Twoja zmywarka głośno pracuje lub podejrzanie buczy, a Ty nie wiesz dlaczego? W moim poradniku znajdziesz wszystkie przyczyny tego problemu wraz z rozwiązaniami!

Twoja zmywarka głośno pracuje lub podejrzanie buczy, a Ty nie wiesz dlaczego? W moim poradniku znajdziesz wszystkie przyczyny tego problemu wraz z rozwiązaniami!
Spis treści:
Twoja zmywarka buczy i wydaje dziwne dźwięki, zanim zacznie mycie? Problemem może być awaria pompy myjącej i spustowej.
Pojedyncze buczenie to sygnał, że uszkodziła się pompa spustu. Bez względu na to, czy masz zmywarkę firmy Whirlpool, Electrolux, Bosch, sprawdź, czy sprzęt kontynuuje cykl mycia po pobraniu wody. Jeżeli zatrzymuje się i słyszysz buczenie, najprawdopodobniej zapchały się filtry.
Podczas trwania programu słyszysz niepokojące buczenie zmywarki? Kolejnym powodem może być awaria ruchomych części znajdujących się we wnętrzu urządzenia. Jeżeli któryś z podzespołów się obluzował, zmywarka wydaje dziwne dźwięki.
Woda nie może wydostać się ze spryskiwacza z powodu zapchania się otworów i w tym tkwi problem!
Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:
Wężyki i hydrostat to części, w których często odkłada się szlam (resztki jedzenia, tłuszcz), powodując zmniejszenie wydajności pompy. Jako że spada jej wydajność, odgłosy są donośniejsze.
Do sprawy podejdź inaczej, gdy wężyk skręcił się w wyniku codziennego użytkowania. Skręcony wężyk doprowadza do poważnych uszkodzeń. Niestety, w przypadku powstania dziury jedynym wyjściem jest wymiana elementu.
Pamiętaj, że nawet topowy sprzęt nie będzie działał optymalnie, gdy zaniedbasz wybór detergentu do zmywania. Dlatego też dobrze postawić na najlepsze tabletki do zmywarki.
Jaki ma to związek z buczeniem? Otóż całkiem spory.
Niskiej jakości środki generują w komorze za dużo piany. Zmywarka pracuje wtedy intensywniej i głośniej. Mało tego, wszelkie ruchome części zmywarki, np. spryskiwacz, zderzają się z pianą oraz bąbelkami, dodając kolejne decybele hałasu.
Zmywarka buczy podczas pracy, gdy jest za bardzo zakamieniona. Chodzi przede wszystkim o płaszcz wodny. To istotna część, która doprowadza wodę do komory zmywającej.
Gdy zalega w nim kamień, usłyszysz podejrzane dźwięku z urządzenia. W dodatku zacznie ono dużo gorzej zmywać brudne naczynia.
Elektrozawór jest niepozorną częścią, ale niezwykle ważną, aby zmywarka działała bez zarzutu. Odpowiada za pobór odpowiedniej ilości wody podczas cyklu.
Sam z siebie wydaje więc swego rodzaju szum przepływającej wody. Niemniej nadmierne buczenie często wskazuje na problem z elektrozaworem.
Kiedy pobiera on za mało wody, zmywarka nie jest w stanie rozpocząć pracy. Ten problem łatwo rozpoznasz, bo sprzęt próbując pobrać wodę, zaczyna lekko buczeć. Jeśli próba pobrania wody się nie powiodła, zmywarka zacznie głośniej pracować.
Powodem tych nieprzyjemnych dźwięków może być zużycie membrany.
Jeśli Twoja zmywarka buczy, często nie oznacza to poważnej usterki. Głośna praca sprzętu jest efektem złego ustawienia i to drgania powstające podczas pracy sprawiają, że zmywarka brzęczy.
Zmywarka jest dobrze ustawiona, wszystkie elementy są sprawne, a wciąż słyszysz buczenie? Sprawdź, czy dobrze ustawiłeś naczynia. Zbyt bliskie rozmieszczenie talerzy czy szklanek to częsty problem. Naczynia obijają się i to powoduje nieprzyjemny hałas.
Jeżeli ułożysz talerze zbyt wysoko, spryskiwacz będzie o nie uderzać. Nie tylko powoduje to głośną pracę zmywarki, ale także grozi uszkodzeniem zarówno naczyń, jak i spryskiwacza.
Pływak to kolejna ważna część zmywarki. Dlaczego? Ponieważ odczytuje poziom wody, niejako sterując pompą. Gdy ulegnie jakiejś awarii, nie zatrzymuje jej, przez co zmywarka cały czas bardzo głośno pracuje.
Co ciekawe, w komorze nie musi być nawet wody, aby hałas stał się donośny. Inna wskazówka, że pływak odpowiada za głośną pracę, to buczenie jeszcze przed wybraniem programu zmywania.
To akurat rzadsza przyczyna tego, że zmywarka buczy i głośno pracuje. Mimo to muszę Ci o niej wspomnieć, gdyż stanowi potencjalny powód hałasu.
W urządzeniu znajdują się liczne uszczelki. Jeżeli przez dłuższy czas nie przepływa przez nie woda, stają się suche. Właśnie w takiej sytuacji zaczynają głośniej sygnalizować ponowny przepływ cieczy.
Dlaczego zmywarka buczy i głośno pracuje? Najczęściej przez: zapchaną pompę spustową, obluzowany spryskiwacz, zatkane wężyki, awarię elektrozaworu, uszkodzony pływak, nieprawidłowe wypoziomowanie bądź załadowanie.
Czasem za hałas odpowiada kamień oraz osad w płaszczu wodnym, a nawet zbyt suche uszczelki czy niskiej jakości detergent do zmywania.
Większość awarii tego typu usuniesz samodzielnie, kierując się moimi poradami.
Pamiętaj, że dodatkową pomoc zawsze uzyskasz na mojej grupie – Porady RTV/AGD.
Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.