W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka 45 czy 60 cm?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Szerokość zmywarki to jeden z podstawowych dylematów zakupowych. W tym artykule pomogę Ci rozwiązać istotną kwestię: zmywarka 45 czy 60 cm? Dowiesz się, kiedy postawić na jeden lub drugi typ.

Zmywarka 45 czy 60 cm? Która lepsza?

Spis treści:

  Zmywarka 45 cm – wady i zalety

  Zmywarka o szerokości 45 cm ma swoje plusy, jak i minusy. Poznaj je i sprawdź, czy to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

  Zalety zmywarki 45 cm

  • To jeden z najmniejszych sprzętów do automatycznego zmywania naczyń, jaki znajdziesz na rynku. Dzięki temu możesz sobie pozwolić na zmywarkę, nawet jeśli nie masz dużej kuchni. Po jej wstawieniu nie zaczniesz narzekać na mocno ograniczoną przestrzeń. Wręcz przeciwnie, poczujesz ulgę, bo skończysz z ręcznym myciem naczyń. Dodatkowo najlepsza zmywarka 45 cm wolnostojąca niesie za sobą swobodę ulokowania.
  • Nie trzeba długo czekać, żeby zmywarka 45 cm szybko się zapełniła. W efekcie swobodnie ją włączasz już po zjedzeniu obiadu. Nie odkładasz nastawienia sprzętu na później, co bywa problemem przy niewielkiej ilości naczyń w domu. Zapełniając w małym stopniu większą zmywarkę, zmarnujesz wodę, energię i czas.
  • Jesteś singlem lub mieszkasz jedynie z drugą połówką? Nie potrzebujesz większej zmywarki, bo trudno będzie Ci wykorzystać jej pełne możliwości. Możesz też bez przeszkód jeść na mieście. Zmywarkę i tak szybko zapełnisz, bo wystarczy, że zrobisz śniadanie lub kolację w wersji na bogato.
  • Stawiając na zmywarkę do zabudowy 45 cm, łatwiej wpasujesz ją w linię mebli kuchennych. Nie zajmie tak dużo miejsca, często dając Ci okazję do wybrania szerszych szafek obok.

  Wady zmywarki 45 cm

  • Jeżeli uwielbiasz gotować, zmywarka 45 cm może okazać się niewystarczająca. Szaleństwo w kuchni to duża ilość brudnych naczyń. Przy tak wąskim urządzeniu prawdopodobnie konieczne będzie włączenie go więcej niż jeden raz. To zwiększa zużycie wody i prądu.
  • Im mniejsza zmywarka, tym trudniejsze staje się zmieszczenie w niej naczyń o niestandardowych kształtach. Problemem może być nawet prawidłowe ułożenie patelni czy dużych garnków.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Zmywarka 60 cm – wady i zalety

  Często słyszysz, że zmywarka 60 cm jest bardziej praktyczna? Sprawdź, czy rzeczywiście tak jest.

  Zalety zmywarki 60 cm

  • Zmywarka 60 cm pomieści nawet do 16 kompletów. W przypadku sprzętu 45 cm maksimum to najczęściej 11 kompletów. To spora różnica, zwłaszcza dla kilkuosobowej rodziny jedzącej posiłki głównie w domu. W takim przypadku unikniesz załączania 2 cyklów, aby wszystko wyczyścić. Większa ładowność pojawia się zwłaszcza w przypadku najlepszych zmywarek do zabudowy 60 cm.
  • Istotną sprawą jest energooszczędność. W większej komorze mieści się więcej naczyń, więc rzadziej włączasz zmywarkę. W efekcie ograniczasz zużycie energii elektrycznej i wody. Pozwala Ci to również na bycie bardziej eko.
  • Wiedz, że w zmywarce 60 cm układanie naczyń często jest łatwiejsze. Zmieścisz w niej wszystkie brudne talerze, kubki, a nawet brytfannę czy żaroodporną formę.

  Wady zmywarki 60 cm

  • Zmywarki 60 cm kupują nie tylko duże rodziny, ale coraz częściej też pary. W ich przypadku napełnienie komory zajmuje więcej czasu, nawet dwa dni. Tu może pojawić się problem braku konkretnych naczyń, kiedy są potrzebne, bo już zostały użyte i czekają na mycie.
  • Nie da się ukryć, szerszy sprzęt zajmuje więcej miejsca. W dużej kuchni tego nie odczujesz, ale w małej na pewno. Czasami zmywarka 45 cm ogranicza wolną przestrzeń, a co dopiero 60 cm. Sprawę ułatwiają nieco polecane zmywarki wolnostojące 60 cm.
  • Gdy kuchnia jest już urządzona, wstawienie szerszego sprzętu bywa problemem. Dotyczy to zmywarki do zabudowy, ale też w pewnym stopniu wolnostojącej. Konieczna może być zmiana układu mebli. Wtedy musisz dać sobie czas, żeby się do tego przyzwyczaić.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Zmywarka 45 czy 60 cm – która lepsza?

  Dużo zależy od Twoich potrzeb i metrażu kuchni. Zastanów się, ile naczyń używasz każdego dnia.

  Przeanalizuj też, jak poszczególne sprzęty ograniczą wolne miejsce w pomieszczeniu. To ułatwi Ci podjęcie decyzji.

  • Sprzęty o szerokości 45 cm to dobry wybór głównie dla singli i par, zwłaszcza tych rzadko gotujących w domu. Zakup takiej zmywarki zazwyczaj jest nieunikniony także w przypadku ekstremalnie małej kuchni.
  • Jeżeli Twoja kuchnia nie należy do najmniejszych, wybierz zmywarkę 60 cm. Jest bardziej pojemna, więc rzadziej ją włączasz. W komorze zmieścisz bez trudu bardzo duże garnki i patelnie. Szybko zauważysz, że zmywarka 60 cm jest bardzo praktyczna. Dodam też, że często okazuje się tańsza niż zmywarka 45 cm. Oszczędzasz nie tylko wodę i prąd, ale też pieniądze.

  Pamiętaj przy okazji, że każda zmywarka oprócz samej szerokości ma szereg innych cech, które mają znaczenie. Wszystkie z nich dokładnie omówiłem w poradniku: Jaką zmywarkę wybrać? Na co zwrócić uwagę?

  A jeśli jeszcze do końca nie wiesz, czy to sprzęt dla Ciebie, przeczytaj, czy warto kupić zmywarkę do naczyń. Jasno i szczerze przedstawiłem plusy oraz minusy tych urządzeń, zresztą w oparciu na własnych doświadczeniach.

  Alternatywa dla zmywarek 45 i 60 cm

  Na koniec jeszcze jedno, a mianowicie sprzęt o nietypowych gabarytach.

  Chodzi o mini zmywarki kompaktowe. To kompaktowe urządzenia, które zajmują bardzo mało miejsca.

  Jeżeli po przeczytaniu tego poradnika skłaniasz się bardziej ku modelowi 45 cm, to porównaj go z jeszcze mniejszymi sprzętami. Mieszkając w pojedynkę, często jest to optymalne rozwiązanie.

  Zobacz też: Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy? Czym się różnią? Która lepsza?

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments