W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka buczy lub głośno pracuje – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Twoja zmywarka głośno pracuje lub podejrzanie buczy, a Ty nie wiesz dlaczego? W moim poradniku znajdziesz wszystkie przyczyny tego problemu wraz z rozwiązaniami!

Zmywarka buczy - Dlaczego? Przyczyny i rozwiązania!

Spis treści:

  Problem z pompą myjącą i/lub spustową

  Twoja zmywarka buczy i wydaje dziwne dźwięki, zanim zacznie mycie? Problemem może być awaria pompy myjącej i spustowej.

  • Rozwiązanie: Wystarczy, że przeczyścisz filtry, które się zapchały. Nie musisz od razu ich wymieniać. Aby dostać się do pompy myjącej, zdejmij dolną część zmywarki (blachę). Pamiętaj, że chcąc wymontować pompę, musisz najpierw wyjąć grzałkę przepływową. Postępuj zgodnie z opisem w instrukcji, gdyż system demontażu różni się w zależności od modelu.

  Pojedyncze buczenie to sygnał, że uszkodziła się pompa spustu. Bez względu na to, czy masz zmywarkę firmy Whirlpool, Electrolux, Bosch, sprawdź, czy sprzęt kontynuuje cykl mycia po pobraniu wody. Jeżeli zatrzymuje się i słyszysz buczenie, najprawdopodobniej zapchały się filtry.

  • Rozwiązanie: Zdemontuj filtry i udrożnij pompę. Do pompy najłatwiej dostaniesz się przez dolną płytę zmywarki. Zdejmij ją i zlokalizuj pompę spustu – jeżeli nie masz pewności, jak wygląda część, zajrzyj do instrukcji. Aby wyjąć pompę, odepnij znajdujące się przy niej kabelki i przekręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  • Dodatkowa porada: Kontroluj stan uszczelek pompy myjącej oraz spustowej. Ich zepsucie się jest często spowodowane zalaniem już zużytych uszczelek. Wymiana całej pompy jest kosztowna, więc lepiej trzymaj rękę na pulsie.
  • Dodatkowa porada 2: Dobrze wiedzieć, jak i czym wyczyścić zmywarkę. Odpowiednia konserwacja oszczędzi Twój czas i nerwy, bo nie będą Ci doskwierały awarie tego sprzętu.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Awaria spryskiwacza

  Podczas trwania programu słyszysz niepokojące buczenie zmywarki? Kolejnym powodem może być awaria ruchomych części znajdujących się we wnętrzu urządzenia. Jeżeli któryś z podzespołów się obluzował, zmywarka wydaje dziwne dźwięki.

  Woda nie może wydostać się ze spryskiwacza z powodu zapchania się otworów i w tym tkwi problem!

  • Rozwiązanie: Sprawdź, czy spryskiwacz się nie obluzował. Na początku wyjmij kosze z wnętrza zmywarki. Następnie sprawdź system montujący spryskiwacz i upewnij się, że jest stabilny.
  • Dodatkowa porada: Raz na jakiś czas przeczyść spryskiwacz. Dzięki temu otwory nie będą się zapychać. Wystarczy, że użyjesz płynu czyszczącego lub specjalnej kapsułki, po czym z pustą zmywarką uruchomisz program z wysoką temperaturą.

  Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:


  Zapchane wężyki

  Wężyki i hydrostat to części, w których często odkłada się szlam (resztki jedzenia, tłuszcz), powodując zmniejszenie wydajności pompy. Jako że spada jej wydajność, odgłosy są donośniejsze.

  • Rozwiązanie: Wystarczy, że porządnie wyczyścisz wężyki, aby poprawić ich drożność. Możesz do tego użyć specjalnego preparatu i uruchomić program na wyższej temperaturze zmywania. Do hydrostatu i wężyków najłatwiej dostaniesz się przez lewą ścianę urządzenia; hydrostat najczęściej znajduje się w dolnej części, przy przedniej ściance. Po odłączeniu hydrostatu i łączącego go wężyka użyj odrobiny wody i sody oczyszczonej, aby za pomocą szczoteczki do zębów usunąć złogi brudu.

  Do sprawy podejdź inaczej, gdy wężyk skręcił się w wyniku codziennego użytkowania. Skręcony wężyk doprowadza do poważnych uszkodzeń. Niestety, w przypadku powstania dziury jedynym wyjściem jest wymiana elementu.

  • Rozwiązanie: Sprawdzaj stan wężyków. Dbaj o to, aby nie zaginały się i nie skręcały. W ten sposób unikniesz powstania zatorów.

  Niskiej jakości detergent

  Pamiętaj, że nawet topowy sprzęt nie będzie działał optymalnie, gdy zaniedbasz wybór detergentu do zmywania. Dlatego też dobrze postawić na najlepsze tabletki do zmywarki.

  Jaki ma to związek z buczeniem? Otóż całkiem spory.

  Niskiej jakości środki generują w komorze za dużo piany. Zmywarka pracuje wtedy intensywniej i głośniej. Mało tego, wszelkie ruchome części zmywarki, np. spryskiwacz, zderzają się z pianą oraz bąbelkami, dodając kolejne decybele hałasu.

  • Rozwiązanie: Zmień detergent na lepszy. Często nie warto na tym oszczędzać. Nadmierny hałas to tylko jedna z konsekwencji słabego środka do zmywarki.

  Kamień w zmywarce

  Zmywarka buczy podczas pracy, gdy jest za bardzo zakamieniona. Chodzi przede wszystkim o płaszcz wodny. To istotna część, która doprowadza wodę do komory zmywającej.

  Gdy zalega w nim kamień, usłyszysz podejrzane dźwięku z urządzenia. W dodatku zacznie ono dużo gorzej zmywać brudne naczynia.

  • Rozwiązanie: Musisz zlikwidować kamień zalegający w zmywarce. Wiele poradników poleca domowy sposoby, np. z octem, lecz osobiście jestem zwolennikiem profesjonalnych środków. Sklepowe odkamieniacze nie uszkodzą podzespołów zmywarki. Taki detergent wystarczy wlać na dno pustej zmywarki, a następnie nastawić program z wysoką temperaturą.

  Uszkodzony elektrozawór

  Elektrozawór jest niepozorną częścią, ale niezwykle ważną, aby zmywarka działała bez zarzutu. Odpowiada za pobór odpowiedniej ilości wody podczas cyklu.

  Sam z siebie wydaje więc swego rodzaju szum przepływającej wody. Niemniej nadmierne buczenie często wskazuje na problem z elektrozaworem.

  Kiedy pobiera on za mało wody, zmywarka nie jest w stanie rozpocząć pracy. Ten problem łatwo rozpoznasz, bo sprzęt próbując pobrać wodę, zaczyna lekko buczeć. Jeśli próba pobrania wody się nie powiodła, zmywarka zacznie głośniej pracować.

  Powodem tych nieprzyjemnych dźwięków może być zużycie membrany.

  • Rozwiązanie: Bez względu na markę zmywarki – Bosch, Siemens czy Amica – konieczna jest wymiana elementu. Na szczęście nie sprawi Ci to trudności, a części tego typu są zwykle łatwo dostępne. Zawór znajdziesz z tyłu zmywarki, więc konieczne będzie odsunięcie sprzętu od ściany, żeby swobodnie dotrzeć do części. Skorzystaj z instrukcji, żeby sprawnie zlokalizować elektrozawór w swoim modelu.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Złe wypoziomowanie zmywarki

  Jeśli Twoja zmywarka buczy, często nie oznacza to poważnej usterki. Głośna praca sprzętu jest efektem złego ustawienia i to drgania powstające podczas pracy sprawiają, że zmywarka brzęczy.

  • Rozwiązanie: Sprawdź ustawienie zmywarki za pomocą poziomicy. Zobacz, czy jest dobrze przytwierdzona do mebli.
  • Dodatkowa porada: Aby zminimalizować hałas, możesz kupić specjalne podkładki antywibracyjne, które montuje się na nóżki zmywarek. Możesz też kupić matę antywstrząsową.

  Złe załadowanie zmywarki

  Zmywarka jest dobrze ustawiona, wszystkie elementy są sprawne, a wciąż słyszysz buczenie? Sprawdź, czy dobrze ustawiłeś naczynia. Zbyt bliskie rozmieszczenie talerzy czy szklanek to częsty problem. Naczynia obijają się i to powoduje nieprzyjemny hałas.

  Jeżeli ułożysz talerze zbyt wysoko, spryskiwacz będzie o nie uderzać. Nie tylko powoduje to głośną pracę zmywarki, ale także grozi uszkodzeniem zarówno naczyń, jak i spryskiwacza.

  Uszkodzony pływak

  Pływak to kolejna ważna część zmywarki. Dlaczego? Ponieważ odczytuje poziom wody, niejako sterując pompą. Gdy ulegnie jakiejś awarii, nie zatrzymuje jej, przez co zmywarka cały czas bardzo głośno pracuje.

  Co ciekawe, w komorze nie musi być nawet wody, aby hałas stał się donośny. Inna wskazówka, że pływak odpowiada za głośną pracę, to buczenie jeszcze przed wybraniem programu zmywania.

  • Rozwiązanie: Musisz wymienić pływak na nowy. Zazwyczaj należy odwrócić zmywarkę do góry nogami, rzecz jasna wcześniej odłączając ją z prądu i spuszczając z niej wodę. Po demontażu podstawy sprzętu dostaniesz się do pływaka. Wtedy odłącz z niego kostkę podłączeniową i zamontuj nową część.

  Długo nieużywana zmywarka

  To akurat rzadsza przyczyna tego, że zmywarka buczy i głośno pracuje. Mimo to muszę Ci o niej wspomnieć, gdyż stanowi potencjalny powód hałasu.

  W urządzeniu znajdują się liczne uszczelki. Jeżeli przez dłuższy czas nie przepływa przez nie woda, stają się suche. Właśnie w takiej sytuacji zaczynają głośniej sygnalizować ponowny przepływ cieczy.

  • Rozwiązanie: Staraj się regularnie korzystać ze swojej zmywarki. Nie tylko zacznie ciszej pracować, ale i polepszy drożność swoich wewnętrznych części.

  Podsumowanie

  Dlaczego zmywarka buczy i głośno pracuje? Najczęściej przez: zapchaną pompę spustową, obluzowany spryskiwacz, zatkane wężyki, awarię elektrozaworu, uszkodzony pływak, nieprawidłowe wypoziomowanie bądź załadowanie.

  Czasem za hałas odpowiada kamień oraz osad w płaszczu wodnym, a nawet zbyt suche uszczelki czy niskiej jakości detergent do zmywania.

  Większość awarii tego typu usuniesz samodzielnie, kierując się moimi poradami.

  Pamiętaj, że dodatkową pomoc zawsze uzyskasz na mojej grupie – Porady RTV/AGD.

  Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 4.8]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments