowych i delikatnych biustonoszy, jednak to nie jedyna zaleta tego typu produktu.

    Siateczka ochroni bęben przed zarysowaniem, jakie mogą spowodować fiszbiny, czyli druty znajdujące się wewnątrz stanika.

    Kolejny element, który bywa dość niebezpieczny podczas prania, to haftka. Ona również może się oderwać lub w jakimś stopniu wpłynąć na działanie sprzętu. Niewielkie zapięcie często jest też niebezpieczne dla pozostałej odzieży. Dotyczy to szczególnie swetrów, o które lubią zahaczać się metalowe lub ostre przedmioty.

    Jak widzisz, worek do prania biustonoszy jest nie tylko wygodny, ale i całkowicie bezpieczny. Umieszczona w nim bielizna nie zniekształci się i zachowa swój idealny wygląd, gwarantując jednocześnie odświeżenie i czystość.

    Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

    Worek do prania bielizny

    W trakcie prania do wnętrza uszczelki często przedostają się drobne lub cienkie elementy. Czasami są to pończochy lub skarpetki. Żeby temu zapobiec, przyda Ci się woreczek do prania bielizny.

    Oczywiście w przypadku tak drobnych rzeczy najlepsze byłoby pranie ręczne, ale chyba nikt nie zaprzeczy, że siateczkowy gadżet jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Najczęściej stosuje się w nim nylonowe zapięcie ochraniające odzież oraz bieliznę przed wydostaniem się do bębna.

    Oprócz tego zamek wykonuje się z bezpiecznych i odpornych na rdzę materiałów, dlatego w żaden sposób nie uszkodzi ubrań znajdujących się w pralce. Worek do prania skarpet wykorzystasz także do damskich fig, męskich slipów, bokserek oraz dziecięcych rajstop.

    Tego typu akcesorium pomaga nawet w praniu kaszmiru, czyli bardzo delikatnego materiału.

    Worek do prania firanek

    Firanki oraz cienkie zasłonki wymagają specjalnego traktowania, szczególnie podczas prania firanek w pralce automatycznej. Wpływa na to materiał, jakiego użyto do produkcji dekoracji okiennych.

    Lekkie tkaniny oraz koronki podatne są na uszkodzenia, rozerwania oraz rozprucia, zwłaszcza w trakcie wirowania. Uważaj również na nie, kiedy do bębna dodatkowo wkładasz ręczniki, obrusy czy też piżamy lub inną bieliznę pościelową. Worek pomoże np. w praniu pościeli.

    Aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo swoim firankom, umieść je w worku do prania. Po wyciągnięciu z pralki nie zauważysz wówczas wystających nitek ani żadnych zaciągnięć.


    Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:


    Jak używać worków do prania?

    Worki do prania nie są trudne w użyciu. Wystarczy, że włożysz do ich wnętrza zabrudzone rzeczy i szczelnie zamkniesz. Program prania ustawiasz, dostosowując parametry nie do materiału siatki, a jej wnętrza, czyli swoich ubrań.

    Nie obawiaj się wysokiej temperatury, ponieważ włókna worka są na nią odporne, podobnie jak na wysoką prędkość obrotów.

    W przypadku większego prania pamiętaj o kilku zasadach. Jedną z nich jest zapewnienie wolnej przestrzeni. Worek powinien być maksymalnie wypełniony do ok. 2/3 swojej pojemności.

    Pewnie zapytasz dlaczego, skoro wyżej napisałem, że siatka jest odporna na temperaturę i wirowanie. Tak, to prawda, ale w tym przypadku musisz zachować ostrożność nie ze względu na woreczek, a jego wypełnienie.

    Niektóre ubrania, mam tu szczególnie na myśli swetry, satynowe koszulki i elementy z jedwabiu, mogłyby się zmechacić po dotknięciu ścianek siatki. Po drugie, za duże wypełnienie i zbyt mała ilość miejsca nie wpłynie dobrze na sam proces prania oraz działanie proszku. Detergent słabo się wypłucze lub nie dotrze dokładnie do wszystkich zabrudzeń.

    Stosując się do moich wskazówek, szybko docenisz specjalne woreczki, dzięki którym zyskasz idealnie wyprane ubrania, a przy tym zachowasz ich wygląd.

    Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

    Jaki worek do prania wybrać?

    Najczęściej kupisz siatki w rozmiarach: 60 cm x 60 cm oraz 40 cm x 40 cm. Producenci czasami oferują także ochronne worki 30 cm x 20 cm.

    Decydując się na worek ochronny do prania, musisz pamiętać, że jest dostępny w różnych wariantach. Jego rodzaj zależy od tego, do jakiego celu go przeznaczysz, czyli krótko mówiąc, co chcesz w nim prać.

    Co ważne, nie są to modele jednorazowe. Specjalny materiał, z którego wykonuje się worki, jest mocny i trwały. Dlatego nada się do wielokrotnego użytku.

    W ofertach sklepów znajdziesz:

    • Worek do prania firanek – bez problemu pomieści 2 większe firany, zapewniając odpowiednie warunki do wywabiania plam oraz gwarantując bezpieczeństwo podczas wirowania.
    • Worek do prania butów – rozmiary siatki są wystarczająco duże, aby zmieścić różnego rodzaju obuwie.
    • Worek do prania biustonoszy – produkty te przeznaczone są wyłącznie do prania damskich staników. Wszystko przez specjalnie wyprofilowany kształt przystosowany do miseczek biustonosza. Nie obawiaj się, że jeden woreczek wykorzystasz zaledwie do jednej sztuki bielizny. Siateczka pomieści najczęściej więcej niż jeden stanik.
    • Worek do prania bielizny – zapewnia szczelne zamknięcie chroniące przed przedostawaniem się majtek oraz skarpetek do bębna. Worek do prania bielizny ma podłużny kształt oraz dostatecznie duży rozmiar, pozwalający zmieścić większą ilość zabrudzonych rzeczy. W jego wnętrzu spokojnie umieścisz też niewielkie i delikatne dodatki, jak np. chustkę, poszetkę czy też apaszkę lub niemowlęce ubranka.

    Wiele produktów bez większego wysiłku dostaniesz w elektromarketach oraz sklepach internetowych. Niektóre modele kupisz także na oficjalnych stronach producentów. Taką sprzedaż umożliwia np. Electrolux mający w swojej ofercie siateczki do prania bielizny czy firanek.

    Nie oznacza to, że te modele przeznaczone są wyłącznie do urządzeń tego samego producenta. Niezależnie od pralki, możesz zdecydować się na worki różnej marki.

    Metrox oraz Rorerts również zajmują się produkcją profesjonalnych siateczek nadających się do umieszczenia w bębnie. Ich wnętrze wypełnisz bielizną, dziecięcymi pluszakami lub butami. Ważne, aby przed zakupem zwrócić uwagę na rozmiar produktu. Pozwoli Ci to dopasować odpowiedni model woreczka.

    Dla ułatwienia podrzucam Ci kilka lepszych worków do prania:

    Czy warto kupić worki do prania?

    Osobiście jestem jak najbardziej za tego typu rozwiązaniami. Skoro producenci co chwilę zapewniają wszystkim swoje nowinki, to dlaczego z nich nie skorzystać?

    Niemniej, w przypadku siateczek do prania nie jest to wyłącznie ciekawy gadżet, ale przede wszystkim produkt zapewniający bezpieczeństwo odzieniu.

    Ochroni Twoją bieliznę, odzież oraz firanki przed rozerwaniem, zniszczeniem i zniekształceniem.

    Śmiało chyba mogę powiedzieć, że wybierając różnego rodzaju woreczki do prania, zapewniasz sobie tym samym dłuższe użytkowanie swoich ubrań. Sweter nie zmechaci się w praniu ani tym bardziej nie rozciągnie. Z kolei biustonosze nie zmienią swojego kształtu nawet przy częstym odświeżaniu.

    Alternatywą dla profesjonalnych siatek może być cienka poszewka od poduszki. Mimo wszystko pamiętaj, że jej włókna nie mają aż tak dobrych właściwości jak profesjonalna siatka. Pościel nie przepuści zatem wystarczająco wody oraz detergentu, przez co istnieje ryzyko niedokładnego wyprania oraz nie zawsze przyjemnego zapachu.

    Oceń publikację
    [Głosy: 2 Średnia: 5]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments