Zmywarka buczy lub głośno pracuje – Przyczyny i rozwiązania

Twoja zmywarka głośno pracuje lub podejrzanie buczy, a Ty nie wiesz dlaczego? W moim poradniku znajdziesz wszystkie przyczyny tego problemu wraz z rozwiązaniami!

Zmywarka buczy - Dlaczego? Przyczyny i rozwiązania!

Spis treści:

  Problem z pompą myjącą i/lub spustową

  Twoja zmywarka buczy i wydaje dziwne dźwięki, zanim zacznie mycie? Problemem może być awaria pompy myjącej i spustowej.

  • Rozwiązanie: Wystarczy, że przeczyścisz filtry, które się zapchały. Nie musisz od razu ich wymieniać. Aby dostać się do pompy myjącej, zdejmij dolną część zmywarki (blachę). Pamiętaj, że chcąc wymontować pompę, musisz najpierw wyjąć grzałkę przepływową. Postępuj zgodnie z opisem w instrukcji, gdyż system demontażu różni się w zależności od modelu.

  Pojedyncze buczenie to sygnał, że uszkodziła się pompa spustu. Bez względu na to, czy masz zmywarkę firmy Whirlpool, Electrolux, Bosch, sprawdź, czy sprzęt kontynuuje cykl mycia po pobraniu wody. Jeżeli zatrzymuje się i słyszysz buczenie, najprawdopodobniej zapchały się filtry.

  • Rozwiązanie: Zdemontuj filtry i udrożnij pompę. Do pompy najłatwiej dostaniesz się przez dolną płytę zmywarki. Zdejmij ją i zlokalizuj pompę spustu – jeżeli nie masz pewności, jak wygląda część, zajrzyj do instrukcji. Aby wyjąć pompę, odepnij znajdujące się przy niej kabelki i przekręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  • Dodatkowa porada: Kontroluj stan uszczelek pompy myjącej oraz spustowej. Ich zepsucie się jest często spowodowane zalaniem już zużytych uszczelek. Wymiana całej pompy jest kosztowna, więc lepiej trzymaj rękę na pulsie.

  Awaria spryskiwacza

  Podczas trwania programu słyszysz niepokojące buczenie zmywarki? Kolejnym powodem może być awaria ruchomych części znajdujących się we wnętrzu urządzenia. Jeżeli któryś z podzespołów się obluzował, zmywarka wydaje dziwne dźwięki.

  Woda nie może wydostać się ze spryskiwacza z powodu zapchania się otworów i w tym tkwi problem!

  • Rozwiązanie: Sprawdź, czy spryskiwacz się nie obluzował. Na początku wyjmij kosze z wnętrza zmywarki. Następnie sprawdź system montujący spryskiwacz i upewnij się, że jest stabilny.
  • Dodatkowa porada: Raz na jakiś czas przeczyść spryskiwacz. Dzięki temu otwory nie będą się zapychać. Wystarczy, że użyjesz płynu czyszczącego lub specjalnej kapsułki, po czym z pustą zmywarką uruchomisz program z wysoką temperaturą.

  Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:


  Zapchane wężyki

  Wężyki i hydrostat to części, w których często odkłada się szlam (resztki jedzenia, tłuszcz), powodując zmniejszenie wydajności pompy. Jako że spada jej wydajność, odgłosy są donośniejsze.

  • Rozwiązanie: Wystarczy, że porządnie wyczyścisz wężyki, aby poprawić ich drożność. Możesz do tego użyć specjalnego preparatu i uruchomić program na wyższej temperaturze zmywania. Do hydrostatu i wężyków najłatwiej dostaniesz się przez lewą ścianę urządzenia; hydrostat najczęściej znajduje się w dolnej części, przy przedniej ściance. Po odłączeniu hydrostatu i łączącego go wężyka użyj odrobiny wody i sody oczyszczonej, aby za pomocą szczoteczki do zębów usunąć złogi brudu.

  Do sprawy podejdź inaczej, gdy wężyk skręcił się w wyniku codziennego użytkowania. Skręcony wężyk doprowadza do poważnych uszkodzeń. Niestety, w przypadku powstania dziury jedynym wyjściem jest wymiana elementu.

  • Rozwiązanie: Sprawdzaj stan wężyków. Dbaj o to, aby nie zaginały się i nie skręcały. W ten sposób unikniesz powstania zatorów.

  Uszkodzony elektrozawór

  Elektrozawór jest niepozorną częścią, ale niezwykle ważną, aby zmywarka działała bez zarzutu. Element odpowiada za pobór odpowiedniej ilości wody podczas cyklu.

  Kiedy pobiera za mało wody, zmywarka nie jest w stanie rozpocząć pracy. Ten problem łatwo rozpoznasz, bo sprzęt próbując pobrać wodę, zaczyna lekko buczeć. Jeśli próba pobrania wody się nie powiodła, zmywarka zacznie głośniej pracować.

  Powodem tych nieprzyjemnych dźwięków może być zużycie membrany.

  • Rozwiązanie: Bez względu na markę zmywarki – Bosch, Siemens czy Amica – konieczna jest wymiana elementu. Na szczęście nie sprawi Ci to trudności, a części tego typu są zwykle łatwo dostępne. Zawór znajdziesz z tyłu zmywarki, więc konieczne będzie odsunięcie sprzętu od ściany, żeby swobodnie dotrzeć do części. Skorzystaj z instrukcji, żeby sprawnie zlokalizować elektrozawór w swoim modelu.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Kupuj na promocjach w największych sklepach:


  Złe wypoziomowanie zmywarki

  Jeśli Twoja zmywarka buczy, często nie oznacza to poważnej usterki. Głośna praca sprzętu jest efektem złego ustawienia i to drgania powstające podczas pracy sprawiają, że zmywarka brzęczy.

  • Rozwiązanie: Sprawdź ustawienie zmywarki za pomocą poziomicy. Zobacz, czy jest dobrze przytwierdzona do mebli.
  • Dodatkowa porada: Aby zminimalizować hałas, możesz kupić specjalne podkładki antywibracyjne, które montuje się na nóżki zmywarek. Możesz też kupić matę antywstrząsową.

  Złe załadowanie zmywarki

  Zmywarka jest dobrze ustawiona, wszystkie elementy są sprawne, a wciąż słyszysz buczenie? Sprawdź, czy dobrze ustawiłeś naczynia. Zbyt bliskie rozmieszczenie talerzy czy szklanek to częsty problem. Naczynia obijają się i to powoduje nieprzyjemny hałas.

  Jeżeli ułożysz talerze zbyt wysoko, spryskiwacz będzie o nie uderzać. Nie tylko powoduje to głośną pracę zmywarki, ale także grozi uszkodzeniem zarówno naczyń, jak i spryskiwacza.

  • Rozwiązanie: Zmień sposób układania naczyń. Pozostaw między nimi odstępy i upewnij się, że nie będą blokować pracy spryskiwacza.

  Podsumowanie

  Najczęściej zmywarka buczy/głośno pracuje przez zapchaną pompę spustową, obluzowany spryskiwacz, zatkane wężyki, awarię elektrozaworu, nieprawidłowe wypoziomowanie bądź załadowanie. Większość awarii tego typu usuniesz samodzielnie, kierując się moimi poradami.

  Pamiętaj, że dodatkową pomoc zawsze uzyskasz na mojej grupie – Porady RTV/AGD.

  Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments