W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Żarówki samochodowe H7 – Do czego służą?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wiedząc, na czym polega działanie żarówek H7 i do czego służą, szybko się upewnisz, czy Twoja bryka je potrzebuje. O dokładnej budowie i zastosowaniu H7 przeczytasz w poniższej publikacji.

Żarówki samochodowe H7 – Do czego służą?

Spis treści:

  Żarówka H7 – do czego służy?

  Ten rodzaj żarówek halogenowych stosuje się w głównych lampach aut. Dokładniej w światłach mijania oraz drogowych. Używasz ich niezależnie od rodzaju posiadanego samochodu.

  Bez różnicy, czy jeździsz najnowszym BMW z salonu, czy kilkunastoletnim Oplem. Żarówki H7 nadają się do samochodu niezależnie od marki albo jego wieku.

  Pamiętaj, że mówimy tu o modelu jednowłóknowym. Co to w praktyce oznacza? Nic innego jak to, że żarówki obsługują wyłącznie jeden rodzaj oświetlenia. Nie ma mowy o zmianie na inny.

  Ranking żarówek H7 – zwycięzca

  Osram Night Breaker Laser +200%

  Jak działają żarówki samochodowe H7?

  Światło w żarówkach powstaje za sprawą rozgrzanego wolframowego żarnika. Znajduje się w szklanej bańce wykonanej z kwarcu. Dzięki temu, że jest bardzo szczelna, wszystko odbywa się w jej wnętrzu. Prąd elektryczny przepływa przez drucik (łatwo dostrzeżesz go gołym okiem), co prowadzi do jego rozgrzania. To z kolei powoduje powstanie fali elektromagnetycznej.

  Krótko mówiąc, żeby żarówka H7 mogła działać, potrzebuje dużego ciepła generowanego przez prąd elektryczny. Dopiero wtedy z żarnika zaczynają wydobywać się cząsteczki wolframu.

  Wędrują w środku kwarcowej bańki, aż w końcu przyczepią się do jej ścianek i przyjmą postać ciemnego nalotu. Po pewnym czasie powstały osad w stu procentach przysłania znajdujące się wewnątrz światło.

  Ale jak to? Przecież mamy do czynienia z żarówką halogenową!

  Masz rację. Dlatego w ich przypadku nie dochodzi do zaciemnienia światła. W tym momencie do działania ruszają pierwiastki halogenowe. Przyłączają do cząsteczek wolframu i wręcz „zabierają” je z powrotem na swoje miejsce, czyli w kierunku żarnika.

  Swoją drogą taki proces nazwano halogenowym cyklem regeneracyjnym. Trochę skomplikowana nazwa, ale dzięki temu światło jest lepsze, dużo wydajniejsze. Szybko zauważysz, że najlepsze żarówki H7 wyróżniają się większą żywotnością i dużo lepszymi właściwościami niż modele tradycyjne.

  Żarówki H7 działają dość długo. Są również wydajne, dlatego cieszą się ogromnym zainteresowaniem na rynku. W mojej ocenie wyprzedzają np. H4, co opisałem dokładniej w pojedynku żarówki H7 czy H4.

  Budowa żarówek H7

  Żarówki halogenowe różnią się nie tylko mechanizmem działania od tradycyjnych modeli, ale też budową.

  Jednym z najważniejszych elementów jest szczelna bańka kwarcowa. W jej wnętrzu znajduje się gaz obojętny będący mieszanką azotu, argonu i kryptonu. Zawiera również pewne ilości pierwiastków halogenowych, a dokładnie jodu albo bromu. Wiesz już, że to dzięki nim nie dochodzi do zaciemnienia bańki.

  Oprócz gazu w tej części żarówki znajduje się także żarnik. To nic innego jak cienki drucik kształtem przypominający spiralę. Wytwarza się go z metalu o wysokiej temperaturze topnienia. Obok niego w środku bańki znajdziesz jeszcze drut kontaktowy.

  Wszystko to umieszcza się na podstawie, a dokładniej na trzonku mocującym. Ma specjalne zaczepy, dzięki którym żarówkę umieścisz w lampie samochodowej.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  To warto wiedzieć!

  Tradycyjne żarówki samochodowe H7 wyróżnia moc znamionowa wynosząca 55 W. Bardziej nowoczesne modele LED potrzebują jej mniej, aby zapewnić silny strumień światła. Mimo to samochody, które korzystają z tego rodzaju żarówek, nie mogą tak po prostu wyjechać na drogi.

  Wszystko ze względu na przepisy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej.

  Pojawia się też pewien haczyk, bo niekiedy producenci w celu „zwiększenia” parametrów swoich żarówek stosują pewne triki. Często zawyżają ciśnienie wypełnienia gazowego albo próbują ulepszyć konstrukcję żarnika.

  Pamiętaj, że żarówki H7 zazwyczaj działają między 330 a 550 godzin. Z kolei te o podejrzanie wydłużonym czasie działania i wysokich parametrach grożą dużo mniejszą wytrzymałością i żywotnością. Powodem tego jest szybsze zużycie żarnika. Dlatego w tym przypadku powiedzenie, że więcej znaczy lepiej, w ogóle się nie sprawdza. Zwłaszcza że ceny żarówek H7 o wyżyłowanych parametrach bywają wyższe.

  Moja rada? Kupuj z głową! Do tego dowiedz się, jak wymienić żarówki H7, aby nie pogorszyć ich właściwości.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments