W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Wyciskarka pionowa czy pozioma? Która lepsza (i dlaczego)?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wyciskarka wolnoobrotowa pionowa czy pozioma? Czym się różnią i co z tego wynika? Który typ lepiej kupić, aby wyciskać naturalne, zdrowe i pyszne soki? W poniższym poradniku dokładnie to wyjaśnię!

Wyciskarka wolnoobrotowa pionowa czy pozioma - która lepsza?

Spis treści:

  Pionowe oraz poziome wyciskarki do soków mają dużo wspólnych cech. Mimo tego znam pewne różnice, które mogą mieć dla Ciebie większe znaczenie.

  W tym artykule dokładnie je opiszę. Poznasz różnice, podobieństwa i wszystko, co musisz wiedzieć, aby dokonać rozsądnej inwestycji.

  W efekcie nabędziesz wyciskarkę wolnoobrotową, która bezproblemowo przygotuje Ci sporo smakowitego i bardzo odżywczego soku z wielu różnych składników.

  Kupuj topowe urządzenia do soków i koktajli na promocjach!

  Wyciskarka pionowa a pozioma – Podobieństwa i różnice

  Zacznijmy od cech wspólnych, jak i tych, którymi oba rodzaje się różnią. Wiedza o tym stanowi fundament dobrej decyzji zakupowej.

  Podobieństwa

  • Nie ma różnicy pod względem walorów odżywczych i smakowych wyciśniętego soku. Oba typy zapewnią Ci zdrowsze odżywianie się, wspomagając dietę oraz urozmaicając posiłki. Działają na tej samej zasadzie, czyli na niskich obrotach, dzięki którym nie napowietrzają i nie nagrzewają soku. Zachowuje on sporo witamin, minerałów, pektyn, mikro- i makroelementów, a przede wszystkim enzymów. Oczywiście różnicę w jakości soku zawsze jakieś są, porównując kilka wyciskarek, ale nie zależą ściśle od rodzaju, a od klasy danego modelu. Tak samo jest z klarownością uzyskiwanego napoju.
  • Jak wspominałem w artykule o tym, czy warto kupić wyciskarkę wolnoobrotową, jedną z ich wiodących cech jest uniwersalność. Taki sprzęt radzi sobie z cytrusami, twardymi i surowymi warzywami, zieleniną, ziołami, ogólnie z masą owoców, warzyw i nie tylko. Potrafi też przygotować lody, koktajl, makaron, mus, krem, przecier, domowy ketchup, mleko roślinne czy masło orzechowe. I nie zależy to od pozycji wałka ślimakowego. Znów liczy się konkretny model, jego możliwości, a nie sposób umieszczenia ślimaka.

  Różnice

  • Różni się w zasadzie tylko konstrukcja sprzętu, a dokładniej pewne jej cechy. Chodzi o to, że wyciskarki pionowe mają wszystko zamontowane pionowo: cały moduł wyciskający, a więc otwór wlotowy, podajnik, wał ślimakowy, misę oraz sitko/filtr. Modele poziome mają ślimaka umieszczonego poziomo. Inaczej położone jest tym samym sitko (na płasko pod ślimakiem). Ale podajnik z wlotem na składniki nadal może być pionowy, choć często jest także pod skosem.

  Wniosek

  Nie będę lał wody i przejdę do kluczowej konkluzji: to, czy wyciskarka jest pionowa czy pozioma, nie ma tak naprawdę ogromnego znaczenia.

  Sposób pracy tych urządzeń wypada niemal tak samo. Owszem, pewne odmienne przewagi z tego wychodzą, co za kilka chwil omówię, ale nie są kluczowe przy wyborze.

  Najważniejsze są ogólne możliwości konkretnego sprzętu. Jaki procent soku wyciska z danych składników, czy pulpa jest sucha, czy urządzenie nie zacina się produktami liściastymi i ogólnie trudniejszymi do dokładnego zmiażdżenia, jaką ma jakość wykonania, jak szybko się myje poszczególne części itd.

  Dlatego też najlepiej zrobisz, odwiedzając mój ranking wyciskarek wolnoobrotowych. Regularnie go aktualizuję, podzieliłem zestawienia na segmenty cenowe i dodatkowo zawarłem obszerne porady zakupowe bez marketingowej papki.

  Ale skoro tu jeszcze jesteś, to wróćmy do tematu. Znam bowiem kilka przewag jednego bądź drugiego typu. Prześledźmy je wspólnie.

  Ranking wyciskarek wolnoobrotowych – zwycięzca

  Wyciskarka pionowa czy pozioma – Analiza korzyści

  Producenci nie przychylają się do jednego z tych typów z nudy. Chcą nas przekonać konkretnymi korzyściami, które niesie za sobą ulokowanie ślimaka pionowo lub poziomo.

  Sęk w tym, że – jak już wiesz – wcale nie niesie to za sobą wielu różnic, które wpływałyby na najważniejsze cechy.

  Mimo tego o kilku rzeczach musisz wiedzieć. Przejdźmy do nich.

  Wyciskarka pionowa czy wyciskarka pozioma - Zalety - Infografika

  Przewagi pionowych wyciskarek wolnoobrotowych

  • Przede wszystkim szeroki wybór (np. o średnicy aż 82 mm jak Kuvings EVO820 Plus, którego testowałem). Wyciskarek pionowych jest dużo więcej od poziomych i to zapewne się nie zmieni. Dzięki temu masz komfort w przeglądaniu modeli. Zapełniają wszystkie segmenty cenowe, dając Ci możliwość lepszego dopasowania możliwości sprzętu do swoich wymagań i budżetu. Również lista producentów tworzących takie urządzenia jest bardzo długa.
  • Konstrukcja wymusza pionowy podajnik na składniki. Masz więc pewność, że grawitacja pomoże Ci przeciskać owoce i warzywa na wałek ślimakowy. Modele poziomie nie zawsze mają pionowy wlot. Gdy jest pod skosem, to produkty spożywcze tak wiernie nie przeskakują na śrubę, która ma je rozgniatać. Częściej trzeba używać popychacza. Oczywiście duże znaczenie ma tutaj średnica wlotu (lub wlotów; czasem są np. 2) i samych składników soku, ale dostrzegam mały plusik dla modeli pionowych.
  • Wyciskarki pionowe zajmują mniej miejsca w kuchni. Są wyższe, ale ich kształt jest bardziej regularny. Ma to znaczenie, gdy na Twoim stole bądź blacie kuchennym nie ma zbyt wiele miejsca, a przepis na sok wymaga obrobienia wielu składników. Niektórzy producenci potrafią sprytnie ukryć nawet dzbanek na sok, aby dodatkowo nie zabierał przestrzeni. Poziome mają bardziej nieregularne kształty, co zaznaczyłem także w pojedynku wyciskarka czy blender.
  • Nawiązując do powyższej cechy, producenci mają większą swobodę co do stylistyki takiego sprzętu. Zdarzają się wyciskarki pionowe retro. Być może dla kogoś design wytłaczarki do soków ma jakieś znaczenie.

  Kuvings EVO820 Plus ogólny wygląd zewnętrzny wyciskarki

  Przewagi poziomych wyciskarek wolnoobrotowych

  • Tylko wyciskarki poziomie mogą mieć dwa ślimaki, czyli być dwuślimakowe. Chodzi o specjalistyczny sprzęt, który nadaje się do sokoterapii (jak np. terapia Gersona), często w przypadku poważniejszych chorób. To więc taki plus za dodatkowy typ, wypełnienie pewnej niszy na rynku. Jeżeli temat dwóch wałków ślimakowych Cię zainteresował, to zobacz też starcie wyciskarka jednoślimakowa czy dwuślimakowa.
  • Wałek ślimakowy nie musi być aż tak wytrzymały jak w modelach pionowych. Dlaczego? Ponieważ przy poziomej konstrukcji przeciążenia są mniejsze. Ma to jednak znaczenie w bardzo niskim segmencie cenowym, gdy producenci na wszystkim muszą oszczędzać. Aktualnie modele pionowe nie wykazują większych problemów z trwałością ślimaka, nawet patrząc na te bardziej budżetowe.
  • Nie jest to co prawda reguła, ale wiele wyciskarek poziomych jest łatwiejszych w myciu. Nieco mniej uszczelek, zagłębień itp.

  Wyciskarka wolnoobrotowa Philips HR1889/70 widok z bliska

  Wyciskarka pionowa czy pozioma – Ostateczny werdykt

  Oba rodzaje wyciskarek wcale znacząco się nie różnią. W najważniejszych aspektach i tak finalnie liczy się jakość konkretnego modelu. Niemniej stawiam bardziej na wyciskarki pionowe. Jest ich więcej, zajmują mniej miejsca, a wrzucanie składników soku jest najczęściej trochę wygodniejsze.

  Furtką dla modeli z poziomo ulokowanym wałkiem jest nisza w postaci modeli dwuślimakowych. Ale to specjalistyczny sprzęt, kupowany pod różne sokoterapie.

  Finalnie uważam, że sposób ulokowania ślimaka nie jest tu najważniejszy. Mimo wskazania bardziej modeli pionowych (do których należy np. wyciskarka Kuvings), nie jest tak, że każdy z nich w podobnej cenie okaże się lepszy od rywala o poziomej konstrukcji.

  Podejdź więc do sprawy indywidualnie. Odwiedź moje zestawienie tych urządzeń i celuj w model, który trafia w Twoje oczekiwania oraz dostępny budżet. Dowiedz się także, na co zwrócić uwagę, wybierając wyciskarkę wolnoobrotową. Poznasz więcej ważnych cech tego sprzętu.

  W przypadku dodatkowych pytań lub sugestii zapraszam do sekcji komentarzy.

  Przeczytaj też: Sokowirówka czy wyciskarka? Z czego sok jest zdrowszy?

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments