W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Z ekspresu nie leci kawa – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Po to kupuje się ekspres do kawy, aby leciała z niego pyszna, aromatyczna kawa. Niestety, niektóre awarie ekspresów wiążą się z tym, że… nic z nich nie leci. Dlaczego i co z tym faktem zrobić? Poznaj mój poradnik, a wszystkiego się dowiesz, przywracając swój sprzęt do prawidłowej pracy.

Dlaczego z ekspresu nie leci kawa? Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Zabrudzenie lub awaria bloku zaparzacza

  Blok zaparzający to ważny element budowy ekspresu do kawy. Gdy dojdzie do jego zabrudzenia lub zablokowania, wówczas nie uda Ci się przygotować gorącego napoju. Na szczęście zwykle usunięcie tej usterki nie sprawia dużych kłopotów.

  • Rozwiązanie: Wyłącz ekspres, a następnie wyjmij blok zaparzacza (przeważnie wymaga to wciśnięcia przycisku Push lub podobnego). Przepłucz element pod bieżącą wodą i sprawdź, czy nie zalegają w nim nieczystości. W razie potrzeby zastosuj specjalistyczny preparat ułatwiający usuwanie resztek kawy. Czysty oraz wysuszony blok zamontuj z powrotem i sprawdź, czy urządzenie działa.
  • Rozwiązanie 2: Jeśli samo czyszczenie nie pomaga a ekspresu używasz od długiego czasu (kilku lat), wezwij serwisanta. Prawdopodobnie niezbędna będzie profesjonalna konserwacja tej części. Fachowiec sprawdzi wszystkie ważne elementy bloku i wymieni je, jeśli będzie to konieczne. To również najlepsze rozwiązanie, gdy Twój ekspres nie zapewnia możliwości swobodnego wyjmowania modułu.
  • Dodatkowa porada: Aby uniknąć problemów z blokiem zaparzającym, dbaj o niego systematycznie. Przynajmniej raz w tygodniu go wyjmij i wypłucz. Unikaj przy tym smakowych i aromatyzowanych mieszanek kawy, gdyż przyczyniają się do zatykania ważnych mechanizmów w ekspresie. Stosowanie ich stanowi duży błąd w użytkowaniu ekspresu.
  • Dodatkowa porada 2: W ogóle warto wiedzieć, jak wyczyścić ekspres do kawy. Konserwacji wymaga wiele jego części, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

  Masz dość problemów ze swoich ekspresem? Może czas na nowy?


  Ranking ekspresów do kawy – zwycięzca

  Jura E8 (EB)

  Blokada obiegu wody

  Popularna przyczyna, dlaczego z ekspresu Saeco, Philips, Krups lub innej znanej marki nie leci kawa. Zwróć uwagę, że nierzadko znalezienie i usunięcie problemu nie zajmuje dużo czasu. Nie musisz mieć też specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności.

  • Rozwiązanie: Upewnij się, że dopływ wody nie jest zablokowany czy wręcz zakręcony. Przyjrzyj się również wężykom. Jeśli są zapchane, przeczyść je, a te poskręcane wyprostuj. Gdy zauważysz, że wężyki są uszkodzone, wymień je na nowe.

  Zapchany kranik dozownika

  Jeżeli z Twojego ekspresu nie wypływa kawa, być może zapchał się kranik dozownika. Zwykle proszenie o pomoc fachowca nie jest tu konieczne.

  • Rozwiązanie: Starannie wyczyść i odetkaj kranik (dysze wylewki). W tym celu wykorzystaj specjalną, cienką i długą szczotkę, to tzw. wycior. W razie potrzeby sięgnij też po igłę.
  • Dodatkowa porada: Każdy ekspres automatyczny ma system dysz/wylewek w dozowniku. Aby wiedzieć, jak dokładnie zdemontować taki układ (i jak się do niego dostać, choć to zwykle bardzo łatwe), zapoznaj się z instrukcją obsługi swojego ekspresu.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Zapchany pojemnik na zmieloną kawę

  Zastanów się, jak często opróżniasz pojemnik, do którego trafia zmielona kawa. Jeśli robisz to nie za często, prawdopodobnie masz przyczynę problemu.

  • Rozwiązanie: Opróżnij pojemnik i pozbądź się zmielonych ziaren kawy. Najpierw wyłącz urządzenie, a następnie wyjmij blok zaparzający. Otwórz pokrywę pojemnika na zmieloną kawę. Włóż do środka łyżeczkę, a dokładniej jej uchwyt, przesuwaj w taki sposób, aby wypchnąć na zewnątrz zmielone resztki.

  Awaria pompy

  Niekiedy z ekspresu Siemens, DeLonghi bądź podobnego nie leci kawa, ponieważ doszło do awarii pompy. To powoduje, że urządzenie nie zaparzy dla Ciebie napoju i do pojemnika na odpadki trafiają suche fusy.

  • Rozwiązanie: Załóż nową pompę w ekspresie. Aby było to możliwe, najpierw zdemontuj tę, która uległa awarii. W tym celu rozkręć obudowę, zlokalizuj zepsuty element i wykręć go. Na jego miejsce zamontuj nową pompę, zwracając uwagę na prawidłowe podłączenie wężyków i innych części. Zawsze może także oddać ekspres do profesjonalnego serwisu.

  Szukasz dobrej kawy? Sprawdź moje zestawienia:


  Zakamieniony ekspres

  Z ekspresu DeLonghi, Jura, Nivona lub innego nie leci kawa, ale masz pewność, że nie są to wyżej wymienione awarie? Zastanów się w takim razie, kiedy było jego ostatnie odkamienianie. Wiele osób nie wie, że nadmiar osadu wewnątrz urządzenia może prowadzić do takich sytuacji.

  • Rozwiązanie: Musisz odkamienić ekspres. W tym celu sięgnij po specjalny preparat zalecany przez producenta sprzętu. Najpierw umyj tackę ociekową i pojemnik na fusy, wymontuj filtr wody. Wlej do zbiornika środek do odkamieniania, dodaj wodę, a pod otwory wylotowe podstaw miskę lub inne naczynie. Z menu ekspresu wybierz opcję odkamieniania. Wylej całą ciecz z podstawionego naczynia. Ponownie napełnij zbiornik na wodę i przepłucz urządzenie. Powtórz te kroki, ale tym razem zamontuj filtr wody. Jeszcze dokładniej opisałem to w artykule: Jak odkamienić ekspres do kawy?
  • Dodatkowa porada: Aby nie dopuścić więcej do takiej sytuacji, przeprowadzaj odkamienianie regularnie. Standardowe zalecenia to powtarzanie tego procesu co 200 – 300 filiżanek zaparzonej kawy. Pamiętaj również, aby sięgać wyłącznie po sprawdzone preparaty, które są zalecane przez producenta Twojego ekspresu.
  • Dodatkowa porada 2: Stosuj filtr wody w ekspresie. Kosztuje zwykle kilka dych, ale wydłuża czas pomiędzy procesami usuwania kamienia.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Podsumowanie

  Dlaczego z ekspresu nie leci kawa? Najczęściej przez: zabrudzony lub zepsuty moduł zaparzania, blokadę obiegu wody, zapchany dozownik lub pojemnik na zmieloną kawę, nadmiar kamienia oraz osadu czy awarię pompy.

  Przyczyny są więc mocno zróżnicowane. Jedne wynikają z poważniejszej awarii jakiejś części, a inne ze złego użytkowania, a zwłaszcza braku konserwacji. Na szczęście już wiesz, co zrobić, gdy z ekspresu nie chce lecieć kawa.

  Poznaj inne poradniki o problemach z ekspresem:

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments